Автор Тема: Интересни истории за автомобили  (Прочетена 23920 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 27, 2013, 19:03:20
Отговор #30

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Така е бил в оригинал:
http://steyr1500.com/steyr1500.com/Steyr_1500.html
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 06, 2015, 12:23:25
Отговор #31

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
60 ценни автомобила - случайно открити във Франция
http://novanews.bg/news/view/2015/02/06/100957/60-ценни-автомобила--случайно-открити-във-франция/

Да имаш коли за десетки милиони в гаража и да ги оставиш да се разпадат... И то говорим за уникати, някои от които са били на много известни имена.

60 ретро-автомобила бяха открити и то случайно в имение във Франция. Намирането им станало възможно, след като внучката на собственика се свързала с експерти, за да продаде рядък модел на "Ферари".

Оказало се, че дядо ѝ е притежавал десетки ценни автомобила, но ги е оставил да събират прах в стара плевня.

Въпреки че са в лошо състояние, колите бяха изложени в Париж. Целта е евентуални купувачи да изберат тези от тях, които могат да бъдт реставрирани.

Смята се, че дори в този вид, автомобилите струват около 20 милиона евро. Сред тях има както изключително редки екземпляри като "Калифорния спайдър" на "Ферари", от която са били произведени само 37 коли.

По всяка вероятност една от колите е принадлежала на известния актьор Ален Делон. Тя е била произведена през 1961 и Делон има много снимки в нея. На някои от тях е придружаван от актрисите Джейн Фонда и Шърли Маклейн.

 :)

Февруари 06, 2015, 14:04:25
Отговор #32

Неактивен Taunus72

  • Публикации: 395
Да не говорим пък за Таунуса,който е бил на градинаря пледполагам  :))
FORD - Found On Road Dead

Февруари 06, 2015, 14:05:46
Отговор #33

Активен USfan

  • Публикации: 10810
Тия дни, успоредно с Парижкия автосалон ще е и търга на Арткуриал за тия 60 чудеса.
Нашия Маргарит ще е на салона, и каза и че е ще присъства на търга, та както се върне, ще разправя впечатления от колите и от цените.  :))

Февруари 06, 2015, 14:17:31
Отговор #34

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Не само ще разправя, ами сигурно ще напише и статия в Автокласиката :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 06, 2015, 14:20:07
Отговор #35

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Живот и здраве една от колите може да дойде в България  O0 ...палете свещи и се молетее!

Януари 06, 2016, 23:16:44
Отговор #36

Неактивен 911 SC 3.0

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Здравейте, и аз като вас много харесвам старите ретро автомобили. Имам Москвич 408и 72ра и Ява 125, като в момента възстановявам Явата, а Москвича е в гараж на сухо, като имам намерение в близко бъдеще да стегна и него. Явата става малко бавно понеже в момента съм студент, но постепенно напредвам.

Винаги ми е било много интересно да слушам истории за коли и всякакви други МПСта, които са се движили из България по времето на СОЦа. За СОЦ машините като моите, съм чувал доста истории, тъй като са били масови за страната по онова време. Истински интересни са ми колите, които са се движели тук, но не са били произведени в СОЦ страните. Без значение европейски, японски или американски. Интересни са ми конкретни истории за поддържането и пътуването с тях, също и как се приемаха от хората, какво беше да се качиш да покараш или поне да се повозиш на "ексзотична " кола? Също и за побългаряване на коли, поради липса на оригинални части (не го харесвам това, но тогава хората са нямали избор).

