Автор Тема: Доработка на фаровете на класиките посредством релета  (Прочетена 21531 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 15, 2011, 22:50:43
Прочетена 21531 пъти

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
На това попаднах във форума на Полските фиатчета 126:
http://www.danielsternlighting.com/tech/relays/relays.html
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 16, 2011, 19:23:41
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
 Като електичар  ме присърбя и я постнах. Много хубава иновация, става за всички ретро и класически коли , които
конструктивно нямат релета за комутация на светлините на фаровете. Похвален пример за това са моделите(някои)
на Лада след конструктивна доработка през 1981г. BMW използуват също този подход.
Основната идея на тази иновация е да се разтоварят електрически контактите на вкючвателя и превключвателя на
светлините на фаровете и съответно да се намали до минимум пада на напрежение в/у тях.
Или с други думи казано, да имаме ,,силни'' фарове! :D     
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 16, 2011, 19:45:10
Отговор #2

Неактивен krume

  • Публикации: 76
Не ми се вижда трудно и сложно за изпълнение ,а и реленцата маи са стандартни и ефтини ???

Ноември 16, 2011, 19:53:03
Отговор #3

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Много е яка статийката и отваря очите теоретически и практически. :D Само един кусур й връзвам. На Ладата (2106) между захранването и релето няма бушон, има между релето и всяка светлина отделен (както е по принцип). С бушон преди релето го има риска да изчезнат едновременно и двете къси светлини, които за основни, не е баш харашо :-\ За дългите се преживява, ама късите... Не знам каква е опасността да стане мизеря, ако залепне релето, но щом заводски се прилага другия вариант, значи не е толкова опасно или изобщо не е.
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Ноември 16, 2011, 20:08:00
Отговор #4

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Не е трудно изобщо.  :) 4 квадрата кабел до релетата, по 2,5 квадрата до всеки бушон и после до всяка светлина и накрая директна маса до всеки фар. Всичко прилежно запоенко :D И препоръчително новия тип бушони. :) Къси-дълги и ще запали на някой сламата в ремаркето :P
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Ноември 16, 2011, 20:33:14
Отговор #5

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ще светна за цифрите в/у релетата на схемите:
30 - постоянен + от акумулатора , единия (неподвижния) контакт на релето.
87 - другия (към консуматора/консуматорите) контакт - включващ.
85 и 86 - изводите на намотката ( бобинката) на релето.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 17, 2011, 01:00:21
Отговор #6

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Може ли да обясниш, за какво ти е предпазител между захранването и релето ? Релетата (туморите) в инсталацията на 2103 (късните), 2106, 21061 и прочие, са толкова тъпи и желязни, че обикновено изкарват още 2 купета без да откажат.  Когато се повредят, просто спират да работят.  Не знам какво трябва да стане, за да предизвикат късо съединение в себе си. Дори да стане, бобината на релето изгаря (прекъсва) по-бързо от колкото се стопява предпазителя. Та е все тая тази работа.

Вместо безсмислено да усложняваш простото, може да помислиш върху съществени въпроси .  Защо няма предпазител на запалителната система, бобината ?  >:D Защо 99% от автомобилите с контактна запалителна система и такива бобини, нямат бушони в захранващата част към бобината.

Ноември 17, 2011, 01:19:47
Отговор #7

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Другарю Живков! :D Не съм жичкаджия и тоците малко ме плашат, щото не сме приятели :P Просто коментирах схемата от статията и също не намирам смисъл да има един бушон преди релето вместо 2 след. :) Если братушки так издялали теслами, так и надо быть >:D

Иначе на бобината с удоволствие бих сложил реле (на Фиатчето), щото на щракалката й е дошъл повече пауърът на АЦ/гръм/ДЦ-то. То и на Ладата съм сменял същия пиниз поради същата причина. Начи има файда от силовите реленца :P

Поздрав! :)
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Ноември 17, 2011, 18:07:10
Отговор #8

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Tа сега , да конкретизирам някои неща по темата:

За препазителя м/у акумулатора и клема 30 на релетата. Това е 1 вид презастраховане от страна на автора (виж схеми 2 и 3).
Споко може без него. Неудобството е , че ако по някаква причина изгори , и двете светлини(било то къси или дълги) ги НЯМА.
Всички автомобили (с много малки изключения) имат в ел. исталацията си ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прдпазители за ЛЯВАТА И ДЯСНАТА
страна на късите и дългите светлини. Те са напълно достатъчни.

Необходимо условие за хубаво свършена работа е детайлно изучаване познаване на инсталацията на конкретното МПС!
Със електромагнитни релета се решaват много задачи от естеството на електротехниката и електрониката, включително
тази на МПС- тата.На Митко Тенов (Speeder) Алфетата още предишния собствник е разтоварил контактния ключ посредтвом
голямо 40 амперово реле.
Принцип във автомобилостроенето е изпълнителните механизми, имащи пряко отношение към работата на двигателя
(запалителна с-ма , електрически клапан на ГНП при дизеловите д- ли) да не се защитават с предпазител със стопяема вложка.
Това съм го констатирал от дългогодишната си практика.

В следващия си пост ще публикувам конкретно за Ладите.
Много бих се радвал да помогна теоретически и практически на заинтересовани колеги! :D :D :D
   
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 18, 2011, 18:57:24
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
В този пост се говори за ВАЗ - моделите 2101 , 21011 , 21013 , 2102 , 21021, 21023, 2103, 2106, 21061, 2121(Нива).
След 1980г на модела 21061 са поставени релета за фаровте.
Най - тежко е положението с ,,четириочките" 2103 - цялата производствена серия, 2106 и 21061- ранните варианти до 1980г.
 
Казвам конкретно какво се прави за модели на ВАЗ без релета. Варианта ми е удобен и не изисква пускане на отделен кабел
от акумулатора до клема 30 на релетата, съотвтно и работа по окабеляване в двигателния отсек на колата.

Релетата могат да се разположат около таблото и волана , има достатъчно място.

Действие първо:

Извадете ключa за включване на светлините(габарити и фарове). На цокъла му има 3 жици:

Зелена - тя е за захранването на габаритнте светлини и осветлението на таблото.
Бяла (с черна ивица) - тя е за превключвателя на светлините (къси/дълги)
2 черни , запресовани в 1 кабелна обувка. Това е захранванато на фаровете, от постоянен плюс е.Именно това ни е нужно!
 
От тях (черните) пускаме по1 парче жица 2,5 , достататъчни са и 1,5 квадрата. До клеми 30 на 2 -те релета(за къси и дълги)
Прилежно запоени!

Точка втора:
Клеми 85 (единия извод на бобинките на релетата) се свързват ,,на маса".
 
Точка трета:
Демонтира се таблото с предпазителите. От ляво на дясно 3 -ти и 4 - ти са за дългите светлини, 5 -ти и 6 -ти - за късите.
От горната страна на предпазителите  посредством общ  мост за 3 - ти и 4 ти, респ.5 - ти и 6- ти е реализирано захранването
на дългите , съответно късите светлини. Жиците идват от превключвателя на светлините на кормилната колона.
 
То чka четвърта:
Тези 2 жици се разкъсват. Участъците им откъм към кормилната колона се свързват съответно към клеми 86 на релетата.С това
действие оперативната верига на схемата е изградена

А пък участъците им към мостовете на таблото - съответно към клеми 87 на релетата .
 
С това работата е готова . Предпазителите са си на мястото им и си вършат работата. Тези дни ще правя една Лада и щe пусна
и схема, и снимки . Много се отплеснах , но не ме мързи , такава ми е работата. А пък преподавам на студентите този предмет.... :)     
   
     
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987