Автор Тема: Премахване на корозия от детайли  (Прочетена 135019 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 26, 2011, 18:06:59
Отговор #10

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Понякога метода"КУПИ СИ НОВ" не действа.Намерете Ми нови калници за Москвич 403 и тогава ще говорим.Доставка от Русия не става изпробвано и никой неще да се наеме да изпрати.Поне там където Аз пробвах.Пожелавам Ви успех.

П.П. Тия дни времето Ми обърка експеримента но след празниците ако не вали ще забъркам малко киселина за проба.
« Последна редакция: Декември 26, 2011, 18:11:07 от dino412 »
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Януари 06, 2012, 18:19:13
Отговор #11

Неактивен auto_forum

  • Публикации: 14
И аз пробвах върху едно ладово огледало. Ето малко снимки http://torredo.snimka.bg/automobiles/lada.210105.26028111

Януари 06, 2012, 19:26:19
Отговор #12

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
Добре е станало,но това не мисля че точно е за огледалата да става но за някакви планки по добре

Януари 06, 2012, 21:22:49
Отговор #13

Неактивен опел фен

  • Публикации: 19
  • Никога не се страхувай да правиш това, което не ум
и аз пробвах но нешто не ми се получи     сигорно радтвора е бил слаб
[/url]

Януари 08, 2012, 12:07:29
Отговор #14

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
и аз пробвах но нешто не ми се получи     сигорно радтвора е бил слаб
Ами кажи точно какво си направил стъпка по стъпка и ще търсим проблема заедно.На мен ми е много интересно след като за първи път изгледах клипчето как това ръждясало парче ще излезне без капка ръжда после,но ето че се получи(поне във видеото).Аз за сега няма каде и как да го пробвам и ако някой прави опити били то успешни и неуспешни нека сподели как го прави да видиш как става тоя номер  :)

Януари 08, 2012, 19:15:44
Отговор #15

Неактивен опел фен

  • Публикации: 19
  • Никога не се страхувай да правиш това, което не ум
както следва  сложих 2литра вода и 3 супени лъжици  сода  бикарбонат    в един леген  и кабелите от зарядното  както си трябва единя за ръждивата ламарина а другия за едно непотребно  парче желязо   ръждата  неможа да падне само  ламарината  поберя   :D   мисла че е  от  тока  зарядното е 12в. 1 ампер
[/url]

Януари 09, 2012, 19:09:13
Отговор #16

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Имам чувството, че със сода за хляб не става! Не съм пробвал с нея, но както чувам, дори с наситен разтвор не се получава много добре. Затова днес реших да направя една малка проба по изпитания метод, със сода каустик /натриева основа/. Правил съм го преди, чистил съм неща отлично, ама все пак да проверя - да не са променили формулата на натриевата основа, или водата, или пък друг някакъв ток да са пуснали вече по жиците  :)) Ето какво се получи, според мен резултатът е безупречен.

{Тук да отворя една скоба:  Първо, няколко думи за самия химикал. Сода каустик има в почти всяка железария. Купете си суха, на люспи, съвсем евтина е. Опасна е, неприятно и силно разяжда кожата и тъканите, а раните после зарастват доста трудно. Но всъщност ако сух кристал сода попадне върху суха кожа, просто го изтупайте от там и за всеки случай измийте обилно, содата трябва да е леко разтворена за да е активна, да разяжда както си трябва.
    Както и да е, предпазването е елементарно лесно - просто не пипайте содата каустик с голи ръце и не я разпилявайте наоколо. Внимателно изсипвайте във водата или гребвайте с лъжичка и проблем няма! Вече като е разтворена във водата, разтворът е относително слаб. На мен поне не ми гори кожата, само смъди там където имам рани. Та разтворът - слабият разтвор за нашите цели - не е опасен, но все пак избягвайте да бъркате вътре, особено ако го направите по-наситен.
    След приключване на работа, може спокойно да го изсипете в мивка или тоалетна. Само ще промиете леко канала  ;) Едно време, като ги нямаше вече масовите препарати, канали се отпушваха със сода каустик, при това голяма концентрация. Просто изсипете и пуснете малко вода отгоре, няма риск или замърсяване на природата!}
« Последна редакция: Януари 09, 2012, 19:39:01 от Teodor »

Януари 09, 2012, 19:15:11
Отговор #17

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И така, затварям скобата и направо към експеримента! Сода каустик, обикновена. Съдче от магазин "за 1 лев". Използвах чешмяна вода. Сода каустик - на око, около 2 супени лъжици. Струва ми се достатъчно, разтворът въобще не е беден. Тук-там дават пропорции, но става напълно и на око.
   Обектът за чистене е силно ръждясала част от диференциал. Донор - винкел, поизчистих му метала на шмиргела. Почистваният елемент се връзва на "-", а донорът на "+", това е изключително важно!!! Повърхността за почистване трябва да е приблизително еднаква с повърхността на донора. Няма да изчистите лесно джанта, ако насреща й потопите пирон  :) Зарядното е най-обикновено, немско, едни такива плоски, със скала за ампери, има ги навсякъде.
« Последна редакция: Януари 09, 2012, 19:35:14 от Teodor »

Януари 09, 2012, 19:15:59
Отговор #18

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
След включване на зарядното, супата започва да ври силно.

Януари 09, 2012, 19:26:38
Отговор #19

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
     Стрелката за амперите чукна в десния ъгъл, максимумът на скалата, пишеше май 10.
     Оставих го да работи 40 минути.   Според мен, работата е била готова дори още по-рано, но това няма значение, разтворът е основа, не вреди на метала, процесът също е безвреден.
     И така, ето какво заварих в гаража: капучино с хубава пяна, обилно гарнирана с канела... пардон, ръжда.
   
     Ето го и детайлът. На първата снимка е просто овалян навън в снега, за да се отмие грубо разтвора, а след това просто го изтрих с обикновена кухненска салфетка. Резултатът е видим: ръждата е напълно стопена, безследно изчезнала, останал е само здрав метал и черна слуз по него, някакво съединение на желязото, не знам какво.
      На втората снимка съм пипнал детайла на четката на малкия слаб шмиргел. Не става въпрос за сваляне на ръжда! Не става въпрос за пилене, прахоляци, натискане, напъване и т.н.  :)) Черното е мръсотия върху метала, не е свързано с него! Наистина, просто го докоснах, колкото четката да прогони чернилката от повърхността. И ето го чист метал. Същото ще се получи и с измиване под течаща вода с Веро и четка или кухненска гъбичка.