Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268401 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 27, 2013, 22:07:27
Отговор #70

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
А в кои модели Фолксваген се прилага двулитровия въздухар? :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 27, 2013, 22:13:55
Отговор #71

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
А в кои модели Фолксваген се прилага двулитровия въздухар? :)

Стандартно не се монтира 2литров въздухар на костенурки! Само на бусове! Но като се използва стандартния блок на костенурката (дори и със стандартни валове) може да се отиде докъм 2300 кубика  ... че и нагоре ... а бусовите въздухари (т.нар. Тип 4 мотори) могат да се "напомпат" докъм 3000 кубика (че и отгоре). 
« Последна редакция: Март 27, 2013, 22:57:49 от Nik1600GT »

Март 27, 2013, 22:16:27
Отговор #72

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Toест почти Порше. ;D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 27, 2013, 22:23:09
Отговор #73

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Toест почти Порше. ;D

Ххахахахах....нещо повече! Ето това е костенурка с 2666 кубика въздухар (на базата на бусов мотор) ... която костенурка редовно печели автослаломи в Австрия (ускорява зловещо и не само ускорава). И прави за смях даже и Поршета по 500 коня!
На един от последните автослаломи за 2012г. в Австрия в клас над 2000 кубика същата костенурка е пуснала пред себе си само един Ескорт Косуърт 550 коня, като в единия от "маншовете" е дала по-добро време от него!



Знаеш ли...по-младите момчета имат доста превратна представа за тези мотори и техните възможности!
Най-добрите Поршета също са въздухари!
Ето това Порше 911/993 от средата на 90те  3.8 битурбо  (въздухар!)  с около  1000 въздушни кончета държи рекорда на 200 милонна Бразилия за усорение на 1 километър (Standing Kilometer) в категория /клас от 3500 до 4000 кубика!


« Последна редакция: Март 27, 2013, 22:37:59 от Nik1600GT »

Март 27, 2013, 22:39:19
Отговор #74

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ххахахахах....нещо повече! Ето това е костенурка с 2666 кубика въздухар (на базата на бусов мотор) ... която костенурка редовно печели автослаломи в Австрия (ускорява зловещо и не само ускорава). И прави за смях даже и Поршета по 500 коня!
На един от последните автослаломи за 2012г. в Австрия в клас над 2000 кубика същата костенурка е пуснала пред себе си само един Ескорт Косуърт 550 коня, като в единия от "маншовете" е дала по-добро време от него!

о
Точно , на трасета с денивелация 400 + метра , такива в България има при нас в средните Родопи , изпитвал съм реплика на Рено 8 Гордини ( форумна кола) с главно 4 , 75( май , база Булгаррено 8)  и Шкода 100 S с 1,3 леко напомпан мотор ( главно 4, 44 сток) , много
ряз , обаче повече от 120 забрави ( логично).То в Родопите последния кръг републикански hill climbing е от 1995г. :)
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 27, 2013, 22:47:50
Отговор #75

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Точно , на трасета с денивелация 400 + метра , такива в България има при нас в средните Родопи , изпитвал съм реплика на Рено 8 Гордини ( форумна кола) с главно 4 , 75( май , база Булгаррено 8)  и Шкода 100 S с 1,3 леко напомпан мотор ( главно 4, 44 сток) , много
ряз , обаче повече от 120 забрави ( логично).То в Родопите последния кръг републикански hill climbing е от 1995г. :)

Да така е ...но специално тази Авсрийска 2666 кубикова  костенурка е с петстепенна кутия ...и максималната и скорост също е доста добра! На "пресечен терен" много малко коли имат шанс срещо такова зверче! А същият австриец има клип (аз го постнах) където тества 7 степенна кутия  ;)

И накаря ...кубатурата е хубаво нещо ...но майсторлъка е да извадиш кончета от малко кубици! Ето 1300 кубикова костенурка, която ускорава до 100 за около 8 секунди! От стоковия мотор, който е 44 кончета са извадили около 120/125! Отново Вебери ... 44 ки  ;) Инжекции ...спринцовки и т.н. не са разрешени! Това е шампионат за ретро коли в Англия!  И е истинко удоволствие да се гледа на ...Силвърстоун!
Освен всичко друго до последно е деляла 3то място в генералното класиране в клас до 1300 кубика ... като основната конкурениця под дефолт са Мини Купъри  :)

&feature=player_embedded#
« Последна редакция: Март 27, 2013, 23:02:14 от Nik1600GT »

