Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268370 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 07, 2023, 17:17:22
Отговор #610

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Днес и около Варна беше студено и най-вече духовито. Но имах малко време и ми се караше.
Варна – Албена – Варна (на отиване през Кичево, на връщане през Кранево) с малко градско го направих  55 километра. На тръгване напълних резервоара до гърловината и като се върнах отново до гърловината. Ами събра точно 4 литра!!! Това е разход от 7.3 литра на 100 километра. Което означава, че с по-дългата кутия при лежерно каране извън града е напълно възможен разход и под 7 на 100. И сега съм повече от доволен, като на отиване още преди Кичево ме „посрещна“ доста силен насрещен вятър, а температурата на маслото едва стигна 70 градуса.
А ето в резюме модификациите на един 1600 кубиков боксер, довели до доста нисък разход на гориво (само 5 литра на 100 километра при скорост 90 километра в час), описани в статията "Building a 46mpg air-cooled engine", публикувана в списание Dune Buggies & Hot VWs magazine от ноември 1980та година.
Тестов автомобил – VW Карман Джия 1968г.
Донор двигател – 1600сс/50ps боксер
Модификации:
1.   Замяна на стоковия 69mm колянов вал със 76mm колянов вал с по-голям ход.
2.   Замяна на стоковите 85.5mm ризи и бутала с по-малки 77мм ризи и бутала от 1300сс боксер.
Дотук резултата е „квадратен“ боксер с кубатура от 1415с.
3.   Глави за 77mm ризи и бутала от 1300сс с увеличена на 9:1 степен на сгъстяване и лек порт на главите.
4.   Първо ниво (предполагам) „спортен“ разпределителен вал на Web Cam.
5.   Замяна на единичния стоков Солекс карб с двойка Солекси „Кадрони“ карбове с намелени на 25mm дифузьори и „удушени“ на 100 главни жигльори.
6.   Монтиране на най-тежкия 180mm фабричен маховик и по-тежка шайба на коляновия вал от Ягуар 62г.
7.   Използване на нискофрикционно двигателно масло на Амсойл.
Точно колко кончета е този мотор можем само да гадаем (вероятно около 60+), но в крайна сметка тези модификации са довели  до един чудесен разход на гориво на Карман Джията от 46…47 мили за галон или само 5 литра на 100 километра при скорост от 90 километра в час.  Интересното е, че само модификациите по т.6 и 7 + донастройка на карбовете (най-вече намаляване на главните жигльори) са намалили разхода на гориво с повече от литър!
За сведение стоковата 1500 кубикова/44 кончета Карман Джия от същата 1968 година гори между 7.5 и 8 на 100 километра при скорост от 90 километра в час, т.е. с 2.5-3 литра отгоре.
ПС. Люси, веднъж синхронизирани двата карбуратора не се разсинхронизират от само себе си! Но си напълно прав за механизма за задвижване на карбовете - ако се "разбангьоса"  ;D, както казваш и мощността пада, и почва да гори повече боксера. За щастие през последните години доста ги подобриха тези задвижващи механизми и има хубави оргинални немски и американски задвижващи механизми за двойката карбове. Аз съм с немски и не е мръднал за 10 -11 години. То няма и какво толкова да му стане - имаш 2 "щеки" и 4 шарнира. Евентуално магат да се износят тези шарнирни връзки и оттам да се получат луфтове, но това отнема много години. Аз имам и нови резервни шарнири, а и целия механизъм не е скъп и може на 10-15 години веднъж да се смени!
« Последна редакция: Февруари 07, 2023, 17:45:04 от Nik1600GT »

