Автор Тема: Datsun Cherry 1981  (Прочетена 29394 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 04, 2016, 20:14:27
Отговор #60

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Адаш, привет и успешна 2016 на всички фронтове и в частност - този на класиките! Ето малко съдействие за карбовете. Първо изборът на карбовете се „смята“ по няколко доста елемeнтарни  формули. Първата е за „размера“ на карба във функция на кубатурата на двигателя и максималните ефективни обороти, т.е.

Dcarb = KxSQRT(VxPRM),
Dcarb = размера/диаметъра на (гърлото) на карбуратора в милиметри
SQRT = корен квадратен
K = коефициент, типично 0.7-0.9
V = кубатурата на 1 цилиндър в литри
PRM = обороти при мах мощност


Пример: четирицилиндров 1600 кубика двигател (т.е. 0.4 литра на цилиндър ) с мах мощност при 5500 борота и за K= 0.8 се получава 36мм карб. 
Следва да се има предвид, че карбуратори с различна „големина“ може и СЛЕДВА да се настроят за дадена кубатура посредством размера на дифузьорите, жигльорите и емулсионните тръби/разпръскавачите. Тази формула дава по-скоро минималния размер на карба, но и това не може да се абсолютизира. 
От тук по отношение на дифузьора Dif
Dif = (0.7-0.9)xDcarb
По-голям дифузьор = повече мощност във високите обороти и винаги за сметка на известно влошаване в ниските и евентуално преходния режим. Има и едно емпирично правило за избор на дифузьори при повечето „стрийт“ мотори – дифузьорите се избират се с около 3 до 6mm по-малки от смукателните клапани. При 36mm смукателен клапан 30/32mm дифузьор следва да е ОК.
При главните жигльори емпиричното правило е размера да се избира 4-5 пъти големината на дифузьора.
При 30ки дифузьори примерно и два двойни карба главни жигльори от порядъка на 130ки следа да са ОК! Когато от единичен карб се отива на 2 двойни най-често главните жигльори са с половин/една идея по-малки.
Жигльорите за ниските при повечето карбове  типично са 0.50 или 0.55. 
От това което „циркулира“ у нас (все по-рядко) и в Европа - най-добрите хоризонтални (двойни) карбове са двойните Вебери DCOE/Деллорто DHLA, а при вертикалните – двойните Вебери IDF/Деллорто DRLA. При Веберите е по-добре с ремонтните комплекти и резервните части – жигльори, емулсионни тръби и т.н. И „най-малките“ от тези карбове обаче лесно могат да се окажат „големи“ за твоето 1300 кубиково Чери, ако не вложиш пари и не ги настроиш! За японски карбове – не съм запознат какво можеш да сложиш, но по принцип не е добре да се открива топлата вода …може само студена да излезе! Първо виж на подобен автомобил какво е слагано на запад или (далеч) на …изток!
Пример с избора и настройките на моите Вебери за 1600 кубиковия въздухар.
При мен максималната мощност твърдо идва под 5700/5800 оборота така, че изборът на двойка Веберите 36ци IDF с дифузьори 30мм, главни жигльори са 125/130ки, 55ци за ниските и всичмко това с правилните въздухарски емулсионни тръби F11 просто няма как да не е ОК. ПС. Правено е хиляди пъти на запад и в това отношение бях улеснен и не се наложи да откривам топлата вода – просто „инвестирах“ в малко инфо + ремонтни комплекти/жигльори и т.н. и всичко си заспа .

За илюстрация - два положителни нагледни примера за възможнастите на карбураторния тунинг! Фрапиращи и на двете крайности. От хора с огромен опит и познания.
Първия пример - 2200 кубиков въздухар с едничен централен еднокамерен караб 34ка. Същия карб, с който стоковата 1600 кубиковата костенурка се смята за недохранена! Е с този карб датчанина Алструп (световно признат капацитет в тунинга на въздухари) "храни" повече от добре 2200 кубиков тунингаван въздухар със съответните валове, глави, изпускателна система и т.н. и ...  вади над 140 коня и дава 13 секунди на 400 метра драг! Има ограничител на 6000 оборота! Махнал е изобщо дифузьора и куп други неща и ето го резултата! Да уточня, че колата изобщо не е за драг, а за каране!



