Автор Тема: Премахване на корозия от детайли  (Прочетена 133830 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 19, 2011, 14:59:21
Прочетена 133830 пъти

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
&feature=BFa&list=HL1319910967&lf=mh_lolz В този клип се показва как една 'вана' с разтвор от сода бикарбонат и вода съгласувано е подаване на прав ток.
Рецептата е следната:
Токоизточник 6/12/24 в прав ток-става всяко зарядно за акумолатор.За електролита; вода и сода бикарбонат,пропорциата 1л вода-1супена лъжица сода. Катода /-/е почистваниа детаил,за анода /+/ някое нептребно желязо.
Не съм пробвал,но мисля да го направя на клипа изглежда доста правдоподобно.

П.п темата е взема от друг форум

Декември 19, 2011, 16:25:47
Отговор #1

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Да, пробвал съм го, става. Само че при мен беше сода каустик. Допустими са различни рецепти. Количеството химикал е на око, не е нужна супер прецизност. Както каза, слага се предмета, едно непотребно желязо, свързва се зарядното и готово. Пред очите ти повърхността на предмета започва буквално да ври, като разтворимо хапче, отделят се милиони миниатюрни мехурчета. И ръждата направо пада, ако е дебела - пада буквално на парцали. Желязото излиза от процедурата абсолютно чисто, без никаква ръжда!

Има и някои дребни неудобства. Първо, след обработката повърхността прилича на стар алуминий. Сивкава, матова, тъмна, при това цялата една такава грапава, като на микро-дупчици, микро-порички. Процесът вади всичката възможна ръжда, окиси, дори и от дребните пори на метала, така че колкото е по-ръждясал, толкова по-грозно става след обработката! Ако е нещо за "представителни цели", трябва да се обработи, боядиса, ако трябва полира и т.н. То впрочем боядисването е строго задължително, тъй като процесът оголва напълно химически повърхността и ако се остави, предметът започва да ръждясва с реактивна скорост. Веднага след обработката трябва да се подсуши качествено и или да се грундира/боядиса, или да се консервира със смазки.

Декември 19, 2011, 19:39:53
Отговор #2

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Ето Ви още една рецепта за премахване на ръжда:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=38326
и цял раздел за ръжди и антикорозионна обработка приложима в/у всяко желязо не само автомобил
http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=174
повярвайте там пишат много умни и препатили глави.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Декември 20, 2011, 14:23:18
Отговор #3

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Да, пробвал съм го, става. Само че при мен беше сода каустик. Допустими са различни рецепти. Количеството химикал е на око, не е нужна супер прецизност. Както каза, слага се предмета, едно непотребно желязо, свързва се зарядното и готово. Пред очите ти повърхността на предмета започва буквално да ври, като разтворимо хапче, отделят се милиони миниатюрни мехурчета. И ръждата направо пада, ако е дебела - пада буквално на парцали. Желязото излиза от процедурата абсолютно чисто, без никаква ръжда!

Има и някои дребни неудобства. Първо, след обработката повърхността прилича на стар алуминий. Сивкава, матова, тъмна, при това цялата една такава грапава, като на микро-дупчици, микро-порички. Процесът вади всичката възможна ръжда, окиси, дори и от дребните пори на метала, така че колкото е по-ръждясал, толкова по-грозно става след обработката! Ако е нещо за "представителни цели", трябва да се обработи, боядиса, ако трябва полира и т.н. То впрочем боядисването е строго задължително, тъй като процесът оголва напълно химически повърхността и ако се остави, предметът започва да ръждясва с реактивна скорост. Веднага след обработката трябва да се подсуши качествено и или да се грундира/боядиса, или да се консервира със смазки.
Да то ако желязото е много ръждясало се подразбира,че там кадето падне ръждата остава на дупки.Мисля да пробвам да видя как ше стане и може би една по-голяма вана да си направя за такава работа материалите не са скъпи,а пък и да може няколко неща наведнъж да се пускат.

Декември 20, 2011, 14:24:20
Отговор #4

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Ето Ви още една рецепта за премахване на ръжда:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=38326
и цял раздел за ръжди и антикорозионна обработка приложима в/у всяко желязо не само автомобил
http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=174
повярвайте там пишат много умни и препатили глави.
Аз от там взаимствах темата и трябва да се зачета повече.Това е голям "терикатлък" не се харчат много пари и усилия.

Декември 20, 2011, 17:37:01
Отговор #5

Неактивен mitaka_sl3

  • Публикации: 13
Не знам как но попаднах на това и смятам че това може да помогне на много хора. Все още не съм го изпробвал по ред причини, но и този момент ще дойде.Успех на всички.

Декември 20, 2011, 19:47:29
Отговор #6

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Ето Ви още една рецепта за премахване на ръжда:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=38326
и цял раздел за ръжди и антикорозионна обработка приложима в/у всяко желязо не само автомобил
http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=174
повярвайте там пишат много умни и препатили глави.
Аз от там взаимствах темата и трябва да се зачета повече.Това е голям "терикатлък" не се харчат много пари и усилия.
Електролизния начин е добър за дребни детайли.За калници врати шасита и др. едрогабаритни части дрябва голяма вана която едва ли всеки има в къщи.Тогава идва на помощ метода със разтвора от солна киселина и уротропин който тия дни мисля да пробвам и ще пусна после резултата.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Декември 20, 2011, 23:15:59
Отговор #7

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Ако го изпробваш непременно пусни тема.Ако се открие начин да се сваля ръждата на по големите чаркове без да мааш с шкурката ше е екстра

Декември 21, 2011, 11:52:04
Отговор #8

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Ако го изпробваш непременно пусни тема.Ако се открие начин да се сваля ръждата на по големите чаркове без да мааш с шкурката ше е екстра
Хората са го открили отдавна, метода се казва "КУПИ СИ НОВ" :)), това в кръга на майтапа, аз съм почиствал със сода бикарбонат остатъците от киселина на акумулатора по стойката, само че там неможе да се направи електролизата.
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.

Декември 21, 2011, 20:05:16
Отговор #9

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Дори и да не е с електролиза.Да то трябва да има някакъв химичен процес иначе няма как.Въпроса е да стане на секундата.А за метода 'купи си нов' то го има ама без пари никаде не дават то за тва има една хората прават такива експерименти.Не питай старило а питай патило има една приказка  :D