Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268431 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 26, 2019, 11:03:15
Отговор #430

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Здрасти Ники,
В момента сглобявам мотора след тотален основен ремонт и имам два въпроса свързани с мазането на мотора:
- преди време беше споменал, че най доброто масло за въздухари е SWEPCO 306 15-40. Би ли го препоръчал за разработване след основен ремонт и не е ли малко "гъсто"? Също съдържа ли достатъчно цинк?
- Маслената помпа - минавам на full flow с външен маслен филтър и погрешка съм поръчал 34 мм помпа. Четоч че прави невероятно високо налягане и като цяло помпи над 30ка правят проблеми. Имаш ли опит с такива и ако да, какви допълнителни модификации се правят?
Мерси и поздрави!

Септември 26, 2019, 15:19:59
Отговор #431

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
- преди време беше споменал, че най доброто масло за въздухари е SWEPCO 306 15-40. Би ли го препоръчал за разработване след основен ремонт и не е ли малко "гъсто"? Също съдържа ли достатъчно цинк?
- Маслената помпа - минавам на full flow с външен маслен филтър и погрешка съм поръчал 34 мм помпа. Четоч че прави невероятно високо налягане и като цяло помпи над 30ка правят проблеми. Имаш ли опит с такива и ако да, какви допълнителни модификации се правят?

Относно маслото.
Да, дефакто е най-доброто, както за разработване, така и за постоянно каране! Свепкото съдржа достатъчно цинк и фосфор (т.нар. ZDDP), доста над съдържанието на "съвременните" масла, къдeто това ZDDP е намалено заради екология и катализаторите. Но си е най-добрата противоизносна добавка и при долновалови мотори е критично да го има същото това ZDDP в количества над 1000-1100 ppm. Повечето производители на масла по разбираеми причини избягват да дават в какво количество го има ZDDPто в маслата им, но ако се разровиш в нета ще намериш инфо. Правени са проби на доста масла и едно е сигурно - колкото по-нови стандарти покрива маслото, толкова по-малко е съдържанието на ZDDP. 15-40 масло изобщо не е "гъсто" за въздушни боксери на Костенурки, Бусове и стари Поршета. Дори е най-тънкото, с което може да се кара целгодишно добър въздухар при нашия климат. На въздушен боксер по-тънко масло от 15-40 никога. Има тонове читаво инфо в нета. Същото важи и за въздушните боксери на класически Поршета от сорта на 356/912/911! Лятото и при поизносени мотори дори се препоръчва 20-50. При първоначална разработка двигателя да работи на около 1800 обората 20на минути и веднага хвърляш маслото. Сипваш ново и след още 500-800 километра пак сменяш. После може и да караш няколко хиляди. Аз за 1500 километра смемих 3 пъти масло и след това вече нормални смени. При първоначална разработка, особено при спортни валове и по-твърди пружини, задължително гърбиците на разпределителния вал и повдигачите се мажат с една "цинкова" паста (дефакто ZDDP), която не знам у нас дали я има, но навън я продават и даже си върви заедно със "спортните" валове.
Относно маслената помпа.
Хей, откъде я намеря тази 34ка помпа!? Само на сериозни състезателни машини се слага 30ка! Да имам опит с т.нар. full flow маслена система. В момента карам с такава, като ползвам 26ца маслена помпа с вход и изход за външен маслен филтър. Стоковата си е 21ца и няма вход и изход за филтър. Най-добрият компормис по отношение на помпата вероятно е точно 26ца - при напълно загрял мотор в жегите държи по-висико налагане от стоковата 21ца, но не и прекалено високо на студен мотор, и навсякъде ще прочетеш, че дори 30ка е много за всичко различно от състезателна машина. И карам с външен маслен филтър да, който се е стандартен голфаджийски маслен филтър и го сменям с всяка смяна на маслото. При монтиран външен маслен филтър можеш да караш до 4500-5000 километра между смените. Но дори и при монтиран външен маслен филтър е хубаво да се свяля и почиства и цедката в картера, а не само да се източва маслото през пробката. И най-много на 2 години сменяш масло независимо колко километра си навъртял. Дори се препоръчва, ако зимата повече от 2-3 месеца въздухара не се кара, да се сменя маслото! Моят Кефер вярваш или не на практика в рамките на няколко хиляди километра не бута грам масло ... буквално..., въпреки, че в техническите ракъводства на тази наши въздухари им дават да "бутат" едни 0.5 литра на 1000 километра като нещо съвсем нормално. Поне половината причина вероятно е в самото масло - навсякъде в нета, и при Кефери, и при класически Поршета, отзивите за Свепкото са отлични!
ПС. Внимавай със зацевнето и монтажа на помпата! Задължително при първоначалното палене вържи манометър и гледай какво става с налгянето на маслото! Не един и два въздухара са скапани при първоначално палени заради проблеми с налягането на маслото!
Като "събира" блока какъв силикон ползва!?!? Ако още не си събрал блока потърси т.нар. "течна гарнитура".  Стандартните силикони изобщо не са за препоръчване. Независимо на коя фирма са, кой ти ги хвали и колко стурават! Тази т.нар. течна гарнитура у нас също я има и изобщо не е скъпа. Аз ползвах ПЕРМАТЕХ АВИЕЙШЪН (03 или 07 мисля имаше цифри накрая). Амеракинско е, и дори излиза по-евтино от стандартните силикони. Около половин литър излиза под 25 лева. И не е чак течна, де  ;D. В едни кутии я продават, нещо като рядка грес е. Мажеш сътоветините повърхности и стягаш на килограми. Предимството е, че няма опасност да се запуши маслена магистрала за разлика от стандартните силокони, ако нещо попадне в двигателя. За използването на "течна гарвитура"/Перматекс също има доста инфо в нета, пише го и в доста книги на тема ремонт на въздушни боксери. Успех!


