Автор Тема: Честито Рождество Христово и Щастлива Нова Година!  (Прочетена 64553 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 30, 2018, 18:27:58
Отговор #230

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
А това е китайския Дядо Мраз -Цай Шен (богът на богатството)



Подаръците са строго в кеш, в червени пликове със златни апликации. На свитъка е традиционното пожелание: Гонг Си Фа Цай, буквално: честито и забогатявай! Нямa късмет, здраве и тем подобни тинтири-минтири!

Декември 30, 2018, 18:39:31
Отговор #231

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Никъде не съм писал,че е измислен от комунистите .... през цялото време се опитвам да обясня,че Рождество Христово няма нищо общо с дядо Мраз след като негови снимки бяха пуснати точно на Коледа!
retrobs.com

Декември 30, 2018, 19:48:17
Отговор #232

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Никъде не съм писал,че е измислен от комунистите .... през цялото време се опитвам да обясня,че Рождество Христово няма нищо общо с дядо Мраз след като негови снимки бяха пуснати точно на Коледа!

Абсолютно съгласен! Светли празници!

Декември 30, 2018, 20:20:32
Отговор #233

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Колега maini4ka …
Понеже съм homo legens се хванах на въдицата и изчетох небивалицата, която сте постнал тук в една така … весела тема  :). Даже внимателно я изчетох, да ме пита човек защо.
Първо, този текст няма нищо общо с Коледа и празничната обредност ( обредност да не се чете като някаква паганско-магьосническа фокусническа  измишльотина, понеже такава има в различни вярвания , религии, да не говорим за нерелигиозни ритуали ) . Този текст, който сте публикувал касае някакъв Санта Клаус, който, слава Богу все още стои доста встрани от нашето житие-битие. Такъв Клаус се почита явно на доста места в света, но аз лично нямам никакво намерение да го коментирам, понеже никак не се връзва с темата за Коледа и коледуването.
Ясно ми е , че е загуба на време да анализирам отделни детайли от писанието, още повече, че нямате никаква връзка с текста, въпреки че сте си го приписал като цитат от 2010-та година, а той се движи в пространството   от поне 2005-а  година в невероятни сайтове като fenomeni.bg - http://www.fenomenibg.com/modules/news/article.php?storyid=124 или voininatangra.org - http://www.voininatangra.org/search.php?action=showallbyuser&mid=18&uid=182 с автор някой си Horus , изявяващ се на полето на теми като Рептолоидните, Св Георги и Дракона и темподобни. За такава дълбока мисъл , авторът едва ли би се заблудил с цели 5 години в авторството , но ние тук сме широко скроени и ще простим тази … малка … грешка  ;D.
Та, на въпроса, за американизираща идеология никой никъде не повдига въпрос, освен Вас, разбира се. Добра реклама му спретнахте . И в тотален нонсенс още в самото начало на така приятната тема, решихте на тоз скверен Сатана , дедо Коледата, да противопоставите не кой да е баш Дед Мороз, който има „дълбока християнска“ основа . Ама … колега, сериозно ли ? С тоз Дядо Мраз как решихте да си подковавате теорийката ( с уговорката, че ясно тя не е Ваша, де, ама нейсе ).
Понеже нямам време, а и не съм толкоз добре теологически подготвен, няма да се позовавам на библейски текстове, за да доказвам, че рождената дата на Спасителя е неизвестна, но все пак , доколкото можем да се позовем на най-често цитираните теории, то е свързано с появата на Витлеемската звезда и според Кеплер ще да е било в средата на септември.
Фактът, че Църквата е насадила празника Рождество на дните от зимното слънцестоене и че всъщност е откраднала вековна обредност не ни прави нито крадци, нито неверници, нито каквито и да било.  И тук отново ще повторя, даже потретя – Дядо Коледа няма нищо общо с темата – да се запомни веднъж завинаги.
Едно нещо ще си позволя да коментирам с преждепубликувания текст, а именно защо тази громяща статия не разглежда подобни мистериозни и световнозаговорнически казуси с Възкресението, което е върховният акт на истинската християнска догматика ? Авторът на статията не е успял да намери достатъчно черен ( упс , червен ) отрицателен герой ли ?
Истина е, че мога да пиша по темата доста дълго, но взе да ми става наистина досадно.
От един измислен герой без почва у нас като Дядо Мраз, минахме през световната конспирация и дядо Коледа Сатаната, за да си кажем … нищо. Апропо, стига с този Елин Пелин, поне прочетете разказчето му, та да Ви е ясно, че е доста постно детско четиво без никаква връзка с коледуването и традициите ни - https://chitanka.info/text/5603-djado-mraz-i-vnutsite-mu

В заключение бих споменал само, че Коледа и коледуването са част от обредността, която древният човек е практикувал в ЧАСТ от общата годишна обредност и чрез която се е стремял да бъде в хармония както със Земята, така и с целия Космос. Древният човек не е бил прост наблюдател на събитията, които са го заобикаляли и е анализирал с хилядолетия. Напротив – стремял се е да бъде част от Вселената и обредността е била неговият инструмент.

В този смисъл всяко принизяване на древната култура, която имаме с измислени персонажи като Мразовците или пък още повече с нелепи конспиративни теории са просто неуместни.

Финал – усмихвайте се повече  :)

Декември 30, 2018, 21:42:13
Отговор #234

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811

« Последна редакция: Декември 30, 2018, 22:47:38 от USfan »

Декември 31, 2018, 17:48:07
Отговор #235

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Пожелавам на всички 2019-та да е по-успешна !
retrobs.com

Януари 01, 2019, 02:14:33
Отговор #236

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)Честита Нова Година! Много здраве, щастие и късмет на всички. Много проекти през 2019. Само усмивки през цялата година. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 01, 2019, 17:25:51
Отговор #237

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
За много години! :)
retrobs.com

Януари 01, 2019, 20:59:45
Отговор #238

Неактивен niksan 240

  • Публикации: 471
Честита новата 2019 година,да сте живи и здрави.



Януари 01, 2019, 21:59:50
Отговор #239

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
дядо Коледа беше забелязан в Пловдив в червен Ягуар



Този Джаг го видях случайно преди няколко дни..... брутално готин! Още ми е пред очите!

Весела Нова 2019 Година Ви желая на всички!
Здраве, щастие и нека мечтите и възможностите ни да ги сбъднем нарастват!

П.П. ИЗчитането на любопитната дискусия за Коледа ще си я продължа в идните седмици, ако позволите. :)
« Последна редакция: Януари 01, 2019, 22:17:34 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"