Автор Тема: Американките на USfan  (Прочетена 82324 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 14, 2018, 12:27:53
Отговор #130

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Здрасти Саше, ами единственото дето му липсва да се задвижи пак, след като съм сложил на него още 2014 година, нов маховик и зъбен венец,и даже уякчен Борг и Бек клъч комплект, е скоростната кутия.
Както съм писал, имам в момента налични и пак счупени, 2 кутии Борг Т-5, за него.
Едната му е оригиналната, ремонтирана у нас зле.
А другата е една готово ремонтирана отвъдокеанска, дето след допуснах грешката да купя за по евтино /след повторното счупване на оригиналната/ не рециклирана в САЩ от известен сервиз, а рециклирана в Мексико от някаква си местна фирма.
Вметвам обаче, че цялото сегашно производство на ръчни кутии на Борг-Уорнър, продавано под марката Тремек, е отдавна също изнесено в Мексико.

За да не купувам пак калпаво рециклирана кутия, със свързаните с това рискове /с моите 2 налични не ща да се занимавам, много са заминали, а и не са Уърлд клас Спек/, чакам вече сигурно 1 година, чичо Стенли да се накани да почнем да разглобяваме един негов Тъндърбърд, дето му го бях намерил за части да си има за Меркури-тата Кугар още преди години.
Тоя Бърд е много малко каран, и кутията му е точно Т-5.
Причината да чакам кутията от Стенли, а и преди това да търся някакви уж запазени кутии, е отн. високата цена на рециклирана не в Ред-Нек И-бей сервиз, а в някой сериозен такъв, като оторизирани директно от Форд сервизи.
А и трябва да е Уърлд клас спек, та да издържа с резерва въртящия момент, специално на 5.0 ГТ мотора, който тук е към 400 Нм.

Съответно, цената на такъв ъпгрейднат и качествен рециклаж, няма да е 500 долара, отива към 2 бона в долари, плюс доставката до БГ.
Ето например като тази кутия.

https://www.ebay.com/itm/Performance-Rebuilt-Ford-Borg-Warner-T5-GM-F-body-or-S-10-Tail-2-95-/163239640729

Разбира се, ако ще се дават толкова пари, по добре да се вземе нова Тремек Т-56, дето даже е 6 скоростна, и е слагана на 4 Ген. Кобра, и пост 2009 Мустангите серийно. Но тя ще е вече над 3 бона Доларес. Е такава.

https://www.ebay.com/bhp/tremec-t56

Така че новото си е ново.
А е с такава ребилдната по Е-бей, като по-долу описаната /уж моята бе и с нови валове, освен синхрони и лагери/, се прекарах пред 8 години.
Уж ребилд в УСА като тая, а се оказа нито в УСА, нито особено добър ребилда.
Скъса ми се първичен вал, дето е най-дебелия, и би трябвало и да е закален добре, а той се оказа, че въобще не е термично обработен след струговането му.

https://www.ebay.com/bhp/borg-warner-t5

Ето и резюме на различните версии на моята кутия Т-5.

http://www.moderndriveline.com/Technical_Bits/t5_history.htm


« Последна редакция: Октомври 14, 2018, 13:35:17 от USfan »

Януари 05, 2019, 23:32:25
Отговор #131

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
3имен упдеит от малко роднински коли.
А именно, с двата семеини Форда на братовчедката.
Мустанга фастбек се3онно почива, но биг Бронкото, след баданосване на пластик хардтопа, та да даржи на влага, вижда активно каране по Мунхенските булеварди, а и недалечни далечни горички.











« Последна редакция: Януари 05, 2019, 23:46:57 от USfan »

Септември 12, 2020, 18:06:52
Отговор #132

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето един оригинален едновремешен тест на 1 Ген. Пробе ГТ, от дебютната и 1989 моделна година, каквато точно такава върхова пърформанс версия, е и моята ГТ Турбо, направен от тогавашното популярно американско автомобилно списание и ТВ предаване- Моторуик.

А пък на моето ГТ, след над 2 години липса на сериозно каране, в следващите дни или седмици му предстои смяна на маслата по мотор, скорости, и сервото на волана, както и смени на други консумативи, а също и ауспуси.

Така че след като приключат тия обслужвания, които ще бъдат направени в специализирания сервиз за американски коли- Кобра 2, намиращ се в комплекса Делта Хил в планината Витоша /по-долу е линка с темата с профила на сервиза/, ще има и снимки и подробности от тези отн. леки операции.