« Последна редакция: Септември 26, 2019, 15:49:43 от Nik1600GT »

Септември 26, 2019, 16:00:23
Отговор #432

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ники, златен да си за добрите съвети!  :D

Аз тия седмици, или па месеци, трябва да събирам мотора на Сааба с ремонтираната глава.
Та, предвид че той е конструкция с обратно разположени маховик и газоразпределение, и поради това има доста повече отвори, капаци, и други демонтируеми неща, които попадат покрай масления кръг /и понеже оригинални ню-олд сток за него комплекти гарнитури вече няма, а новите комплекти са китайски/, ще се възползвам от съвета ти, и ще потърся да купя тая амер. течна гарнитура, да я наслагам навсякъде извън гарнитурата на главата.

А в БГ знаеш ли им някоя фирма вносител да ги имат тия Перматекс Авиейшън тубички, или си ги поръчвал по Нета...

Септември 26, 2019, 16:20:13
Отговор #433

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люска, в София 100 на 100 ще има. За този Перматекс първо разбрах от едни книги за тунинг на въздушни боксери. После намерих инфо и в доста сайтове за Костенурки и класически Поршета. Не вярвах да го има у нас, но реших да проверя с чичко Гугул какво ще излезе. И го намерих във Варна в Промишлената зона. За жалост забравих фирмата, от която го купих, но в София съм сигурен, че също ще го има. Питай чичко Гугъл. Аз взех "разфасовка"  от 0.5кг. (всъщност е някакъв американски стандарт, малко под 0.5кг беше, нещо от сорта на 475гр. или нещо такова) и това със сигурност ще ти стигне поне за 2-3 двигателя. Та тази разфасовка от около 0.5кг. стуравше около 23 лева по спомен. И спокойно можеш да го ползваш за Сааба. Не се ползва само при въздушни боксери. Доколкото знам, дори го ползват при бегачки в ексремни ситуации (ако се издуха гарнитура на главата  ;D). 
ПС. Блокът на Костенурката е от 2 части. Между тях ОРИГИНАЛНО няма гарнитура! И там (но не само там) например се маже с този ПЕРМАТЕКС преди да се стегнат двете части на блока на килограми! Този ПЕРМАТЕКС може да се ползва и върху оригинални семеринги/гумички/ гарнитури (където се очакват течове) за по-добро уплътнение! При Костенурки дежурните течове са от семерингата на коляновия вал и т.нар. "кавали", които имат едни гумички. Аз го ползвах и съм повече от доволен - течове няма.
Друго предимство на този ПЕРМАТЕКС е, че уплътнява изключетилно добре, а самият филм е много тънък!
На видиеото по-долу това, с което маже на 5.32 минута, е точно ПЕРМАТЕКС. Тубата е същата по спомен. А в началото на видеото около 30тата секунда пак я показват тубата и я дават, като aviation sealant, което си е същото без да опоменават марката ПЕРМАТЕКС  ;D. Почти улучих, 473ml е  ;D.


« Последна редакция: Септември 26, 2019, 17:07:20 от Nik1600GT »

Септември 26, 2019, 17:56:16
Отговор #434

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Здрасти и благодаря за бързия и изчерпателен отговор (както винаги) ;)

Частите ги пазарувам основно от Англия и с последната поръчка съм поръчал Heavy Duty помпа с 34мм зъби за 4 болтов вал и капак за full flow. Заедно с поръчката ми изпратиха и следното масло: Morris SAE30 Oil. Чета по разни сайтове и изглежда е добро, но ми е важно първите няколко масла за разработването да са възможно най-добрите. Не че след това ще карам с 20-50 де :)
Също видях добри отзиви за Valvoline VR1 но не знам предлага ли се като 10W30 или 10W40. За някои от маслата се говори за 1400ppm съдържание на zinc.

