Автор Тема: Класификация на старите автомобили  (Прочетена 47167 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 17, 2011, 16:06:14
Прочетена 47167 пъти

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Опитах се да съставя една класификация на старите автомобили.

Ветерани        (Veteran car) - автомобили произведени преди 1905г.
Едуардианци (Edwardian car) - автомобили произведени от 1905г. до 1918г. , включително всички автомобили от "месинговата" епоха когато се е използвал доста месинг за производството на отделни часи - радиатори, фенери, тромби
Винтидж         ( Vintage car ) - Автомобили произведени от 1919 г. до 1930 г.
Предвоенни   ( Pre-war car ) - Произведени в периода от Голямата депресия през 1930г. до малко след краят на Втората световна война - 1948г.
Класики          (Classic car) - Произведени в периода от 1949г. до 1975г.
Янгтаймери    ( Youngtimer ) - Произведени между 1975 - 1990 г. Доста условна категория, тъй като в нея попадат и много автомобили, които все още са в ежедневна употреба (особено в България!)

Като цяло, тези категории са доста условни и може да има разлики в класификацията на отделните клубове и организации.
Това успях да събера като информация от интернет.
Имам и подобна класификация в някое от списаният ми, но като я намеря ще я публикувам.

Възражения и коментари са добре дошли! :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 13, 2012, 14:25:55
Отговор #1

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Хубава тема.Отразява различни гледни точки, изчерпателно и богато.Един форум точно от такива теми има нужда, нещата не трябва да остават недоизказани.
Ето какво ще кажа и аз:още преди да взема решението да купя последната си лада, съм наясно, как в ретро средите се смята за нелепо и смешно да се прави такава кола.Имало ги още много в движение, били омръзнали на хората....Но въпреки това, аз правя тази кола за собственно удоволствие и защото я обичам.Обичам и марката и модела и.За мен е красива, не е грозна.За мен е пъргава, не е тромава.За мен е комфортна, а не неудобна...Сигурно има и по хубави от нея-но това е лично мнение.
Та моята кола, аз си я правя за себе си.Ако някой си е поставил за цел да оценява нея и труда ми, първо трябва да бъде обективен и да признае пред себе си този факт.В противен случай, няма да допусна да бъда оценяван и колата ми също, от хора, които смятат че американска ретро класика за много пари, е нещо повече.И няма да загубя нищо от това, защото колата ще продължи да ми доставя същото удоволствие.А ако някой прави кола само за изложения-тогава заслужава да го оценяват по цена на модела.
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 11:39:31 от Speeder »

Януари 13, 2012, 16:11:58
Отговор #2

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Нищо лошо няма в това и каквато и да е колата, важното е да е направена както трябва и ти да си я харесваш. Всички сме болни от автомобилния вирус, всеки се занимава с това, което му харесва - някои с антики, други с относително стари автомобили, трети пък "се кефят" да човъркат чисто нови коли и да ги правят още по-красиви или по-мощни. Чудесно е, че се занимаваш с автомобила, че си намерил такъв, от който сърцето ти трепва и ръцете те сърбят да се занимаваш!  :D Но, не ме разбирай погрешно, няма нищо общо с идеята за ретро. Това си е модерна кола. Поостарял модел, но модерна кола. Някой ден ще е ретро, това е ясно, но не и сега. Идеята за ретро/антики/олдтаймери/класически автомобили има някои варианти, в различните държави и континенти описанието и възрастта леко варира, но както и да го погледнем, това си е автомобил от днешния ден. Все още хиляди се карат на ежедневно основание, като стандартни лични автомобили. Ти твоята ще я направиш перфектна, ще бъде нищо чудно и най-добрата сред всичките, но пак е отлична или перфектна кола, но не и ретро. Една от най-либералните теории е, че моделът става "ретро" /или както там го наречете/, когато минат 30 години от датата на спиране на производството. Но както казах, това е малко прекалено либерално.

Ето какво е мнението на не кой да е, а FIVA, по този въпрос:

    Class A (Ancestor) Vehicles built up 31. December 1904
    Class B (Veteran) Vehicles built by the 1. January 1905 to 31. December 1918
    Class C (Vintage) Vehicles built by the 1. January 1919 to 31. December 1930
    Class D (Post Vintage) Vehicles built by the 1. January 1931 to 31. December 1945
    Class E (Post War) Vehicles built by the 1. January 1946 to 31. December 1960
    Class F vehicles built by 1. January 1961 to 31. December 1970
    G class vehicles built by 1. January 1971 Age limit to FIVA


Предшественици, ветерани, военни, следвоенни, класици... Но го докарват до една възрастова граница 1971, след която вече автомобилите не влизат в класацията.

