Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 270439 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 17, 2017, 20:52:43
Отговор #320

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Доктор Киранов може направо да започне серийно производство ;)

Tой вече отдавна ги прави , та и с MOS транзистори. :))
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 17, 2017, 23:05:07
Отговор #321

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Значи веднага си поръчвам 1 бройка в кошницата :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 18, 2017, 13:11:34
Отговор #322

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Кире, мятай ги стробоскопчетата! Без тях ядовете са големи. Това центровка на ухо, на око, на коляно, статична с пробната лампа и т.н. върши работа само колкото да запалиш. Колата не върви на статичен аванс и ядовете особено при колеги със спортни валчета, карбове и делка са огромни и често се чудят откъде са. При мен примерно, ако направя статична центровката по белега на шайбата на вала, който е на 7.5 гр. предварение и оставя нещата така - при яко форсиране от аспуха сe опитва да попрегърми (e поне не вали  ;)). И колата просто се усещаq че не върви добре - опитва да забива, някак не е пъргава и т.н. И що? Ами щото с тоя вал и делко максималния аванс и идва малък и дефакто в средните и високите си на закъснение спрямо оптималния аванс. И центровката си я правя на мах аванс (около 32градуса), при което естествено се прави известен компромис с този на празен ход - той идва едни 10-12 градуса. Но това е правилния начин и друг няма - колата не се кара на празен ход на 900 оборота (примерно). ПС. И ако не ползвам стробоскоп и акумулатора ми е поотслабнал може пък да сметна, че аванса е прекалено голям, щото с малко по-голям статичен аванс и слаб акумулатор (+ прилично сгъстяване) нали се сещаш, че може и да позавъртаме малко по-трудно (че и да не можем да завъртим  ;D).   
« Последна редакция: Октомври 18, 2017, 13:31:03 от Nik1600GT »

Октомври 19, 2017, 19:17:03
Отговор #323

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
И нещо малко по-сериозно, което изпадна от битака. Немски лампов стробоскоп от "старата школа" (комбиниран с оборотомер). Тук нещата са доста по-серизони от китайските светодиодчета. Най-големите ядове с този тип стробоскопи биха могли да дойдат от "изпушил" траф. Но той се оказа ОК и на лампата идват цели 670 волта. С тази зейнала "муцуна" на първо място очаквах да са строшили лампата (на работа има такива и това не ме притесняваше особено), но и тя се оказа ОК. По незнайни причини просто липсваше "запалването" на лампата. Няколко навивки ...една спойка и работи и светка на 6+ :).





« Последна редакция: Октомври 19, 2017, 19:22:28 от Nik1600GT »

Октомври 19, 2017, 21:15:46
Отговор #324

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Понеже от снимката не се вижда, има ли уреда опцията да задаваш градуси? Това е доста по-полезно от оборотомера. Аз ползвам такъв стробоскоп, че ми е по-удобно да работя по белега за ГМТ отпред на ремъчната шайба, отколкото по фабричния, който не е на най-удачното място в прозорче на кожуха на съединителя.

Октомври 20, 2017, 07:06:21
Отговор #325

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Адаш, уреда има 2 комплекта кабели (очевидно по 1 комплект за сробоскопа и меренето на обороти), превключвател стробоскоп/оборотомер и четири отделни аналогови скали за обороти и градуси (от 0 до 90гр е скалата за 4 цилиндрови и от 0 до 60гр за 6 цилиндрови двг.).
Иначе при мен фабрично има два белега на шайбата на коляновия вал - един на ГМГ и още един на 7.5 гр предварение. Общо взето и двата не ми вършат сериозна работа по същинската част на центровката и са по-скоро за ориентир.  От там нататък си правя още 1-2 белега, от който най-важния е за т.н. мах аванс. Като се знае диаметъра на шайбата това е адски просто и лесно. Мах аванс трябва да е на 30-32 гр. предварение.
Развъртам поне на 2800-3000+ оборота (там някъде трябва да стигна мах аванс) и нагласям делкото, така че да ми дойдат тези 30-32 градуса. А засечката на белезите по шайбата, е мястото срещу шайбата където вигателя се "цепи". Иначе при мен има и фабрични градурани шайби по 30-40 евра, но много често са миндилски - или са много криви и/или градирането не е вярно. Така, че просто си правя още няколко белега на шайбата и по този начин мога и да снема прибилзително характеристиката на аванса на делкото.
Ето една такава "спортна" шайба.