Март 28, 2013, 14:02:26
Отговор #76

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Първо поздравления за положения труд и постигнатия резултат.Бръмбара е страхотен.
Искам да попитам нещо което може и да се окаже "ни в клин ни в ръкав" но ще рискувам.
Колко се вдига разхода на гориво с едни такива двойни карбуратори при положение че не се гонят кой знае какви спортни резултати.Мисълта Ми е монтирането на такива карбуратори за малко по злобна да речем ежедневка с 1.5л мотор и пипната глава и изпускателна система за около 15-20%+ мощност.При положение че сток варианта със злобно каране дава 8-10л/100км.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Март 28, 2013, 20:24:05
Отговор #77

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Първо поздравления за положения труд и постигнатия резултат.Бръмбара е страхотен.
Искам да попитам нещо което може и да се окаже "ни в клин ни в ръкав" но ще рискувам.
Колко се вдига разхода на гориво с едни такива двойни карбуратори при положение че не се гонят кой знае какви спортни резултати.Мисълта Ми е монтирането на такива карбуратори за малко по злобна да речем ежедневка с 1.5л мотор и пипната глава и изпускателна система за около 15-20%+ мощност.При положение че сток варианта със злобно каране дава 8-10л/100км.

Абсолютно ти е в клин (и в ръкав, ако щеш) въпроса за двойката Вебери или Делорто! Какво да очакваш ...ами имам някакъв опит, а има доста такъв преди нас! Няма нужда да откиваме топлата вода  ;)
Първо ...два двойни карба или един! Дори не си струва да се дебатира ...виж тази графика ...




...става дума за тунингован въздухар на костенурка 1680 кубика ...двигателя е с много близки характеристики като моя, но малко по големи карбове и глави, като тези дето ги чекаме (40 всмукателни на 34 изпускателни клапани ... аз в момента съм със стандартните глави и 35 на 32 клапани).
Та накратко ... за конкретния мотор двойка карбове дават в диапазона 4500 -5500 оборота едни 10 до 20+ кончета отгоре спрямо единичен карб!!! И още нещо - не винаги най-големите печелят!  Веберите 48ци от серията IDA са едни от най-добрите рейсингови карбуратори, но просто идват малко големи за тази конфигурация на мотора (най-малко искат по-агресивен разпрезелителен вал и биха дали ефект, ако развъртаме над 7000 оборота!).

Едни 20 % (че и отгоре) увеличение на мощността при отиване на 2 двойни карба с пипнати глави и спортна изпускателна система са повече от реалистични!  При костенуркате само 2 двойни карба и хубава изпускателна система дават до 25-30% увеличение на мощността!!!

И накрая за разхода. Моят при нормално каране с настроени и синхронизирани карбове е около 7 на 100. Западняците са обаждали и за около 6.5 - 6.7. А на стокова двукарбураторна Алфа 33 1.5 ... дето е 105 кончета и дават около 6 на 100 извънградско! Така, че не очаквай кой знае какво уваличаване на разхода! Стига карбовете да са читави, настроени и синхронизирани! При костенурките увеличението на рахода е под 1л! На стоковия въздухар на кустенурка 1.6 дето е 50 кончета му дават мисля 6.7 на извънградско, а аз с давата двойни Вебера всякак слизам под 7.5! А разликата във вървенето е фрапираща!  И при много "злобно" каране (както се изразяваш  :) ) никога не съм минавал 10 на 100!!!

Ето оригиналните настройки на карбовете на Алфа 33 1500 кубика от средата на 80те ... варианти 90 кончета и 105 кончета. Имай предвид, че е по-добре да попаднеш на карбове с дифузьори 28 или 30.






 [/left]
« Последна редакция: Март 28, 2013, 20:56:22 от Nik1600GT »

Март 28, 2013, 21:33:44
Отговор #78

Неактивен burd

  • Публикации: 49
Това и аз го потвърждавам .
Факта , че от 1 карбуратор се минава на двоен не означава повишение на разхода при нормално каране .
Имам сивик и там така го преработихме .
Няма промяна в разхода на гориво , стига да караш колата нормално . При натискане вече скача и то доста .
За мен лично двойния карбуратор е много по - добро изпълнение от единичния . Даже недоумявам защо въопще се е произвеждал единичен  :-X

Март 28, 2013, 21:48:21
Отговор #79

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Това и аз го потвърждавам .
Факта , че от 1 карбуратор се минава на двоен не означава повишение на разхода при нормално каране .
Имам сивик и там така го преработихме .
Няма промяна в разхода на гориво , стига да караш колата нормално . При натискане вече скача и то доста .
За мен лично двойния карбуратор е много по - добро изпълнение от единичния . Даже недоумявам защо въопще се е произвеждал единичен  :-X

Радвам се, че и при теб е така! Истината е, че понякога карбовете не са читави... за "майсторите" да не коментираме ... ама то и с един карб може да има маса ядове! И още повече с инжекции, елекроника и т.н. Между другото съм инженер, програмист ... но съм от "старата" школа и когато става въпрос за класики винаги предпочитам ... механиката!