Ето тук и има и направена от мен тема, за дейностите, извършвани от Автосервиз Кобра 2.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2916.130.html

&index=5

« Последна редакция: Септември 12, 2020, 18:13:57 от USfan »

Септември 23, 2020, 02:01:40
Отговор #133

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
И така, тия дни най-пригодната /заради предното и предаване и 4-каналния АВС/ ми за зимно каране американка /не че съм я тормозил много или въобще миналите зими, понеже като има сняг, карам Фронтерата/, реших да я обслужа с каквито неща имаше за смяна, че да седи все пак и тя за резервна за зимата.

По принцип трябваше да и направя някои обслужвания, които не изискват непременно ходене до специализиран сервиз, като само да и сменя маслата в двигателя и скоростите, и да се сложат нови накладки на спирачките /неща които правя и сам/, а също и монтаж на зимни гуми.

Но запецнах със смяната на маслото в скоростите, и реших да хода при нашия колега ретрофен Сашо, главни ямайстор на сервиз Кобра 2, той да ги свърши.  :))
При турбоверсиите на тези близнаци Пробе 1 Ген/Мазда МХ-6 купе смяната на трансмисионното масло на ръчните скоростни кутии е невъобразимо трудно, понеже турбоверсийте имат радиаторче, а и филтър за маслото в скоростите /маслото в случая е Спек като АТФ, както на автоматиците/, който пречи на достъпа и на двете маслени пробки.
Допълнително при Пробата този достъп се усложнява и покрай наличието на механизмите на вдигащите фарове, които разбира се, липсват при МХ-6.

Та, главния майстор на сервиза Сашо лесно се оправи със смените на маслата, но констатира и вече отишла си средна тръба на ауспуха, която направо беше откачена в частта и откъм катализатора /все пак беше оригиналната, и над 28 годишна/.
Пробите турбо серийно са с 2 инчови на диаметър средни тръби, което прави към 51 мм.
Сашо обаче сред неговите много наличности останали американски ауспуфни тръби от разл. авторитетни фирми, намери такава на 2.25 инча диаметър, и решихме да поставим нея, та да подобрим пропускливостта на този иначе чудесен 2.2 литров бензинов турбо мотор.
Така че с новата средна част на генерацията, Пробата вдига обороти като изтървана, много съм доволен.

Сервиз Кобра 2 между другото, редовно поръчват и поставят на свои клиенти пърформанс американски ауспусни гърнета и цели генерации.
След смяната на такива генерации, в сервиза винаги остават резервни тръби и гърнета в хубаво състояние, които за някакви такива дребни ауспуфни ремонти, може да се използват повече от успешно.
Майстора Сашо има и разни заваръчни апарати, които да ползва при такива монтажи, макар по принцип да предпочита да слага скоби, за да са демонтируеми по-лесно тези генерации.

След тези обслужвания и възстановената изправност на генерацията на Пробата, после ходих и при гумаджия да и монтирам зимните гуми /тях ги имам от няколко сезона, и все се каня да си купя отделни джанти за тях/.
За естетите сред четящите  :)) , отбелязвам, виждащите се свободни червени жици в двиг. пространство бяха временно пуснати преди 2-3 години, да хранят СД-сменявача и отделния Аудио-усилвател в багажното пространство.
Но, тия дни са премахнати повечето от тях, да не загрозяват гледката на по принцип доста чистия и подреден двигателен отсег.
Така че Пробата засега върви добре.
Прибрах я от сервиза в Делта Хил без проблеми, и я пъхнах дето и е мястото, в гаража ми сред разните други нейни връстници, модели от славната епоха на 80-те години.

Само остава тия дни да и ударя една прахосмукачка вътре, и една паста отвън, и ще е напълно готова за известно количество радостни моменти и в предстоящите по-хладни месеци.
Ето и линк съм темата на сервиза, където се извършиха тези конкретни обслужвания по нея сега.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,2916.msg157546.html#new































Септември 23, 2020, 02:05:24
Отговор #134

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811





























Септември 23, 2020, 11:52:43
Отговор #135

Неактивен дядо владо

  • Публикации: 44
Люси, замислял ли си се, ако всеки тук пишещ напляска толкова много еднотипни (безсмислени)снимки на возилото си какво ще стане със сървърното пространство?
Старомоден-няма вайбър, скайп и т.н. 0877 17 07 27

Септември 23, 2020, 14:06:14
Отговор #136

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво за свършената работа, ама и аз да измрънкам за снимките. На мене ми се губи писаното, а ти пишеш интересно и те следя с удоволствие какви ги вършиш по колите.
Кажи каква хватка правиш, за да сипеш наведнъж по 20 снимки. Аз се боря като прасе с тиква със всяка снимка.

