Автор Тема: Честито Рождество Христово и Щастлива Нова Година!  (Прочетена 64510 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 24, 2018, 20:49:55
Отговор #210

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Дядо Мраз ни пожелава Весела Коледа!


Дядо ви Мраз беше забранил Коледа ... мх!
retrobs.com

Декември 25, 2018, 10:36:36
Отговор #211

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
Честита Коледа и успехи за всички!

Декември 25, 2018, 20:05:43
Отговор #212

Неактивен Pancho77

  • Публикации: 17
Честито Рождаство и от мен на всички!
п.п. снимката с Москвича е потесаваща! Това Автородео чехи ли бяха или руснаци?

Декември 25, 2018, 23:29:27
Отговор #213

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Това конкретно са руснаци, виж номера на колата. Имаше и чехи, те гастролираха у нас, виж за руснаци нямам спомени да са идвали. Имаше и поляци, не бяха малко такива групи в различните страни, има достатъчно информация и снимки в нета. Ползваха се и Лада и Москвич, виждал съм и полски Фиат.

Декември 26, 2018, 00:25:37
Отговор #214

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
дядо Коледа беше забелязан в Пловдив в червен Ягуар






Декември 26, 2018, 10:33:23
Отговор #215

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
По-би му подхождала Волга с еленче според мен, ама на Дед Мороз :D ... точно такъв Газ обаче не намерих, а само този:


Весели празници, колеги!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 26, 2018, 13:44:10
Отговор #216

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Честита Коледа и Весели празници колеги!

П.П. Дядо Мраз е древен славянски персонаж,по стар от Дядо Коледа и неговия прототип Св. Николай.
Расказът "Дядо Мраз и внуците му" е писан от Елин Пелин  през 1910 г.,по това време няма СССР и чичко Ленин живее в Париж.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Декември 26, 2018, 16:34:19
Отговор #217

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Весели празници и от мен, колеги !
Направих си труда да изчета цялата тема от създаването и през 2008-а година, та досега и не срещнах никъде споменаването на прословутия Дядо Мраз. При първото му споменаване вся раздор . И неслучайно.
В нашия фолклор има раздел Коледни песни. Описани са от всички фолклористи, не само нашенски, но и чужди, има ги в многотомника Българско народни творчество. Песни за Дед Мороз няма. Няма и да има.
Понеже е твърде възможно да не се знае произхода на коледуването, и въпросът не е разискван в тази тема, свързана с точно този обичай, ще си позволя да дам някои статии с цел яснота . Скромни по обем разбира се.
На първо място е необходимо да се поясни фактът, че Коледа и Рождество нямат нищо общо . Първото е езически обичай, а второто християнски празник. На теория.
Коледуването в голяма част от приеманите теории възниква на база на античните римски Календи и това дава основание Коледа да бъде обвързвана с тези обичаи (комуто е интересно може да си прочете за календите, има писано много) . Сериозните фолклористи и историографи обаче свързват календите с редица гръцки мистерии и свързаните с тях обреди и най-вече възможността да се празнуват част от мистериите свързани с Дионис, което от своя страна е директно обвързано с обичаите на траките. Неслучайно наблягам на връзката с Тракия, защото можем да сме само и единствено горди, че по нашите земи се зараждат обичаи, влияещи на празненства и култура по целия свят. За да не съм голословен ще посоча една препратка към част от изследване на нашия голям учен проф Иван Венедиков -    http://macedonia.kroraina.com/iv_gumno/iv_gumno_9.htm . Ще отбележа още веднъж – прочетете статията на професора, сериозен български учен . Учени от неговата категория са рядкост и са на академична висота, която днес се среща рядко.
Естествено има мнооого изследвания за пътя, етимологията и начините на празнуване. Но ако съвсем грубо можем да опишем явлението на  древния обичай – тракийски/гръцки/ мистерии --> римски сатурналии /календи/ -> християнизиране на календите .
В основата на идеята за Рождество съвсем естествено стои зимното слънцестоене е свързаните с него древни вярвания за раждането на новия свят, новото време и най-вече раждането на Млада Бога. Тук ще си позволя за дам препратка към един от моите любими професори – Анчо Калоянов и неговата „Славите ли Млада Бога ?“ -  https://liternet.bg/publish/akaloianov/slavite/content.htm
Раждането на Младото Божество и свързаните с него земеделски и естествени процеси са в основата на всички тези обичаи.
За християнизирането на езическите обичаи мисля всеки е наясно какви са механизмите и основанията за наслагванията им. Ще отбележа само обичаят с даруването и съвременните схващания защо се свързват със Свети Никола, което е много по-късна традиция и няма пряка ( да не кажа никаква) връзка с Коледа -  https://www.nationalgeographic.bg/?cid=120&article=5190 ( статията е твърде аматьорска, но е достатъчно ясна и нагледна за целта ).
Надявам се в тези празнични дни комуто е интересно да прочете за Коледа, коледуване, древни обичаи, най-вече наши .
Нелепият дядо Мраз може да бъде обект единствено на хумор и закачки с недалечното ни минало. Лично аз го приемам така.

Декември 26, 2018, 18:26:20
Отговор #218

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Е, лично аз раздор не виждам,по скоро има никому ненужно политизиране на два напълно различни персонажа.Факт е ,че Дядо Коледа се паявява у нас под западноевропейско влияние, и през 20-те и 30-те години на 20 век е вече утвърдена част от представите за празника. Както е и факт е,че Дядо Мраз и Дядо Коледа се споманават успоредно в българската литература преди комунистическия режим 1944 г.За дядо Мраз през царско време са писали Елин Пелин,Гео Милев,Йордан Стубел и др. Гео Милев е писал и за Дядо Коледа,както и Калина Малина и други преди 1944г.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Декември 26, 2018, 18:53:16
Отговор #219

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Нещо се обърка тук в тая тема  :-\
Коледа е християнски празник .... България е покръстена в 864 година при цар Борис ... раждането на Христос е преди 2000 и кусур години ... нима чак в началото на 20-ти век нашите предци започват да почитат този празник  ???
По мое време дядо Мраз се появяваше за НОВА ГОДИНА не за Коледа.
Нищо политизирано няма.
retrobs.com