Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 270871 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 24, 2019, 08:26:13
Отговор #400

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
В ЩАТИТЕ и в ук ползва V6 пълно копие на порше бексера на карбове

Ванко, ако говориш за жълтого кабрио никво V6 не е, не е на карбове, нито е порше мотора! Четирицилиндров въздушен Т1 боксер си е ... стоковата кубатура е вдигната от 1584 кубика (69mm вал х 85.5 бутала) на 2332 кубика (84mm вал х 94mm бутала). За турбината нямам инфо и е с неква къстъм инжекция. Това жълтото кабрио вади около 900 коня на задните колела! В момента кубатурата е вдигната на 2560cc (в нета по-често я дават закръглена на 2600) и пак си е читирицилинров турбиниран въздухар. Ето го на старата кубатура на диното. И страницата на Santa Pod от тази гозидна, къето го дават при четирицилиндровите машини и с кубатура 2600.
А за тези вертикални Вебери ще поразпитам ... дано на някой колега му свършат работа ... аз имам достатъчно комплекти.
 

http://www.santapod.co.uk/doorslammers19entrylist.php

Януари 24, 2019, 11:38:32
Отговор #401

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Здрасти Ники,
като говорим за силово тунинговане, какво ще кажеш за механичните компресори, които успешно се монтират на стоков мотор ? В предвид ниската степен на сгъстяване и сравнително праволинейна крива на компресорите, гледам доста успешно се присаждат по света.
Имаш ли лични наблюдения?
Поздрави!

Януари 24, 2019, 12:20:45
Отговор #402

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Здрасти Ники,
като говорим за силово тунинговане, какво ще кажеш за механичните компресори, които успешно се монтират на стоков мотор ? В предвид ниската степен на сгъстяване и сравнително праволинейна крива на компресорите, гледам доста успешно се присаждат по света.
Имаш ли лични наблюдения?
Поздрави!

Привет! Да, такъв силов тунинг е ОК  и е правен успешно на фул сток въздухари още 50те години на миналия век. Стоковата мощност спокойно може да се удвои. Предимството е, че може да се ползва и стоковия карб. Въпреки ниското сгъстяване си има известен риск - кляновия вал и биелите на най-малките 1200сс въздухари са сравнително "слаби", но може и е правено. Към днешна дата най-лесно би се получило с механичен компресор AISIN AMR 300/500 от Субару Вивио. Тези компресори навън са слагани многократно напоследък при всички стокови кубатури от 1200сс до 1600сс. По-малкият е подходящ за 1200сс/1300сс, а AMR 500 за 1600сс. Компресорът се събира в коша и монтажа не е нещо особено.
Имах тази идея за моя 1200сс въздухар ... дори у нас излизат такива Субарута за части, но не и с компресори. Доколкото знам такива Субарута с компресори не са внасяни официално в Европа, та основния проблем е намирането на подходящ (и читав) компресор и малко механични доработки. Ето нещо точно по темата - 1200сс въздухар 30 кончета (от овал) с  компресор AISIN AMR 300. Колегата Stefi Gencev от клипа по-долу с това леко българско/македонско име в крайна сметка се оказа чех ... поне в нета ми излиза, че е такъв ... по едно време мислех дори да му пиша ... но аз съм си фен на двукарбураторния туниг. Който двукарбураторен тунинг при най-малките въздухари пак е най-труден, защото за еднопортовите такива (и особено за 1200) вече не се намират смукателни колектори и задвижващ механизъм. Нещата отиват към "направи си сам"  :( , а само допреди 10на години ето тук http://www.riechertmotorentechnik.de/ се продаваха разкошни двукарбураторни комплекти и за 1200сс. Този хер Riechert е от старата немска школа, бивш тестов инженер на Soleх, и при него откъм качество всичко е 6+. Сайтът му е "жив", но не знам дали все още продължава да работи. На него му писах преди 5-6 години, но не отговори. Исках да взема ето това.
ПС. По мое мнение за най-малките 1200сс въздухари най-добрия винтидж силов тунинг е комплект 83mm ризи и бутала (тях ги има, блока и главите не се пипат/"отварят", директно се монтират вместо оригиналните 77mm  ризи и бутала, кубатурата става 1385cc, а сгъстяването от 7:1 отива на повече от приличното 8:1) + един такъв двукарбураторен комплект и можеш да забравиш за 1600 :)).