Февруари 13, 2023, 17:05:10
Отговор #611

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Днес в и около Варна нямаше вятър, много слънце ... "цели" 6-7 градуса ... абе направо си беше пролет на фона на вятъра и минусовите температури допреди няколко дни  :). Правих малък експеримент, на който по принцип му знам резултата, но се убедих за пореден път. Сложат ли се 2ка спортни карбове + спортно валче ... ами забрвяме за вакуум-коректора на делкото. Просто не върши работа вакуум-коректора, а си трябва делко с друга характеристика на аванса  >:D!!! Е аз съм я направил тази характеристика, но пробвах да карам и с включен вакуум-коректор, както и без него. Ами колата е по-пъргава и върви някак по-леко без вакуум-коректора.
На първата снимка се вижда как го включвам и изключвам вакукум-коректора - просто съм вързал едно малко кранче  :) между вакуумната мембарана/коректора и вакуум-порта на левия карб. Идеята да направя къстъм характеристика на аванса и да махна/изключа вакуум-коректора не е моя! Ето на втората снимка ТЮФ на немския тунер Тео Декер от 1966 година за 1500 кубика боксер с 2 карба Солекси 34ки и увеличена с 18...19% мощност. Ами освен двата карба един от най-известните немски тунери на класически Фолксвагени Тео Декер ползва и изцяло центробежни делка - Bosch VJR 4 BR 25 или Bosch 0 231 129 010 (посиненото на 2рата снимка) вместо стоковото делко, което е с вакуум-коректор, които 2 делка са на практика идентични като конструкция и характеристика на аванса! Ами характеристиката на центробежния аванс на моето Алфово делко е на практика същата (в рамките на едни 90%, доколкото успях да я направя), като на споменатото в ТЮФа на Тео Декер делко БОШ 0 231 129 010. Така, че вакуум - коректора/мембраната остава (засега), но само за ...украса  ;D.
На 3тата и 4тата снимка е температурата на маслото, измерена с лазарен термометър на блока и с "термометър"/термо двойка в картера и после изведени данните на ВДО уред на таблото. Вижда се къде меря/"стрелям" с лазера (червената точка) и точно там температурата на маслото в картера и на блока е на практика една и съща. Днес след около 35км лежерно каране измерих скромните 65 градуса  :( (ще трябва малко да понастъпя  :)).
Ето ги тези 2 делка от ТЮФа на Тео Декер налични и към момента. Цените им гонят 400-500 долара, но си заслужават всеки цент. Човекът, който ги реставрира, е познат в средите на класическите Кефери (в цял свят, не само в Щатите) и ги прави супер професионално, като ги тества и на тестер, т.е. проверява или ако се налага "прави" характеристикита на аванса спрямо заводските спецификации. Жалко, че транспорта от Щатите е доста сериозен иначе на цената на комплект добри гуми имаш уникално пърформанс класическо делко в заводско състояние! Ето на този американец сайта и магазина му в американския ибей.
https://www.vwnos.com/restored
https://www.ebay.com/sch/i.html?_dkr=1&iconV2Request=true&_blrs=recall_filtering&_ssn=vw.nos&_oac=1
И накрая, смених и калъфа на волана, че този иначе немски и оригинален за Кефера ми волан е много тънък и все едно държиш парче тънка арматурна тел  ;D. Калъфа е много готен и си пасва иделано с интериора.











« Последна редакция: Февруари 13, 2023, 17:37:35 от Nik1600GT »

Февруари 19, 2023, 18:24:44
Отговор #612

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Разкошно време днес и малка разходка до Балчик! Варна - Балчик - Варна с малко градско го направих 78 километра и изгорих точно 5.4 литра бензин или 6.9л./100км. разход. Повече от перфектен, като доскоро не мислех, че разходът ми слиза под 7.5 на 100, а и не съм си поставял за цел да го засека точно. Този мотор не съм го правил с цел да е най-икономичния, но разходът на гориво продължава да ме изненадва приятно. Има поне три неща, които могат да го смъкнат още разхода, но не ми е това целта. Първо, карам с Вебери от Алфа 33 1.5. И всичките ми 3 комплекта карбове са от 1.5 33ки.  Ако имах късмета да попадна на карбове от 33ка 1.3, там дифузьорите са по-малките 28ци и мога да сляза и на по-малки жигльори. Плюс лекия маховик с които карам да, колата е по-пъргава, но е по-икономична с по-тежкия стоков маховик  ;). И накрая, карам със 185/65/15 предни и 195/65/15 задни гуми, а стоковият размер е скромните 155/80/15. С карбове от Алфа 1.3, по-тежък маховик и по-тесни гуми гарантирано при лежерно каране разходът би наближил 6 на 100 дори и със сегашната сравнително къса кутия. Но дали ще е 6 на 100 ... 6.5 на 100 или 7 на 100 ми дреме. Определено е добър разходът и ме устройва и няма нищо общо с това, което ми говореха разни "майстори" и разбирачи преди много, много години по отношение на двата карба (нямали настройване, щяла да гори като ламя Костенурката и т.н.) ;D.





