Автор Тема: Ксенон и всичко за него.  (Прочетена 19757 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 25, 2008, 11:26:54
Прочетена 19757 пъти

Неактивен Gigabyte

  • Публикации: 191
Пиша тази тема защото всеки ден се появява по една тема за ксенони, и всеки път се пише едно и също надявам се след тази тема на колегите които се интересуват от ксенон системи да им стане по-ясно !!!!

КСЕНОН



• 3 Пъти по-добро осветяване на пътя
Ксеноновите светлини излъчват светлинен поток от около 3000 лумена, за сравнение обикновените крушки постигат по-малко от 1000 лумена. В резултат виждате много по-ясно и по-далеч, пътните знаци и маркировка се осветяват много по-добре, пътувате по-безопасно, по-комфортно и с по-малко умора.

• по-добра визия на автомобила
Ксеноновите светлини придават на автомобила по-добър и модерен външен вид.

•Светлина, максимално близка до дневната
Спектътър на светлината на ксеноновата крушка е максимално близък до този на дневната светлина. Така зрението се натоварва по-малко при нощно шофиране.

• 5 пъти по-дълъг живот на крушките
Животът на обикновената крушка рядко надвишава 500-600 часа, докато този на ксеноновата е повече от 3000 часа. Затова е много вероятно да смените автомобила, преди да ви се наложи да смените ксенонова крушка.

• 40% по-ниска консумация
Със мощност от 35 вата, ксеноновата крушка консумира около 40% по-малко ток от 55-60 вата при обикновената. Така ксеноновата система натоварва по-малко електрическата система на автомобила и отделя по-малко топлина.


Какво представлява ксеноновата система

Единият компонент на системата са газоразрядни крушки, в които светлината се получава чрез йонизиране на смес от Ксенон и други газове, затворени в капсула между два електрода. Другият компонент от системата е баластът. Той представлява електронен модул, който генерира необходимото за запалването на ксеноновата крушка напрежение от 23000 волта и след това поддържа работното напрежение от 85 волта. Консумацията на системата е 35 вата, което е с около 40% по-малко от консумацията на обикновените крушки, които консумират 55 или 60 вата в зависимост от типа.



Въпроси и отговори:

Може ли да се монтират ксенонови светлини на всeки автомобил? Ксенонова система може да се монтира на абсолютно всеки автомобил, автобус, камион или мотоциклет, тъй като всички те използват някой от стандартните цокли за автомобилни крушки.


Подменят ли се фаровете при монтаж на ксенонова система?

Ксеноновата система е независима от фаровете и затова не е необходима тяхната подмяна. Ксеноновите крушки се монтират директно на мястото на обикновените. Широко разпространена заблуда е, че само прожекторните фарове (фаровете с “лупи”) са ксенонови, но типът на фара (рефлекторен или прожекторен) няма връзка с това дали фарът е ксенонов или не.


Често ли горят ксеноновите крушки?

Ксеноновите крушки имат живот, надвишаващ над 5 пъти този на обикновените.


Натоварват ли електрическата система ксеноновите светлини?

След запалването на крушката, за което е необходим малко по-голям ток за части от секундата, ксеноновата система консумира около 40% по-малко електроенергия от обикновената и съответно натоварва електрическата система по-малко.


Отделят ли много топлина ксеноновите крушки?

Отделената топлина е в пряка зависимост от консумацията на ток, така че поради 40% по-ниската консумация, ксеноновите крушки отделят по-малко топлина от обикновените.


За колко време се монтира ксеноновата система?

Опитните ни монтажници монтират една система за около 1.5-2 часа, ако няма допълнителни усложнения като например труден достъп до фаровете.


Възможно ли е демонтирането на ксеноновата система и връщане на обикновените крушки?

При монтажа на ксеноновата система не се правят никакви изменения по колата ви, така че при нужда лесно можете да върнете обикновените крушки.


Може ли монтираната на един автомобил ксенонова система да се прехвърли на друг?

Да , ако двата автомобила са със един и същи тип крушки. Ако вторият автомобил е със друг тип крушки, можете да прехвърлите баластите и окабеляването и да закупите само нови крушки.