И 1600сс въздухар с AMR 500 ... стоковата мощност на практика се удвоява ... 100на кончета и 178 нютона  :)
« Последна редакция: Януари 24, 2019, 13:31:01 от Nik1600GT »

Януари 24, 2019, 15:46:05
Отговор #403

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Мерси за бързия отговор. Същата информация имам и аз, но исках да разбера дали някой на БГ територия го е правил. Има няколко варианта на компресорите, но най-компактен и подходящ ще е Aisin amr-500. Гледам има разни варианти с компресор от мерцедес обаче са големи на размер. Aisin amr-500 има за по $100-150 в Япония, още толкова за шипинг и като се тегли чертата, изглежда много по-бюджетен вариант от двойни карбове. Аз съм с 1600 и с едни подходящи глави и изпускател 4 към 1, стоковия мотор може да отиде в друга категория. Също така може да се комбинира с самаров карбуратор тъй като е механичен и има връщаш изход за бензина (подходящ за ел помпа без регулиране на налягането). ;) Поздрави

Януари 24, 2019, 18:20:57
Отговор #404

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
С компресор е най-лесно да се вдигне мощността, но винаги имай едно на ум. Първо, там е най-лесно да прескочиш граница, при която ресурса на въздухара намалява драстично или просто е въпрос на много малко време да се строши. Едва ли има някой, занимавал се с турбини и компресори, дето не иска да понадуе още и още (малко уж). И второ, всичко е въпрос на опит и донастройки. У нас с въздухарите няма голям опит нито с двойни карбове, да не говорим за турбини и компресори. Всъщност, сещам се за едно момче от София мисля ... в последните няколко години се пуска на класик дея на пистата в Калояново с една вишнава Костенурка 1303ка ... беше понапомпал тип 4 (бусов) въздухар 2056 кубика (ако не е опитвал да я вдига кубатурата) ... двойни Вебери ... големи клапани... разпределителен вал 310гр. ... къстъм изпускателна система ... последно сложи точно некъв компресор ... иииииииииииииии беше сподел във въздухарския форум, че Костенерката вървяла колкото 100на коня съвременна кола  :-\ ???! Не съм я вижал колата на живо, но това последното никак, ама никак не ми се връзва.
Това на първия клип по-долу е на практика стокова 1600 Костенурка и с AMR 500 компресор изкарва 93 кончета на колелата. Това може и да върви колкото 100на коня съвременна кола (че и доста по-добре). Ама 2000+ кубика тип 4 въздухар с компресор, двойни вебери и агресивен вал би трябвало да върви нещо като на втория клип и доста над 100 коня коли да ги побутва (най-малко) изотзад. ПС. Същия колега от втория клип вади 150+ кончета (на вала) от турбиниран 1200сс въздухар (изходна база 34 кончета).   

« Последна редакция: Януари 24, 2019, 18:37:46 от Nik1600GT »

Януари 25, 2019, 00:25:58
Отговор #405

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Здравей, Ники!

В този ред на мисли би ли могъл да кажеш нещо повече за специалните (или преработени) разпределителни валове за механични компресори? Предполагам, че има такива за костенурка, а не просто "спортен вал за атмосферен". Ползването на такъв или стандартен би било компромис при сериозен проект.

Поздрав!
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Януари 25, 2019, 10:19:26
Отговор #406

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Здравей, Ники!

