Автор Тема: Софийският Datsun 280 ZX - 1981 г.  (Прочетена 45676 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 14, 2012, 11:06:34
Отговор #30

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Сега съм със смесени чувства  :)) Върна си огнената птица,но тоя датсун е мноо як! Имаше ли някакъв технически проблем или по друга причина е седял толкова в гараж?  Иначе супер си го запазил,не е бил уличница  :)) От както Марто си взе неговия  ,още повече се зарибих по тия класики. А на твоя салона е много готин! Иначе ако беше решил да го пуснеш за продажба ,за кви пари щеше да е ? Просто ми е любопитно за колко би се продала такава кола в България :)

А между другото тая кола заслужаваше да и направиш отделна тема в тоя раздел и да и напускаш що снимки имаш нейни и инфо... То не че е късно де  :D

Март 14, 2012, 12:28:19
Отговор #31

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Разбира се, не бих искал горния ми пост да звучи малко нахално, ама доколкото са моите поне наблюдения, поне този син Зет Варненски дето съм виждал, наистина доста се предлагаше.
Ето му единствената обява със снимка на него, която вървеше в почти всеки брой на Автооказиона. Снимката е просто илюстративна, някъде свалена от нета.
На нея се вижда кола с друг цвят, джанти, и старите брони.
Иначе както писах, този дето аз съм виждал за продаване, беше по-новия лифт.

Между другото, на тоя тел на обявата обикновено, поне аз като съм звънял 2-3 пъти, някъде през 2005-2006 вече, отговаряше една мацка.
Това беше след като по-рано съм гледал колата.
А тога ва по рано, през 2003-2004, мисля имаше спорадични обяви по вестниците, ама без снимки.
Вече в обявата не казват да е имал липси на брони и комп, ама пък вече имал проблем с бенз помпа.
И другото което помня, че до последно преди да се продаде тази кола, не беше регистрирана, въпреки наличната фактура за платено мито.

А пича дето ми го е показвал на мен, 1-2 години по-рано, поне тогавашния собственик на тази кола, той нещо трудно ходеше.
И затова и си беше купил този автоматик Бенц в123.
Беше изкарал сравнително млад някакъв инсулт.
Иначе май случайно се запознахме по София, беше ме видял да карам в квартала моя Зет, той някъде до НДК имаше квартира тогава.
Ама не му помня името на пича.

Даже тогава, през 2004 някъде, като ми го оферираше той за продажба Зета, даже се беше заинтересувал да му дам на бартер срещу тази синя Зетка, моя Олдс Кътлас Сюприм купе.
Дето още си го пазя.
Защото Олдса беше автоматик, а и му харесваше.
Много мислих тогава за тоя бартер.
Ама Олдса току що го бях купил да го кара жена ми, именно заради автоматика, а и вече си имах една Зетка в гаража.
Която и леко вече тогава позагнила и не тарга, си я карах тогава баш по-редовно, и просто не ми трябваше още един брой идентична кола.
Иначе тоя синия Зет поне тогава беше много хубав.
Без ръжди, с хубава боя, и хубав салон.



Сега съм със смесени чувства  :)) Върна си огнената птица,но тоя датсун е мноо як! Имаше ли някакъв технически проблем или по друга причина е седял толкова в гараж?  Иначе супер си го запазил,не е бил уличница  :)) От както Марто си взе неговия  ,още повече се зарибих по тия класики. А на твоя салона е много готин! Иначе ако беше решил да го пуснеш за продажба ,за кви пари щеше да е ? Просто ми е любопитно за колко би се продала такава кола в България :)

А между другото тая кола заслужаваше да и направиш отделна тема в тоя раздел и да и напускаш що снимки имаш нейни и инфо... То не че е късно де  :D

Ами толкова е прашен, че не го бях карал по-редовно от 2009 година някъде, щото му се сбъгна и на моя бенз помпа, а и задните амортисйори изветряха, та се кламбичкаше доста.  :))
А те са отзад са Макферсони, нямаше ги много евтини в Европа, та трябваше от Америка някой да ми ги праща.
Ами, най големия проблем на мойта кола и беше регистрационен, че на времето заради акциза, я обмитих на шаси и двигател.
И я карах само както се вижда, с временни БГ номера, и малък зелен талон.
Разбира се, по някоя време я минах на Технотест, за протокол за пред КАТ.
С колите внесени на части, при регистриране, така се практикува.
Регистрирах я и в данъчната служба, като непускана в движение.
През 2002-2003 за известно време беше така.
В КАТ не ти правеха регистрация, ако колата не е регситрирана първо като данъчна партида.
Сега на новия соснбсртвеник му дадох разбира се, фактурите за шасито и мотора както и протокола от Технотест за въстановен автомобил.
А и тя е внос била от Евросъюза.
Сега оттам мито и акциз като едно време за нея, няма.
Така че няма да е проблем да се регистрира вече.