И втори пример. Бразилци с 2ка единични Солексчета 32ки - пак малки за пипнат 1600 кубиков въздухар! Хранят и развъртат без проблем до 6500 и въздухара върви очевидно отлично. Бразилците са специалисти по изпускателните системи и явно съгласуването на карбовете и изпускателната система дава резултат! На втория клип костенурката я "настъпват" и се вижда какво може някъде към 4.38 минута.

« Последна редакция: Януари 04, 2016, 21:06:43 от Nik1600GT »

Януари 04, 2016, 22:56:20
Отговор #61

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За японски карбове – не съм запознат какво можеш да сложиш, но по принцип не е добре да се открива топлата вода …може само студена да излезе! Първо виж на подобен автомобил какво е слагано на запад или (далеч) на …изток!
Японските двойни хоризонтални карбове са Микуни-Солекс по лиценз на Solex 40PHH.
http://www.mikunipower.com/phh01.htm
Според някои спецове солексите са най-добрите сред хоризонталните карбове, защото настроиш ли ги веднъж и после повече нямат мърдане, за разлика от Вебер и Делорто. При солексите обаче е малко по-трудно с резервните части, защото у нас са по-слабо разпространени, но съм намирал все пак ремонтни комплекти в Златен меркурий, а съм срещал преди и обяви за продажба на цели такива микуни-та.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 04, 2016, 23:16:32
Отговор #62

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Японските двойни хоризонтални карбове са Микуни-Солекс по лиценз на Solex 40PHH.
http://www.mikunipower.com/phh01.htm
Според някои спецове солексите са най-добрите сред хоризонталните карбове, защото настроиш ли ги веднъж и после повече нямат мърдане, за разлика от Вебер и Делорто. При солексите обаче е малко по-трудно с резервните части, защото у нас са по-слабо разпространени, но съм намирал все пак ремонтни комплекти в Златен меркурий, а съм срещал преди и обяви за продажба на цели такива микуни-та.

Е значи притежавам комплект от "най-добрите" хоризонтални карбове  :) - имам двойка Солекси 40PHH в оригинал. Не съм напълно убеден, че са по-добри от споменатите хоризонтални Вебери и Деллорто, но знам че са добри! Пазя ги за 1цата, ако нещата с механичната инжекция станат супер зле, но засега няма изгледи. 
ПС. От край време на запад (а сигурно и нас) се спори и кои от посочените еквивалентни Вебери и Деллорто са "по-добри". Истината е, че е е въпрос на "вкус", както и до тава колко читави са карбовете и докъде ще ги докараш с настройките. Вече има доста карбове, които са само за части или просто за скрап. 

Януари 05, 2016, 18:08:27
Отговор #63

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Да, и аз имам един комплект Солекси 40 ADDHE /не знам каква точно им е разликата с PHH/, при това с дифузори и жигльори като за малки мотори до 1.6 л, обаче са за пълна ревизия... взех им даже ремонтен комплект, докато още ги има :) Вариант за конкретния проект е също да се ползват мотоциклетни карбове Микуни или Кейхин, които са тъкмо подходящи за малки ДВГ и са доста по-разпространени. Примерно:
http://olx.bg/ad/keihin-karburatori-honda-cbr600-f4-ID5jC1k.html
http://simplymoto.com/motori.php?motor=920&id=2852
http://www.tuning.bg/forums/index.php?/topic/86448-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D1%8F%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%B0-%D1%84%D0%B7%D1%80-1000-%D0%BA%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%B0-150-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8F/
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 06, 2016, 20:41:49
Отговор #64

