Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268489 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 25, 2019, 14:09:33
Отговор #410

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Съгласен съм, но ти визираш костенур а аз съм с двойно по тежък (и отгоре) бус :) Основно пазарувам от justkempers и от alanhschofield и съм доста доволен. Нямат голям избор на продукти за модификация на двигател, но основни неща имат. Само не разбрах от 1600 към 1800 може ли само със смяна на ризи и бутала или трябва и стъргане на блока ?
За съжаление от 1600 към 1800 трябва да се "разстържат" отворите в блока за да поемат по-големите ризи! Не, че е нещо особено. Могат на доста места у нас да го направят! На мен ми се наложи, защото моя блок е от 1200 и не поема нито ризи от 1600, нито от 1800. Има едни комплекти 88mm ризи и бутала, които дават 1680 кубика, там нещата стават без разстъргване, но този вариант не е за препоръчване - ризите идват прекалено "тънки" и заради 90 кубика просто не си струва! И точно защото си по-тежък кубатурата е "най-здравото" решение, но си има и тя цена. При мен отиването  на 1800 щеше да е на същата цена (така или иначе се наложи да разстържа блока за 1600), но пък не исках китайци 1800  :). Между другото не знам защо, но поизчезнаха и т.нар. високо компресионни  бутала за 1600 (а се намираха, при това на MAHLE). С такива стоковото  7.5:1  сгъставяне отива най-често на около 8.4:1, та за по-високо сгъстяване пък трябва да се "престъргват" глави и да се намалява обема на горивните камери. Аз и това правих  :),  общо 80 пари отидоха за двете глави (по 20 лева на камера). Без пари нищо не става, но 1600 с компресор и прилична изпускателна система ти е най-евтин вариант вероятно. ПС. Хей, на колегата Иван от форума с това хубаво БМВ дето го взе тия дни му искат 1950 евра за един калник!!! На мой приятел от Варна на 60тарския му Форд пък калника е  "по-скромните" 800 евра! Така, че тунингът на въздухари си е ... без пари отвсякъде  ;). Има всичко, но лошото е, че китайците са навсякъде и "ножицата" между настина качествени неща, като на тези шведи по-горе, и китайските боклуци става все по-голяма. И няма "средно" положение. Дори ризите и буталата Колбеншмидт вече масово са ...ами бразилски например ..що ... щото немците изнесли производството там  ;). Отдавна. И избираш между бразилски Колбеншмидт и китайци  :). Или купуваш от шведите ризи и бутала на цената на (почти) цял двигател, събран от китайци :)
« Последна редакция: Януари 25, 2019, 14:25:18 от Nik1600GT »

Май 03, 2019, 09:02:44
Отговор #411

Неактивен nakatasan

  • Публикации: 10
Здравейте, адмирации към положеният труд, старание, ентусиазъм. :-)
Винаги съм вярвал, че може грамотно да се реставрира, тунингова, поддържа ретро автомобил в България.
Благодаря за прекрасната тема, с голяма радост я прочетох :-)

Май 08, 2019, 18:27:30
Отговор #412

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Благодаря, колега. Важното е машините да ни радват и в крайна сметка да си ги караме по-често.
А днес се наложи малка профилактика на динамото. Знам, че Кирето не ги харесва много динамата (пък и не само той), но аз имам доста километри с тях и никога не съм имал ядове. Този път бяха на път да се получат, но нямаше да е виновно самото динамо. Та, тези дни на студен двигател и на празен ход поприсветна лампата за зарядка. Обираш газта и над 1100-1200 борота оборота лампата не свети. Явно имаше нещо и взех да поизмеря това онова. Е, дава си 14 волта динамото, отворих реле-регулатора - контактите изглеждат ОК. Един бърз поглед на четките и колектора на динамото и всичко се изясни. Бях му правил профилактика преди 6-7 години, но явно четките, което съм сложил тогава са били доста "меки", а и пружите са поотслабнали. Напълно достатъчно за да се зацапа колектора, да се поизносят четките и даже да проискрява над 2000-2500 оборота. Това с искренето си е кофти и става както при слаби пружини и износени четки, така и при кофти/твърди четки. С твърдите четки белата е още по-голяма - пак може да има искрене, а се износва бързо колектора! Та почистване на колектора, две нови четки от "неприкосновения" запас, леко натягане на пружините и нещата са дойдоха на мястото.
Заради едни миндилски четки и/или това, че някой не е уситил, че пружините на четките са слаби (или прекалено натегнати ), не e виновно динамото. Моето динамо е на 35г. и има индикации да изкара още толкова! Има и още 2 за резерв де. А за костенурковото динамо четки у нас вече няма под път и над път, но открих ето тези на GEBE.

