Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 271642 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 11, 2013, 23:53:35
Отговор #200

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Я ме светни Ники какво беше еднопортова и какво двупортова глава - така като си мисля едната от двете глави на боксера
беше с 1 а другата с 2 смукателни порта? :)

Точно! Ето една еднопортова и една двупортова за 1600! За 1200 всичко стоково е еднопортово. За 1200  се продава т.нар. Окраса кит, който е сравнително скъп и включва пърформанс двупортови глави, смукателни колектори и двойка еднокамерни Солекси 32ки с филтри и съответния задвижващ механизъм . На 1200 стават и стокови двупортови глави от 1300 ( каквито аз бях слfжил на 1600 кубиковия :) ), но пък те отдавна не се произвеждат и имат сравнително лоша репутация (най-много те и част от бусовите глави се пукат между клапаните/при свещите) ...  така, че ...







« Последна редакция: Септември 12, 2013, 00:10:46 от Nik1600GT »

Септември 12, 2013, 21:10:20
Отговор #201

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Гарнитурите и платната дойдоха. Ето едната на карба ... има малко ядове с един от отворите, който освен, че е излишен и е сложен на кофти място ...все пак знаех, че са за СОЛЕКС 35 PDSI ... на 95% е същата но...



но все пак има радост ... материал за гарнитури и замби колкото искаш (под ръка) а 235 % зум на ето това по-долу и шаблона става в мащаб 1:1  е на 100% верен (проверих)  >:D. Така, че утре ще има и перфектни гарнитури, а тези ще ги подарим на някой колега с Опел Кадет.



Явно ще правим (още утре  >:D) и две ето такива "ябълки" за рамената на задвижващия механизъм на карбовете



със съответния за накрайниците на ето този задвижващ механизъм размер



и приключваме с механиката на карбовете (самите шарнирни накрайници се оказаха и трудни за намиране, и прекалено скъпи, а "ябълки" имам с подходящия размер от  двойка Вебери 36, но не ми се "развалят" Веберите) При готови фланци за смукателя мисля, че финала не е далеч.

   
« Последна редакция: Септември 12, 2013, 22:09:52 от Nik1600GT »

Септември 19, 2013, 21:05:48
Отговор #202

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Малко повече служебни задачи ни забавиха с 3-4 дни, но нещата се случват. Утре би трябвало да заваряваме и сме готови със смукателите. Длъжината ще се получи 150мм при вътрешен диаметър 27.5мм, като при карба тръгваме на 32 мм (колкото е гърлото на карба). При тези параметри би следвало да има осезаема разлика в средните и високите. При оригиналния смукател карба е на 2 бири разстояние от главите, а и смукателя отива от 30мм при фланеца към карба на 23/24 мм малко след това. Ето малко снимки.
На първата снимка в ляво е (незавършения) фланец към главата, а в дясно към карба. Всичко тук е х 2  разбира се. При фланеца към карба правим скосяване/конус от 2.25 мм в радиус и слизаме от 32мм на 27.5мм към съмкателната тръба, а при долния фланец имаме една "фаска" с външен диаметър 34мм и вътрешен 27мм, която влиза/ляга в главата (и там дефакто трябва да уплътняваме много добре; ще има и "гарнитура" де). В общи линии нищо особено и всичко се получи много добре.







« Последна редакция: Септември 19, 2013, 21:32:23 от Nik1600GT »

Септември 20, 2013, 20:36:09
Отговор #203

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Днес посвършихме още малко неща. На първо място се уредихме с аргонова заварка на фланците за понеделник  >:D. А междувременно сервизирах задвижващия механизъм на двойката карбове и се подготвих в случай, че се наложи удължаване на рамената (доста по-вероятно отколкото да се наложи скъсяване макар, че и това не е проблем). Намерих 3-4 "преходника" и една "сервизна" 5мм шпилка със същата резба. Всъщност "сервизната" е с дясна резба и върши работа, докато оргинално шпилките са от едната страна с лява, а от другата с дясна. Полирахме смукателните тръби и направихме "изолатори" от текстолит между фланеца на смукателните колектори и карбовете (най-малко е препоръчително да има такива). Следва окончателно сервизиране на карбовете. Всичко по механиката, жигльолите, ускорителните помпи и т.н. е 6, но трябва да видя какво ниво им дават, че като гледам какво е подлагано под иглите  :), които иначе са адски читави  :)  ). Карбовете ще се карат без смукачи, поне на първо време (почти всички двукарбураторни въздухари ги карат така навсякъде (пробвали сме  :) )  с изключение на ... Северния или Южния полюс). Още малко  >:D  ... абе другата седмица ще е. Ето още малко снимки.