Заслепяват ли ксеноновите светлини насрещните автомобили?

При правилно регулирани фарове, няма причина ксеноновите светлини да заслепяват повече от обикновените. Може ли фаровете ми да светят по-синьо? Ксеноновите крушки имат “цветова температура”, измервана в Келвини (К), която определя цвета на светлината. При закупуването на ксенонова система, можете да изберете цветова температура, която отговаря на вашия вкус. Цветовите температури отговарят на следните цветове:

4300 К
6000 К
8000 К
10000 К
12000 К


По-висока цветова температура означава ли по-силна светлина?

Не, дори напротив, цветова температура по-висока от 4300 К означава по-малко произвеждана светлина.


Каква е цветовата температура на ксеноновите крушки, които се монтират от автомобилните производители?

Автомобилните производители използват само и единствено крушки с цветова температура 4300 келвина.


Защо тогава фабрично вгражданите ксенонови фарове понякога изглеждат сини?

Когато ксеноновият фар е от прожекторен тип (със “лупа”), ограничаването на осветеното поле при късите светлини се извършва от преграда зад лупата. При преминаването на бялата светлина покрай ръба на преградата и после през лупата, се получава разлагане на светлината, при което на границата между светлата и тъмната зона се образува лента, съдържаща всички цветове от спектъра. Фаровете са конструирани така, че синята част от тази лента е най-широка и се вижда най-добре, когато автомобила се движи срещу вас. Поради това фаровете, гледани отпред изглеждат сини, въпреки че светлината на пътя е бяла.


Може ли да се промени цветът на светене на фабрично вградената ксенонова система?

Да. За целта е необходимо само да сменим крушките ви с други, които да са с избраната от вас цветова температура.


Каква цветова температура да избера при покупка на ксенонова система?

Използвайки горната информация и вашия вкус, можете да изберете най-подходящата за вас цветова температура.


Какво е би-ксенон?

Би-ксенон е вариант на ксеноновата система, в който освен късите, също и дългите светлини са ксенонови. В автомобилите, произведени до около 2000-та гона, фабрично ксенонови системи се вграждаха само в късите светлини. В последствие на по-високия клас автомобили започнаха да се монтират и биксенонови светлини. Във фабрично вгражданите системи, би-ксеноновият фар е само с една крушка за късите и дългите светлини, като смяната между тях става чрез електромагнит, който измества крушката или преграда в рефлектора на фара. Ако фара е с две отделни крушки, за монтаж на би-ксенон са необходими две отделни ксенонови системи.

Може ли да се монтира ксенонова система за дългите светлини на автомобил, който фабрично има ксенон само на късите светлини?

Да.


Може ли да се монтира ксенонова система на фаровете за мъгла?

Да.


Какво съдържат ксеноновите системи ?

2 ксенонови крушки 2 баласта окабеляване крепежни елементи инструкция(някой модели имат и реле)
информацията е взета от: xenon.bg
Какво да направя, за да удължа живота на моите ксенонови крушки?

1. Не пипайте крушките, освен в основата им. Това означава да не пипате стъклото на крушките. Ако ги докоснете по случайност, използвайте памук, напоен със спирт, за да изчистите мазнините от кожата много внимателно.
2. Не включвайте двигателя, ако преди това са запалени ксенонвите фарове.
3. Не изключвайте двигателя преди да сте изгасили ксеноновите фарове.
4. Не излагайте баластите на ксеноновата система на прекомерна влага/влажност дори и да са водоустойчиви до известна степен.
5. Не оставяйте ксеноновите фарове включени, когато автомобилът не е в движение, а е с включен двигател. Така прегряват.
6. Не ги включвайте и изключвайте непрекъснато (неприсветвайте постоянно с тях), защото това уврежда крушките.
7. Проверете целия фар много внимателно, за да се уверите, че уплътненията са здрави. Уверете се, че няма натрупване на влага в кутията на фара.



Инсталирах си ксенонова система. При -10°C фаровете ми не искат да работят.