Другия проблем дето има, е че от един скок в дупка, и се появи пукнати в предното стъкло.
Та новия сосбтвеник ще трябва и джам да и купува.
А и преди време за да и крадат музиката, ми счупиха ляв джам на вратата.
И тогава имах един резервен останал от моя стария 300 ЗетХ монотурбо, и му го поставих него.
 Той горе-долу пасва, ама не съвсем, та е за 2 джама за купуване сега колата.

Ами, Дидо, ако си фен на Зетка, трябва да те свържа с един Варненски пич, Борин.
С него през 90-те виждахме редовно. Той по онова врме, имаше последователно, че и накуп таман 3 броя Зет 280.
като бях писал тук за неговите коли, вси1ките бяха тарги, и май 1-2 броя от тях бяха турбоверсии.
Борин беше голям маниак, даже по едно време въртеше някакъв бар на бул Арсеаналски, и си ги бешекръстил заведението- Дъ ЗетХ рейс.  O:-)

За цени, ами гедай сега.
Моя през 1994 година го купих от една Автокъща поднаематели на Софауто, казваха се- Прима Италиан карс, хахах, за 12000 марки, не помня точно, нещо такова.
В Немско или в Австрия, на място може и да е имало и по евтини.
Ама аз макар и упорито тогава вече от 1-2 години да търсих хубав ЗетХ 280, лично не намерих такива, да са и хубави, и много под 10 хилки в марки.

Всичките за по 5-6-7 марки бяха обикновено доста карани, по-бити, и и с разни неоригинални джанти и музики насадени.
Та в крайна сметка мислих, и реших да взема тоя моя, като го видях по София.
Хем беше вече докарана на място.
Тоя зет все още е и единствената ми кола, която като съм купил от Автокъща, да съм и платил комисонната за това.
В редица други случаи, по различни причини, тия комисионни от 5-10 % на къщите, ако колите не са били техни разбира се, съм си ги спестявал като разход.
 Та за тоя като поп си платих 6 стотачки в марки.
Или 5 % точно комисионна на цената.

Беше докаран от Австрия нов внос, с нова боя, нови гуми Гудиър Игъл НСТ2, и нов Австрийски преглед за 2 години.
Никакви дупки от колони или други вандалщини по салона нямаше, абе кола аптечка.
 Видимо тогава нямаше и никакви ръжди.
Ама трябваше да се усетя, че след като регистранията и е от Залцбург, това е доста планински райнон, и ако е карана там зимите също активно, ще и бливнат ръжди по-късно.
Което се оказа и така.  ;D

 Иначе дойде на ориг и доста умерен пробег, със сервизна книжка.
 Беше на 105 или 107 хил по км.
Судейки по салона, кормилото и педалите, и въобще общата кондиция, все още смятам тези км за оригинални.
Аз и навъртях към 35000 км за общо 4-5 години, пръснато на периоди по-активно каране.
Сега я дадох на 145000 или нещо такова.

Та Дидо, ако се върнем за цените, кво да ти кажа.
Е го гледай развитието на цените при моя.
Някъде през 1997-98, като ми счупиха странично стъкло, ими откраднаха 2 бр джанти, реших да я продам.
Имах тогава още няколко други интересни спортни коли, като една Сиерка Косуърт, и една Алфа спидер, та не бях заритал да я пазя и Зетката безкрайно, предвид и на проблемите по нея.

Ама тогава беше голяма инфлация, голяма криза.  O:-)
Пуснах я на примерно на 20% само от цената, на която я бях купил няколко години по рано.
А именно за 2000 марки.
Никой не реагира дори близко за тия пари.
Даваха ми само по 1000-1200 марки за нея, което естествено отказах.