Уж са немски и точно за моето динамо ама ще видим. Засега са в графата "резерв".
Тези дни ще тествам въздухозаборника с анемометър - сензор, ползващ т.нар. тръба на Пито, който мери скорост на въздушния поток. Доста специфичен и екзотичен уред, който уред оказа се един колега на работа го има. Просто ми е интересно да видя какво става под въздухозаборника. За себе си съм убеден, че въздухозаборника смъква с едни 5-10 градуса температурата на маслото при круизна скорост и помага за охлаждането, но ми е интересно да видя какво ще измеря при различна скорост с този анемометър.

   
« Последна редакция: Май 08, 2019, 18:35:09 от Nik1600GT »

Май 11, 2019, 15:50:11
Отговор #413

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Докато се чуди дали да вали (или пък не) попродухахме карбовете до айтоския проход и обратно. ПС. Накрая все пак се опита нещо да вали, но го изпревархме (дъжда) с много ( без да бързаме заникъде). Ралито ще го гледаме утре :)








« Последна редакция: Май 11, 2019, 15:53:13 от Nik1600GT »

Май 27, 2019, 19:32:54
Отговор #414

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
И тази недяля разходих зверчето до язовир "Цонево". И закръглих 5500 км на боксерчето за малко под 2г откакто е на колата, а самият Кефер е вече на точно 100000 хил. релани за 34г, от които около 40000 хил са от мен. Разходът на гориво и динамиката носят много  :).  Изключително доволен съм от 2рото алфово делко. Неговият аванс си беше както си го дават по спецификация на алфата (предното както е свалено от алфата си даваше повече аванс от това, което e по спецификацията му ;)) и кеферската крива на аванса се получи от първия път. Просто леко скъсяване на у-образното ухо на втората пружина + леко намаляване на мах ход на противотежестите и кривата на аванса е 100% моята.
Поразрових се малко повече на тема скоростни кутии и динамика при Порше 356, пък и при Кеферите. И ... интресното е, че както и да го смяташ за машина до 100на коня най-късата кутия от последните Кефери 1200 (каквато е и моята) си е най-добра! Поне по 2 причини. Първо е най-близо до понятието close ratio (при на почти всички "по-дълги" кутии има "дупка" между 3та и 4та предавка) и 2ро - въпреки, че е "най-късата" ... пак си е малко по-дълга от кутиите на 100-110 кончевите 356 Карера. Които Карери с все късите си 4ри степенни кутии (4.43 диф и 0.96 на 4тата) са правели 200км/ч и са имали значително по-добра динамика от останалите "цивилни" 356ци с по-дълги кутии (които "цивилни" 356ци са имали и по-ниска мах скорост).
Тествах за 2ри път и динамиката на Кефера - най-вече 80-120 на 3та и на 4та. Ето къде сме спрямо някои други боксери.
Porsche 356B 1600 S90 (90hp)
0-100/12.2s
80-120/16.3s (на 4та)
80-120/9.4s (на 3та)

Porsche 356A 1500 GS Carrera Coupe (100hp)
0-100/10s
80-120/12.6s (на 4та)
80-120/7.4s (на 3та)

Alfa 33 1.5ie Boxer (97hp)
0-100/11.1s
80-120/11.6s (на 4та)
80-120/7.9s (на 3та)

Alfa 145 1.6ie Boxer(103hp)
0-100/12s
80-120/12.1s (на 4та)
80-120/9s (на 3та)

При мен (със 195/65/15 задни) е нещо такова, като от 0-100 никога не съм му вадил буталата.
VW Beetle 1600 GT
0-100/11.2s
80-120/11.1s (на 4та)
80-120/7.7s (на 3та)

На първо четене от 0-100 и от 80-120 сме доста близо до Алфа 33 1.5ie от 2рата серия.
Единствен ъпгреид би бил 4 към 1 изпускател /"екстрактор" с прилично гърнe, но това не е належащо и би дало нещо отгоре само при много зраво каране.



