Автор Тема: Сваляне на боя от ЦАМ и почистване до метал  (Прочетена 27436 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 12, 2011, 19:36:40
Прочетена 27436 пъти

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Кои са най-ефективните начини за премахване на боята до метал?Сещам се за използване на киселина,която да разяжда боята някъде гледах как се използва нещо подобно после минаваш с шпаклата и пада ,но мен ме интересува нещо,което да не вреди на метала.Ще е весело днеска я "поливаш" сваляш й капака на другия ден гледаш двигателя през капака без да се вдига   :))

Октомври 12, 2011, 19:58:57
Отговор #1

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Киселина не, по-скоро основа. Ако не греша, поне едно време разните препарати за сваляне на боя съдържаха сода каустик? Сега има много препарати, които махат боята, а по отношение на метала са напълно неутрални.

Октомври 12, 2011, 20:17:07
Отговор #2

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Сода каустик съм ползвал за почистване на мръсотия по двигатели и такива работи където цикнех на ламарината после след водоструйката оставаше до метал.Това е течната сода.Интересува ме дали има други начини

Октомври 12, 2011, 21:36:17
Отговор #3

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Има всякакви препарати. Във всяка железария ги има. От рода на "Дунав" или "Терминатор". Мажеш, чакаш, дигат боята, миеш. Последно използвах един сппрей - Tekasol. Егати дзвера! Още не си напръскал и боята вече е кипнала. Много силен. Към метала няма никакви претенции  :)

Октомври 13, 2011, 19:12:47
Отговор #4

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз съм ползвал един химикал на фирма BODY. Някакъв PAint remover беше, но в момента не се сещам за точния номер (те нали са с номера на флаконите). Мисля, че ако отидеш в някакъв магазин за автобои със сигурност ще ти го предложат. 1Л мисля, че беше опаковката и струваше към 10лв. Мисля, че с 2 такива опаковки ще махнеш боята от цялата кола. Много е силно, успя да свали даже и шагрен!
Процедира се по следния начин - мажеш го с някаква четка за боя примерно. То е нещо между лепило и гел, не е особено течливо. След 5-6 минути с една шпакла само минаваш и всичко до метала пада. Трябва да знаеш, че незащитеният метал бързо се окислява. Трябва бърза обработка с някакъв грунд. Ти какво всъщност искаш да махаш и къде?
 Много внимавай да не вдишваш тия препарати, че е много сериозно - аз от глупост и любопитство го подуших - голяма грешка! При попадане на кожата започва да я изгаря, така че задължително с ръкавици и дълги ръкави!
И още нещо - моят флакон като го отварях капачката гръмна нагоре - беше лятото и може би се беше понадуло от температурата. Та ме опръска по лицето и не беше много забавно. Искам само да ти кажа да внимаваш при работа с тия препарати!
« Последна редакция: Октомври 13, 2011, 19:16:52 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Октомври 13, 2011, 22:10:30
Отговор #5

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Ами мисля да свалям боята на Таунуса с такъв препарат вместо да го разглабям целия и да го карам на пясъкоструйка.

Октомври 13, 2011, 22:46:54
Отговор #6

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Киселина не, по-скоро основа. Ако не греша, поне едно време разните препарати за сваляне на боя съдържаха сода каустик?
Мисля,че не грешиш!Обаче боите от едно време не са като днешните или поне не всичките...Препаратите на основа сода каустик(алкални) са направени основно за премахване на алкидните бои,които пък са на основа....олио!!Т.е. със сапуна измиваш мазното  :))Пробвал съм такива препарати в/у съвременни лакове...ефектът е от среден към никакъв... ::)


Сега има много препарати, които махат боята, а по отношение на метала са напълно неутрални.
Много препарати  ??? ....аз поне нямам впечатление за много,ще се радвам да споделиш!
И не съм много сигурен,че препаратите за премахване на боя(особенно ако са със съдържание натриева основа т.е. сода каустик) са неутрални към метала  :o

Аз лично не бих свалял боя по друг начин освен механичен.В тоя раздел има и една такава тема:

http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1072.0.html

ама в нея става въпрос за химическа обработка,която няма как да се постигне в домашни условия!
« Последна редакция: Октомври 13, 2011, 22:51:54 от немо »
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 14, 2011, 21:19:34
Отговор #7

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Благорадя,но целта е да не се разглобява цялата кола
« Последна редакция: Октомври 15, 2011, 12:20:52 от Speeder »

Март 02, 2012, 13:04:10
Отговор #8

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
"Терминатор"-а работи, обаче за мен един от най-добрите начини си остава с пистолет за горещ въздух и шпакла.

Март 03, 2012, 10:04:00
Отговор #9

Неактивен Lion_Heart

  • Публикации: 22
Synstrip се казва препарата! С него си решавате проблема...