Разбира се, тогава вече взеха да и се виждат ръждите, а и имаше акциз на колата да и се плаща и мито, от порядъка на 7-8000 марки.
Няколко години по-късно, вече като падна акциза до 160 коня, през 2003-2004, а и Зетките изведнъж като поскъпнаха след въвеждането на Еврото, ми даваха доста по-сериозни пари.

Тогава я комплектовах и на джанти, минах я през КАТ, и си подкарах пак.
Даже през 2002 година на парада на площад Ал. Невски за Сспасов ден, получих награда за най ориг запазен янгтаймер, хахах.
И вече примерно ми даваха по 6-7 хил лв.
Ама си бяха и богати години, а и се навъдиха изведнъж някви псевдо колекцинери с яки хилки, и купуваха на ангро.
Ама не щях да я продавам. Обичах си я Зетката.  :D

Последно преди 2 години, вече беше дошла кризата де, та цените бяха по ниски, дойдоха едни кинаджии, да ми оферират 4000 лв, или нещо подобно, да я взривявали.
Естествено, възмутих се от тая идея, и ги изпъдих.
Иначе в течение на годините съм я снимал в разни филми де, покрай американските ми коли, и нея.
За колко да я бях продалв брой, нямам представа.  ^-^

То завиди и кой колко би дал в брой де, може никой и нищо да не даде.  :))
Аз лично, не бих я дал ни за 4, нито за 5 хил лева сега, въпреки всичките и козметични и други проблеми.
Просто имам сантимент към нея, а и си беше прилично оригинална на състояние кола.
Затова и я размених само срещу кола, към която също има голям сантимент.
Иначе новия и сосбствени един наш колегаи фен, мнго не щеше дамидава моя си транс Ам обратно за нея.
Предлагаше ми 3 други масови коли на куп за нея.
 3 в 1, и то дизелчета, ама отказах, хахах.  :)

Абе ще изровя някакви тел- ГСМ или домашен на Борин да ти дам.
Той единия от 3-те му Зетки, един доста гнил и прилично ударен лайнян металик Зет атмосферен, от след лифта от 1982, го остави още преди 15-16 год в София на накаъв гъз да го кара, и онзи го изгуби щото не му беше платил паркинга на едно място цели 2-3 години.

Другия Боринов, май един бял турбо версия, той го продаде още през 90-те, и го караха тогава едни из Варна, на изтекли немски номера.
Може и това да е същия, дето сега е червен на цвят.

А най хубавия негов, един хъни голд металик, пак турбо, Борин поне до 2006-2007 някъде, още си го пазеше.
И разправяше, че само чака да падне акциза, да си го регистрира.
Сега, не знам дали след това Борин дали пак някъде не забегна по чужбина.
Ако успея да те свържа с него, и го спазариш евтино тоя медената питка металик, е това вече ще е як удар. ;D

Малко дълго стана ама, от сърце. O0
А ако имаш предвид да направя отделна тема за ТрансАма, е там в темата с моите американки ще му напускам сега хубави снимки.
А ето тук скан на обявата на синия Варненски, дето течеше преди няколко години.

Март 14, 2012, 13:05:03
Отговор #32

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Е това изглеждаше Датсуна като го взех през 1994.
Новия собстеник е перфекционист, живот и здраве, ще го върне пак в този му вид.
Иначе ориг колата е била бяла.
А аз я взех вече пребоядисана в този нелош, но затварящ го на форма графитен металик.

Март 14, 2012, 13:50:45
Отговор #33

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ххе, добре ,че си пазя в офиса всякакви документи. Почти като архивите на КГБ съм.  ;)
Е изрових и визитната картичка на бившия бар ЗетХ на Борин.
На някакъв друг булевард му е адреса, не този дето уж го помнех.
Тоя даден ГСМ, разбира се отдавна е невалиден, ама на дом му тел техните може да го знаят къде е сега Борин, или да му дадат актуални ГСМ-и.

На другото листче, бялото хвърчащо, му има последния актуален тел на Борин, от някъде 2007 година.
 А отдолу са и домашните и последни известни номера на стария сосбственик на синия Зет- Димитър. Викаха му и Джими.
Те бяха близки с Борин.
Та Димитър, ако и той още отговаря на тия телефони де, може да знае каква е съдбата и къде е сега, и последния останал Боринов ЗетХ.
Отзад на картичката, освен дом тел на Борин, отдолу е написал и тел на един Димитър.
Така се казваше момчето- стария собственик на синия ЗетХ, дето аз съм го гледал по Варна.