Най-вероятно притежавате "оригинални" Hella ксенонова система произведена по долното поречие на Хуан-Хъ Smile. Сега сериозно по въпроса: За жалост вашата система е с вградени стартери в баластите и в студените зимни дни не могат да запалят поради по-ниските технически параметри на този тип системи. Колкото е по-ниска околната температура, толкова по-голям стартов ток е необходим на ксеноновата система да запали. Смяната на крушките (както смятат повечето хора) няма да реши проблема ви.


Какво е Кандела (CANDELA - cd)?

Международна единица за светлинна яркост. Терминът се използва от ранните години на осветлението, когато стандартна свещ с определена големина и изработка се е използвала за база за сравнение с яркостта на други светлинни източници. Тази единица се използва за измерване на фаровете. Нормално по-голямата стойност отговаря на по-ярка светлина.


Какво е Лумен (LUMEN - lm)?


Международна единица за светлиннен поток (количество на светлината). Например, свещта произвежда 12 лумена, а стандартната 60-ватова лампа с нажежаема жичка произвежда 830 лумена. По-голямата стойност отговаря на по-ярка светлина.



Какво е Келвин (KELVIN - k)?

Основна единица за термодинамична температура (цветна температура), използвана за измерване на белотата на светлинния поток. По-високата стойност отговаря на по–синкав (лилав) цвят.



Какво е ксенонова крушка?

Стъклена капсула съдържаща смес от ксенонов газ и живачно-халоидната сол. Високото напрежение между двата молибденови електрода в газовия мехур предизвиква ксеноновия газ и живачните халогенидни соли да преминат в плазмено състояние. При който процес се отделя ярка светлина и топлина


Какво е Стартер (запалител)?

Това е електронен усилвател които получава ток от баласта и повдига напрежението за да запали високоволтова дъга(±20,000V) в газовия мехур. Това поражда плазмен газо-разряд вътре в газовия мехур от доставените високоволтови импулси на електродите.



Какво е Баласт?

Eлектронния контролен модул който се използва за създаване и поддържане на високоволтовата дъга и да стабилизира захранващото напрежение към крушката и стартера през целия работен цикъл.



Какво е Ксенон (Xe)?

Химичен елемент, благороден газ.
Пореден номер 54.
Атомно тегло 131.30.
Температура на топене -111.9°C.
Температура на кипене -108.1°C.



Какво е Живак (Hg)?

Химичен елемент - метал, единствения течен метал при стайна температура.
Пореден номер 80
Атомно тегло 200.59.
Температура на топене -38.87°C.
Температура на кипене 356.58°C.



Какво е живачно-халоидна сол?

Съединения на Живака (Hg) с елементи от групата на халогенидите (Флуор(Fl), Хлор(Ch), Бром(Br), Йод(J)).



Какво е HID?

HID = High Intensity Discharge Lamp = Високо-интензивна газоразрядна лапма
HID е система която произвежда светлина от ксенонов газ и живачни халогенидни соли поставени в светлинно-лъчева тръба. Електроните в тази светлинно-лъчева тръба се сблъскват с металните атоми под напрежението на 20000 волта генерирани от управляващата система (балласт) за да произведат светлина.
И колеги ако съм пропуснал нещо за ксенона добавете го в темата, моля !!!!!:



информацията е взета от:http://xenon.bg/xenon.htm
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Февруари 12, 2009, 19:12:36
Отговор #1

Неактивен Taxi

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
    • http://classiccar-bg.hit.bg/index.html
Цитат на: "Gigabyte"

Ксенонът (Xenon), Xe е химичен елемент от период 5, група 8А. Има пореден номер Z=54 и атомно тегло 130,30. Природния ксенон е смес от девет устойчиви изотопа. Изкуствено са получени и радиоактивни изотопи. Инертен газ, без цвят и мирис с температура на топене -111,50 и температура на кипене -107,10. Открит е през 1898 година от английския физик и химик Уилям Рамзи.Името му идва от гръцкото ксенос-чужд. Намира се в атмосферата — 100 литра въздух съдържат 0,0087 мл. ксенон. Образува съединения, чиито съставки са свързани с Ван-дер-Ваалсови сили. Криптонът се получава чрез ректификация на течен въздух. Използва се в електровакуумната техника.
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »
Classic Car-BG >> http://classiccar-bg.hit.bg/index.html  << Classic Car-BG