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Адаш благодаря за информацията! Ясно си го написал и дано послужи и на други колеги. Затова е хубаво тази част от темата ми да се премести в отделна само за карбуратори, защото в моята ще остане незабелязана.
Митко е прав, че точно Микуни - Солекс е използван за Датсун Чери N10 , съответно за А12 мотора/1200сс/ е 40PHH, а за A14/1400сс/ е 44PHH. Тук най-долу  http://www.datsuncherry.ch/pressein.htm има две ръководства за рали версията, която с куп други подобрения е достигала до 150 коня. Описани са и данните на Солексите - дифузьор 37, главен жигльор 160 и т. н. - това за 44PHH. Сигурен съм, че Вебер или Делорто ще са поне толкова, ако не и по-добри. И аз, както си ме посъветвал адаш, преди време исках да тръгна по отъпкан път и да направя нещо изпитано. Да моя Датсун е Чери N10, но по-късна версия - същото шаси, но по-късния Е13 двигател на Нисан. За добро или зло той има и турбо версия и всичко, което намерих в нета е насаждане на цял турбо двигател или почти всички агрегати от турбо версията към съществуващия блок. Тук там някои опит с единичен Weber карбуратор без ясни резултати. При Е двигателите входящия колектор се топли от охладителната уредба, за разлика от А двигателите, при които входящия е до изпускателния, който топли сместа. Така че преминаването към изцяло нов входящ колектор, който може да остане "студен" ми се вижда сериозен проблем. Та целта ми е да подобря макар и малко характеристиките на съществуващия двигател без да го отварям, без да правя нов входящ колектор и без да купувам нови карбуратори. Насаждане на двойка Солекси без да пипам глави, валове и нататък ще е половин работа, а за цяла такава нямам нито парите, нито времето.
Пак казвам, че целта ми е нещо като подобрена заводска версия - вместо с един с два заводски карбуратора и оптимизиране на дължината и формата на колектора. Та ето още информация за заводския карбуратор - Nikki
Главна камера 26мм
Спомагателна камера 30мм - отваря се само при високи обороти с вакуум
дифузьор 22 мм - в главната камера
не е ясно дали в спомагателната има дифузьор - мога да кажа след отваряне
жигльор в главната камера 87
жигльор в спомагателната камера 155
жигльори бавни обороти - 40 съответно 55
Адаш, за Черито дават максимална мощност при 5600 оборота, за двигател 1270 сс следва, че карбуратора трябва да е 34 мм. Дотук добре със сметките. Но моя карбуратор захранва с две камери при високи обороти съответно 26 и 30 мм. Единственото което се сещам, за да сравня потока смес, който дават е да сметна общата им площ, а тя е приблизително 1240 мм2, който съответства на площа на карбуратор с 40 мм камера, т. е. отговарят на Солекса. А поне на книга с тази двустепенна система на отваряне Nikki карбуратора би трябвало да е и икономичен. Жигльора в спомагателната камера отговаря на това, което си писал 4-5 пъти диаметъра...
Ще пиша пак и какво планирам за колектора, но ще ми е интересно какво мислите дотук.

Януари 07, 2016, 08:48:32
Отговор #65

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Привет отново, адаш! Доколкото разбирам искаш да слагаш два заводски карба Nikki! Според мен си на погрешен път! Това е ПРОГРЕСИВЕН карб! Никой като правило не прави двукарбураторен тунинг с прогресивни карбове! Те са капризни откъм настройки дори и сложени като единични! Много хора ги изхвърлят и заменят с нещо "по-изчистено" и просто дори и да останат на един карб! Така, че според мен си на погрешен път! Решението ти е някакви мотоцлектни карбове (може би x4  :)) или споменатите Солекси, Вeбери или Деллорто! Отоплението на смукателните колектори, ако са близо до главата/двигателя и не я караш колата при температури много под 0лата, не би трябвало да е проблем. При VW/Porsche с двойните/тройни Вебери смукателите са около 15+ см и без отопление, а карбовете нямат и смукачи! Палил съм на -5/-6 градуса от раз и след около минута-две имам и празен ход.
« Последна редакция: Януари 07, 2016, 08:54:12 от Nik1600GT »

Януари 07, 2016, 12:55:36
Отговор #66

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
От инфото в нета излиза, че точно Е13 го има оригинално в три верси: еднокарбураторна версия 60 кончета (очевидно твоя двигател), двукарбураторна версия 1.3S  67 кончета и още една 1.3 75 кончета за японския пазар.