В този ред на мисли би ли могъл да кажеш нещо повече за специалните (или преработени) разпределителни валове за механични компресори? Предполагам, че има такива за костенурка, а не просто "спортен вал за атмосферен". Ползването на такъв или стандартен би било компромис при сериозен проект.

Поздрав!

Дидо, за въздушни боксери на Костенурки се предлагат и т.нар.  Turbo Specific разпределителни валове! Има колкото искаш. Но се влиза в много, много голям филм.
Всичко зависи от това какво се търси в проекта.
Ето един такъв тук вал ... https://vwparts.aircooled.net/Engle-TC20-Type-1-TURBO-Camshaft-1-1-or-1-25-Arms-p/e6220.htm
В този филм влизат най-често хора на запад (пък и на изток), които правят машини за драг ... имат поне 3-4 резервни двигателя из "гаражите" си ... сериозен финансов ресурс и най-често и сериозни познания. В противен случай най-често се влиза във филма "вечен" проект и хвърлени пари на вятъра.
Дано колегата Kick успее, но го казвам съвсем добронамерено - с компресори и турбини е много лесно да се прескочи границата на "здравата" мощност и да очакваш всеки момент мотора да "гръмне". А ако се остане на безопасната страна увеличеното на мощността на стоков примерно 1600/50 кончета е от порядъка на 50-70% нещо, което лесно се постига с 2 двойни Вебера и приличен неагресивен разпределителен вал. И тук нещата са доста "по-безопасни" и отработени.
Единственото предимство на компресора е, че може с малко по-малък финансов ресурс да се изкара доста прилична мощност именно без да се "цепи" блока и заменя стоковия разпределителен вал. Само, че и тук има какво да се направи - за Костенурки продават пърформанс кобилици (т.нар. ratio rockers), които се монтират за минути и с които пак могат да се поотворят повечко клапаните и да се постигне част от ефекта на спортния вал. Всъщност, тези "спортни" кобилици могат да се ползват както самостаятелно/със стоков вал, така и в комбинация със спортен вал. Ето два такива комплекта ... на първата снимка "американски" рамена с кобилици (произведени в Китай  ;D), на втората снимка вече нещо сериозно на PAUTER и на цената на 3 разпределителни вала.


Истината е, че докъм 85-90 кончета се постигат сравнително лесно при база 1600/50 кончета и с компресор/турбина, и при атмосферен тунинг с двойка Вебери и спортен вал. Още малко отгоре може с увеличаване на кубатурата до 1800сс (100-110 кончета) - 90.5mm ризи и бутала, но трябва да се "отвори"/разстърже блока и няма връщане към стоковата кубатура. От тук нататък всякакви опити за увеличаване на мощността вкарват нещата в сериозен филм - перфектен динамичен баланс на коляновия вал (и най-добре да не е стоковия), пърформанс биели, мазане, охлаждане, спирачки, окачване, трансмисия, запалителна система и т.н. 
Най-разумното нещо и с най-малък финансов ресурс, което съм виждал в нета, е това на клипа по-долу- два двойни Деллорто карба (дефакто копие на двойните Вебери), именно такива пърформанс кобилици и модифицирана изпускателна система (макар и стоковата). Въздухара дърпа повече от прилично, разходът на гориво твърдо е под този на стоков и ресурса на двигателя  с монтиран външен маслен филтър е дори по-голям от на стоков въздхар!

Ето нещо повече от впечатляващо - 211 кончета от стоков 1584cc .. без турбина/компресор. Но няма нищо случайно - тези шведи от JPM (http://en.jpmotorsports.se/ms/ms/j-p-motorsport-ab-products-helsingborg-254-68/ms-90001226-p-5/) в момента правят най-добрите части (валове, глави, бутала и т.н.) за Т1 и не са на цената на китайските (и те правят всичко).