ПС. Ако шефът на Фолксваген през 60те не се е казвал Нордхоф (изключително консервативен и закостенял германец) нещо такова, по което пише West Germany можеше да излиза директо от завода и нямаше да пипна едно болтче! Но ...не се е случило. Всъщност в началото на 70те е имало неголеми серии нови Кефери с кубатура 1800 и 2000сс (много близки до понятието заводски Кефер - дело на Йотингер, чиято фирма например тунингова полицеските Голф 6 на немската полиция в наши дни). Ето един такъв. Единствен недостатък са архаичните Солекси макар и 40ки (двойните Веберите от серията IDF са в пъти по-добри).



       
« Последна редакция: Май 27, 2019, 20:22:33 от Nik1600GT »

Юни 05, 2019, 13:51:56
Отговор #415

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ето какво измерих днес с анемометъра на колегата. Доста чуствителен е. Този специално не ползва тръба на Пито, а много малка и фина турбинка. Хваща дори засмукването на турбината на Кефера на празен ход през въздухозаборника -около 0.8m/s. А в движение възухозаборника определено върши работа и при всяко увелчиване на скоростта на Кефера с 10km/h, скоростта на въздушния поток, който се набива във въздухоцзаборника, нараства приблизително с около 1m/s. При 100км/h скоростта на потока, която се набива във въздухозаборника е около и над 10m/s (35-40km/h). На 26-27градуса навън температурата на маслото извън града е около 90гр., а в града около и малко под 85.

« Последна редакция: Юни 05, 2019, 13:55:37 от Nik1600GT »

Юни 05, 2019, 17:59:44
Отговор #416

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Винаги се радвам на въздухарските ъпдейти :D

Една "иновативна" щуротия ми е хрумнала. Нещо, което не мога да изнамеря, дали се практикува при Костенурките и Поршетата и със сигурност не ми е попадало при Фиатчетата, а именно шайба/ролка със свободен ход на турбината. Ники, срещал ли си такова нещо и струва ли ти се смислено?
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юни 05, 2019, 19:54:57
Отговор #417

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Винаги се радвам на въздухарските ъпдейти :D

Една "иновативна" щуротия ми е хрумнала. Нещо, което не мога да изнамеря, дали се практикува при Костенурките и Поршетата и със сигурност не ми е попадало при Фиатчетата, а именно шайба/ролка със свободен ход на турбината. Ники, срещал ли си такова нещо и струва ли ти се смислено?

