Автор Тема: Wartburg 311 Deluxe 1960 на Юри  (Прочетена 26690 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 13, 2020, 15:26:45
Отговор #30

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Юри, огромно удоволствие е да чета за Вартбурга. Много е красив и наистина е бил отличен избор за края на 50-те и началото на 60-те. Специално 311 делукс с всичките му дървении и двуцветна боя с много хром и декоративни лайсни винаги ми е изглеждал елегантен и представителен. Колко ме е яд как ги имаше пред блоковете и се унищожиха. Например, в Хиподрума 90-те близо до тогавашните гаражи на сервиз Друмник имаше един такъв сиво-бял, ама адски запазен. Явно собственикът почина и за две години колата се потроши напълно. Таванът го изкривиха навътре, разбиха стъклата... Тогава това не беше ретро - просто стара соц кола. Така съсипаха и една уникално пазена Варшава на Софийски герой...
Да сме живи и здрави да си караме старите машини!


От всички стари соц. автомобили в Хиподрума до днес е оцелял само един Вартбург 353 от най-ранните серии с хоризонталния километраж, който не се кара, но общината отдавна се опитва да репатрира , когато пазарувам в Билла и минавам оттам, виждам залепен уведомителен лист на челното стъкло. Изглежда, обаче,  собственикът е упорит и не е готов да се раздели с машината си.

Октомври 17, 2020, 15:05:36
Отговор #31

Неактивен kaci

  • Публикации: 958
Жалко за колата. Ако има запазени снимки , би било интересно да видим как е изглеждала преди като нова.

Аз мисля ,че имам всичката литература, която е издавана за Вартбург през 60те години, но ако е възможно да споделиш тук, или на лично съобщение , заглавните страници на каталозите. Интересно ми е да видя ,дали все пак нещо не липсва в моите архиви.

Снимки на колата не съм търсил защото майка ми се разрева докато снимах книгите....



И едно бързо клипче със съдържанието!

https://youtu.be/6s9Xo83J3sY

Октомври 19, 2020, 10:59:33
Отговор #32

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вартбурзите в Хиподрума до скоро бяха два. Белият на инж. Ветров срещу блока на Сашо и още един сив комби близо до Логопедическата, срещу последния висок блок. Последно го бяха спрели до 51-во на Урвич, а оня ден го видях в движение.
Този белият, дето Ветров беше писал жалба, май окончателно замина преди 2-3 седмици. Помня колата от дете - всеки ден минавах покрай нея на път за спирката на училищния рейс срешу високия блок с някогашната денонощна аптека на булеварда. Ветров беше радио или тв инженер и Сашо го познаваше. Та, Вартбургът винаги беше в топ състояние и с намазани с асфалт лак брони и решетка. Имаше си и мигащо диодче, уж е с аларма (а може и да е имал). Спря да го кара преди 10-тина години и оттогава води битка с общината. По едно време бяха скачали отгоре, та му смачкаха задния капак и тавана. Предполагам е починал стареца. Показвах го на сина ми и тук последно като ходихме на Хиподрума - ха, няма го!
От старите хиподрумски останаха бялото Пежо 404 на Урвич, една бяла Шкода 120Л, сивият Вартбург и почти нищо друго. Ето, моята Жигула и Шкодата 105ГЛ на Косьо, ама те отдавна са на други места и гаражни. И още една от 404-ките е на някаква вила. Някога пред почти всеки блок имаше 404 там.

Октомври 19, 2020, 22:11:45
Отговор #33

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Да, вярно, че имаше ама адски много Пежа 404 по София.
Бая работили в Северна Африка лекари, заварчици, строители, и прочее примерно директори, си ги докарваха от Либия и Алжир, или па с парите оттам си ги поръчваха от Кореком.

Това мръснобялото 404 до Урвич ще даде фира скоро.
От поне 2 години седи неместено и качено вече на тротоара на една тесна прекичка, там до детската малка болница, и има стикери за ГО и преглед от 2017-2018 години, нещо такова.
Вече много са му бливнали и гнилочите.
Жалко ако го скрапират, понеже е от по-редките първи версии, по подобие и той на ранни 353 и ранни ГАЗ-24, е с хоризонтален километраж.

