Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268504 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 07, 2019, 10:45:58
Отговор #420

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
аз бих сложил 195/55 гуми на тая кола и евентуално едни 15мм фланци, само плюсове откъм динамика, визия и стабилност би имало от такава промяна :)

Юни 07, 2019, 13:50:01
Отговор #421

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
аз бих сложил 195/55 гуми на тая кола и евентуално едни 15мм фланци, само плюсове откъм динамика, визия и стабилност би имало от такава промяна :)
Съгласен! За динамиката и визията на 110%  :). За стабилност е относително. Окачването, стабилизиращи щанги и т.н. е не по-малко важно. Рали Кефера на Порше Залцбург от началото на 70те на неговите 125-130 кончета са го карали по състезания на 165HR15ки. Най-интересното е, че с все 5степенната (пренаредена) кутия от 914, кутията му е по-къса от моята 4ри степенна (която пък е най-късата Кеферска  ;D). При 4.43 диф 5тата на този състезател е 1.04 (аз съм с 4.37 диф и 0.93 4та), но там не е търсена мах скорост (правел е все пак 175-180+), а вала е около 292гр. и боксера е развъртал доста нагоре в оборотите.
Иначе за визия най-доброто си е German Look. Нещо такова. Ноооо, това са машини по 160-180-200+ кончета. Обикновено джантата е поне 7ца (често от 15ки се отива на 17ки). И ако е 15ка, най-често e некъв BBS/ATS 4х100. Трябват си преходни фланци от 4х130 към 4х100. Тук не ми се занимава да ми правят, а навън тръгват от 320-350 евра комплекта за четирите джанти. А стоково за Кефер най-широката джанта е 5.5J (с каквато съм и аз). Ако ги изнеса отпред няма ядове, но отзад дори и на 55ци има вероятност да опират и трябва да правя калници/вежди. Не, че не може.
А по-долу клип на може би най-добрата реплика на Залцбург Рали Кефер - този на хер Мемингер. Той е успял да докопа и оригинален такъв де (възстановен на 100%), но тази реплика е  146 кончета и я кара на 185/65/15.
ПС. Поздравления за Джага! Супер е. Другата седмица съм по-свободен и бих се радвал да го видя на живо (Кефера и той).
ПС. Този нож/спойлер отпред много отваря (а върши и работа), но май не съм виждал да го продават.




« Последна редакция: Юни 07, 2019, 13:56:42 от Nik1600GT »

Юни 07, 2019, 16:27:27
Отговор #422

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
за джага - мерси, няма ядове да се види, но нямам книжка още докато си я върна, го карат приятели и с тях а помощ го правя, но не пречи да се видим, де :)

тия джанти на кефера си му ходят, а щом е 5,5инча джантата, значи може и 185/55 с борд - такива бях купувал за една микра преди години, имаше си конфорт на возене достатъчно, но не клатеше грам, тия гуми бяха много яки, май йокохами бяха, не помня вече. а тука вече ще стане цели пет см разликата в диаметъра на колелото и ще тръгва осезаемо по-бързо според мен, а и губиш само 2,5см просвет, но на тоя размер гумата с борд е идеална опция.

сплитера е камей 80тарски тунинг

http://www.thegermanjunkies.com/t1-accessory/4572192049

Юли 29, 2019, 19:58:16
Отговор #423

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Обикновено Кефера го карам супер лежерно, но понякога просто се налага поне за момент да понастъпя. На клипа Мегана се беше спънал тотално още преди баира. Баничката беше по-нахъсана, но пък обгазяваше здраво ...
&feature=youtu.be
« Последна редакция: Юли 29, 2019, 20:15:01 от Nik1600GT »

Август 28, 2019, 09:08:24
Отговор #424

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
... на тема подобрения и тунинг на въздухари. Всичко за вдигането на мощността и мах скорост на 1300/44к.с. VW въздушен боксер, събрано в няколко изречения.
" Можеш да вдигнеш мощността и с елементарни подобрения: 1. изключване подгряването на манифолада; 2. поставяне шлангов ауспух - има ги евтини, мексикански; 3.Смяна на кобилиците 1,25:1 и поставянето им на прав вал без пружини; 4. Смяна на делкото с от типа 09 - само с центробежен реголатор; 5. Поставяне на евтино запалване Compu fayer; 6. Поставяне на маслен филтър; 7. Поставяне вентилация на картера; 8. Смяна на съединителя от 180 на 200; 9. Поставяне на сух въздушен филтър. Тези промени до тук ще дадат около 20 к.с.; Ако желаеш още увеличение с малко финанси и много работа : 1. Увеличение леко на компресията чрез рязане на главите; 2. Изправяне на входовете и изходите на главите и шлайфането им - което ще даде още около 5 к.с.. От тук нататък следват по-скъпи промени, които ще дадат много по-вече мощност при една и съща кубатура: 1. Поставяне на единичен или двойка карбуратори - може и по-евтини, но хубавите са много скъпи; 2. Закупуване на нови глави с по-големи клапани - има ги най различни но са много скъпи - те са един от най-скъпите агрегати след скоростната кутия..."

