Автомобили > Американски автомобили

Американките на USfan

<< < (34/34)

USfan:
Малко с 2 месеца закъснение, но отговаряме да пораздвижим темата, вкл. и с някои снимки.
Ами на Олдса Калайс и Лебарона, които /извън Пробата ми Турбо ГТ/ са ми почти единствените американки с предно предаване, дето имам, им бях напускал обяви тук в темата преди за продаване.

Тия седмици трябва пак да ги активизирам, че реално тия 2 американки не ми трябват, а само им плащам граждански от време на време, без въобще нещо да правя с тях.
Лошото е че като дойде пролетта, ще съм по редовно извън София, така че и ще е по-трудно да се правят ангажименти да бъдат показвани.
То и пък, не че има много желаещи у нас точно на пазара, за такива подобни от 80-те, субкомпакти персонал уж-лъкшъри купета, така че не е толкова драматичен въпроса с продажбите им.

Специално 1986 Олсдсмобила Кътлас Калайс Сюприм е доста по-интересната и луксозна /ако ще и по-бавна кола/ от спрямо 1992 Лебарон турбо Купе.

Някъде преди Нова година точно се хванах да си пререждам колите в основния ми гараж, че бях ги наредил на 2-3 редици точно, което значеше, че ако искам да вадя някоя по-затикана кола за каране, трябваше поне 1 или 2 броя по-предни коли да размествам, че да извадя нещо отзад.
Така че писна ми да правя  постоянно размествания, и реших малко по-радикално да действам с гаражирането.

Всъщност още през лятото оставих Голфа 1-ца кабрио оставих на морето на Балчик на гараж, че да го карам там по крайбрежието евентуално и това лято, но сега преди празниците реших още да разчиствам гаража.
Та, жребия за излизане навън засега се падна на горкия Олдс.

Той, след почти 20 години непрекъснато гаражиране, и след като е бил досега каран в семейството ми само една зима, откакто го имам /в 2003-2004 от жена ми тогава/ го изкарах малко да пообиколи улиците отново.

При карането му тия дни и седмици /само в квартала, че няма преглед/ се показа добре като цяло, за почти 40 год. кола.
Тих, комфортен, с доста стегнато окачване и хубав на включване автомат, но само с мотора има някои малки проблеми.
Извън това, дето кабелния сноп там /по-принцип на тоя моноинжекция 2.5 литра Тех-4 мотор няма много електроника, даже никак/ трябва да бъде подменен от някой майстор жицаджия с нов /в САЩ може да има и комплекти афтърмаркет ГМ-снопове сигурно на невисоки цени/, се появи и проблем с цил. глава.

Всъщност цил. глава я смених с такава от Понтиак Фиеро с Тех-4 мотор, още в 2010 год, но досега Олдса въобще не го бях карал и с напълнен антифриз, въпреки че в 2011-2012 год. Олдса бе изкарал и участия в няколко видеоклипа в киноцентъра Бояна снимани /вкл. и бе абс. водещата кола в 2012 година мегарекламната кампания на немската верига магазини за аудиотехника- Сатурн/, ама тогава само бе местен по 100-200 метра, и пак бе без вода в мотора.

Та, реших сега да го напълня с антифриз, ама се оказа ,че антифриза леко подлизва отстрани през новата гарнитура на цил. глава, и капе, дори и да не е загрял мотора.
Много интересен казус, предвид че главата дето сложих, бе в идеално състояние, без нацепвания, хем и нея профилактично я минах на една фреза, та да е абс. равна като повърхност.

Съответно, зарових са по Нета в историите с тия така нар. Айрън Дук правени от дивизията Понтиак мотори, и се оказа, че тия техни 80-ски Тех-4 версии моноинжекции /преди това са карбураторни/, са всичките уж почти еднакви, но с една малка разлика.

А именно, на версиите от 1982 до 1984 год. разположението на 8 от 10-те отвора за цилиндровите шпилки, си е еднакво с на тези от 1985 до 1988 год. версиите, но последните 2 крайни отвора, което са откъм задната част на цил. блок и глава, са гадно изместени като съосие с някой и друг мм, на едната версия спрямо другата.
Съответно, на 1984 екс-Фиеро главата, спрямо ориг. ми 1986 Олдс-блок, тая разлика дава възможност на антифриза да протича покрай тия отвори за шпилките, и да си сълзи.

Може разбира се, някои шлосер да се опита някакви втулки или преходници да направи, че да оправи съосието на тия 2 отвора спрямо шпилките.
Другата алтернатива е разбира се, да се намери в САЩ или в Европа, 1985-1988 версия цил. глава за Тех-4, която всъщност и ще доста евтина понеже никой много не ги търси тия 4 цил. мотори, нито части за тях.
Всъщност и до 1992 год. тази Тех-4 глава е същата /но след 1988 год вече смук. колектор е правен за многоточкова инжекция/ и с такава смяна, мотора и колата ще станат отново идеални откъм техн. гледна точка.

Ето актуални снимки на Олдса, още от гаража.

 и от чудесната есенно-зимна София, за фон.


















USfan:
И с малко есенно-зимни фонове.




















USfan:
Калайс /и въобще всички еН-бодита на ГМ от 80-те и 90-те год, както останалите от тризнаците субкомпакти на Олдс-Буик-Понтиак, моделите Буик Съмърсет и Понтиак ГрандАм/ покрай предното им предаване и отн. тесни гуми, всъщност са доста проходими и добре движещи се на сняг и лед, за коли без никакви тракшън помагала.

















Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия