Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 270818 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 17, 2017, 17:43:00
Отговор #310

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Ще ти трябва кутия с диф 4,12 твърдо, 3,9 няма смисъл да търсиш. При него експлозивността зачезва. Всичко е много добре и остава само спокойно да си
я намериш и офертираш . Можеш още много да развръщаш/ разгръщаш! :D

Вярно, че с 4.12 ще се поразтовари. Но и с тази на "пресечен" терен просто кърти. Понятието байр не съществува. А това на клипа е съвсем културно понастъпване и оборотите все още са доста под максималните! Още разработвам все пак. С 80-90 върви просто като си подпреш крака на газта  ;).
« Последна редакция: Август 17, 2017, 18:07:29 от Nik1600GT »

Август 26, 2017, 19:33:03
Отговор #311

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Ето го истинкия звук на Веберите и гърнето.



Иначе тези дни "поизчистих" нещата по запалителната система. Сложих едно "транзизсторно запалване" от пловдивските. Все още ги има и отзивите през годините за тях като цяло са добри. А и са ремотнопригодни. Върнах оригиналните кабели за свещите - 100 пъти по-добри от разните там силиконови "пърформанс" боклуци и най-вече са правилните за запалителната система на бръмбъра - хубави бакелитови лули Беру и общо съпротивление (кабели + лули) 1к ом.
И остана еветуално малко заигравка с делкото. Там нещата са много тънки. По принцип повечето стари поршета и тунингованите бръмбари ги карат с изцяло центробежни делка. В момента и аз съм едно такова ...тайванче  :). Но там често има ядове като на този клип по-долу - т.нар. флат спот. Подаваш (плавно) газ и ... в преходния режим между ниските и средните няма никой, едно глъхне ...прекъсване...забиване. 



При мен ги няма тези ядове, но имам опция и за комбинирано вакуумно/центробежно  делко. От "скрапа" изпаднаха 2 алфаджийски (едното перфектно и напълно комплектно) + оригиналното. Имам и още 2  :).



Проблемът е, че от характеристика на аванс на делко до такава на друго делко има доста разлика и нещата са делеч по-сложни от това просто да се "присади" някакво делко. Не е ясно доколко коректен ще е вакуум сигнала и каква ще се получи в крайна сметка кривата на аванса. Отделно алфаджийското делко е малко "по-агресивно" откъм максимален аванс - при мен той трябва да е максумум 32-33 градуса, а алфаджийското делко дава в оригинал 36. Но с малко ексеприменти може алфаджийските (или комбинация от алфаджийско и оригинално) да са ОК. Поне има поле за експерименти.     
 


« Последна редакция: Август 26, 2017, 19:49:36 от Nik1600GT »

Август 26, 2017, 20:48:11
Отговор #312

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Браво, звукът във високите вече е съвсем различен от стандартния! :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 16, 2017, 08:11:38
Отговор #313

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Хер Нахбауер с жълтия бръмбар спечели последния кръг и генералното класиране за купата на Кумхо 2017 по автослалом в Мелк, Австрия! Пет кръга по няколко манша ... жестока конкуренция ... включително и съвремнни бегачки от по 600 + кончета. В последните 2 кръга се пусна едно съвременно Ауди S1R куатро ... серийно е 230 кончета, но това е напомпано до 665 кончета на 710 нютона ...6-степенна "правозъба" кутия, окачване и т.н. ... от съвременните бегачки засега най-вече това ауди има шанс да печели или поне да е в 3ката ... а 2та най-бързи австрийски бръмбара на автоссалом определено все още са конкурентни дори и на такива машини. ПС. Пистата в Мелк е доста близка до нашия Дракон.
 
Победителите от последния кръг в състезателния клас и клип на Аудито от планинско.







« Последна редакция: Септември 16, 2017, 08:31:27 от Nik1600GT »

Септември 18, 2017, 19:44:40
Отговор #314

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
И клип на хера от финала :)


Септември 18, 2017, 20:11:26
Отговор #315

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Ники, всички тези клипчета са много готини, ама какво общо има с костенурка тази машина? Окачване ли, двигател ли, скоростна кутия ли, оборудване ли? Или поне какво общо има с костенурките които ние движим като горе долу шосейни колици?
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Септември 19, 2017, 07:16:28
Отговор #316

