Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 271135 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 17, 2023, 16:32:13
Отговор #630

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Днес преди обяд  изпреварих дъжда и прибиращите се румънци и по трасето Варна – Каварна - Варна (с подминаване на Каварна на отиване с едни 5-10 километра) ги направих 107км. Идеята беше да тествам разхода само на извънградско на загрял двигател при постоянни 90км/ч. Ами сипах до гърловината на Лукойла след Кичево и в едни 95% от времето ги държах тези 90км/ч, като на 3-4 места намалих за малко заради ограничение 60 (както и при преминаване през Оброчище преди байра) и веднъж за 2-3 минути ме хвана трафик в колона с около 75-80км/ч. Ограниченията е хубаво да се спазват, че на 2 от тях (преди разклона за Балчик и преди Каварна) си имаше камери  ;D.
В крайна сметка тези 107 километра при постоянна скорост от 90км/ч ги изминах със 7 литра бензин и това е разход от около 6.5 литра на 100 километра. Ще го засека и на магистралата Кефера с по-висока скорост, но определено докъм 100-110 няма да вдигне много разхода и с тази кутия, а за по-дългата съм на кантар. На магистралата определено ще даде икономия по-дългата кутия, но навсякъде другаде ще се позагуби мощност на 4та и на тези ограничения във и извън града вероятно ще се тормози мотора на 4та с дългата кутия. Свикнал съм Кеферът да дърпа и да е пъргав на 4та (както и да върви спокойно на 4та с 55-60 км/ч), а не просто да ми държи някаква скорост на 4та така, че ще помисля дали да я слагам „дългата“ кутия. Повечето време карам на „пресечен“ терен (а не на магистрала) и си предпочитам пъргава 4та предавка. Още повече, че разходът на гориво и сега е чудесен. Ще видим –така или иначе „дългата“ кутията е налична и най-много да остане за резерв.
Ето как сме с разхода на гориво спрямо други въздухарки ФВта и спрямо Porsche 356А 1600S. Поршът е най-икономичен и дава около половин литър икономия при 90км/ч спрямо моя Кефер по 4 причини – ползва 2ка по-малки 32ки Зенит карбове (с по-малки дифузьори и жигльори), има малко по-дълга 4та предавка, има по-добър драг-коефициент и се кара на по-тесни гуми.  Иначе спрямо всякакви стокови Кефери разходът ми е чувствително надолу (при 90км/ч най-икономичната стокова Костенурка е 1200 кубиковата/34кс) и е по-добър и от 1500 кубиковия двукарбов ФВ Typ 3.







« Последна редакция: Април 17, 2023, 17:36:07 от Nik1600GT »

Април 23, 2023, 18:25:54
Отговор #631

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
На днешния ден (23 април) -  през 1947 година се ражда идеята за легендарния Транспортер на Фолксваген. Историята около появата на Транспортера е доста интерeсна. През 1947г. холандският бизнесмен Бен Пон (първи износител на Фолксваген извън Германия) е на постещение в завода на Фолксваген да договори сделка. Освен от Кефери той се интересува и от по-голямо товарно превозно средство. В завода на Фолксваген към този момент използват т.нар. Plattenwagen (на първата снимка), но от завода нямали намерение да продават тези Plattenwagen-и, а и запитване на Бен Пон в Холандия показало, че този  Plattenwagen няма да може да се движи в Холандия. Бен Пон обаче намира решение, като ... вади молив и скицира модифицаран вариант на Plattenwagen, при който кормилото и шофьорската седалка се местят отпред, а каросерията е под формата на ... кутия. Така се ражда идеята за легендарния Транспортер на Фолксваген. Заводът на Фолксваген по това време е под контрола на англичаните и те не разрешават идеята на Бен Пон да се реализира на практика. Но през 1948 година начело на Фолксваген вече е германецът Нордхоф. Бен Пон показва скицата на Нордхоф и шефът на Фолксваген усеща потенциала на скицираното от Бен Пон товарно превозно средство. След година - през 1949г. - вече са готови първите прототипи, а официално от ФВ новият товарен Фолксваген го представят на Женевския автосалон през март 1950 г. под името „Транспортер“.



« Последна редакция: Април 23, 2023, 18:51:12 от Nik1600GT »

Април 27, 2023, 19:14:30
Отговор #632

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Нещо малко познато у нас - Bianco S. Машината е бразилска и е дело е на италианския емигрант Ottorino “Toni” Bianco, който емигрира от Италия в Бразилия след Втората Световна война.  Bianco S се произвежда в Бразилия от 1976г. до 1979г. и е базиран на платформата на бразилски Кефер, като купето е (основно) от стъкломат, а двигателят е двукарбураторен 1600 кубиков 54 кончета боксер от Кефер.
Не е известна точната бройка на произведените Bianco S, но се предполага, че до днес са оцелели едни 50на бройки, повечето в Бразилия.
Ottorino “Toni” Bianco не е случаен човек. В Бразилия е известен дизайнер на спортни бодита и негово дело е например първата Формула 3 в Бразилия.
"Toni” Bianco е роден 1931г. и е жив и към днешна дата на достолепните 92 години. 
Статия и клип на машината по-долу.

https://silodrome.com/bianco-s-brazilian-sports-car/



Април 28, 2023, 02:14:09
Отговор #633

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Доста добре изглежда това купе !
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Май 01, 2023, 18:24:41
Отговор #634

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Доста добре изглежда това купе !

Определено! Двигателят е малко слаб, но това не проблем. Стига да го имам това Bianco S в гаража ми  :).  Дори от стоковата 1.6 кубатура без проблем могат да се изкарат 90 - 100 кончета (без да се "изнасилва" мотора и без турбина) и на това леко стъкломатово купе (вероятно е около или малко под 700 кг) това Bianco S ще се кара много, много приятно.
Иначе тези дни смених маслото и регулирах клапаните. С клапаните нямаше някакви изненади, а от моторджийския Мотул съм много доволен. За 4000 километра не го "пипна" изобщо бексерчето (нищо не съм доливал), при положение, че в ръководствата за експлоятация на Кеферите дават разход на масло до 0.5 литра на 1000 км  ;D .
А днес вероятно беше най-пролетния и топъл ден за тази година по северното Черноморие и направих една разходка до Калиакра и Болата с Кефера. Навъртях около 125 километра и при каране в повечето време със скорост от около 80 км/ч Кеферът ми даде разход от точно 6л. на 100 км. На отиване температурата на маслото беше малко под 80 градуса, а в ранния следобед на връщане около 82...83 градуса, което е много ОК. 
По отношение на рахода на гориво извън града до тук тази пролет засякох следното: при супер лежерно каране със 70-75км/ч разходът ми на гориво е около 5.7л. на 100км. При 80км/ч разходът е около 6л. на 100км. и при 90км/ч разходът е около 6.5л. ...6.7л. на 100км. При 100 км/ч очаквам около 7.5л. разход на 100км. и оттук нагоре с тази сравнително къса 4та предавка разходът ще се увеличи чувствително. Но пък Кеферът е пъргав на 4та и мен си ме кефи и с тази кутия.
Ето малко снимки от днес. Към обяд времето си ставаше за плаж буквално ... само дето водата още е студена  ;D.









 
« Последна редакция: Май 01, 2023, 19:19:40 от Nik1600GT »

Май 01, 2023, 22:29:12
Отговор #635

Активен USfan

  • Публикации: 10845
Браво Ники, до Болата си направил идеална разходка.
Там от последните 5-10 години имам снимки с Ягуара, Миатата, и разбира се, с 1-цата кабрио.
На семейството ми и на едни мои приятели, дето пък те имат къщи едните на Камен бряг, а другите в град Шабла, много ни харесва тоя плаж.
Специално през юни, и през края на август и нач. на септември, когато на северното крайбрежие е студено, понеже пък този залив е закътан и плитък, там си седи водата отн. топла, стига да има слънце да я нагрее.
А и с тия широки пясъци, е идеален терена и за плажен волейбол, и за паркиране на плажа.

