Автор Тема: Реставрация на Citroen CX 2.5 GTI, Citroen CX 2.5 D и Citroen DS 2.0  (Прочетена 19893 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 19, 2011, 14:06:51
Прочетена 19893 пъти

Неактивен M.Gruev

  • Публикации: 94
Здравейте Колеги,

Днес най-накрая реших да се регистрирам във вашия форум и да споделя любовта си към ретро автомобилите! Както става ясно и от заглавието съм се заел с реставрацията на тези три автомобила: Citroen CX 2.5 GTI 1988г., Citroen CX 2.5 D 1983г. и Citroen DS 2.0 1968г.

Всичко започна една Неделна сутрин преди няколко месеца, когато разглеждах форума на Ситроен. В обявите за продаващи се коли видях един дизелов - мастилено сив кораб, който се продаваше на символична цена. Може би беше любов от пръв поглед, защото нещо ме накара просто да вдигна телефона и да си уговоря среща за оглед на този автомобил. Така след 3 дни вече бях собственик на Citroen CX 2.5 D 1983г.
След като така спонтанно се сдобих с този автомобил и изпитах несравнимата старо-ситроенска возия, се запалих още повече на темата ретро ситроен. Това след още 2 дни доведе и до закупуването на Citroen DS 2.0 1968г.
В следващите две седмици покарах СХ-са и останах запленен от този автомобил. Единственото което пречеше на щастието ми да е пълно беше слабият дизелов мотор от 73 конски сили. Така след няколко дни ровене по сайтовете за коли (и за огромен шок и недоволство от страна на женската част от семейството) доведе до закупуването на Citroen CX 2.5 GTI 1988г.
Така в рамките само на един месец се намерих в присъствието на три френски красавици. От тук насетне дойде време и за по-трудната част от начинанието или по точно реставрацията на тези три невероятни автомобила.
Преди около месец се заех по сериозно със реставрацията на GTI-то. Без да изпадам в излишни подробности към днешна дата вече е изкърпено, изправено, китосано и може би до няколко дни и боядисано в светло сив металик. В рамките на този месец салона, фарове, лайсни и много други дреболии бяха заменени, освежени или ремонтирани според нуждата и състоянието им. Надявам се до две седмици да започне и пълната ревизия на мотора, хидравликата и ходовата част, като плана е до края на лятото колата да е на 100% завършена.
По DS-са междувременно се извършват дребни ремонти, като идния месец (надявам се) ще отиде за изкърпване, изчукване и после боядисване.
С дизеловия СХ все още не съм се занимавал. Тези дни харесах един СХ Престиж 2.5 GTI и си мисля сериозно за закупуването му и ако това стане дизелчето ще отиде за резервни части или ще бъде продадено. Това е накратко за колите. Снимки нямам много в момента, но до края на седмицата ще кача още.
Citroen XM 3.0i V6 24V Exclusive
Citroen CX 2.5 GTI TURBO II
Peugeot 405 Mi16 4x4
Alfa Romeo Alfetta GT 1800
Alfa Romeo 164 3.0i V6
Panhard PL17

Юли 19, 2011, 15:22:09
Отговор #1

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Поздравления за решителността да се сдобиеш с три ретро коли за толкова кратко време.Както се вижда и напредваш  с бързи темпове.Стискам палци да доведеш до край това мащабно начинание и да ни държиш в течение с процеса на съживяване на трите автомобила! :)