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Хаха ... Митко, със стокова костенурка няма нищо общо, разбира се! Но темата ми е за силов тунинг! За моята мисля, че пиша предостатъчно. Повечето колеги са доста по-лаконични от мен, ако си забелязал. А тази същата костенурка се състезава в СЪСТЕЗАТЕЛНИЯ  клас на шампионата по автослалом в Австрия! В който клас абсолютно всички автомобили са здраво МОДИФИЦИРАНИ. Както класическите, така и съвременните! И печели! За мен този факт отнесен към 2017г. е повече от интересен и достоен за уважение. Между другото никак не са много модифицираните/тунингованите костенерки по света (независимо колко и как), които имат пърформънса на същото това зверче. Явно има и поне "известна" доза разбиране/техническа грамотност в цялата работа. Което също буди у мен уважение.  А с костенурка все пак има достатъчно общо - всяка 3та тунингована костенурка на запад ... че и на изток ... е с двигател тип 4, като жълтия звяр. Кубатурата от 2666 за тунингован тип 4 двигател е повече от "стандартна". Може и 3000+  :).  Окачването не е от Трабант ... оборудването и е ...минимално  ;) ... атмосферка е ако си забелязал ... а за скоростите - да там може и да се е попрестарал с тези "перца", но е позволено и всички бегачки в този клас са с разни "правозъби" кутии и квот се сетиш.  А специално с твоята костенурка от аватара има най-много общо - и двамата карате 1303ки и малко или много го "гониш" по отношение на кубатурата - спрял си "само" на 2100  ;).
ПС. Между другото сещам се за само още един фрапиращ случай за нещо подобно в дисциплината ДРАГ. Английска костенурка с забележи оригиналния Тип 1 двигател ...кубатурата е вдигната до 2387 кубика ... с регистрация/street legal ... оригинално кабрио от 60те ... с все гюрука и оригиналния волан ..."нормална" кутия! ...  която слиза ПОД 8 секунди !!!! на четвърт миля. Естествено има турбина! Такъв пърформанс трудно дават/направо не могат разни "драгстери"-костенурки с напомпани субару двигатели от по 800-900 коня. А и изобщо не са много колите, които слизат под 8 секунди. Явно англичанина знае какво прави. И го е напарвил.
« Последна редакция: Септември 19, 2017, 08:01:11 от Nik1600GT »

Октомври 14, 2017, 20:31:43
Отговор #317

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Преди около седмица най-накрая монтирах оригинален термостат, който имам от около година.



По принцип костенурките нямат сериозни ядове и без него (особено лятото), но при работещ и монтиран термостат поне на теория ресурса на двигателя се удължава с едни 15-20%. Като за начало го почистих и тествах за "еректилна дисфункция"  ;D. Вряла вода или обдухване с пистолет с горещ въздух вършат работа. При моя след 30-40 секунди обдухване с пистолет с горещ въздух "ерекцията" е 20+ mm спрямо напълно изстинал. Явно горещото (об)духване върши работа  :D, а максималната "ерекция", която конструктивно ни трябва, е наполовина. Остава да се монтира правилно и всичко е ОК. А ефекта от монтиран термостат при температури под 20на градуса  се усеща веднага- датчика за маслото отлепя поне с една идея по-бързо и двигателя просто си загрява по-бързо.
Вече навъртях около 1200+км и двигателя в общи линии е към финала на разработката (ако това не стане/не се усети на първите 1000-1500 км няма да се случи и след ...50000). Всичко е според очакванията, а най-приятното е динамиката и разхода на гориво.
В този ред на мисли се чудя на консерватизма на немските инженери от VW (а може би е било просто въпрос на маркетингова политика/конюнктура), които при положение, че още от началото/средата на 50те имат примера и опита на Порше, така и до края на производството на костенурките през 78г. не посмяват да изкарат серия с 2 карба и малко по-приличен изпускател. Поне това. Едва ли щеше да бъде по-малко народен и популяран модела/серията и едва ли заради един карб отгоре и малко по-добър изпускател оскъпяването щеше да е проблем. А само 2 карба + изпускател и по-прилично сгъстяване (и там до последно са адски консервативни) при почти всички модели - от 1200 до 1600 са си едни 40+%  увеличаване на мощността = подобрена динамика и по-нисък разход на гориво. Бразилците всъщност изкарват заводска двукарбураторна костенурка, но и там нещата са много постни и това е друга тема...   
« Последна редакция: Октомври 14, 2017, 21:11:28 от Nik1600GT »

Октомври 17, 2017, 16:00:24
Отговор #318

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
И нещо инетересно и полезно за повчето притежатели на класики. Стробоскоп за настройване на запалаването на цената на ... кутия цигари ( в най-лошия случай). Схемата е от само 4-5 елемента и светодиод. Руският транзистор има достатътчно аналози и струва само 50-60 стотинки. А аз използвах корпуса и светодиода на китайско фенерче за 4-5 лева, което отдавна не използвах. Цялата платка се получава от порядъка на половин кибритена кутия и би могла и да се събере в корпуса на подобно фенерче. 
Може да се захранва както с батерии, така и постоянно 12 волта от акумулатор, динамо и т.н.. А силата на светене на светодиода зависи най-вече от избора на съпротивлението R3 (може да се смята и би трябвало да е от порядъка на няколко десетки ома - при мен е 10 ома). "Датчика" на схемата са просто няколко навививки от провдник върху кабела на съответния цилиндър (при мен е 1ви). Пробвах го снощи - на свечеряване, полутъмно/ мрачно, здрава сянка и т.н. е повече от ОК. А днес на дневна светлина и здраво слънце просто се поскрих на сянка и от минимално разстояние до белезите пак върши работа.



   
« Последна редакция: Октомври 17, 2017, 16:10:10 от Nik1600GT »

Октомври 17, 2017, 19:55:21
Отговор #319

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Доктор Киранов може направо да започне серийно производство ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.