Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268430 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 09, 2011, 21:33:44
Прочетена 268430 пъти

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Здравейте колеги! Наскоро открих този чудесен форум и нямам търпение да пораздвижа малко VW направлението и особено неговата “въздухарска” част. И така става дума за един напълно завършен проект – Фолксваген костенурка с тунингован боксер 1600сс (въздухар естествено) и мощност ~85 кончета. След  четири месеца драйв и 4000+ навъртяни километра (по-голямата част извънградско) мисля, че мога да споделя някои впечатления и технически характеристики на въздухара. 
Донорът – двупортов 1300сс въздухар/44 кончета (АБ мотор – 1971 г.).
Първоначална идея бе за палав 1300сс около 60-65 кончета (подобрена карбурация и изпускателната система, повишена степен на сгъстяване и евентуално олекотен маховик),  но това вече е история.
Това, което се реализира включва:
1)   Нов (спортен) колянов вал с противотежести – позволява развъртане до 6000+ оборота (със стандартния сме ограничени до около 4500).
2)   Нов спортен разпределителен вал - 286гр.
3)   Нови клапани и подсилени пружини, лифтери и куп други дребни карантии.
4)   Повишена степен на сгъстяване 8.1:1 (измерена; донорът е със 7.3:1). Не сме пилили главите – увеличението идва от това, че вдигаме кубатурата от 1300 на 1600, но ползваме главите от 1300, които имат с 4-5 кубика по-малки горивни камери.
5)   Нов 1600сс комплект ризи и бутала.
6)         Комплект нови биели.   
7)   Нов олекотен маховик 5.75 кг.
8)   Двойка Вебери 36ци с 30ки дифузьори, F11 емулсионни тръби, главни жигльори 125ци и жигльори за празен ход-55ци. Тук да са живи и здрави колегите алфисти  Разбира се без ремонтни комплекти обикновено няма как да стане, а замяната на оригиналните “алфаджийски” емулсионни тръби (най-често F50/F57) с F11 е почти задължителна. Както и на почти всички жигльори (за съжаление).   
9)   Нова маслена помпа 26ца с вход и изход за външен маслен филтър (оригинално имаме само една цедка на дъното на картера ). Естествено имаме и вързан външен маслен филтър.
10)   Спортна/разтоварваща изпускателна система – 4 към 1 хедър и прилично гърне.
Какво да очакваме от подобен тунинг. При всички положения нещо в диапазона 80-100 кончета, като едни 85 кончета са напълно реалистични.
Как върви такъв мотор – повече отколкото много колеги изобщо предполагат. Аз самият съм сменил три костенурки и 4-5 мотора (два 1200сс, един 1300сс и един 1500сс), но това е нещо съвсем различно. Малко статистика. Нанагорнището след Девня на магистралата по посока Варна се качва с пълен километраж (160 км/ч) с 2+ души (“навигаторът” ми беше 120+ кг., та затова 2+) и още 30-40 кг железа в багажника. И това при положение, че тръгваме на 4 със 100км/ч в същинската част на баира. Още един пример. Нанагорнището след Евксиноград по посока Златни пясъци отново с 2+ души се качва със 150 км/ч... и т.н. Отново тръгваме на 4 с около 90-100 км/ч в същинската част на баира. 
Динамика – повече от отлична. Боксерчето набира бързо и дърпа здраво на 4та в целия диапазон от 3000 до 6000 оборота. Никакви “чадъри”, “заслони” и т.н. И това при положение, че съм с чукче и наковалня и едни NGK за 5-6 лв, който не са върхът на сладоледа. Между другото досега на практика не ми се е налагало да минавам на 3 при изпреварване. Иначе на 3 без проблем вдигаме 120+ (без да вадим буталата!).
Охлаждането с вентилиран капак и/или леко отворен (заден!) капак (става лесно със специални панти) е ОК. Обикновено температурата на маслото е под 100 градуса (приема се, че не трябва да минаваме 115 градуса) дори и при много здраво каране, а налягането на маслото с тази 26ца (за маслената помпа иде реч) обикновено е в диапазона 1-4 бара. На около 1 бар пада в най-големите жеги на празен ход (900 оборота) и при около 100(+) градуса температура на маслото.
Заслужава ли си такъв тунинг  - помня как навремето на транспортерите слагаха мотори от лади и москвичи , а и по-принцип би могло да се сложи нещо 100+ кончета с водно. Лично за мен това е пълна простотия (лично мнение!). За мен удоволствието да чуя звука на боксера – въздухар (тунингован или не) не може да се замени с нищо така, че – твърдо да.
Ето малко снимки от събирането на двигателя и на костенурката.



