Юли 15, 2012, 16:13:51
Отговор #2

Неактивен quad

  • Публикации: 75
Поста отгоре си е чиста реклама, сега малко повече истина за ксеноновите системи.
Фар, който фабрично не е пригоден за ксенон, т.е. е без лупи в него не трябва да бъде модефициран с ксенон само с подмяна на крушката. Само безхаберието на управниците ни, е причина все още да не са забранили подобни "голфаджииски/пернишки" изпълнения. Ако във фара има ксенонова крушка, но няма лупи, нарещнодвижещите се автомобили се заслепяват силно, и водача на автомобил с подобна модефикация го досърбява задника доста често. Реглаж на фаровете няма да помогне при подобна модефикация, защото светлината от ксеноновата крушка се излъчва в различна посока от оригиналната крушка, което прави невъзможно "отсичането" на светлината отгоре, съответно регулирането на фара така че да не пречи на хората срещу теб. Това че цокъла е същия и може да се монтира ксенон във фара не означава че това трябва да се прави.
 Не е вярно и това, че ксенон се монтира във фара без да се налага модефикацията му, за да се прекарат кабелите за новите крушки обикновено капаците отзад се пробиват, а това нарушава херметизацията им.
 Ако късите и дългите светлини са на отделни крушки, то ще имате проблеми при слагането на ксенон на дългите. Когато пуснете дългите, късите при доста от колите се гасят, а докато дългите загреят пред вас става тъмно...
 Ксенонови крушки с температура над 4300К светят по синио, но виждате пътя по-малко. Да, за някои това е fashion, но истината е че намалената видимост е опасна когато сте в движение. Затова фабрично се слага само 4300К.
 Живота на масовите китайски и тайвански ксенони, който се продават у нас рядко надхвърля 200-300 часа, отделно горят и баластите. Цитирания по-горе "живот" е само пожелание, вероятно е валидно само за тези, който се вграждат фабрично в колата. Друг проблем при китайските е че често светят в различен цвят...
 За да се преработи фар за ксенон система е важно да бъде изпълнено едно много важно условие: фара трябва да е дълбок, за да може в него да влезе лупа. Ако това не е така, става трудно, трябва да се реже рефлектора (при системите с допълнителни лупи рефлектора на фара не се ползва, а само лупата) да се закрепя неподвижно и под правилен ъгъл лупата, като цяло много неприятна операция.
 Има ксенонови системи от 55/60W  те не светят много по-силно от 35 ватовите, вече се срещат рядко и трябва да се избягват.
 При автомобилите снабдени с модули за следене на изгорели крушки, ако сложите ксенон вместо оригиналните крушки ще Ви светне модула за неизправност. За да се избегне това се слагат резистори на куплунгите на оригиналните крушки, който лъжат модула че има товар. Това на практика означава, че се хаби двойно повече енергия от стандартната крушка, единия път за да се осветява пътя и втория път енергията се разсейва в резистора, т.е. губи се без да върши реална работа.

Юли 15, 2012, 16:19:06
Отговор #3

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Точно ! :)
Супер изтупа прахта от темата!
Впрочем нещата със светлизточниците и в автомобила , и въобще в МПС - тата   отиват към далеч по - хубаво и доста по икономично
откъм разход на ел. енергия - светодиодите(LED).В момента има решения за част от осветителната уредба на автомобилите , които
осигуряват приличен светлитен поток , осветеност,  цвят и не на последно място - в пъти по - ниска консумация на ток.

Та били те и китайски , определено си струва. Е китайците и тук не са върха на сладоледа  ,но цената е силния коз!
Дажe има попадения от много добро отношение цена - качество.
« Последна редакция: Юли 15, 2012, 16:33:57 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 15, 2012, 17:29:41
Отговор #4

