Автор Тема: Wartburg 353 1968 г. на Wartburgman  (Прочетена 27368 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 18, 2012, 20:17:27
Отговор #20

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Хубаво е че сте направили центровка, но все пак:
На какво предварение я настроихте? Изчистихте ли старателно нагара от чукчетата? Спазихте ли стриктно разтоянието от 0.4мм между чукче и наковалня? Настроихте ли главната плочка точно на средата, малките също, като трите плочки да са на 120 градуса една спрямо друга? Всички тези неща са изключително важни са добрата, равномерна и безпроблемна работа на двигателя, ниския разход на гориво, паленето и еластичноста.
Настроихте ли кечето на 0.5-0.6мм? Смазахте ли го с няколко капки моторно масло? От това зависи колко дълго ще изкара новата центровка. При коли на които аз съм правил центровка обикновенно се задържа без проблем над 10 000км с минимално изменение на момента.
Разтоянието между електродите на свещите трябва да е точно 0.6мм, ако си със стандартните бобини. Ако си с ладови, може да се увеличи до 0.8мм. Също така на базата на личния си опит твърдо препоръчвам свещи с дълга резба, без значение от марката, тъй като обикновенно тези с къса резба са ментета(необяснимо и за мен защо). Топлинното число трябва да бъде между 175 и 225, като в случая това са различни цифрени индекси, при различните производители. Ако например свещите са Бош, цифрата трябва да е 7, ако са НЖК - 6 и т.н.
Препоръчвам също монтаж на 3 електронни запалителни модули от Лада. Кондензаторите се игнорират, обратното искрене изчезва, подобрява се работата на празен ход и еластичноста на ниски обороти, чукчетата на практика не нагарят и живеят много по-дълго, центровка също се прави доста по рядко.
Почти всичко което каза бе направено  ;) това със свещите с по дълга резба него знаех  :).Иначе просто коренна разлика от преди Пламен чак не очакваше със този еднокамерен карбуратор да има такъв вървеж :).Аз него го питах но да питам и теб заслужава ли си да слагам Ладови бобини или да си карам с тези.

Март 18, 2012, 20:35:26
Отговор #21

Неактивен Shishmanoff

  • Публикации: 30
Принципно оригиналните бобини работят достатъчно добре, особенно ако са немски. Макар че аз и с българските никога не съм имал проблем. Българските обаче избиват, когато разтоянието между чукчето и наковалнята намалее и се кара така продължително време, което е често срещана практика при повечето шофьори на Вартбург.
По приоритетно в случая е да си сложиш електронни от Лада, чак след това да минеш на ладови бобини.
Между другото никак не е лоша идея да помислиш за двукамерен карбуратор, със сдвоената кутия за въздушен филтър. Резултата ще е по-малък разход и малко повече мощност.
Пламен щом ти е правил центровката, горе долу бива. Да кажем оценка 4 от 6 :) Щом той идваше при мен за центровки... :)

Март 18, 2012, 21:03:32
Отговор #22

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Принципно оригиналните бобини работят достатъчно добре, особенно ако са немски. Макар че аз и с българските никога не съм имал проблем. Българските обаче избиват, когато разтоянието между чукчето и наковалнята намалее и се кара така продължително време, което е често срещана практика при повечето шофьори на Вартбург.
По приоритетно в случая е да си сложиш електронни от Лада, чак след това да минеш на ладови бобини.
Между другото никак не е лоша идея да помислиш за двукамерен карбуратор, със сдвоената кутия за въздушен филтър. Резултата ще е по-малък разход и малко повече мощност.
Пламен щом ти е правил центровката, горе долу бива. Да кажем оценка 4 от 6 :) Щом той идваше при мен за центровки... :)
Аз съм със български и точно както казваш ти едната беше избила а за еднокамерния карбуратол и той ми дава акъл да го махам  :).

Март 18, 2012, 21:17:07
Отговор #23

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Цитат на: Shishmanoff link=topic=1767.msg283отещи40#msg28340 date=1332095726
Принципно оригиналните бобини работят достатъчно добре, особенно ако са немски. Макар че аз и с българските никога не съм имал проблем. Българските обаче избиват, когато разтоянието между чукчето и наковалнята намалее и се кара така продължително време, което е често срещана практика при повечето шофьори на Вартбург.
По приоритетно в случая е да си сложиш електронни от Лада, чак след това да минеш на ладови бобини.
Между другото никак не е лоша идея да помислиш за двукамерен карбуратор, със сдвоената кутия за въздушен филтър. Резултата ще е по-малък разход и малко повече мощност.
Пламен щом ти е правил центровката, горе долу бива. Да кажем оценка 4 от 6 :) Щом той идваше при мен за центровки... :)
Ладините бобини Б117 са достатъчно стабилни. ЗА транзисторните комутатори - с две ръце!
За да бъде ефекта още по - голям  , е хубваво да има не транзисторни , а тиристорни комутатори , работещи с натрупването на енергия в кондензатор специално за двутактови ДВГ
Ултра варианта е с бобината Б114 (задължително с вариатор) от ЗИЛ 130 и ГАЗ 53.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 18, 2012, 22:53:49
Отговор #24

Неактивен Shishmanoff

  • Публикации: 30
Ладините бобини Б117 са достатъчно стабилни. ЗА транзисторните комутатори - с две ръце!
За да бъде ефекта още по - голям  , е хубваво да има не транзисторни , а тиристорни комутатори , работещи с натрупването на енергия в кондензатор специално за двутактови ДВГ
Ултра варианта е с бобината Б114 (задължително с вариатор) от ЗИЛ 130 и ГАЗ 53.

Тук се съгласявам и аз 100%, но нямам идея дали се продават такива тиристорни запалвания. По принцип съм срещал схеми за изработката им из разни книги. А бобините Б114 с какво са по-добри от Б117? Един колега караше с такива бобини на Вартбурга си, но при него запалването беше някакво много шантаво, даваше 48 киловолта(при стандартни 18 киловолта на Вартбурговата запалителна система), схемата била копирана от някакъв стар мерцедес и машината работеше доста мазно, а придърпване нямаше никога, дори при 1200 оборота на 4 предавка  :o

Март 18, 2012, 23:15:13
Отговор #25

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Бобината Б 114 е с много голям коефициент на трансформация. :)
Намотките на вторичната и намотка са почти 2 пъти повече от на Б 117
Имам и книга с  5 схеми на тиристорни запалвания + специано изпълнение за Вартбург , ще ги пусна в темата за Запалителни системи в раздел ,, Общ технически"
заедно с линка за тази тема.
« Последна редакция: Март 18, 2012, 23:20:48 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 24, 2012, 20:57:22
Отговор #26

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Днес беше ден на спирачките. Сменихме гумичките на цилиндърчетата и накладките на предните колела и сега спира доста по-добре от преди.Другата събота почваме задните  :) за съжаление от днес нямам снимки.

Март 26, 2012, 18:46:47
Отговор #27

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Доста хубав специализиран вариант на Вартбургова запалителна с- ма , пускам я тук! :) 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 17, 2012, 20:48:32
Отговор #28

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Да обновим малко темата  :) Вартбурга от пролетта ще търкаля ето тези джанти  http://wartbi.snimka.bg/automobiles/novite-djanti.701936.28475164

Септември 17, 2012, 22:08:38
Отговор #29

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Защо? Хич няма да му ходят според мен.