« Последна редакция: Януари 25, 2019, 11:05:04 от Nik1600GT »

Януари 25, 2019, 11:22:15
Отговор #407

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Здравейте. По спецификация, Aisin amr-500 на 1600сс го дават с ролка 2.1:1 спрямо тази на коляновия вал, което ще доведе до налягане 5psi (приблизително 0,35bar). Масово се карат на 7psi със сток карантията и поне до момента не съм намерил теми с гръмнали мотори. Все си мисля че тези 0,35bar не е кой знае какво, но разбира се трябва задължително монтиране на датчици за налягане/температура на масло, както би било добре и за външен маслен охладител. Аз съм с Т2 и идеята ми е, да се направи толкова подходящ тунинга на мотора, че да е сравнително леко за шофиране на по дълги преходи. Поздрави.

Януари 25, 2019, 11:37:48
Отговор #408

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Здравейте. По спецификация, Aisin amr-500 на 1600сс го дават с ролка 2.1:1 спрямо тази на коляновия вал, което ще доведе до налягане 5psi (приблизително 0,35bar). Масово се карат на 7psi със сток карантията и поне до момента не съм намерил теми с гръмнали мотори. Все си мисля че тези 0,35bar не е кой знае какво, но разбира се трябва задължително монтиране на датчици за налягане/температура на масло, както би било добре и за външен маслен охладител. Аз съм с Т2 и идеята ми е, да се направи толкова подходящ тунинга на мотора, че да е сравнително леко за шофиране на по дълги преходи. Поздрави.
Под 0.5 бара не би трябвало да има проблем. Но наистина всичко с охлаждането, мазането и горивната смес трябва да е ОК. Последното е кубатурата - при Т1 масово се отива на 1800 (90.5mm ризи и бутала), а това е и "най-здравата" и лесно постижима кубатура (без да се отива на колянов вал с по-голям ход). Аз щях да съм на 1800, но не намерих нищо на добра цена освен китайски комплекти 1800 и затова сложих 1600 ризи и бутала Колбеншмидт (хванах ги и на промоция в Англия). Кубатурата си е кубатура. Хер Йотингер - човекът, който е направил твърде много за Фолксваген (не само в ерата на Костенурките) и е работил дълги години със самата централа на Фолксваген, през седемдесетте години предлага нови Костенурки чрез дилърите на Фолксваген именно с кубатура 1800 и дори 2000 кубика! Така, че ако имаш дилема и се налага смяна на ризи и бутала, спокойно можеш да отидеш на 1800 (стига да намериш нещо читаво на цена, която те устройва).
А това с допълнителните маслени охладители и изпускателните системи и най-дългата и противоречива тема. Поне при машини под 90-100 кончета. За сведение - немците са правили тестове през 70те години на доста изпускателни системи и доста "спортни" такива са имали по-лоши показатели (по-голямо обратно налягане/back pressure) дори от стоковата. Пак за сведение - Залцбург Рали Битъла от началото на 70те с все своите 130 кончета от 1.6 кубатура е ползвал стоковата (макар и модифицирана) изпускателна система! Подобни са нещата и с допълнителните маслени охладители - много често "рекламата" и търсеното на "продажби" на пърформанс продукти (допълнителни маслени охладители в случая) е в основата на нещата . Аз мислех да монтирам, но за какво ми е - онзи ден верно на 12-13 градуса навън и при нормално каране не можах да направя и 80 градуса! А нормалната работна температура на маслото е в диапазона 80 -100-110 градуса. Лятото в най-големите жеги пак трудно наближавам 100! Е, монтирал съм един въздухозаборник, който вероятно смъква между 5 и 10 градуса  :).
« Последна редакция: Януари 25, 2019, 12:12:52 от Nik1600GT »

Януари 25, 2019, 13:41:21
Отговор #409

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Съгласен съм, но ти визираш костенур а аз съм с двойно по тежък (и отгоре) бус :) Основно пазарувам от justkempers и от alanhschofield и съм доста доволен. Нямат голям избор на продукти за модификация на двигател, но основни неща имат. Само не разбрах от 1600 към 1800 може ли само със смяна на ризи и бутала или трябва и стъргане на блока ?