« Последна редакция: Февруари 19, 2023, 20:00:04 от Nik1600GT »

Февруари 19, 2023, 19:25:52
Отговор #613

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Интересни земни форми "пирамиди" вероятно в Балчик !!
Благодаря че сподели
немец мръсен, бандит магистрален ...

Февруари 21, 2023, 20:32:38
Отговор #614

Неактивен USfan

  • Публикации: 10809
Е, да, белите варовикови скали на платото, на което е построен Балчик, а и всички околни села и квартали.

Браво Ники, Кефера видимо изглежда и върви повече от добре.  :)
Все си е същия и с тази отлична външност, откакто го видях и се возих на него, за последно в 2019 година, като ходихме с теб и адаша ти и сина ми, от Албена до Кранево.

Февруари 25, 2023, 17:25:08
Отговор #615

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Е, да, белите варовикови скали на платото, на което е построен Балчик, а и всички околни села и квартали.

Браво Ники, Кефера видимо изглежда и върви повече от добре.  :)
Все си е същия и с тази отлична външност, откакто го видях и се возих на него, за последно в 2019 година, като ходихме с теб и адаша ти и сина ми, от Албена до Кранево.
Да, Люси Кефера е ОК и към днешна дата! Но тези дни имах доста притеснителен проблем с ключа за светлините (късите и габаритите). Бях в града и тъкмо почна да притъмнява и ми направи впечатление, че не свети осветлението на таблото/километража. Завъртях врътката на ключа за светлините (от врътката се усилва и намялава осветлението на километража). Появи се и ... замириса на изгоряло  :(. Завъртях обратно и докато разбера какво става поизпуши откъм ключа  :(.
Естествено спрях да пипам врътката и за щастие успях да се прибера без да стане по-голяма беля. Днес като го свалях ключа видях, че е нагорял и прекъснат кабела от ключа към осветлението на километража  :( и в самия ключ се вижда неква прекъсната пружинка.
Говорих с двама колеги, единият с много хубав бус Т2ка и още един колега с 60тарска Костенурка. Съвсем наскоро и двамата са имали проблеми с точно този ключ за светлините. Явно след 30-40-50 години експлоатация дават проблеми тези ключове и мисля, че основният проблем е в потенциометъра, с който се усилва и намалява силата на осветлението на километража. Поръчах от Германия нов ключ, а този ще го отворя и ще опитам да го възстановя. Най-много осветлението да се върже да свети постоянно или изобщо без него, потенциометъра мисля, че няма да може да се възстанови. Ще видим, като се отвори.
Ето го ключа на първата снимка и моят е с номер 113 941 531 B. За Кефери след 1968г. в момента на повечето места продават един и същ ключ (без 1303ките), ще видим все пак какво точно ще дойде дали ще е абслютно същия, като моя.
На втората снимка е свързването на ключа и накрая фабричните цветове на кабелите и към коя клема се свързват. С уточнението, че при мен този на клема 58, които го дават сив, при мен го виждам по-скоро бял  :) .




Заводски цветове на кабелите към клемите на ключа:
клема 30 - червен
клема 56 - бял с черна ивица
клема 58 - сив
клема 58b - бял с червена ивица
клема X - черен с жълта ивица


 
« Последна редакция: Февруари 25, 2023, 18:19:39 от Nik1600GT »

Март 03, 2023, 19:03:46
Отговор #616

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ключът за светлините пристигна и е абсолютно същия, като оригиналния. Монтажът отне само няколко минути и всичко със светлините вече е ОК.  Поръчах и още няколко неща за да се върже транспорта - лостчето за мигачите с конзолата (мисля, че е същото, като на Голф 1), сондата на бензиномера и щека за маслото, която е и нещо като термометър и мери температурата на маслото в картера (и подава данните към VDO уред). На последната снимка се вижда къде беше проблемът в ключа - реостатът, към който сочи стрелката, се беше скъсал и беше укъсил. На стария ключ остатъците от реостата ги махнах/разчистих напълно и без да се свързва осветлението на километража старият ключ все още може да се ползва при нужда.

