Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 270433 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 06, 2022, 17:07:19
Отговор #540

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
В разстояние на два месеца за втори път ми изчезна цилиндър и пак запушен жигльор за празния ход и ниските. Всъщност преди 2 месеца проблемът беше някъде по едно от гърлата на единия карб, но пак в системата за празен ход и ниските обороти. Ако така продължават нещата може да се окаже за смяна 37 годишния резервоар, което не е някаква драма. Има го и се сменя за норматив. По интересното е как се държи Кефера с 1 напълно запушен жигльор от общо 4тири (за празния и ниските, че има и още 4ри главни жигльора). Ами ако се опитам да го карам лежерно с едни 80 км/ч на 4та предавка под 2900-3000 оборота (с оригиналната кутия и диф на 3000 оборота на 4та се движа с 88 км/ч)  Кефера си притриса ... придърпва ... изобщо усеща се здраво липсата на цилиндър и след 3100-3200 оборота нещата се "изчистват" и 4тия цилиндър се появява. А се появава щото над 3000 оборота почва здраво и основно да "бачка" съответния главен жигльор. А това пък означава само едно - че тези жигльори за празния ход и ниските обороти си работят основно чак докъм средните обороти (едни 2800-3000 оборота). И това е една от причините много коли да са зле при сгрешени жигльори за празния и ниските и при недобре настроена смес (за празния ход уж, която смес изобщо не е само за празния ход). Както и да е - проблемеът буквално беше изчистен за 3-4 минути с махането на филтъра, развиването на жигльора и продухване с компресор (в "полеви" условия нося в колата и ползвам свредло 0.5мм, като жигльорите ми са 0.55), а боклука се виждаше в канала на жигльора и с просто око.   
« Последна редакция: Ноември 06, 2022, 17:23:35 от Nik1600GT »

Ноември 06, 2022, 17:29:25
Отговор #541

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
За въздушен жигльр ли става въпрос ?
За да почистя горивния трябва да "цепя" карбуратора, което не е добра идея в полеви условия.

Аз имам голям опит с карбуратора на Жигулата от преди 20 години, и сега се сблъсках с Solex 4A1 който е доста по-различен, освен че е двоен и имам 2 винта за горивото на празен ход и 2 винта за въздуха на празен ход, това направо прави невъзможно аз със colortune да достигна до това което успявах с карбуратора на жигулата.
Сега съм ги оставил 4 оборота назад, както е при грубо тунинговане по книга.

Въпреки че има цедка на входа, имах ръждива утайка при поплавъка.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 06, 2022, 17:36:01
Отговор #542

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
За въздушен жигльр ли става въпрос ?
За да почистя горивния трябва да "цепя" карбуратора, което не е добра идея в полеви условия.

Боги, при мен говорим за горивен жигльор! Твърдо! И е навит на капака на карба. Въздушния ми жигльор за празния и ниските е нещо като "набивка" с отвор от порядъка на 1.5 .. 2мм и пак е на капака на карба и там по принцип няма какво да се случи и не се пипа. Всъщност при тези спортни Вебери 36 IDF, с които карам, всички жигльори се сменят без да се отваря или "цепи" карба. Навити са на капака на карба и се сменят и чистят за норматив! Единствено махам филтъра, което е работа за няма и минута. Схемата я има в по-предния ми пост и там се вижда този горивен жигльор макар, че там е показан отстрани на карба, а при мен е на капака! И долу отстрани на плочката на карба пък имам винт/"игла" (всъщност 4ри винта за всеки цилиндър поотделно), от който се обогатява или обеднява сместта за празния и ниските. Ако не се пуска CO реглажа е по максимални обороти, т.е. търсят се за всеки от 4те винта мах обороти, като първоначално при мен се развиват на 2 ... 2.5 оборота и после се въртят през 1/4 или още по-добре през  1/8 оборота докато се намерят мах обороти за всеки винт поотделно. Като преди настройките на сместта карбовете разбира се трябва да са синхронизирани! И това е всичко.
Ето снимка на капака на един Вебер IDF карб, като моите. Това развитото е единия от жигльорите за празен ход и ниски заедно с държача му. Другият е симетрично в дясно до другото гърло на карба и все още е завит. А тези другите 2 жълтите дето стърчат, на тях пък най-отдолу са набити главните жигльори. Всички жигльори се "навъртяни" на капаците на карбовете и се развиват и свалят само като се махне въздушния филтър.
« Последна редакция: Ноември 06, 2022, 18:41:45 от Nik1600GT »

Декември 03, 2022, 16:12:21
Отговор #543

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
На въздух със зверчето. Днес цял ден във и около Варна е 4-5 градуса. Мрачно, но сравнително тихо и сухо. Една "баня" и на разходка. Зимния сън е за мечките  ;D. Въпреки, че съм без смукачи, с дойните Вебери паленето не е проблем - 3-4 пъти "помпане" на педала на газта и палим от раз. Термостатът работи и боксерчето загрява сравнително бързо. Разходът е обичаен - около 8 л. на 100 с все въртенето из града.