The E13 displaces 1,270 cc from 76 x 70 mm. The E13 produces 60 PS (44 kW), while the twin-carb E13S produces 67 PS (49 kW), 75 PS JIS in the Japanese market. The numbers have changed considerably, depending on when and where the engines were sold.

Така, че това което се опитваш да направиш е правено и то заводско. А ето какво намерих и го дават точно за Е13 двигател със споменатите хоризонтални Вебери, Деллорто или Солекс.


А това по-долу със сигурност можеш да го направиш ... продават го за 50 долара в САЩ, но очевидно е единична бройка/"самоделка" и пак за същите хоризонтални карбове. 
These manifolds will allow the use of 38 thru 45 DCOE Weber or Comparable Mikuni or Dellorto Carbs on E13 - E18 ENGINES
http://www.ebay.com/itm/Datsun-Nissan-310-Sentra-Pulsar-DUAL-CARBURATOR-WEBER-MIKUNI-INTAKE-MANIFOLDS-/181579167039



Доста инфо за смукателните колектори макар и за Датсун 1200 има так.
http://datsun1200.com/modules/mediawiki/index.php?title=Intake_Manifold
« Последна редакция: Януари 07, 2016, 13:14:08 от Nik1600GT »

Януари 07, 2016, 20:33:50
Отговор #67

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Адаш, това не го знаех за прогресивните карбове. Предполагам, че имам късмет с моя, защото не ми е правил особени проблеми. Само износено лостче на ускорителната помпа, което даваше малко закъснение на оборотите, но го оправих лесно. Ще те послушам и за момента ще отложа нещата докато не дойде време и пари за изцяло нов колектор и двойка хоризонтални карбове.
Инфото ти за версия с двойка карбове е от уикипедия, чел съм го и за съжаление грешат. Няма такава заводска версия. Всички други източници, които съм чел /най-доброто инфо има в http://nissan4u.com/ , включително имам аутодата ремонтен каталог на Е13, пишат за версия само с един двукамерен карбуратор. Включително и топ версията Е16S е с един двукамерен Хитачи /почти същия като Nikki/. Не съм виждал и нито една снимка на двукарбураторна версия....
Все си мисля, че при този модел слаба част е и колектора - началото му е една голяма хралупа, а и тази дължина...
Като дойде момента ще си направя колектор, познавам доста специализирани фирми, които обработват метали. Жалко за Nikki карбовете, явно като са настроени работят добре.
Благодаря за помощта адаш! Дано е от помощ и за други колеги, които мислят как да подобрят сърцето на любимите ни автомобили.
И като сме започнали, ако може пиши някои ред за значението на формата, сечението и дължината на колектора, т.н. "импулсно пълнене" - там също има формули. Май се събра материал и за едно черпене на някоя от срещите на Варненския ретро клуб :)

Януари 07, 2016, 22:19:03
Отговор #68

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Всъщност колко всмукателни порта има главата? Ако са по-малко от 4 /т.е. по един на всеки цилиндър/, тогава е безсмислено да се слагат двойка хоризонтални сдвоени карбове, достатъчен е само един... и за нуждата от разпределителен вал с увеличени фази + по-твъди клапанови пружини си напълно прав. Пружинки можеш да псриспособиш и от друг модел - пасващи по размери, но с по-голяма твърдост. Валът също може да се копира - наваряват се гърбците стандартния /чувал съм че го правели някъде в Пловдивско/, но мисля трябва да има дадеш за мостра и оригинален спортен с големи фази, или поне някакви цифри и размери...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 30, 2016, 23:45:49
Отговор #69

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Да изпратим една добра година както трябва :)



Весело посрещане на Новата и успех в начинанията!