Неактивен quad

  • Публикации: 75
Виждам че засегна друг популярен мит за ниската консумация и предимствата на LED светлините. Малко повече информация за тях:
В новите автомобили те се ползват само като дневни светлини, а не като основни! Изглеждат супер, но да заместят нормалния фар все още не могат. По-точно, те могат, но не е оправдано защото:
В момента се правят мощни ледове от 1 до около 20 вата. Стандартно се използва не един, а няколко леда, т.е. консумацията на всеки от тях се събира и общата консумирана мощност не е малка. В същото време те се ползват не за да осветяват пътя, а за да се вижда по-добре автомобила от другите участници в движението. Отделно цената на сносните ледове, който вършат прилична работа, дори и китайски не е малка и значително надвишава тези използвани от обикновените габарити. Към момента ледовете са повече за естетика, отколкото да подобряват реално фаровете. Като основни източници на светлина нощем е твърде рано да се говори за тях, ако изобщо някога достигнат ниво при което да е оправдана замяната им.

Юли 15, 2012, 17:54:06
Отговор #5

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
За да се получи желаният светлинен сноп, светлинното ядро на жичката на халогенната лампа се позиционира с разлика +/- 0.25mm вътре в рефлектора. За сметка на това "ксеноновата" крушка има 2 такива ядра на 5мм едно от друго. Така казват учЕните :) Така че, тия дето са им перфектно настроени фаровете и не им светкат, да не лежат на тая кълка, че имат суперски светлини.

Прожекторите или рефлекторите, предназначени за "ксенон", имат следните маркировки:

DCR Low/high (dip/main) beam headlamp, gas discharge (HID Xenon). Къси/Дълги
DC Low (dip) beam headlamp, gas discharge (HID Xenon). Къси
DR High (main) beam headlamp or driving lamp, gas discharge (HID Xenon). Дълги

За сравнение това е за рефлекторите за халогенни крушки:

HC Low (dip) beam headlamp, halogen
HR High (main) beam headlamp or driving lamp, halogen
HCR Low/high (dip/main) beam headlamp, halogen

Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юли 18, 2012, 20:43:18
Отговор #6

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Та като се критикува ксенона, мога ли да кажа поне едно добро мнение за него? От година и половина съм с китайски ксенон за 100лв на 5000К, защото не се бях решил да сложа на 4300К и сега чакам да изгори едната крушка да ги сменя(няма да е скоро). Изминал съм около 20 000км с него с постоянно включени фарове, като редовно карам вечерно време. Автомобила който шофирам имам ел. регулиране на фаровете, което ми позволява в достатъчно голям диапазон на височина да ги регулирам. Без лупа с рефлектор съм като релефа е на стъклото на фара и съм с H4 фар. При правилна настройка при мен не заслепяват, многократно тествано с приятели и познати които не ми вярват. При шофиране до стена се забелязва една права линия на стената на потока светлина, ясна видима изрязана линия. Нещо което не се забелязва при колата на приятел която е с изчистено "стъкло" на фара и релефа за насочване на светлината е на самия рефлектор. Относно херметизацията на фара - нарушава се и като сменяш крушка, а това не е някаква лабораторна среда.
При монтиране на лупа на фар с релефно стъкло, то трябва да се полира за да не разсейва светлината от лупата, а при монтиране на лупата трябва да се отреже "чашката" която покрива крушката във фара. Съответно трябва да се маха стъклото от фара, процедура която понякога завършва с чупенето му.
Ксеноновите системи 55W се различават от тези 35W по това, че ако сте с по-модерна кола и имате датчик за изгоряла крушка няма да ви свети лампата за изгоряла крушка. Резистори се слагат обикновенно когато се монтират диодни габарити/стопове/мигачи. Аз съм с лента SMD диоди на плафона на купето и плафона на багажника. Имат си вградени резистори и нямам никакви проблеми. Идеята не е да харчи по-малко ток, идеята на ксенона е по-добра осветеност на пътя. За заслепяването много от вас съм сигурен както и при мен, че освен с ксенон са ви заслепявали и с халогенни крушки. Някои навирени фарове, други които вярват в мита, че десния фар трябва да свети по-високо за да осветява табелите на пътя или някой просто кара на къси+халогени(при мерцедес халогените нали са до късите при по-старите модели). Имам един приятел който винаги си кара така и репликата му когато му кажа, че ме заслепява е "Не ми пука". Също така понякога са ме заслепявали чисто нови коли с фабрични лупи и ксенони, просто са вдигнати много нагоре.
Не е въпроса кой какво си е направил с колата, въпроса е точно на кого му пука и на кого не. На мен ми пука и съм си регулирал фаровете за да не заслепявам.