Откъде ще дойдат тези 20 кончета отгоре стоковите 44 на мен не ми е ясно, но пък 1. изключване подгряването на манифолада (за разположения на една каса бира от главите стоков единичен Солекс явно иде реч) и 4. Смяна на делкото с от типа 09 - само с центробежен реголатор ... само може да влоши работата на въздухара и да увеличи разхода на гориво. Аз съм фен на изцяло центробежтите делка, нооо ...не и при стоковия карб. Не и с миндилско тайванско или китайско делко 009 (с незнайна характеристика на аванса), а оригинално читаво немско Бош 009 е много трудно да се намери секънд хенд и пак не е особоено добро. Трябва да се провери характеристиката на аванса и почти сигурно да се преправя и т.н. 
Единственото нещо, което се постига се минимални усилия и в крайна сметка си заслужава на стоков AB 1300/44к.с. двигател са 2 двойни карба. Евентуално с малко по-добра от стоковата изпускателна система. За това германците имат TUV още от 1973г. За двойка Вебери 36 IDF конкретно иде реч и изобщо не са "много скъпи" карбовете (все още не са скъпи ... още по-малко бяха преди време).  А мощността на същия AB 1300/44к.с. се увеличава само с монтирането на двойката карбове до 54к.с. (т.е. с 10 кончета отгоре и това са си 23%).
Ето го и TUVa.


За разхода на гориво ... болна тема при много колеги. Ето немски тестове пак от началото на 70те. Тестовата машина е нов 1600 кубиков VW 1303/50к.с. Стоково е 50 кончета, монтирането тук на двойка двойни Вебери вдига мощността на 63к.с (около 26% увелечение). А разходът на гориво пада в целия крюизен диапазон над 85км/ч между 0.5-1 литър на 100 километра. Ясно е, че и ускорението и мах скорост са по-добри с двата карба.
https://sowirdsgemacht.com/etzold-archiv/spiel-ohne-grenzen

Относно октановото число на бензина и мощността.
"Най простия начин (за увеличаване на мощността) идва от горивото с по-високо октаново число."
Не и при Костенурка. Първо, всички стокови въздухари на Костенурките фабрично са със степен на сгъстяване 7.5:1 и по-ниска. Добре известен факт е, че най-голяма мощност се постига с най-нискооктановия бензин, при който все още не влизаме в режим на детонации. Е, какви детонации при 7-7.5 сгъстяване. То и 95 октана са много при тези сгъстявания, а с 95 октана спокойно може да се кара вуздухар и със сгъстяване от порядъка на  8.5(+) без компромис с мощността и детонации.


Относно скоростните кутии и мах скорост.
"Към края на производството на този модел в Германия през 1971 г. монтираха и скоростни кутии със сухи полуоски с диференциал 4,125:1 /средна/ с максимална скорост да 160 км/ч, също монтираха алтернатор вместо динамо. Тези модели са с двигател AB /44 к.с./какъвто вероятно е и твоя както го гледам. Трябва да имам снимка от задното окачване /без гумата/ за да кажа дали е за сухи полуоски или Пендел. На моделите с динамо се монтираха скоростни кутии с диференциал 4,375:1 /къса/, която е много добра за градско кормуване но за магистрала максималната им скорост е 125 км/ч. Скоростта елечемтарно разбира се може да се вдигне с 15 км. с малко по висока гума."

За по-голяма мах скорост трябват не по-високи гуми (стоковите и без това са високи), а мощност и обороти при тези скромни кубатури. И пак по-осезаемо и по-лесно се подобрява ускорението/доускорението, а не мах скорост! 
Тези 160км/ч няма откъде да дойдат на нищо стоково и такова под 70-75 кончета!? Максималната мощност на този 44 кончета въздухар се постига при 4100 оборота, а максималната реална скорост малко под 4000 оборота и е 130км/ч! На стокови гуми, който са или 155/82/15 или 165/82/15.
Ето какво показва "калкулатора" при стокови гуми 165/82/15 и кутия с 4.125 диф и четвърта 0.89.


И да се опитаме да докараме 15 км/ч мах скорост отгоре и то на "по-дългата" кутия. На доста сериозна гума ... на 215/80/15 трябва да се отиде. Как ще потегля 44 кончета Костенурка с тези гуми не знам ... на каква джанта ще се монтират и как ще ги влачи също ... да не говорим за разход на гориво и как точно ще се направят заветните 15 км/ч отгоре с тях.