 
 
« Последна редакция: Октомври 20, 2017, 07:25:51 от Nik1600GT »

Октомври 20, 2017, 07:55:51
Отговор #326

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ники , и още малко трябва да бутнеш , по принцип максималния аванс на никой ДВГ не съвпада
с макса на зависимостта мощност/честота на въртене. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 20, 2017, 09:56:36
Отговор #327

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Кире, бутнал съм. Вала и Веберите си го искат  ;). Но над 33-34 гр. вече отивам към детонации. Мах аванс на Бош 009 делко сложено на въздухар (костенурка) го дават в диапазона 28-32гр. В комбинация Вебери + спортен вал търсим тези около 32гр. Ето типичните криви на аванса на 3 делка, който от години се слагат на Порше 356/912 и тунинговани Костенурки. Аз съм с 009. Кривите са примерни и могат да варират. Особено при стари делка и нови афтърмаркет китайчета и тайванчета (има и такива  ;D). В интерес на истината и аз съм с ново афтърмаркет тайванче. За мое щастие кривата на тайванчето 009 е малко по-агресивна и мах аванс е малко по-голям от този на графиката. На първо четене е по-близо до тази на Бош 010 (и това е добре). А от старите оригинални немски Бош делка именно този Бош 010 се счита за едно от най-добрите делка що се отнася до въздухари като Порше 356/912 и тунинговани Костенурки. Все още се намират ... възстановени до заводско състояние ... на цена от едни 400/500+ евра  ;D.  Тук е дадан механичния аванс без да е добавен статичния (5-10гр.), затова мах аванс е около 20те градуса. А всички тези делка са с изцяло механичен/центробежен аванс (вакуум не се ползва).  И ако в крайна сметка не могат да се докарт тези 28гр. + (поне) мах аванс .... ами търси се друго делко или се преправя - смяна на пружини и т.н., но е доста деликатна работа.



   
« Последна редакция: Октомври 20, 2017, 10:18:06 от Nik1600GT »

Октомври 20, 2017, 12:42:14
Отговор #328

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Кире, бутнал съм. Вала и Веберите си го искат  ;). Но над 33-34 гр. вече отивам към детонации. Мах аванс на Бош 009 делко сложено на въздухар (костенурка) го дават в диапазона 28-32гр. В комбинация Вебери + спортен вал търсим тези около 32гр. Ето типичните криви на аванса на 3 делка, който от години се слагат на Порше 356/912 и тунинговани Костенурки. Аз съм с 009. Кривите са примерни и могат да варират. Особено при стари делка и нови афтърмаркет китайчета и тайванчета (има и такива  ;D). В интерес на истината и аз съм с ново афтърмаркет тайванче. За мое щастие кривата на тайванчето 009 е малко по-агресивна и мах аванс е малко по-голям от този на графиката. На първо четене е по-близо до тази на Бош 010 (и това е добре). А от старите оригинални немски Бош делка именно този Бош 010 се счита за едно от най-добрите делка що се отнася до въздухари като Порше 356/912 и тунинговани Костенурки. Все още се намират ... възстановени до заводско състояние ... на цена от едни 400/500+ евра  ;D.  Тук е дадан механичния аванс без да е добавен статичния (5-10гр.), затова мах аванс е около 20те градуса. А всички тези делка са с изцяло механичен/центробежен аванс (вакуум не се ползва).  И ако в крайна сметка не могат да се докарт тези 28гр. + (поне) мах аванс .... ами търси се друго делко или се преправя - смяна на пружини и т.н., но е доста деликатна работа.



 
Toгава за завършване на мисията ти давам сламката - търси в морга делко от VW Golf 2 със сензора на Хол и  със
стоков ,,стрийт спорт" вал 280/280 градуса 1,8 115 магарета. Без гимнастика с пружините получваш 30+-някой градус динамичен аванс .Оттам конверсията я знаеш. :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 20, 2017, 19:52:43
Отговор #329

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Благодаря, Кирчо! Ще го имам предвид, но вероятно няма да трябва друго засега, а и тези алфаджийските вероятно биха свършили работа. А днес остана около час свободно време и на тайванчето му снех характеристиката на аванса с ламповия стробоскоп. Ами ОК е! При статичен аванс от около 9-10гр. максималния си идва точно на 32. А на първо четене самата крива е малко по-агресивна (т.е. мах аванс се достига малко по-бързо/при по-ниски обороти) дори от показаната на 010ката. Което си е жив късмет, щото при тези афтърмаркет 009ки има два основни проблема - много често дават малък мах аванс и освен това в диапазона около 1500 - 2000 имат склоннст за т.нар flat spot - увеличаваш оборотите, а аванса си стои/не се увеличава и като резултат ... колата забива и след това изведнъж тръгва :) Иначе стробоскопа е 3 в 1 - освен, че святка яко по белезите наистина мери обороти (просто иска останалите 2 кабела да се свържат на двата извода на бубината)  и мери и т.н. Dwell angle, т.е. времето (измерено в градуси), за което чукчето остава затворено. А това време (ин)директно е свързано пък с разстонието между чукчето и наковалнята - голямо разстояние съответства на малък измерен ъгъл и обратно.  Аз го измерих около 55гр. (а самото разстояние мисля, че последно го направих на 0.4) и при повечето коли мисля, че този Dwell angle го дават в диапазона 40-60гр. 
 
« Последна редакция: Октомври 20, 2017, 20:13:05 от Nik1600GT »