А ето му и снимки от последните му месеци na моя Datsun, все още в моя гараж на завет.
Сега ще постои малко навън при новия собственик, докато го разкости да го реставрира.

Абе Датсун Форевър.  :P
Предвид че вече съм имал 1 ген 300 ЗетХ, и тоя 280, а пък не харесвам чак толкова много последния 300, оня ТТ, много съм навит най-накрая на 240-260 Зет.  ;)
Като тези долу на снмката с брадатия чичко в костюм.  :D
Ако някой знае къде има в БГ такъв даже и бит на състояние, да свирка.
Ще бъда наистина благодарен за инфото.  :)
« Последна редакция: Март 14, 2012, 14:26:15 от USfan »

Март 14, 2012, 14:30:43
Отговор #34

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Леле как ще го вздривяват бе тия луди ли са  :D Мерси за подробното инфо,ти си енциклопедия бе човек ! От де го изнамери ,че и визитка на тоя бар ... изглежда нереално ,никога не съм си представял ,че е имало бар с такова име  :D

Има неща за оправяне по твоя Зет но се радвам ,че е попаднал в точния човек  ;)А тоя транс не го ли беше продал зад граница ? Имам някви такива спомени от американския форум... За сега не се мъчи да намираш телефони ,питам само от любопитство ,понеже нямам възможност да поддържам две коли в момента...То аз нямам възможност да я купя ,та камо ли поддръжка  :D А интересно какво ли е станало с тая медена питка ... Викаш не си  я мяркал известно време....Дано не я е изнесъл навън,че и турбо версия...

Март 14, 2012, 18:30:59
Отговор #35

Неактивен Martillius

  • Публикации: 686
    • JDM Classics Bulgaria
Младежи :) в Ибей има ZX колкото щеш - турбо версии хич, ако някой търси да купува да ми каже. В момента върви един аукцион за една с ляв волан в Англия. Виж Z вече е друга работа и тях ги има но цифрите започват от 2000 паунда нагоре и то проекти, а не що годе в добро състояние.
Тоя за който говориш с инсулта е бил собственика на червения Зет във Варна, но не е бил бял на времето, мисля че е бил лилав, като в една от рекламите.

Март 14, 2012, 21:24:35
Отговор #36

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Аз тотално се обърках с тия нисани ваще  :D Само се чудя тоя тъмно син май беше варненски с широки гуми и як звук дето го мярнах... той на кой е ?

Март 15, 2012, 00:12:28
Отговор #37

Неактивен Martillius

  • Публикации: 686
    • JDM Classics Bulgaria
Той е на Емо и той отскоро е вече във форума.

Март 15, 2012, 18:42:31
Отговор #38

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Той е на Емо и той отскоро е вече във форума.
Ааа, тъмно син бил неговия, значи това може да ме е объркало.  :))
Ако наистина не ставеа въпрос за една кола.
Този който аз съм гледал едно време, на Джими, беше по скоро светло до турско син.

Е добре де, този на колегата от Аспарухово с Елсервиза, беше едно време оригинално средносин.
Защото като си говорих с него преди години, той ми каза че го е купил някъде през 2005 или 2006, баш от Джими, дето имаше инсулт.
Значи ти правилно си казал, че той е боядисан сега червен. Жалко, защтот посл като го гледах през 2010, беше с добра боя.
Той беше и с ориг от тесни 6 лъчеви джанти.
А пък този тъмносиния, дето е на колегата Емо, и той казва че  негов от 1992 год, цялото това време в БГ ли е бил? Или от скоро е докаран?
Ами златистия турбо на Борин, трябва да се крие по Варна, надали го изнесъл в чужбина.
Той както казах често пътуваше, ама надали с него ще тръгне навън.
 Той нямаше БГ номера, не беше обмитен поне до 2007, така че бил труден за каране, особено през границите.

Както и да е, дали са 3,4 или 5  броя, в момента Варна е града с дистанция, с най много Зетки на глава от населението, от всеки друг град в БГ, че и сигурно на Балканите...  ;D


Март 15, 2012, 20:07:34
Отговор #39

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Да и особено ако се съберат на едно място ще е чудно  >:D Лятото трябва да отидем до Златните ,дано да дойдат пак онея индонезийци ли бяха какви с яките датсуни и нисани ....