Помпата в момента ми е 26ца и мисля първо нея да сложа с новия капак и външния филтър. Имам допълнителни уреди за темп и налягане на масло, ще видя как е налягането, но то зависи силно и от маслото, външната температура и т.н.

Блока вече е събран... Търсих подходяща течна гарнитура, но не намерих това което си предложил. Сложих Victor Reinz, НО при нанасянето го слагах към външиня край на ръба, след което го разнесох за да може да е възможно най тънък и равномерен слоя, за да не влезе нищо в блока след стягане. Мисля че се получи, от никъде нищо не изби.

Поздрави!

Септември 26, 2019, 18:15:36
Отговор #435

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
26ца помпа е ок! Аз само не разбрах, с вход и изход ли е ... или въртиш маслото през блока. Блоковете на Костенурките или се "пробиват" и се слага помпа с един изход и маслото се вкарва след филтъра в блока или както съм аз, самата помпа има вход и изход. Както и да е, 26ца е най-добре.
За маслата! Чел съм адски много. Адски. С години. Поне последините 3-4.
Знам ги тея масла на МОРИС. Минералните SAE масла (monograde) са по-зле от едно хубаво минерално (multigrade) масло, като Свепкото. Тези наши възухари и префектни да са, и от завода да са излезли, конструктивно не са направени за "тънки" масла. В най-новите официални бюлетини от самата фирма ПОРШЕ се препоръчват 20-50 масла за Порше 356/912 (за сходни и по-скоро като нашите летни климатични условия все пак), чиито възухари са най-близо до тези на Костенурките и Бусовете,  със съответното съдържание на ZDDP! Ако няма да е СВЕПКО, единственото решение е минерални хеви дюти дизелови масла, покриващи максимално СТАРИ стандарти на API!!!! Има и у нас такива, например на ФУКС и ШЕЛ. Но Свепко вече няма де. Колегата, който го дистрибутираше, спечели зелена карта и е в щатите. Аз имам за 2 смени и после ще мисля. Търсиш 15-40 хеви дюти дизелово масло, покриващо максимално стари стандарти на API!!!! Последена възможност са някои ...мотоциклетни масла ... примерно такива, препоръчвани за Харлей, но мненията относно използването на мотоциклетни масла при нашите въздухари не са единодушни. Дори на капацитетите. За дизеловите са единодушни. То други просто няма.
Относно някой масла, предлагани "специалано" за класически коли (разните там класик ойл) аз съм скептик! Докато не видя производителя да даде съържанието на ZDDP за мен това си е просто търговски трик. А и от класически до класически автомобил има разлика. Нашите машини са долновалови с плоски повдигачи и съържанието на ZDDP в маслото си е критично. ГЪрбиците на разпределителния вал и повдигачите могат да заминат за нарматив. Буквално за 1000-2000 километра! Виждал съм наживо такива валове/гърбици и повдигачи на Костенурки. Като наядени са! Става за норматив. И после се чуди що не върви, що гори, що хлопа, що не можеш да регурилаш клапани и т.н.
Много важен си е и вискозитета и пак казвам - аз не бих карал си нищо по-тънко от 15-40!!
ПС. За сведение, преминали тотален ремонт двигатели на Порше 356/912/911 в специлизирани/оторизирани сервизи са излизали с ШЕЛ РОТЕЛА Т 15W40. Което си е чиста проба хеви дюти дизелово масло!!! Само, дето вече го няма. Преди години и у нас го е имало!!!
« Последна редакция: Септември 26, 2019, 18:36:42 от Nik1600GT »

Септември 26, 2019, 18:35:18
Отговор #436

Неактивен Kick

  • Публикации: 37
Аз само не разбрах, с вход и изход ли е ... или въртиш маслото през блока. Блоковете на Костенурките или се "пробиват" и се слага помпа с един изход
Точно това ми е сетъпа - "пробит" блок и "затапен" изход на помпата. Ще кача снимки в някакъв момент ;)
А пробвал ли си Valvoline VR1 ? Поздрави