А на ранния 353 на инженера, като и на сивото комби, съм им качвал детайлни снимки години назад, май в темата с ретроколите в БГ.
Близо до тоя на инженера, дето го помня и аз по залетите с дзифт брони и ранната решетка, имаше събрана и някаква пирамида от боклуци, нещо като кучешка колибка, ако не се бъркам, точно под клоните на едно от съседните дървета.

Та не е за учудване, и покрай другите проблемни в това междублоково пространство боклуци, че съседите отдавна са му хвърлили мерак да го разкарат.
Не че там няма все още празни места за паркиране де, дори и около Ритуалната по улицата с кафетата, която по принцип си е натоварена...
« Последна редакция: Октомври 19, 2020, 22:17:58 от USfan »

Октомври 23, 2020, 18:32:15
Отговор #34

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Да, 353 комбито срещу 51во у-ще все още е в движение, него го пропуснах. И за да затворя темата с ретро автомобилите в кв. Хиподрума , ще спомена само един интересен бордо Триумф от 60те. Дълго време се съхраняваше в гаражна клетка, но след като преди няколко години я събориха от общината, вече е навън. Въпреки това , все още е в много добро състояние.

Октомври 23, 2020, 18:35:50
Отговор #35

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Kaci, благодаря за отделеното време. Каталогът и немската ремонтна книга ги имам. Обаче книгата на български, ако е вярна написаната на ръка година, то точно това издание липсва при мен. Ако нещо ми потрябва , ще ти пиша на лично, за помощ с някоя и друга страница.

Октомври 23, 2020, 18:59:29
Отговор #36

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Така, разглобяването на колата продължи, захванах се с арматурното табло.
Последна снимка на километража и комбинирания уред преди демонтажа. Пластмасовият циферблат е пожълтял,изминатите километри трудно се четат.

Снимах и клемореда, за да ми е по-лесно после при сглобяването

След това дойде ред и на радиоапарата, заедно с модула за повишаване на напрежението. Моделът е "Шонбург Аукотон" - лампов приемник за къси и дълги вълни, УКВ няма, монтиран е до 1961г, след което е заместен от по-съвършения транзисторен "Берлин".

Извадих целия метален панел на арматурното табло и отдолу вече се виждаше изолацията на купето между моторния отсек, която видимо е повредена и вече не вършеше работа. Предстоеше и тя да бъде свалена.

Накрая останаха блокът с ключове за фарове, чистачки, вентилатор...Последният ключ е "празен", като там в по-луксозните изпълнения е скрита запалката.

Свалих и волана. Зад него е разположен класически пръстен, който задейства клаксона. При по-късните модели клаксонът е преместен на лоста за мигачите.




Ноември 05, 2020, 17:57:55
Отговор #37

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Демонтирах таблото и свалих на ръка старата боя. Единствените пластмасови елементи са пръстените около двата контролни уреда. тук по-трудно беше да сваля декоративните хромирани лайстни, като счупих някои от закрепващите пластинки, но няма яд, ще си направя нови.

След това дойде ред на тапицерията. Корите на вратите бяха в много лошо състояние. Предишният собственик ги е довършил като ги е "освежил" със синя боя. Шперплатът, върху който е положена тапицерията с джобовете, беше сериозно деформиран от годините и влагата. Наложи се да си изрежа нови панели, ползвайки за шаблон старите.





Все пак тапицерията на седалките беше в задоволително състояние за 50г експлоатация, но пълнежът се разпадаше на прах и пружините бяха разкъсали на места плата. Може би подлежаха на възстановяване, но вече имах друга концепция. Ето ги и седалките. Предните са с хоризонтално регулиране на позицията и наклона на облегалката.В горната част ,на гърба на облегалките,  има интересна екстра характерна само за делукс версиите - лакиран дървен декоративен панел с прибираем хромиран пепелник. За съжаление, и двата пеплника липсваха.  Цветовата комбинация е сив плат и  сива кожа, или с една дума - скука.




Ноември 06, 2020, 16:53:01
Отговор #38

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Тези пепелници от гърба на седалките намират ли се лесно, Юри?

Ноември 06, 2020, 20:08:35
Отговор #39

Неактивен peter67

  • Публикации: 761
На 99% съм сигурен, че пепелниците са същите като на Трабант 600 и може би 601 до 1969та отзад. (тези, които са с интериори на 600)