Интересни са ми истории и случки за конкретни коли а не толкова като цяло. Кой какво е видял и чул.
Например, бащата на дядо ми е имал Опел Рекорд, мисля че П1. Човека го е взел на средна възраст втора употреба и го е карал до последно, но дядо ми вече мисля че е бил женен и си живеел отделно, а и никога не е бил много запален по колите, че да ми разказва нещо интресно за Опела. Казва, че му правели основен ремонт на двигателя, с части от нещо руско, но от какво не знае, а има вероятност и изобщо да не е така.
Баща ми като млад шофьор през началото на 80те, някакъв комшия тираджия, когато не бил на път му давал да се вози с неговата Аскона 1.3. Според баща ми тогава му се струвала като космически кораб. Въпреки че била 1.3 била "самолет" и не можела да се сравнява с нищо руско, нищо че не била много нова.
Пак баща ми ми е разказвал и за приятел на неговия баща, който имал Шевтолет от 50те. мисля че Бел Еър. Той като дете само се е возил в него, но още тогава бил супер интересен. Човека тогава бил монтьор и много разбирал и от дизели. После двигателя бил сменен с дизел мисля че Перкинс от ГАЗка и скоростите с такива от Волга или нещо подобно. Оригиналния двигател бил 6 цилиндров редови, а кутията тристепенна. Колата си я е ползвал доста дълги години и не знам дали е имал някога друга.
Това са няколкото кратки истории които знам и общо взето са доста постни. Интересно ми е да науча други такива, като колкото се може по-дълги, по-добре. Ако има някой който да е имал в семейството тогава някаква рядка кола или пък да е имал близък с такава. Може пък само да е чул нещо интересно.

Февруари 06, 2016, 11:20:46
Отговор #37

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
 :) :) :)
Колите, които не случиха на име
http://www.dnevnik.bg/skorost/2016/02/06/2699691_kolite_koito_ne_sluchiha_na_ime/

Изборът на име на автомобил е трудна задача, основно заради фактът, че колите са глобален продукт. От една страна то трябва да е свободно, тоест да не се използва от модел на друга марка.

От друга е нужно да е благозвучно, независимо в коя страна се чете. Може би най-важното е да носи позитивни чувства и в никакъв случай да не означава нещо обидно или някакъв недостатък.

Кръстниците на "Тата Зика" сигурно са били доволни от избраното име. Звучи добре, разшифрова се като "пъргав автомобил" (от английските думи "ZIppy" и "Car"), но появата на вируса със същото име, наложи спешно колата да бъде преименувана. Този случай даде повод на CNN да припомни и други провали с именуването на автомобили.


Не върви
Емблематичен е случаят с "Шевролет Нова", появил се през 70-те години на миналия век. На повечето езици - английски, френски, немски, славянските и т.н., името се приема положително. Оказва се обаче, че на испански "no va" означава "невърви".

Въпреки че, колата не е преименувана, тя се продава добре в Латинска Америка, където испанският е основен език. Все пак "Дженерал мотърс" си взима бележка и когато през 80-те във Великобритания се появява "Воксъл Нова", в останалата част на Европа, автомобилът е пуснат като "Корса".


Лъжец и мързеливец
Испанският се оказва причина и за преименуването на "Мицубиши Паджеро". В редица страни от Южна Америка "Пахеро", както се чете модела, има няколко значения, все неприятни - мързел, лъжец и дори човек, който се самозадоволява.


Лека жена и плашило

"Мазда ЛаПута" също се загубва в испанския превод. Кръстена на острова, описан в книгата "Приключенията на Гъливер", тя не се приема добре в испаноезичните страни, тъй като името на колата се превежда като "****".

Името "Моко" пък остава само за употреба от "Нисан" в Япония, тъй като на испански означава плашило.


Скандинавски неволи

"Мерцедес" и "Хонда" пък имат проблем със скандинавските езици. Името на популярния ван "Мерцедес Вито" се приема с усмивки и подигравки, тъй като на шведски, това е едно от наименова на женския полов орган.

"Хонда" пък за малко не пуска модел с името "Фита", дума, със същото значение на шведски и норвежки. В крайна сметка в Европа колата става известна като "Джаз", а в други части на света "Фит".

Пълен провал
Докато за изброените тук коли проблемът е само в името, и като продукт те са на добро ниво, AMC "Гремлин" е пълен провал. Time.com класира автомобила сред най-лошите коли на всички времена.


Февруари 06, 2016, 18:26:52
Отговор #38

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Помня, че още докато работех в Автокласиката пуснахме и там подобен материал, но малко по-обширен... дано се сетя в кой брой беше и ще го кача тук. Имаше и за соц. колите, като разбира се на първо място Жигули ясно какви асоциациии навява в латинските езици, та експортните модели са прекръстени на Лада. Чудил съм се и за модела Спутник защо е преименуван на Самара, дали само за благозвучие или заради "Puta madre" :D
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 10, 2016, 10:40:22
Отговор #39

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450