От 2019 лятото не съм ходил на плаж там де...
Сега има ли инсталирани някакви бариери и там прочее глупости за паркинг, каквито неща соц. кметицата на Каварна, се канеше преди 3-4 години да сложи...

Яки трипчета по тия места правиш, а и изглежда иначе супер Кефера.  :)
« Последна редакция: Май 01, 2023, 22:40:38 от USfan »

Май 02, 2023, 07:37:48
Отговор #636

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Браво Ники, до Болата си направил идеална разходка.
Там от последните 5-10 години имам снимки с Ягуара, Миатата, и разбира се, с 1-цата кабрио.
На семейството ми и на едни мои приятели, дето пък те имат къщи едните на Камен бряг, а другите в град Шабла, много ни харесва тоя плаж.
Специално през юни, и през края на август и нач. на септември, когато на северното крайбрежие е студено, понеже пък този залив е закътан и плитък, там си седи водата отн. топла, стига да има слънце да я нагрее.
А и с тия широки пясъци, е идеален терена и за плажен волейбол, и за паркиране на плажа.

От 2019 лятото не съм ходил на плаж там де...
Сега има ли инсталирани някакви бариери и там прочее глупости за паркинг, каквито неща соц. кметицата на Каварна, се канеше преди 3-4 години да сложи...

Яки трипчета по тия места правиш, а и изглежда иначе супер Кефера.  :)

Да Люси, Кеферът е в кондиция и тази пролет доста активно го карам извън Варна. Най-често по Северното Черморие. Пътят към Румъния е добър и се пътува приятно.
Болата си е същата откакто си ходил за последно 2019г. Няма барирери и с кола се стига свободно до самия плаж. Плажът изглежда ОК и към момента. Аз като отидох към 10 без нещо още нямаше други коли и беше много спокойно. Единствено пътят едни 100 - 200 метра преди Болата е доста разбит и не е за кола с ниско окачване, но се стига до плажа без проблем и с кола. Като дойдеш на лято може да направим един трип на север. На Тюленово има хубаво заведение за хапване на рибка.
« Последна редакция: Май 02, 2023, 08:00:10 от Nik1600GT »

Май 03, 2023, 20:06:19
Отговор #637

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Януари 2014г. Доковете на Саутхямптън, Англия. Последната пратка от 99 бразилски Буса Тип 2 пристига в Англия за конверсия в кемпери. Вносител е частна английска компания, а бусовете са от последните произведени Т2ки в Бразилия, като производството на Т2ки в Бразилия приключва в края на 2013г.


Май 03, 2023, 20:23:06
Отговор #638

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
По спомени/информация бразилкият филиал на VW е произвеждал най-голям брой Кефер и Транспортер от всички фабрики с лиценнз дори и немската.
retrobs.com

Май 03, 2023, 20:46:54
Отговор #639

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
По спомени/информация бразилкият филиал на VW е произвеждал най-голям брой Кефер и Транспортер от всички фабрики с лиценнз дори и немската.

Около 3 милиона Кефера и около 1.5 милиона буса (Т1ци и Т2ки) общо като бройка са произведени в Бразилия, Румба. И това е най-голямата бройка произведени Кефери и Транспортери извън Германия. Следва Мексико (завода в Пуебла) с мисля около 1.7 милиона Кефера общо произведени и т.н.
За Германия бройката е много по-голяма. Само за 4ри години - в периода от 1968г. до 1971г. включително -  в Германия са произведени над 4 милиона Кефера и всъщност това е периода, когато производството на Кефери в Германия достига своя връх. 
https://www.thesamba.com/vw/archives/info/beetle_productionfigures.php
« Последна редакция: Май 03, 2023, 21:02:02 от Nik1600GT »