Септември 23, 2020, 16:38:28
Отговор #137

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Браво за свършената работа, ама и аз да измрънкам за снимките. На мене ми се губи писаното, а ти пишеш интересно и те следя с удоволствие какви ги вършиш по колите.
Кажи каква хватка правиш, за да сипеш наведнъж по 20 снимки. Аз се боря като прасе с тиква със всяка снимка.

А, радвам се че ти харесват някои неща по тия теми с моите коли, и благодаря за оценката на все пак отн. по литературните описания на дадени технически дейности.  :)

Ами за снимките, първо да се вметне, че то сървърното пространство предполагаемо е прилично голямо, та от Пикхост качванията на някой си да вземе да се задръсти.
А и аз снимам от стар телефон, и настроен на резолюция на снимка от само 300-400 кБ, така че надали правя хипер-гигабайти обем на качвания, общо от някой такъв снимков ъпдейт.

Тука специално в точно тоя ъпдейт пост за Пробата, сега съм качил само няколко десетки снимки, което е нищо.
Напр. в поста за Ретропарад Кюстендил, съм качил над 200 снимки наведнъж /е, разделени на няколко порции/.
Да има повечко визуално инфо не е лошо, та да може който иска, да си се вглежда в каквито ракурси са му интересни от коли и обстановки, така мисля.

Разбира се, ако е даден комп на четящ тук е позадръстен и за това е бавен, или Нета е бавен, трудно ще се отваря и визуализира така оформена поредна страница с 200-300 броя снимки.
При мен това се е получавало, като съм отварял и мои и чужди теми от форума с качени повече снимки на страница, в зависимост какъв комп или източник на Нет съм ползвал.

А аз пък в системата на качване на Пиксоста съм наопаки от Момчил.
Качвам по толкоз снимки, защото ми е по-лесно да ги копирам накуп на ред от по 10 снимки, или примерно няколко реда от по 10 снимки /Уиндоуса ми така ги подрежда ако са с иконки, по 10 броя снимки-иконки, на ред/, отколкото пък една по една да ги отсявам.

Иначе, администраторите на Форума пространно са обяснили там в специалната за това тема, май двата или три леко разл. начина на качване на снимки.
Въпроса е да ползваш мишка при процедурата на качване на снимки, там за мен е голямото улеснение.
Ето при мен как го правя.
Процедирам така, описвам ги като хронологични стъпки, доколкото може без скрийншот.
---------------------------------------
1. Отварям Пикхост.Нейм, чрез надписа долу- Натиснете тук за прикачване на картинки.
2. Оттам се отваря червено рамкирано правоъгълниче с надпис вътре- Прикачи.
3. Чукам тоя надпис.
И след това той ме руутва-насочва към папките ми и подпапките със снимки и файлове.
Там дето се намират на всеки комп в- Май Пикчърс, Май Документс, и прочее.
4. Там ми се отваря вече на моя Уиндоус друго квадратче долу под снимките- Отвори.
И с помощта на мишката на десния клавиш, избирам-ограничавам редовете снимки, дето искам да кача в Пикхоста.
И тук може да отбележа, че поне на мен тази операция ако я върша от тъчпад или от телефон, ми е неимоверно по-трудно да го направя това маркиране, отколкото с мишка с мех. бутони.