LED светлините още не са се развили наистина толкова за да заменят крушките. Не го казвам от чиста теория, а от наблюдения над хора които са решили да експериментират и да си купят диодни крушки за фарове/фарове за мъгла със съответния цокъл за техните светлини. Разликата в светенето на крушка с много диодчета и обикновенна е в полза на обикновенната десетки пъти. Онези просто мъждукат. При монтирането им в стоп светлините няма разлика в силата им на светене в зависимост от това какви LED крушки се монтират. Ефекта е, че светват по "рязко" от обикновенните крушки и при мигачите се получава също този рязък ефект и не "заспиват" като обикновенна крушка.

Аз не лежа на чужди кълки, лежа на тези които моите познати и приятели са ми споделяли, когато се уговарям точно поради тази причина да карам зад тях. От другата страна на монетата единия приятел с който редовно излизаме има 6000К ксенони и просто избягвам да карам пред него защото ме заслепява. Винаги ще има анти това и онова. Докато не вземеш нещо да пробваш, да експериментираш и да си го бъзикаш както искаш, можеш само да говориш неща които не си ги изпитал сам да провериш как са.

Юли 18, 2012, 21:10:51
Отговор #7

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
За ксенона нищо лошо от мене - съгласен съм с всичко гореизложено от Симеон. :)Аргументи за настройката на светлинния сноп , когато
е извършен коректно , дразнене за насрещно движещите се колеги на пътя няма.

Най - силния ми аргумент ,,за '' е относно консумацията на ток - за 35 ватов комплект е почти 2 пъти по - малко.Наближи ли есента , ще
инвестирам , защото имам консумация на ток 9 -10 А в пиковите моменти на работа на HHO - то ми горивна клетка.
Светодиодите ще се развиват и ще стват по - хубави и евтини.За другите светлини на МПС - тата _ да.
За LED конверсия на фарове на класики обаче не смея да изкажа мнение, там задачката е много , много сложна технологично,
а и дали ще е изгодно икономически за производство на китове за конверсия , КитайциТе! :))
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 19, 2012, 00:19:41
Отговор #8

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Не, не съм против модерните технологии, но на науката някак си ми е по-естествено да се доверя, отколкото на ненаучни теренни изследвания. Хората си блъскат главите в лаборатории да измислят нещо, ние пък откриваме топлата вода преди тях.  Има си лупи и рефлектори за обикновени крушки, има си и за ксенон.  Има вероятно китове за повечето модерни коли, а за старите, особено с кръглите фарове, работата е още по-проста. Не знам какво има да се спори...


Едно форумче за ксенончета:  http://www.hidplanet.com/forums/showthread.php?42290-HID-bulbs-in-halogen-projector

-  ...someone suggesting their drop in kit in their 15 year old corolla is good because other motorists "do not flash them".

-   First off, it's illegal as are most of the things we do here - fyi before you make the plunge. It's a direct violation of DOT law
to put an HID kit in a housing designed for halogen bulbs...

-   Lest any newbies get the wrong idea - objectively, the only measure that counts, pnp kits never work well in any halogen light.
Not in halogen reflectors. Not in halogen projectors. Many people think they work OK but the reality is most people don't know how to really evaluate the beam pattern
that they see with their own eyes. It sounds odd but it's true. It's the very reason we headlight designers never ever rely solely on what our eyes see as a measure of whether or not a headlight is good.

-   Subjectively they may seem good to you. Objectively none of them work well. It's a matter of simple physics and the incompatibility
of the light produced by the HID burner and the light required by the halogen projector.

-   A halogen headlight depends on the location of the hotspot of the filament being precisely positioned to a tolerance of +/- 0.25mm.
The hotspots of a HID bulb (thats right there are TWO) are 5 mm apart.

-   A few years back an Infiniti projector was found to be slightly out of DOT compliance. The DOT made sure Infiniti recall all non-complying
projectors and replaced them with compliant ones.

-  The sad part is that this argument persists on half of the threads on this site.