   
« Последна редакция: Септември 09, 2011, 21:39:14 от Nik1600GT »

Септември 09, 2011, 22:06:31
Отговор #1

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Добре дошъл !
Страхотен автомобил ,много добра работа  ;) :D
Двата WERBER IDF  правят музиката РАЗЛИЧНА  ;) ;)

Centrum Transaxle

Септември 09, 2011, 22:21:41
Отговор #2

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Добре дошъл !
Страхотен автомобил ,много добра работа  ;) :D
Двата WERBER IDF  правят музиката РАЗЛИЧНА  ;) ;)

Благодаря! Точно ДВАТА Вебера IDF правят нещата различни. А ако знаеш какъв отпор имаше от някои колеги и как ме разубеждаваха да не си и помислям да слагам двойка такива Вебери. А същите тези симпатяги дори си нямат на идея колко различна е "музиката" с тези Вебери (евентуално и двойка Делорто 36 DRLA ще свърши работа). Поздрави от Варна - Николай 

Септември 09, 2011, 22:47:35
Отговор #3

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Ми ,остава да ни покажеш още неща от работата по тази КРАСАВИЦА ...ще е интересно за всички  :D
Поздрави !
Centrum Transaxle

Септември 09, 2011, 22:55:24
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Електроника на запалването да поставиш непременно!
Предплагам знаеш за какво иде реч.
Успехи с проекта ,много е стилен! Поздрави от Родопа планина! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 10, 2011, 00:14:56
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ники, добре дошъл!

Страхотна машина си си подредил!
Кипна ми кръвта като ти чета подобренията.
Всичко, което трябва да се пипне е пипнато , без половинчати неща.
Страхотно, а и красиво!

От къде си намери валовете и другите перформънс части?
Предполагам и по окачването си поработил.

И си 100% прав, звукът на боксера е неподражаем.
Аз също карам боксер, макар и малко по-модерен, но знам за какво говориш.
Онези гърлени вибрации излизащи от генерацията...

И аз залитам към силовите подобрения, но за сега мощността на колата ми стига. За сега... :)
Браво още веднъж, много обичам излъскани двигатели. Като от магазина! :)
« Последна редакция: Септември 10, 2011, 00:18:27 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 11, 2011, 17:35:42
Отговор #6

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Електроника на запалването да поставиш непременно!
Предплагам знаеш за какво иде реч.
Успехи с проекта ,много е стилен! Поздрави от Родопа планина! :)

Много добре знам  :) Ето за това иде реч ("компютърна искра"). Но е по-добре да не ти казвам колко струва. Иначе е върхът на сладоледа (или много близо до него  :) ).

« Последна редакция: Септември 11, 2011, 17:38:01 от Nik1600GT »

Септември 11, 2011, 21:40:50
Отговор #7

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170

От къде си намери валовете и другите перформънс части?
Предполагам и по окачването си поработил.

Основно от тук http://www.vwheritage.com/vw_parts_Beetle_act_page.render_pageID_10_lang_EN_country_GB.htm

Хубави неща има и тук http://www.statesidetuning.co.uk/

Много джанти (не само за VW Beetle) ето тук - http://www.midlandwheels.com/


Хубавото на пазаренето от Англия е, че има начин нещата ти да дойдат в България за 0.8-1 паунда на килограм (без значение от обема). Как - питай чичко Гугъл, ако той не ти обади - аз щи ти кажа как  :)
 
« Последна редакция: Септември 11, 2011, 21:55:39 от Nik1600GT »

Септември 11, 2011, 22:22:37
Отговор #8

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Почти постоянна мощост на искрата в целия диапазон на честотата на въртене на двигателял >:D
Силна ,бяла искра! Обожавам тази джаджа, досега съм  направил съм 65 броя ,но не чак такива! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 12, 2011, 08:30:04
Отговор #9

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Добре дошьл и от мен колега. Чудесен проект.Сьс здраве да си я караш. Ако може по нататьк пусни и едно клипче да му чуем и гласа на този хубавец.