Септември 26, 2019, 18:47:56
Отговор #437

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
От този Валволин имат или доста тънки масла или 20-50. Ако сменях масло по 2-3 пъти в годината лятото вероятно бих карал с Валволин 20-50 VR1. Но нямат 15-40, а общо взето 15-40 е "универсалното" маслo, с което можеш спокойно да караш целогодишно у нас. Е, преполага се, че няма да го караш на -15 - 20 градуса. И леко ме притесняма това , че Валволина го дават рейсингов! Прекалено многото ZDDP в някой рейсингови масла (пък и знам ли каква точно химия са слагали) има подобен ефект, като недостига/липсата на ZDDP  ;). Така, че да, знам за този Валволин, но ще го прескоча засега.
Именно по тази причина не се препоръчва и да се добява ZDDP към някакво стоково масло. Първо, не можеш да си на 100% сигурен точно колко е ZDDPто в стоковото маслото и второ, след като не си, има вероятност и да предозираш, а  предозираш ли - ефекта е повече от отрицателен. Иначе с много ровене дори у нас намерих да се продава ZDDP като отделна добавка. Първо не беше евтина, и второ не бих рискувал да предозирам.
Всъщност сега проверих! Ами има и Валволин 15-40, но покрива нови спецификации и каквото и да означава това гръмко рейсинг на етикета, това масло покриващо тези стандарти на API просто не е за възухар!!!!!
Този SM стандарт дето го покрива e от 2010!!! Това е адски нов стандарт. Това, че го покрива, на практика автомотично означава, че ZDDPто е намелено!!!!  Каквото и да има в това масло, то не е за въздухар!!! Отделно не споменавт нищо за дизеловите стандарти.
https://www.valvoline.com/en-asia/our-products/motor-oil/valvoline-vr-1-racing
Ако искаш ще ти пратя една адски подробна и интелигентно написана статия на английски, където обясняват всичко от до и то точно през призмата на изискванията за маслата за въздухри. Стандарти ... всичко.  Писана е от специалист. Над 15-20 страници. В pdf на английски. Ако искаш прати емайл на лични или кажи как да ти я пратя. Мога да ти дам и фейсбук, ако ползваш.
« Последна редакция: Септември 26, 2019, 19:11:12 от Nik1600GT »

Септември 26, 2019, 22:48:46
Отговор #438

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Ники, аз малко да отклоня от темата, но да питам като видях че говорите за масла. Дай идея какво да си купувам за американеца 5.7 като в официалните му книжки препоръчват 10в30, навсякъде където съм чел из форуми пишат различни мнения, но задължително да има добавка цинк?
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Септември 27, 2019, 08:18:26
Отговор #439

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Митко, щом трябва да има повече цинк и фосфор (ZDDP) това по-долу веднага ти дава отговор.
Типично съдържание на фосфор (P-Phosphorous) and цинк (Zn - zinc) в стари и нови стандарти на API ( American Petroleum Institute):

CI-4: P:1150      Zn:1374
SL:    P:994       Zn:1182
CJ-4: P:819       Zn:1014
SM:   P:770       Zn:939

Последният листнат тук стадaрт  SM  е един от най-новите ...от 2010. Има и още по-нов де, SN. Ясно се вижда, че колкото по-нов е стандарта, който "покрива" съответното масло, толкова по-малко е типичното съдържание на цинк и фосфор (ZDDP) в маслото. За класически машини, където си изисква сравнително високо съържание на цинк и фосфор, изборът е на масло, покриващо CI-4!!! Има все още избор и това са споменатите по-горе хеви дюти дизелови масла. И общо взето нищо друго. Има и 10W30. Просто гледаш в спецификацията изрично да е упоменато, че покрива CI-4!!
Това се отнася и за въздушните боксери, просто там се търси малко по-висок вискозитет (15-40 например).
Ето официалния бюлетин на ПОРШЕ!!! От официланата страница Porsche AG-USA.
https://www.porsche.com/usa/accessoriesandservices/classic/genuineparts/producthighlights/motoroil/
Ами за всичко класическо, Порше 356, 914 и ранните 911 (до 2700 кубика) от Порше се препоръчва 20-50 масло. И го произвеждат от Порше. Ето го. Като в дета шийта упоменават все пак, че е за температури над -10 градуса.
Аз лично ще си стоя на 15-40 и сменям всяка година. Това е.
Интерсно, защо вместо 20-50 не произвеждат 10-50?!?! Това ми се се струва доста по-подходящо като вискозитет от 20-50 (и дори от 15-40). Особено, след като за някои по-мощни 911, от Порше препоръчват и имат и подобно "класическо" 10W60. Между другото за въздушни боксери (поне) не се препоръчват масла 15W50 и из нета има доста инфо защо.

И още нещо. От масло до масло има голяма разлика! Дори и при един и същ вискозитет/гъстота!!!
От графиката по-долу се вижда, че три различни масла 20-50 имат доста различен вискозитет при ниска около 0 градуса температура, а маслото на AMSOIL 20-50 се държи почти инетично с уж много по-тънкото 5-50!!!

 
« Последна редакция: Септември 27, 2019, 08:50:41 от Nik1600GT »