Автор Тема: VW Beetle 1600 GT - тунинг на двигателя  (Прочетена 268404 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 15, 2022, 21:04:36
Отговор #530

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Моят Бийтъл(1300, АВ мотор) даваше разход като този който се води "заводски" но пък говорим за началото на 90-те, когато все пак нямаше голям трафик.
Сега спокойно бих прибавил поне 2 литра отгоре!

Май 15, 2022, 21:11:57
Отговор #531

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Моят Бийтъл(1300, АВ мотор) даваше разход като този който се води "заводски" но пък говорим за началото на 90-те, когато все пак нямаше голям трафик.
Сега спокойно бих прибавил поне 2 литра отгоре!
Така е Къци! Живял съм в София 3 години макар и през 90те и имам идея какво е сега. То и във Варна вече трфика е много сериозен, особено лятото. А това лято очевидно ще трябва да прибавим и украинците, които са навсякъде из града  ;D.   Иначе това, което съм дал като разход, е извън градско по равен път с постоянна скорост. 
ПС. Повечето украинци идват с доста прилични коли и джипове, но преди около месец мярнах и нещо "ретро" - пред Морско училище имаше паркирана украинска Волга Газ 24ка  :)

Юни 10, 2022, 18:19:31
Отговор #532

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Карбовете от клипа JayCee BGD са вероятно най-добрите "спортни" карбове с вертикален поток правени някога. Ново производство са и се правят в Щатите. Конструктивно, а и външно приличат много на легендарните италиянски Weber 48 IDA и в исторически аспект се явяват техни наследници. Въпреки, че на клипа е показан само един карб, на практика винаги се ползват по два (при четирицилиндров двигател). Карбът е с толкова "изчистена" и опростена констуркция, че колегата от клипа без да си дава много зор го събира буквално от нулата за няма и 6-7минути.
ПС. Само като се сетя какви "измислени" карбове има и колко народ си е намразил колите заради тях  :).

Юли 15, 2022, 18:40:52
Отговор #533

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Днес беше ден за малък ъпргрейд на запалването. Оригиналният стартер на Кефера изкара без ремонт 37 години, за които години с Кефера са навъртяни 110000 км - половината от първия собственик, другата половина от мен. Че е оригинален стартера си личи дори и от надписите Мексико на бендикса. Прилично постижентие за този мексикански Бош стартер, като се има предвид, че Кефера го карам често и докато съм настройвал двойните карбовете например, често на едно излизане съм я палил и гасил по 10на пъти. Иначе избягвам да карам на прекалено къси разстояния и гледам да навъртя поне 15-20км след първо палене така, че боксерчето да си влезе в температурен режим.
Та днес с Добо за час и нещо без зор и на по биричка го свалихме оригиналния стартер и сложихме нов редукторен. Този новият се мотаеше в един кашон у дома повече от 10 години след като го бях купил някъде към 2010-2011г. на промоция от Англия. Признаците, че оригиналния стартер е за ремонт (или смяна) бяха тривиални - от време на време и на последък все по често при палене започна да "забива/потъва" стертера, като при слаб акумулатор. Естествено, първо проверих за всеки случай акумулатора, който е на по-малко от година и си е ОК. Динамото също си е ОК и си дава приличните 13.8 волта, като с това динамо предния непретенциозен бг акумулатор изкара 6 години. Премерих (за кой ли път  ;D) и центровката. Ами статичния ми аванс е 10 градуса (на фул стоков мотор заводски го дават 7.5, но съм със спортно разпр. валче и карбове и те си "търсят" малко по-голям статичен аванс, пък и по-различна крива на аванса) и от моя опит докъм 14-15 градуса статичен аванс няма проблем с трудното палене и "забиването" заради аванса. Остана да е 37г. стартер. След смяната ефекта се усети веднага - определено върти много "по-нахъсано" новото стартерче. А оригиналния стартер вероятно ще му направя една профилактика и ще си остане за резерва.
ПС. И тук, като при някой по-нови ВАГ машини, има една бронзова втулка, набита в кутията, която е хубаво да се смени при профилактика на стартера. С мечик 12мм (вътрешния диаметър на втулката е 11мм) старата втулка излезе за норматив и нямаше никакви ядове.



Август 11, 2022, 13:32:54
Отговор #534

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Тези дни правих един от най-кофти тестовете за еластичност на Кефера. На 4та предавка от 50 до 100 км/ч. Кофти си е щото съм със спортно валче и карбове и тези 50 км/ч са си доста "ниска топка" и реално си искат 3та предавка (поне). Не знам защо, но на времето са правени много такива тестове, дори от 40 км/ч до 100 км/ч на четвърта. Както и да е ... с все спортното валче и карбовете нещата са доста прилични - за 13 секунди ги правим от 50 км/ч до 100 км/ч. Ето как се държи конкуренцията по данни от немското спесание Спорт Ауто от 8 месец 1974г.
И най-долу клип с HD качество - 30f/s, 1920/1080p и 224kbps звук, правен с Xiaomi 10. Лежерен крюиз и тест на карбовете за рeспонс (еластичност/ускорение) на 4та предавка в края на клипа. Мисля, че телефона дава по-реалстичен звук на Веберите и гърнето от стария ми фотоапарат, с който обикновено правя клипове. 