   



Март 04, 2023, 18:07:22
Отговор #617

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Днес тествах щеката-термометър колко точно мери температурата на маслото. Колеги западняци са докладвали с до 20 градуса разлика от реалната температура така, че е хубаво да се направи проверка. Ами една термокана с 1 -1.5 литра вода ... разклонител, щеката-термометър в термоканата, загряваме водата на 100 градуса и гледаме какво показва ВДО уреда. Цялата работа е за няколко минути.
При мен мери доста точно новия термометър, нооооо ... само когато Кефера е на контакт, т.е. двигателя не е запален и имаме напрежението на акумулатора. Това се вижда много добре на първата снимка - точно в момента след завирането на водата ВДО уреда отчита 100 градуса. Дотук добре, но когато запаля двигателя и отида на едни 1500-1600 оборота, където динамото ми дава пълна зарядка от около 13.8 волта, на втората снимка се вижда, че ВДО уреда вече отчита едни 110 градуса  >:D , т.е. в движение ще мерим при реална температура на маслото от 100 градуса едни 110, т.е. 10 градуса отгоре. Това е хубаво да се знае, за да не се шашкаме. Иначе вече съм го споменавал - до 115 градуса реална температура на маслото всичко с въдухара си е ОК. Днес при външна температура от 10на градуса, реалната температурана маслото ми при лежерен крюиз беше около 70-72 градуса. Лятото на 30 градуса външна температура можем да очакваме едни +20 градуса температура на маслото спрямо днешните 70, т.е. около 90 градуса.  На Голф 1цата ми ГТЙ допълнителният маслен охладител, който е същия, като основния маслен охладител на Кефера, включваше по заводски данни на 105 градуса температура на маслото и лятото я държеше на дълъг път температурата на маслото точно между 100 и 105 градуса.
Ето на първата снимка какво мерим при току що завряла вода и на контакт.


И на втората снимка пак при току що завряла вода, но при запален двигател и на 1500-1600 оборота.
« Последна редакция: Март 04, 2023, 18:31:46 от Nik1600GT »

Март 17, 2023, 17:52:51
Отговор #618

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Последни сметки преди качването на кутията с 4.12 диф. Единствено ме притесняваше да не дойде прекалено дълга 4та предавка (защото освен в дифа двете кутии имат разлика и в предавателните числа на 4тата предавка) и Кефера да не може да се кара из града на 4та с 55-60 км/ч, както и извън града, например при спазване на разни ограничения от сорта на 50-60 км/ч или при изкачването на баири.
Ами ето ги сметките в таблицата и на фигурата. Вижда се, че при кутията с 4.12 диф. оборотите падат прогресивно с увеличаване на скоростта спрямо кутията с 4.37 диф. и за скорости до 60 км/ч разликата в оборотите при двете кутии е около и под 200 оборота, което е много ОК. При крюиз в диапазона 90-120 км/ч сваляме между 300 и 400 оборота, а мах скорост ще се прави с 500+ оборота надолу. Като цяло кутията с 4.12 диф. е сметната много добре и дава точно това, което търся. Да се стопля и се качва.   




Март 21, 2023, 17:55:08
Отговор #619

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
На днешния ден през 1975 година е произведен първият ФВ Кефер в завода на Фолксваген в ... Нигерия. Да и там са се произвеждали Кефери (и не само Кефери) в периода от 1975 до 1987г., като в Нигерия са правени/асемблирани бразилски модели Кефери.  Ето снимка на първият слязал от поточната линия нигерийски Кефер.
А иначе днес колега ми подари чисто нов автокасетофон за кола Sony XR-22 MK II. Не е нещо особено, но "мирише" на ново и е без драскотина, като си има тонкоректор, баланс на каналите, превъртане в двете посоки, авторевърс, лауднес и индикатор на посоката на навиване на лентата. Никога не е бил монтиран на кола и си беше неразопакован в кутията. Утре ще го тествам. От чисто любопитсво потърсих други такива Сонита в нета и открих само още един, монтиран на неква руска Лада Рива с десен волан  ;D
https://www.drive2.ru/l/547184057264373864/


« Последна редакция: Март 21, 2023, 18:10:00 от Nik1600GT »