Ето и една нагледна таблица /прикачената картинка/, съчетаваща два леко различни подхода за дефиниране на автомобилите, но и двата единждушни относно това, кое са "модерни", "съвременни" автомобили.

Не ме разбирай погрешно, чудесно е, че се занимаваш с колата, че ще стане перфектен представител на своя вид! И някой ден със сигурност ще е първенец по ретро-пардите. Но дотогава трябва да мине още известно време, да се навъртят малко години, за да стане автомобил от най-общо казано "ретро" категория. Въобще нямам предвид модел на колата, състояние, ценност, безценност, униканост, масовост... не, няма значение, единствено сеопитвам да изясня границите, обхвата и значението на "ретрото", това е свързано с форума като цяло и с мнението, което въобще започна тази тема.
« Последна редакция: Януари 18, 2013, 13:38:31 от dido1903 »

Януари 13, 2012, 20:38:32
Отговор #3

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Ами колега Frysko,ще ти кажа една добра новина,твоята Лада си попада в категорията ретро по всички правила на горепосочената FIVA.
И абсолютно не е вярно ,че коли след 1971 г. не влизат в класацията на FIVA.В клас G влизат коли произведени от 1.01.1971г. до 30 години преди 1.01 на текущатата година.Или сега сме 2012 ,броим 30 години назад и се получава че към днешна дата в група G влизат всички коли произведени между  1.01 1971г. до 31.12.1981г.
И тъй като Ладата на колегата Frysko e 1978 г. произведена,ако се възстанови правилно ,а това е целта на колегата,може да участва пълноправно във всяко едно ретро мероприятие провеждано под егидата на FIVA.Желая успех във възстановяването.
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 20:46:05 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 13, 2012, 20:56:26
Отговор #4

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Правилно, явно горният цитат е бил от някое по-старо издание на правилата им. А в настоящите, действащи правила наистина е така: Да е на минимум 30 години; да е запазено и поддържано в исторически правилно състояние; да не се използва за ежедневен транспорт; и следователно да е част от нашето културно и историческо наследство. ФИВА определя возилата, отговарящи на тези условия, под общото име "исторически". Интересно, че едно от основните им, определящи изисквания е колата да е "парадна", да не е за ежедневен транспорт. Това е хитроумен подход, подсигуряват запазването на историческите возила за бъдещето. Впрочем, щом е на тези години, колата на колегата изпада от категорията "модерни" и по другите дефиниции  :)
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 21:01:05 от Teodor »

Август 31, 2012, 12:15:29
Отговор #5

Неактивен 5 GTT

  • Публикации: 156
Забелязвам, че в проведеното класик-рали във Варна има коли произведени 1989г., като Пежо 205 ГТИ например. Къде може да се прочете повече за критерии и изисквания да отговаря даден автомобил, било то като класик кар или ретро?!
Интересувам се конкретно за Рено 5 ГТ турбо, произведено 1990г.

Август 31, 2012, 12:24:07
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Погледни тази тема : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=1943.0

Според мен Рено 5 си е янгтаймер отвсякъде.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Август 31, 2012, 13:54:18
Отговор #7

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Всичко по нашите ретро-ралита е въпрос на договорка с организаторите - зависи по какъв правилник ги провеждат и доколко стриктно го спазват... понякога, за да има по-голяма масовост се допускат и по-нови коли, стига да са интересен модел, примерно от лимитирана серия. Има и друг момент - гледа се обикновено годината на началото на производство на модела, а не на излизането от завода на конкретния екземпляр. Затова съм виждал да участват примерно Мини-та от средата и дори края на 90-те. Относно твоята кола - попада точно в янгтаймер категорията, тъй като началото на производството е от 1985 г.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 31, 2012, 14:21:19
Отговор #8

Неактивен 5 GTT

  • Публикации: 156
Благодаря! Значи няма пречка да се запиша в някое предстоящо мероприятие. Скоро ще бъде готово и ретрото. Ще мога да участвам в два класа.

Август 31, 2012, 14:54:40
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
И тук един очакван въпрос.
А какво е ретрото?  :D
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"