« Последна редакция: Август 11, 2022, 13:51:51 от Nik1600GT »

Август 12, 2022, 14:10:21
Отговор #535

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
На днешния ден през 1985 г. последните 3150 седана VW Beetle за Европа пристигат от Веракруз, Мексико в германското пристанище Емден на борда на кораба Франкония. Всички тези  VW Beetle са специална лимитирана/юбилейна серия Jubilee Beetles по повод 50 години VW Beetle. Тези Jubilee Beetles са боядисани в специалния Zinngrau-металик цвят, имат тонирани зелени стъкла, сива тапицерия, волан с 4 бутона в Golf GTI стил и AM/FM радио. Отвън върху сребристи странични ивици по долната част на купето се чете „50 JAHRE“ и имат спортни стоманени джанти Lemmerz.
ПС. Производството на VW Beetle спира в Германия през 1979г., но продължава в Мексико чак до 2003г. В началото на 80те години е имало внос на мексикански VW Beetle за Европа и това е последната пратка. Моят VW Beetle е от същата 1985г. и дори е с първа регистрация октомври, но не е от тази юбилейна серия. Инфото и снимките са от фейсбук групата Volkswagen Factory Pictures, Pete Frost и Robert Russell  - https://www.facebook.com/groups/213292882212116/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=2134486993426019


Август 12, 2022, 21:04:41
Отговор #536

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
Това е интерсно  :)
Една такава мексиканка я гледам през седмица в един двор в София - много готино тъмно зелено е боядисана. Не ги различавам много модификациите на Костенурките, но ми направи впечатление различният салон, волан, както и боядисаните гривни на фаровете и брони. Мислех, че е бразилка, но надписите по стъклата гласяха Мексико, та се зачудих. Другият път, ако е там ще я щракна.

Август 13, 2022, 08:21:05
Отговор #537

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
В Европа е правен официален внос на нови Костенурки от Мексико в началото/средата на 80те както писах по-горе, но не е правен такъв от Бразилия. И по тази причина в Европа, в частност и у нас, има много повече мексикански, отколкото бразилски Костенурки. Това, което си видял, е мексиканска Костенурка от края на производството (90тарска). Точно за тези 90тарски мексиканки е характерно броните да са в цвета на купето. Но такива са и последните бразилки, правени в периода 1993-1996. И все пак тези последни бразилки и мексиканки се различават много лесно поне по две неща. На мексиканките мигачите са монтирани в броните (както и на немските след 1975г.), а на бразилките до последно са горе на предните калници. И второ, мексиканките имат кръгъл километраж, а бразилките са с квадратен километраж и изобщо таблата им са различни. Това, което си забелязал за гривните на фаровете в цвета на купето също е характерно само за мексиканките  :).  Има и други разлики, но тези са най-очевадни и лесни за отбелязване.
Ето 2 снимки на 90тарска мексиканка. И под 2те синмки, на последната произведена Костенурка - при тази финална серия мексиканки хромът се завръща отново  :).



И на бразилка -  последните 2 снимки.


« Последна редакция: Август 13, 2022, 08:48:15 от Nik1600GT »

Август 28, 2022, 14:06:23
Отговор #538

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Производствената линия в Tvornica Automobila Sarajevo (TAS) на VW "Buba"/Beetle в Сараево, бивша Югославия. Тук са се асемблирали VW 1303  и VW 1200 от 1973 до 1976г. Общо 31 667 VW "Buba"/Beetle са произведени за вътрешния пазар на Югославия. Повече инфо тук https://www.facebook.com/photo/?fbid=10158581148445918&set=gm.2152662224941829&idorvanity=213292882212116

 

Септември 09, 2022, 17:38:34
Отговор #539

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
За последните 10на години 3-4 пъти ми се е случвало да ми "изчезне" цилиндър на Кефера. И, естествено, обикновено става на път. Досега винаги е било свързано с гориво и системата за празния ход и ниските обороти на карбовете (некво запушване/нефиртрирани боклуци из бензина). И този път беше така.  Случи се тези дни, но историята този път е малко по-любопитна. Интересното е, че в разстояние на 20-30 километра цилиндъра няколко пъти се появяваше и "изчезваше". Та, това ме наведе на мисълта, че този път може да е и кабел за свещ или самата свещ и изобщо нещо с токовете. Като започнах да откачам един по един кабелите за свещите от капачката на делкото, "изчезналия" цилиндър ведна "обади". Този път го нямаше 4ти цилиндър. Смених кабела за свеща на 4ти цилиндър с проверен - е не е от него. Бях близо до Варна и реших да не търся повече проблема на пътя. Прибрах се на 3 цилиндъра и смених и свеща. Е, не беше и от свеща. И остана пак да е гориво. Ето схема на типичен карб Вебер, където много добре се вижда системата за празен ход и ниските обороти. Запушва се обикновено или самия жигльор 23 за празния ход и ниските, или отвора 19 в гърлото на карба при иглата/винта 20 за реглаж на сместта. Проверих жигльора  - е не беше запушен. Продухах с компресор канала, в който е монтиран жигльора. И пак няма радост - 4ти цилиндър го няма и няма. Понеже при мен достъпа до иглата 20 е малко по-трудоемък (трябва вдигане на крик и махане на един капак на подкалниците и от тук пак може да се продуха с компресор след сваляне на иглата 20) ... един парцал на гърлото на карба, което храни 4ти цилндър, 5-6 пъти здраво изфорсиране (на три цилиндъра  ;D, няма как) и.... 4ти цилиндър тръгна  ;D. От силния вакуум вследствие запушване на гърлото на карба, което храни 4ти цилиндър, боклука се засмука и филма приключи. Без сваляне и разглабяне на карба! Та има си и предимства да караш със спортни карбове с по 4ти жигльора за ниските и още толкова главни. Обикновено проблема е само в едно от 4те гърла на карбовете (в един от 4те жигльора или канала) и на останалите 3 цилиндъра винаги ще се прибереш. А самия проблем много често се рашава на пътя за минути без сваляне и разглабяне на карбовете!  ПС. Ако човек не е карал Кефер и не познава боксерчето, може и да не разбере, че кара на 3 цилиндъра  ;D.


« Последна редакция: Септември 09, 2022, 18:33:31 от Nik1600GT »