Относно центровката.
"... елементарно регулиране на предварението на запалването: Предварително разхлаби леко делкото и го върти по посока на въртенето до максимални обороти и слад това го върни малко. При това делко предварението го постигаш чрез обратно въртене на делкото!"
Има елементарeн (и що годе) инженерен начин за центровка с използването на пробна лампа и нагласянето на статичен аванс по белега на шайбата на коляновия вал и в случая за 7.5 гр. предварение иде реч. Има и стробоскопи. Центровка на око, на ухо ... по гореописания начин спокойно може да даде 10+ градуса грешка и то най-вереоятно в посока по-голямо предварение (особено пък при стоково делко с неразкачен вакуумен коректор). Тук и високооктановия бензин няма да помогне.

« Последна редакция: Август 28, 2019, 10:40:48 от Nik1600GT »

Септември 17, 2019, 14:08:12
Отговор #425

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Видяхме се месец Август на морето и с двамата Ники, и ето малко снимки от Кефера.

Разбира се, с удоволствие щях да се повозя и на 1.9 литра компакта на другия Ники,  :) но не устоях на изкушението да се повозя на вече напълно ъпдейднатия на кубатура и карбове Кефер.
Движи зловещо добре, ускорява се супер, а за мое учудване и еластичността с тия двойни Делорто е убийствена.
От 100 до 140 се набира за много хардкор, а на правата между Кранево и Албена Ники вдигна почти 160 по тахо, преди панически да трябва да спира, заради една КАТ кола с радар, скрита преди кръговото.  O:-)

Как да е, ето малко снимки.
Стоенето в завои, покрай снижението торсиони и отгн. нископрофилните гуми, също е върховно.





























Септември 17, 2019, 18:49:40
Отговор #426

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Благодаря за снимките Люси! Бре, много снимки си нащракал  :). Е, и сина ти помогна за "фотосесията" де. И се радвам, че се видяхме тримата с адаша Ники Мичев. Карбовете са Вебери, но горе долу е същото. С катаджиите извадих голям късмет, че си бяха "харесали" кръговото на Албена. Иначе знам, че там "пазят", а и Кефера в 99% от времето го карам супер културно. Ето клип 1-2 седмици по-рано точно съботата в деня на августовското рали на Орлин. Кантарджиевския баир посока Варна, буквално минути след като се разминах насрещно с 205цата на Кранки, който мисля ме позна и присветна с фаровете. Пред мен точно преди байра се бяха "спънали" тотално 2-3 коли, а непосредствено пред мен една баничарка здраво обгазяваше (буквално) и понатиснах за малко на баира. 

Септември 19, 2019, 16:52:40
Отговор #427

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
"кефер" - от старата българска дума "кеф" - нещо или някой, който дава изключителна наслада на сетивата.
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Септември 24, 2019, 12:51:17
Отговор #428

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Нека този "кеф" да спохожда всички колеги ;). А този въздухар от клипа по-долу преди време някъде му бях поствал снимка и клип от диното ... на абслютно стоковата си кубатура от 1584 кубика е ... и "само" 212 кончета атмосферка... ограничителят е на 9200 оборота... 4+ пъти над стоковите 50 кончета. Преди 7-8 години пак тоя швед беше направил "за идеята" подобен двигател с над 50% стокови части в него и беше изкарал 195 кончета, а една сива Костерука с него даваше 11.58 секунди на 400 метра (с правозъба кутия). Вероятно ще се появи клип и в тубата, но засега е пуснал кратък клип във фейса на една червена Костенурка на пътя с това 200+ кончета зверче ... не знам с какви предавки и кутия е,  но със сигурност тази червена Костенурка е адски пъргава и няма как да не пада доста под 5 секунди до 100.
https://www.facebook.com/178561615658940/videos/2549296128425828/

Септември 24, 2019, 14:58:24
Отговор #429

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Много хубаво... ама за някой, разполагащ с време и средатва да прави основни ремонти на всеки 1000-2000 км. или просто да я кара по-малко :)

Кантарджиевския баир посока Варна, буквално минути след като се разминах насрещно с 205цата на Кранки, който мисля ме позна и присветна с фаровете.

Предположих, че си ти... ама защо не обърна да се пробваш да ме стигнеш така, както си карах лекичко на газ? ;) Аз нямаше как да се връщам, щото гонех часови график...
И между другото "кеф" май е турска дума, но нищо чудно - нали има много турски гастарбайтери по Немско, та да е станало някакво омешване на културите  :))
« Последна редакция: Септември 24, 2019, 15:04:15 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.