Автор Тема: Автобуси и камиони  (Прочетена 616075 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 03, 2011, 09:30:29
Прочетена 616075 пъти

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Знае ли някой  правени ли са автобусни каросерии на шаси Шкода в Ботевград в началото на шестдесетте като тази на снимката?От известно време се опитвам да разбера,за съжаление ,даже хора които мислех ,че знаят не можаха да ми отговорят.


« Последна редакция: Септември 03, 2011, 09:32:25 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Септември 03, 2011, 10:26:44
Отговор #1

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Следващия път като ходя при майка ми ще погледна в първата книга на Иван Колев, дано там намеря отговора... а предишната със задръстването от Победи ми напомня един музикален клип, в който имаше подобна сцена, но с главен герой Татра 603... не се сещам само за изпълнителя, за да го намеря в Ютюб, ако някой си го спомня нека сподели.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 03, 2011, 14:35:50
Отговор #2

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Мисля ,че това е Българска каросерия 706 RTO........ако не и първата. :) 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 03, 2011, 15:50:25
Отговор #3

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Производството на автобусни каросерии на базата на шаси Шкода RTO мисля че започва  веднага след приватизацията на завода през 1948г.А на Чавдарите започва маи през 1974 на базата на Сетра. през  1987 и 1988г пьк  в завода в Ботевград се произвеждаха напьлно оборудвани шасита за тьи наречените оранжерии и на собствен ход  по магистрала тракия пристигаха в пловдив кьдето пьк ги нарязваха на парчета и ги прибираха в складовете за части.Абе социализма беше велико нещо.И наи интересното е че после никои не отиде в затвора за това а работниците в тогавашния дап пловдив всеки месец им удьржаха  по 3-4лв  за тази уж грешка.

Септември 03, 2011, 17:44:55
Отговор #4

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Производството на автобусни каросерии на базата на шаси Шкода RTO мисля че започва  веднага след приватизацията на завода през 1948г.


Така го пише Румене в много сайтове,работата обаче е там ,че това не е вярно.Няма как в Ботевград да са слагали през 1948 каросерии на шаси Шкода 706 RTO при положение че това шаси тръгва в Чехия през 1958.С по новата история на завода ,след 1968г. когато тръгват Чавдар М80 и 81 съм наясно.Интересно ми е как е било преди 68,за съжаление информацията е малко и както писах по горе даже неточна.
Иначе за шаситата на оранжериите да поясня,правеха се в Румъния и идваха на самоход до Ботевград,даже съм виждал как ги карат през зимата,шофьорите облечени като космонавти.  :)) После на някой с акъл,му е дошло на ум,че вместо да купуват части за поддръжка на тези които са в движение(много трудоемка поддръжка имаха),по евтино ще излезе да разглобят някое и друго шаси,и така шаситата без каросерии заминаха от Ботевград по автостопанствата.А пък това че някой някъде е плащал ,това е друг въпрос,тогава имаше глупави норми за ремонти и когато се надвишаха трябваше да се удържат пари,и по най леката съпротива удържаха по някой лев от шофьора.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Септември 03, 2011, 18:15:47
Отговор #5

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
58ма година не е ли много кьсно виждат ми се по стари тези автобуси ,а и аз като казах веднага имах предвид че 48ма са приватизирали завода а колко точно след това и аз не знам.Знам само че това са били маи пьрвите автобуси които завода е произвел  след края на воината а те доколкото си спомням имаха някои от тях и ремаркета ,в началото са внасяли готови от Чехия. А на тези шасита които идваха от ботевград им импровизираха едни дьрвени кабини за да пазят шофьорите от вятьра и студа.

Септември 03, 2011, 18:37:07
Отговор #6

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Не знам Румене,по сайтовете пише че са почнали да ги правят през 48 г.което не е вярно ,но вървяха някъде до 68--година,като пуснаха Чавдар М80 и 81 и вкараха Шкодите 706 RTO Кароса и Йелч ги избракуваха набързо.
А пък нашите шофьори  докараха три шасита от Ботевград,без кабина без нищо.Или късна пролет ,или ранна есен беше,нито топло нито студено,като дойдоха падна смях за чудо и приказ. :))
« Последна редакция: Септември 03, 2011, 18:40:10 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Септември 03, 2011, 20:07:17
Отговор #7

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Даа големи маитапи бяха сьс шаситата ама и тои социализма си беше един голям маитап.Тогава бях ученик и помня че от тези шасита си точехме от главното предаване нигрол ама истински. Между другото този нигрол е невероятен когато го налееш в каретата на полуоските.Стават вечни. защото за мен няма по добро смазочно средство за каретата на полуоските на предното предаване от нигрола.Това е положението.От мерцедес не случаино ползват този метод на смазване от 100години ,ами технологии :D

Септември 03, 2011, 20:32:20
Отговор #8

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Знае ли някой  правени ли са автобусни каросерии на шаси Шкода в Ботевград в началото на шестдесетте като тази на снимката?От известно време се опитвам да разбера,за съжаление ,даже хора които мислех ,че знаят не можаха да ми отговорят.
Возил съм се на такава Шкода, но преди 41г. Мисля, че шасито е същото, като на по- новия модел Шкода 706 RTO.
А на базата на 706 RTO са правени каросериите на Чавдар в Ботевград.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D0%B2%D0%B4%D0%B0%D1%80_%28%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%29

Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Септември 03, 2011, 21:00:48
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
И малко встрани:Подобни български автобусни каросерии има на база ГАЗ 51 и  ЗиЛ 164.
По малки на габарити (25 места) със много подобна муцуна. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987