5.Та, след като така ги отворя и избера снимките, Пикхоста ги отваря на иконки, ако ще и 50 броя наведнъж да са, и се изписва от него- Имидж Превю.
6. Оглеждам ги така снимките пак, и ако ми харесват какви съм избрал /може и да изтрия някои снимки обратно, та да не се качват с целия пакет/, натискам зеления правоъгълник- Прайвит Ъплоуд.
7. чакам няколко секунди обикновено, Пикхоста да си ги Ъплоудне.
След което той ми изписва- Ъплоуд Комплит, и в един голям бял квадрат, ми изписва поредицата нови имена-кодове на снимките, които им е дал вече Пикхоста.
8. И тук вече идва тънкия момент, заради който ти може би ги избираш снимка по снимка, а аз ги качвам накуп.
Та, за да ги вече кача тия новите имена-кодове на избраните снимки, директно накуп, а не 1 по 1 в отворения пост в дадена тема, правя така-
-----------------------------------
9. Над големия правоъгълник с вече новонаписаните кодове на снимките има малко правоъгълниче, в което пише- Ембед Кодес.
10. Чукам това правоъгълниче, и се отваря една ролираща вертикална лента с кодове с разл. имена.
11. От тази лента си избирам, ама само и точно- раздела- ВВ кодес.
12.И от този раздел, чуквам само и единствено- ВВ коде Фул.
13. След което, така новодадените Пикхост имена на снимките, пак се преименуват автоматично.
Така всяка качена снимка вече започва с надпис-ИМЖ, и завършва с надпис- ДжПЖ,ИМЖ.
---------------------------------------------------
14.След като така се появи една колона надписи с кодове с тези им начала и окончания написани долу в големия квадрат, върху тях с всичките тия написани работи, излиза едно малко плаващо и криещо се правоъгълниче с надпис- КОПИ.
15.Чуква се това правоъгълниче с левия горен бутон на мишката, и всичките тия кодове на снимките вече са готови за пействане с мишката /пак уточнявам, правя го с нормална механична мишка, не тъчпад/.
15.И после, отива се в отворения пост-тема, и там се пренася-пейства, с десния клавиш на мишката, цялото това инфо с кодове, касаещо пакета качени вече в Пикхост снимки.
16.И, в отворения пост там някоя тема, така като се появи след пействането вертикалната колона ИМЖ-ДжПЖ-ИМЖ кодове на снимките, просто се чуква- Запази.
И готово, Поста по дадена тема, вече е напълнен със снимки.
---------------------------------------------------
Пояснявам, каквито английски надписи се появяват там, в обясненията за тях тук в свободен стил ги транскриптирах на български, че ме мързеше постоянно да обръщам азбуката.

Та, ако се следва буквално е тая процедура, ползвана от мен, не по 20, ами по 3 х 20 броя снимки може да се качват на един пост наведнъж.
Разбира се, в зависимост от резолюцията им, Пикхоста ще отхвърли всичко над 25 Мба общ обем на порцион качване, ако не греша.

Момчиле, пробвай дословно това което съм написал, да видим какво ще стане.  ::)
« Последна редакция: Септември 23, 2020, 17:16:29 от USfan »

Октомври 10, 2020, 23:19:37
Отговор #138

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Мда, преди по-бавно и по-рядко, а сега все по-бързо и по-често, върховите спортни модели на американците от 80-те години, заемат полагащото им се място в световната автоистория, а и в гаражите на ентусиастите.

В случая, в последната година станал доста популярен по Тубата Авто Магйосник, който по принцип работи универсален технически майстор по всякакви екзотики и по-стари коли, демонстрира тук този клиентски 3-та Ген. Фокси Мустанг Ве-8 кабриолет, който е абс. същата версия и спек като моя 1987 Станг кабрио.

А именно- ГТ версия с върховия Хай Аутпут 5 литра осмак с инжекция, и с редките дори и при ГТ версиите, 5 ръчни скорости.
Другото подобно на моя е, че е същата по-ранна от 1987 до 1990 години правена версия на лифта на Фоксито със затворената горе аероброня, и още 15-ките на цолаж турбинни лети джанти.
Този 5.0 ГТ вътре е също със светлосива естествена кожа като моя, но пък го намирам и че е с по-интересен цвят отвън, с този му страхотен син металик /моя е с черен лак фабрично излязъл/, както и с по-готиния бял на цвят гюрук /моя е със стандартен черен/.



« Последна редакция: Октомври 10, 2020, 23:27:00 от USfan »

Октомври 15, 2020, 15:45:41
Отговор #139

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Последното, дето очаквах да намеря сред страниците с клубове в слънчевия щат Флорида, и сред многото специално там групички и сдружения на собственици на Ламбота, Ферарита, и сие екзотики, е Форум и клуб на собствениците на Проби.  O:-)
Но, Америка е голяма и пълна с чудеса страна.

За собственици и водачи на 2-те генерации, както и за такива на МХ-6 купе, това е полезен линк, пълен с инфота за ремонти, както и с наличия на електрически и вакуумни схеми на разл. версии слагани в тях двигатели.

http://floridafordprobeowners.club/

А този пък сайт касае доста възможните и отн. лесни пърформанс подобрения по 1 Ген турбо модели, като моята ГТ.

http://performanceprobe.info/performanceprobe/forums/



« Последна редакция: Октомври 15, 2020, 15:49:39 от USfan »