« Последна редакция: Септември 20, 2013, 20:51:09 от Nik1600GT »

Септември 26, 2013, 21:38:10
Отговор #204

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Ето ги смукателите. Заварките станаха много добре ... голямо стъргане и пилене падна докатото изгладим и полираме смукателите при заварките (отвътре и не за друго, но при фланците тръбите са заварени под ъгъл от 30 градуса и без пилине няма как ) и утре може би още малко, но като цяло сме на приключване. Повтороихме упражнението с гарнитурите и те са 6 ...от качествен клингерит ... 0.5 мм при капака на карба и 1мм за тези мужду горния фланец на смукателя и караба. Ще има и изолатори та затова са четири тези по 1мм. Нагласяме нивото на карбовете и ...и тези дни ще монтираме.





« Последна редакция: Септември 26, 2013, 21:55:25 от Nik1600GT »

Октомври 02, 2013, 20:36:29
Отговор #205

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Всичко е готово за мотиране и отлежава в ... канцеларията. Просто чакаме малко да "поизсъхнем" и да се постоплим, един приятел с гараж (и малко повече инструмент) да поотхвърли малко работа и монтираме. Всъщност монтажа е елементарен, но демонтажа на оригиналния смукател е малко кофти (свалят се заден капак, динамо и т.н. ) и в "полеви" условия при това време  :(  . Освен ако не го "сваляме" с ... флекса  :). Този вариант засега отпада ... та ще дерзаем още малко.

ПС. Смукателите не станаха много издържани откъм "естетика", но са повече от читави (заварките са 6, долните фланци прилягат отлично към главата, диаметърът на смукателните тръби е правилния, полирахме отвътре и т.н. ). При успешен експеримент ще направим още един комплект с малко по-добре естетика - фланци на координат и огънати на тръбогиб смукателни тръби (макар, че става дума за едни 25 - 30 грудуса и едва ли си струва). По-важни обаче са карбовете и задвижващия механизъм. Последният е немски, а по карбовете всичко е сервизирано ... но ... като запалим ще си обади  :).     

А ето и нещо адски интересно качено в youtube тези дни! Най-малкия въздухар от 50те години на миналия век  ... оригинално само 30 кончета ... но доста здраво тунингован в (явно) Англия от човек с много български звучащо име ... казва се Stefi Gencev. Ето спецификацията на въздухара!

30PS engine, counterweighted crank 64stroke, camshaft 280 grades, 77mm pistons KS, 33/30 valves, carbureretor PBIC 32, Root compressor AMR 300

... та за 64мм колянов вал с противотежести + разпределител 280 градуса + Солекс 32 карбуратор и ... най-вече да за Компресор  >:D иде реч 




 
« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 22:13:19 от Nik1600GT »

Декември 27, 2013, 21:45:29
Отговор #206

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Весели Коледни и Новогодишни празници колеги! А по темата ...казано накратко - бръмчим . И следваме принципа - не пипай нещо, което работи (прекалено) добре! Вероятността да го развалиш е почти 100% :). Двойката карбуратори  и смукателите "отлежават" ... а вероятността да направя големия мотор е на практика 100%. А защо не пипам - отговорът е в клиповете по - долу! На първия - динамично каране на Аладжата! На втория - как звучим на място и при форсаж с показания на оборотомера. Мисля, че като за полустоков 1200 е повече от добре! Колегите "въздухари" напоследък доста ги вълнува темата за газ, а аз не си и помислям дори ... разходът е дори малко под каталожните данни, които се цитират за стоков 1200 с все широките гуми, без електорнно и без термостат и ... няма проблем дори да го карам зверчето и като ежедневка :)), но имаме друго за целта :))

На Аладжата



На място - звук/форсаж и оборотомер




Между другото се оглеждам и за Алфа 33 ... до 90та година ... боксер 1.5 или 1.7 двукарбураторен ... в БГ не мисля, че ще излезе нещо читаво (ако има такова "животно" обаждайте), но в Италия има избор и то на съвсем прилични цени!


« Последна редакция: Декември 27, 2013, 23:07:46 от Nik1600GT »

Декември 27, 2013, 22:30:13
Отговор #207

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Прииска ми се да се повозя.
За мен е много важен звукът на един двигател, особено в автомобил за забавления.
Боксерът звучи прекрасно!
Поздрави!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 27, 2013, 22:34:20
Отговор #208

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Прииска ми се да се повозя.
За мен е много важен звукът на един двигател, особено в автомобил за забавления.
Боксерът звучи прекрасно!
Поздрави!

Благодаря ... Ще те повозя ... ще караш ако искаш :)) ... а ти ако чуеш за читава 33ка до 90та ...1.5 или 1.7 обаждай ...болен съм на тема боксер :)))
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 22:38:16 от Nik1600GT »

Декември 28, 2013, 00:15:25
Отговор #209

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Знам за една, но е на вторични суровини.
За цяла кола питаш предполагам. Излизат за продажба сравнително често ;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"