Автор Тема: Нова придобивка - Татран 125 куб. 1964-69 г.  (Прочетена 7899 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 09, 2011, 22:31:41
Прочетена 7899 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Никога не съм мислил да имам мотор /освен може би някое БМВ "Ромел"  >:D/, обаче съвсем неочаквано се сдобих с един Татран  :D Интересен, класически модел, може да стане красив млад класик, но истинската му огромна стойност е във факта, че това е моторът на баща ми, който винаги съм смятал за загубен преди поне 35 години!  :D :D :D :D :D :D :D :D :D
    Всъщност историята започна миналата седмица, когато ми се обади мой братовчед и ми каза, че моторът всъщност се пази и да отида да си го прибера!  :D А още по-старата история е, че баща ми го е купува /предполагам нов/ около 1971-2 и успява да го кара изключително малко, след което машинката пострадва от запалена трева в двора. Изгаря седалката и малко от инсталацията, но по това време в семейството се появява и доброто старо Жигули, така че Татранът отпада от дневен ред. Взима го бащата на споменатия братовчед, да си го направи. Както сега разбрах, действително го потяга в някаква степен, кара го известно време, след което моторът остава прибран и забравен в някакво село. От малък бях чувал, че е имало такъв мотор. Някъде бях виждал из къщи упътване за него, също така имам двете стари каски и очилата. Но самата машина не съм предполагал, че съществува все още!  :D А днес я докарах вкъщи!  :D :D
   Ето го и него  :D За щастие основните части са налице, но липсват много по-дребни неща, също така хич няма ел. инсталация, а е направен да пали с две жици. Нуждае се от не малко части и пълна реставрация, но мисля, че в края на краищата може да стане! Не знам кога ще го започна, сега съм достатъчно зает с друго, но нищо чудно това да е следващият проект!  :D
« Последна редакция: Ноември 23, 2012, 16:05:05 от dido1903 »

Август 10, 2011, 16:24:20
Отговор #1

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Теодоре историята  на мотора  е направо в стил Джеи Лено . Много ти се радвам че си се сдобил с него и не е токова важно кога ще започнеш реставрацията по важното е че вече си го прибрал на сигурно място и че е попаднал в рьце които сьс сигурност ще го изкарат отново на бял свят. Поздравявам те за интересната придобивка.

Август 15, 2011, 23:58:55
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7180
Момче, късметлия си ей! Мернах едната лъскава червена каска в гаража ти, надявам се скоро и мотора да придобие такъв вид :) Не знам дали помниш, че Маргарит имаше Татран, та може да са му останали части.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 16, 2011, 08:16:58
Отговор #3

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Не, не съм и знаел. Благодаря, ще го питам!  :)

Август 16, 2011, 10:04:13
Отговор #4

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 215
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Един приятел има такъв. Той сам си го реставрира от доста лошо състояние. Ако ти трябва нещо мога да ви свържа.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Август 16, 2011, 14:58:08
Отговор #5

Неактивен Петър_Пейков

  • Публикации: 203
Доста интересен мотор дай малко техническа информация колко кубика е колко скорости и такива подробности  ;)
Успех с реставрацията!!!  :)
Ретро клуб Смолян www.facebook.com/retrosmolyan

Август 16, 2011, 15:23:09
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
То и аз още не съм го изучил в подробности, но най-общо, моторът е чешки, произвеждан 1964 - 1969 г. Този не знам точно коя година е. Двигател 125 кубика, 7 к.с., с електрически стартер /по-точно династер/, ел. система 12 волта с 2 х 6 волта акумулатори. Скоростите се сменят с педала на пода, ама колко са, не знам. Макар че в един немски сайт прочетох нещо за 4 скорости, ако съм разбрал правилно? Иначе е готин модел, стига да е възстановен добре:

Август 16, 2011, 15:42:04
Отговор #7

Неактивен Петър_Пейков

  • Публикации: 203
Страхотно моторче ще стане и със това двигателче ще се движи страхотно :) Успех ;)
Ретро клуб Смолян www.facebook.com/retrosmolyan