Декември 03, 2022, 18:26:34
Отговор #544

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Много е хубав !!
Има ли за тези стоманени джанти с големи никелирани тумбести тазове ?
Интериора ми се искаше да видя също.
Какво представлява термостата на тези ? На колко градуса е "червената линия" на температурата ?
Благодаря
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 03, 2022, 18:49:21
Отговор #545

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Много е хубав !!
Има ли за тези стоманени джанти с големи никелирани тумбести тазове ?
Интериора ми се искаше да видя също.
Какво представлява термостата на тези ? На колко градуса е "червената линия" на температурата ?
Благодаря

Тя оригинално си е със стоманени джанти с хромирани тасове. Имам ги и си ги пазя. Може да се намерят и "минусови" стоманени джанти, по-широки от оригиналните и пак с тасове. Могат и да се направят такива "минусови" стоманени джанти и доста се "отваря" Костенурката с такива. Иначе тези на колата сега са алуминиеви и са оригинални за Костенурка. Не ползвам преходни фланци.
Интериора (седалки, таван, табло) го имаше в началото на темата, но снимките са изчезнали. Ето това каре с черна кожа/винил отстрани са седалките ... и още си е здраво карето ...тавана е бяла кожа и е запазен ...таблото е черно и е здраво, корите на вратите са черна кожа/винил и са здрави също.


Термостата е ето тази джаджа. Монтира се към дясната глава (където са 1ви и 2ри цилиндър) и със загряване на двигателя се "разпъва" като хармоника и посредством лостова система отваря едни клапи в кожуха на турбината за да се обдухват главите. Когато е студен двигателя термостата е свит и  притока на студен въздух към главите е ограничен от затворените клапи. Оригиналните немски термостати са измислени така, че ако се повредят да останат в разпънато положение за да не се прегрее мотора. Това важи за оригиналните термостати, какъвто е и моя. Вече има и такива, които като се повредят могат да останат в свито положение и да се прегрее мотора.

Червената линия е по-отношение на температурата на маслото. Тука вода ... антифриз ... няма  ;D.  По книга докъм 115 градуса температура на маслото няма проблем. Може да се мери и температура на главите, но там не е много ясно колко е критичната температура. Оригинално Костенурката има само червена лампа за маслото, която се засветва при налягане под 0.45 бара. 



« Последна редакция: Декември 03, 2022, 19:22:02 от Nik1600GT »

Декември 03, 2022, 19:20:30
Отговор #546

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Аз на камиона имам прибор за температура на маслото и при нормална работа, антифриза е 80 маслото е 105 градуса целзий
двг с "водно" се ограничава нарочно поради вренето на водата до температура бизка до въпросното врене.
Въздушното е освободено от този лимит, нали така ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 03, 2022, 19:26:35
Отговор #547

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Аз на камиона имам прибор за температура на маслото и при нормална работа, антифриза е 80 маслото е 105 градуса целзий
двг с "водно" се ограничава нарочно поради вренето на водата до температура бизка до въпросното врене.
Въздушното е освободено от този лимит, нали така ?

Да, тук вода няма ... а температура на маслото от порядъка дори и на 120+ градуса (кратковременно) не е проблем. Най - голям проблем са главите в крайна сметка, които при прегряване често се пукат  :(. Но ако центровката, карбуратора (смесите) и оригиналното охлаждане са ОК, противно на това, което много колеги си мислят, Костенурката не прегрява. Дори и при здраво каране. В Австралия още 50те години на миналия век Костунерки са печелили състезания за издържливост от типа обиколка на Австралия с дължина от порядъка на 15000 - 17000 километра (да седемнадесет хиляди) за 20на дена. Т.е. здраво каране по около 800-900 километра на ден, където северната част на Австралия е само на 14-15 градуса от Екватора.  Костенурки се карат здраво в Африка, Австралия, Бразилия, Мексико и т.н., където е много по-горещо, отколкото у нас! 
« Последна редакция: Декември 03, 2022, 19:41:04 от Nik1600GT »

Декември 03, 2022, 19:30:43
Отговор #548

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Африканец ок, но скандинавец как ще отоплява кабината ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 03, 2022, 19:31:46
Отговор #549

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Африканец ок, но скандинавец как ще отоплява кабината ?

Бензинови печки са монтирани оригинално на експортните Костенурки за Канада, Швеция и т.н. Ебершпехер и Вебасто!