-   the whole point i tried to make was while there may be a ton of variation between hid projectors, they were designed around an hid bulb light source
using completely different methods than what you would use for a halogen bulb. in many cases, like the TL bowl revision, it is impossible to see any difference
with your eyes yet the pics of the output tell a whole different story. there is no way to say well, they look similar enough so they should work the same way.
it is unscientific. the only way to really compare projectors is on a computer screen using a light simulation software. nowhere did i say there is only one correct design.
there can be hundreds of acceptable designs so long as they were designed around an hid bulb to start with. while i have seen halogen projectors fitted with hid kits
that perform reasonably well (in my opinion), there is so much potential for different results that there is no way to say for sure.

-   just look at how much time, work, and money Matt and his team put into the s2k-r projectors, including help from the original projector designer!
and they still could not get a working model that was anywhere near road legal, after over a year of testing and building prototypes.

-   Yes this forum is about retrofitting. And a retrofit done right, while not legal, won't be a danger to oncoming motorists. HID kits in halogen projectors
do present a danger to oncoming traffic. And while the emphasis here is on performance surely we're not such a selfish, "look at what I've got",
bunch of people to think that we can throw road safety out of the window? Headlight performance is NOT defined by just how good we think our headlights are -
it's defined by a compromise of good performance while maintaining road safety for the drivers with whom WE SHARE THE ROAD. Any retrofitter who doesn't consider this should not be in the retrofitting business.

You can believe what you like, but any professional lighting engineer (and despite your ridiculous assertion the contrary we do exist) and any standards body
will tell you that without the proper equipment (which does not include just the human eye BTW) your assessment/analysis is without merit.


There really is no difference between a kid putting a HID kit in their 15 year old Corolla and you putting a HID kit in a halogen projector -
you both lack the necessary equipment to objectively evaluate the results.

-  You are right in saying there is more than one combination of bowl and lens that will produce a compliant headlight.
But this does not mean that putting a HID bulb where a halogen is supposed to be will work. In fact it has never ever been shown to work properly.

-   The other problem with HID kits is the lack of quality control in the placement of the arc chamber.

Повечето цитати са от човек, който се занимава с проектиране на светлини.  ;)

 
Простете за английския!
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юли 19, 2012, 18:11:59
Отговор #9

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Всеки човек си има право на мнение. Не твърдя, че съм открил топлата вода. Просто за мен е една добре изплатена инвестиция, а да не споменаваме и за уморана на очитеп при шофиране с обикновенна крушка. Като взех колата в началото да я карам грам си нямах идея от нищо. Бях с някакви обикновенни крушки супер жълти и както приятели ме бъзикаха "Познаваме те по опиканите фарове". Като карах вечерно време редовно ми присвяткаха в града заради фаровете и аз си мислех, че крушките са по-силни. Обаче след като видях, че има врътки за регулирането им и си ги свалих и нямах никакви проблеми. После с ксенона си ги свалих още малко и е супер. Сега не ми присвяткат от насрещния трафик, освен за ченгета де  C:-)

Не твърдя, че това което съм направил е гениално и е някакво откритие. Твърдя, че за себе си смятам, че съм постигнал задоволителен резултат и без да дразни насрещно движещите се. Не си мислете, че не бях точно като вас върл противник, обаче като видях позитивните страни и ми се промени мнението. Както казах по-рано процедурата по отлепяне на фара  и монтиране на лупа завършва понякога с чупене на стъклото на фара. Другото което е, не бих си сложил никога "тунинг" фарове с вградени лупи които ги виждате с енждъл айс по простата причина, че ще изглежда голяма цигания и няма да свети толкова добре, все пак са произведени в някоя известна маза в Тайван.

Прочетох мнението на английски което е. Въпроса ми е колко хора можем да си позволим да си преработим фара с лупи от някоя нова и модерна кола? Нали аз ако сложа лупи, те ще ми закрият крушката на габарита? Ако трябва да изброявам всички останали неща работа всичко на всичко се оскъпява в пъти. Като имам пари за кола със заводки ксенон ще си я карам така. Хората които си зареждат нафта от туби и варели, защо не започнете да им се карате, че трябва да се зарежда от бензиностанциите?