Дидо, не съм виждал да продават стокова или както тунинг такава шайба. Имай предвид, че тази шайба при Кеферите върти и динамото. Това, което се продава е шайби с по-голям диаметър, но най-вече тази на коляновия вал. Всъщност те и стоковите са 2 основни размера. По-големия дава малко повече дебит на турбината при едни и същи обороти на коляновия вал. Макар и много рядко съм виждал и малко по-тежки/балансиращи шайби, но пак за шайбата на коляновия вал става дума. И съм мяркал мисля некви къстъм шайби за динамото, те пък естествено са по-малки от стоковата. Но, тук има малка уловка. Над едни обороти ремъка така или иначе си приплъзва и тези шайби не са генерално решение. А ако двигателят грее с малко по-малка шайба, то проблемът 99% не е в шайбата, а в нещо генерално сгрешено по настройките (смес, центровка, замърсени/омаслени глави и т.н.).
Гледах клипчето за историята на ЗАЗа. Е, тези проблеми стоков Кефер ги няма посмъртно. Механичната бензинова помпа е "желязна". Върши перфектна работа както при стокови 25-30 кончета въздухари, така и при 100+ кончета с 2ка двойни Вебери. Няма стоков Кефер, който да грее. Нещо повече. На всички стокови Кефери  максималната и крюизната скорост практически съвпадат. Дори и да е скромните 120-135км/h.  През 50те Кефери  са печелили многократно изключетилено тежки ралита, като Рали Сафари - 5000-6000 километра (на практика оф-роуд) из африканскитата жега. И също серия от изключитерно тежки ралита по 12000-15000 километра из Австралия.
При мен обаче имам 2 карба + спортно разпр. валче и увеличено сгъставяне и не бях напълно сигурен как ще се държи боксера. Сгъстяването ми е на границата на "цивилното" за Кефер с тип 1 боксер - стоково е 7.5, а при мен е 8.5. Общо взето това е границата, над която се отива на допълнителен външен маслен охладител. Но явно нещата при мен са доста ОК и боксера няма идея да граее. Нормалната работна температура на маслото при въздушния боксер е от 80 докъм 115-120 грауса. Е, засега дори 100 не правя. А зимата малко трудно стигам/прескачам тези 80 дори и извън града.  А въздохозаборника явно върши работа  ;).   
А виж какво просто и сравнително ефективно маслено охладителче е слагал пред турбината хер Йотингер на неговите двукарбураторни OKRASA TSV 1300 въздухари през 50те и 60те.
« Последна редакция: Юни 05, 2019, 20:14:41 от Nik1600GT »

Юни 06, 2019, 01:05:54
Отговор #418

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
 :)

Да, и на 500/126 турбината и динамото са заедно. На състезателните слагат шайби 1:1, за да забавят турбината, защото над 5000 оборота почва да омалява, а над 5500 съвсем започва да "боксува" - върти, ама не духа. Това на стандартен двигател е и таванът на ефективните обороти или 120 максимална скорост при комбинация от пътни, метеорологични и астрологични условия, т.е. рядко му се случва, камо ли за по-дълго. Има и различни тунинг решения с различни диаметри на шайбите, както и с назъбени или набраздени ремъци, с обтегачи и без, но със свободен ход няма. Мисля си, че това би облекчило мотора при градско и при честа смяна на предавки, като също ще подобри охлаждането и зареждането.

Охладителят с тръбичка ми е известен и си струва пробата :D

Поздрав!
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юни 06, 2019, 08:17:43
Отговор #419

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Поразрових се тази сутрин докато пия кафето. Ами такова решение за шайбата на динамото/алтернатора твъро не е използвано при въдушните Поршета и Кеферите! Поне чичко Гугъл не обажда. Това, за което говориш, е известно като Alternator freewheel clutch pulley/overrunning alternator pulley. Има го стоково само в съвременни Поршета, като Бокстер, Кайман и т.н. Като Бокстера го има стоково и със стандартна "шайба". Не знам, можеш да опиташ. То и за алфово делко на Кефер чичко Гугъл мълчи (само в некъв френски форум наскоро намерих оскъдно, но положително инфо), но за мен си е чудесен ъпргрейд. И е нормално да мълчи чичко Гугъл .. след 1978 Кеферите в Германия са спрени, а през 80те и 90те в Мексико и Бразилия слагат каквото е останало или е произвел китаеца  :). А 33ковото 80тарско делко си е Бош отвсекъде с все комутатора (не пиша алфа на него  :) ) и е перфектен ъпргрейд (с много малка корекция на характеристиката на аванса).
При мен не виждам сериозна причина обаче да отивам на такава шайба. Поне що се отнася до зарядка и охлаждане. С все 30А-ровото динамо и стоковите шайби акумулатора изкарва без проблем по 4-5+ години, на градско Кефера изобщо няма идея да грее, а с двойните Вебери  паля на четвърт оборот (без смукачи - тях и да ги има по тези Вебери  се махат  ;)) .   
« Последна редакция: Юни 06, 2019, 08:21:01 от Nik1600GT »