Юли 19, 2011, 23:59:16
Отговор #2

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 945
Колега завиждам ти благородно , това което ти правиш за мен е една час от моя живот преди доста години         това в форума не съм го споменавал но аз и моето семейство сме имали няколко от тези ситроени дс   вуичо ми е имал към 8 или 9 дс казваше се Захари Аргиров работеше в киното , много ги разбираше ,  моя башта е сменил 2 бр. като единия е продал на Наско които се запалва по марката и в момета ги ремонтирва , сервиза му е на Красно село. Та аз като излязох от казармата в далечната 1989г. реших и аз да карам дс , 1992г. купих последния дс от червения   / това е един майстор който се занимаваше само с ситроени и ги правеше пред блока си в кв. Емил Марков/  та аз купих синия дс които седеше на Орлов мос при канала за сумата от 19 500лв.  от неговия приател или кум , не си спомням точно. Така ме обявиха за куко номер 1 в махалата , разглобих го на ул. Георги Кирков ,закарах да го изкърпят тонирах му стаклата и на задните стакла му сложиха знака на плеибой а и стъклата на фаровете тонирах /край на фаровете, никаква светлина/ после го бядисах сиф металик и претапицирах салона и вратите ,зглобих го на улицата като се събираше махалата да пием бира и да го правим. Тогава се запознах с Иван които тъкмо си купи дс от пред баня Мадара и които и до сега кара и е един много добър маистор на ретро коли.    Та колега аз лично съм карал дс на 3 колела и аз лично съм паркирал дс на плажа на Приморско /на пясъка/ това е много хубав но сложен автомобил. Сега реставрирам пак един ретро автомобил които е бил в семейството но този път няма да го продам, ето и снимки дс   на абиторенския ми бал , това е дс на вуичо ,  дс на моите родители, дс които купих и реставрирах и опела на родителите ми и моя опел.  Много се радвам че има такива като тебе да реставрират ретро коли поздрави. П.П.ето и един от моите сегашни дс
« Последна редакция: Юли 20, 2011, 00:03:49 от pavel.velev »
 

Юли 20, 2011, 09:27:57
Отговор #3

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Страшно екслклузивни автомобили!
Радвам се, че ги виждам тук!

Винаги се възхищавам на хора, които поемат към ретро Ситроените.
За мен май ще си останат само мечта или поне в момента не се чувствам готов да се занимавам с такава авангардна техника.
Ще се радваме на повече снимки, разбира се.

Виждам, че единият CX даже има уред за температурата на водата от Алфа Нуова Джулия.
Много ми хареса! Ако го махаш, просто го премести в 156цата :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 20, 2011, 10:19:56
Отговор #4

Неактивен M.Gruev

  • Публикации: 94
Колега наистина голяма история имаш с тези ДС-си. Явно си им голям фен. Забавното е че при мен е нещо подобно, но с С5-ците в моето семейство. В момента се карат С5-ци номер 7 и 8. :)

Speeder, 156-цата си има уред за температурата, а се съмнявам с 2 да тръгне по-бързо.  ;)
Citroen XM 3.0i V6 24V Exclusive
Citroen CX 2.5 GTI TURBO II
Peugeot 405 Mi16 4x4
Alfa Romeo Alfetta GT 1800
Alfa Romeo 164 3.0i V6
Panhard PL17

Август 01, 2011, 10:41:46
Отговор #5

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Колега аз имам един СХ, с който мога да се разделя за 900 лева. Модела е от 83 година и е 2,5 Дизел 75 коня. Колата е в движение и се намира в Казанлък, но няма проблем да стигне до, който и да е край на България на собствен ход. ;) Бях го взел да си го реставрирам, но си харесах един СХ Престиж, който мисля да купя и 3 СХ-са просто не са ми нужни.



Здрасти колега,
кой Престиж си харесал, ако не е секрет, понеже на Венци Престижа замина ... ;)

Август 01, 2011, 11:03:23
Отговор #6

Неактивен M.Gruev

  • Публикации: 94
Този който имам в предвид стои в един двор и ръждясва и не е обявен никъде. :)
Citroen XM 3.0i V6 24V Exclusive
Citroen CX 2.5 GTI TURBO II
Peugeot 405 Mi16 4x4
Alfa Romeo Alfetta GT 1800
Alfa Romeo 164 3.0i V6
Panhard PL17

Август 01, 2011, 13:29:53
Отговор #7

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ясно, успех ти желая. Ще чакаме снимки за реставрацията .

Август 02, 2011, 00:18:20
Отговор #8

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Венци пази ли си зеления DS ? Престижа който имаше беше много готин.

Август 05, 2011, 22:17:26
Отговор #9

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Пази го като очите си  :)
Престижа просто нямаше къде да го съхранява.
Вече е в добри ръце, доколкото разбрах. Май е станал варналия  ;)