Автор Тема: Немските автомобили на USfan  (Прочетена 95790 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 09, 2018, 07:32:41
Отговор #120

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, излизат. Изпадали са ми, но на мен не ми трябва и не знаех, че търсиш. Иначе мен повече ми харесва Гама 2/3.

А вчера в продавалника са изкарали ето такава Бета.


Август 02, 2018, 19:22:49
Отговор #121

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Люси, излизат. Изпадали са ми, но на мен не ми трябва и не знаех, че търсиш. Иначе мен повече ми харесва Гама 2/3.

Ники, чудесно.
Ами ако някое Ауди или фолц брандирано 90-ско, от Бета нагоре по добре Гама и Делта разбира се, ти изпадне на умерена цена за продаване, свиркай, аз съм кандидат. Без значение дали е с диск или касетка, в е ми върши работа.
Особено е сега през август и до началото на септември, нали съм ти почти съсед на една ръка растояние /само 30-40 км,  :)) /, ще мога веднага да довтасам да го гледам и евентуално купя.

Ивначе да ударим малко ъпдейт на темата.
На Голфа махнах 4-те Карба, и му върнах оригиналния вид с фабр. смук. колектор и инжекторите, и цялата система на К-Жетроника. Върви, та се къса, толкова е добър ориг. му 2-клапанов 1.8 литра мотор, като си знае от неговата 1-ца и колегата ники, и такава отлична динамика има, че се разкандардисах да присаждам 16-клапановия мотор.
Иначе тоя 16в, сега си е идеален и сервизиран, в перф. кондиция, и си търся за него някое хубаво Сироко 1 или 2, или даже някое Поло ГТ, да го присаждам.
Просто Голфетата кабрио си е толкова хармонична и бърза, баш с тоя само 2-клапанов ГТИ К-Жетроник мотор, че хич не ми се ще да я преправям на 16в.
Тоест, щеше ми се, но конверсията се оказа доста обстойна, а и ще се развали оригиналността на колата.
Все пак, отн. малко бройки са правени от Кабриота 1-ци с К-жетроник мотора, та си струва да се пази в ориг. спек колата.
Прилагам залепения на бодито лист с кодовете на фабричните екстри и други неща, при 1-ца кабрио.
Ако може ники или някай друг сведущ да разтълкува какво пише в него, ще съм благодарен...


















А, и като лека ретро закачка, ето една оригинална снимка от Поршенцето от далечната 2003 год, като карах на бал в тогава още съществуващия дипломатически клуб в Горна баня, дъщерята на един съсед.
Все още капака е с перф. фабричен лак металик.
На следващата година обаче, при едно леко пожарче по ел. инсталацията при един друг бал, малко вече шупна :)) върху него, тая иначе хубава оригинална шампанска боя.







Август 02, 2018, 19:34:39
Отговор #122

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Най големите ремонти паднаха тая седмици при Аудито купе.
Предвид, че не го бях карал много от 2 години, а тия дни ще го взема за активно каране на крайбрежието през Август и Септеври /тоест ще види магистрала до морето, и доста ръчкане по завойчетата между Влас и Варна, а и доста и обиколки по междуградските шосета на Добричка, Варненска, и Силистренка области/, реших да му сменя доста работи.
Та, спокойно мога да кажа, че технически колата в момента няма абс. никакви забележки.
След тия леки ремонти и обслужвания, които сега ще опиша накратко, му ударих и детайлно пастиране на ориг. боя, та и оптически бих казал, че сега е почти без забележки.
Ето снимки от гаража и навън, от днешния му пастиран вид, а след малко ще се вдълбоча и в техническите неща.
















































Август 02, 2018, 20:54:30
Отговор #123

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Та, Аудито купе...
По принцип, аз съм доволен винаги бил от добрата прецизност, и не прекалена мекота на окачването и кормилната уредба на моделите 80, особено при по-спортните 90 и Купе, та не съм имал забележки и към това бордо металик купенце.
Но както допреди само 4-5 години си го карах като по релси по магистралните завои с 180-220 км/ч, вече от 2015-16 год. насам, взеха леко да му омекват реакциите, и покрай амортизацията на окачването от каране /вече мина 190000 кмл пробег/ и от естественото стареене на гумените елементи по него.
Затова реших да предприема радикални мерки, и от пролетта да сега, на 2 порции му подмених всичко по предното окачване /без пружини и амортисиори, тях ги смених в 2010 год/.
Март-април му смених ябълковидните болтове, и втулките на предните носачи с полиуретанови, а сега му смених и всичките кормилни щанги и накрайници.
Смяната на втулките с полиуретан не беше много трудна, отн. праволинеен процес, но смяната на кормилните накрайници при моделите 80-90 е бъзикня.
Осн. причина това да става трудно, е че регулационните нипели, а и самите щанги, са качени високо горе над главините на колелата, и са трудно достъпни за реглаж и от към моторния отсег, и откъм отдолу.
Затова при болшинството Ауди 80 В4, ака не са ходили редовно на реглаж на предница и не са им раздвижвани регула. нипелир смяната на накрайницете е свързана всъщност с резане на щангите, и смяната и на тях покрай накрайниците.
Аз успях все пак да се справя сам с тоя монтаж и демонтаж, но макар да имах скоба за сваляне на болтове, все пак успях да огъна при демонтажа едната от двете щанти, както се вижда.

Съответно купих нови комплекти щанти, като понеже бързах, а и в офиса на ауто-1л от дето ги взех, имаше и за двете страни само на Топран, взех тях. Като цяло бих предпочел Европроизводство, но предвид че отн. често обичам да сменям и накрайници на кормилната уредба, за да има прецизно водене, произхода в случая не ме притесни.
След монтажа на новите щанги и накрайници правих 3Д реглаж на предницата в Центъра Радиал на симеоновско шосе в София, от чиято прецизност на работата, и отн. към клиента съм много доволен.

Акцентирах обаче на ориг. немски проиход при смяната дето направих сега на горната амбриажна помрпа.
предвид че се сваля много трудно при модела 80 /за което се наложи да сваля и сервото и спирачната помпа/, взех ориг ВАГ горна помпа, та не ми се наложи тоя труд да го правя наново в близките няколко години. Прилагам снимки на ориг. стара помпа, хпоизв на Боге, за инфо на Ауди собствениците, да знаят визуално коя е трудната за демонтаж от двете.
Долната помпа , която е хо-лесна дза манипулации,я свалих е и отремонтирах С БГ ремонтен комплект още през пролетта.
Смених и амбриажната течност с чисто синтетична, и засегя от работатна съединителя съм много доволен.

Покрай тия леки ремонти се сетих, и че маслото на мотора, заедно с маслото в трансаксъла съм ги смунил чак в 2015 гожд, и макар колата да не беше минала 10000 км оттога, реших да сменя поне това на мотора.
Сложих полусинтетика 10в-40 на Кастрол, само че производство на американския им филиал, че ми дойде то на изгодна цена.
Като вискозитет тоя клас е добър за 2 литровите Ауди мотори, дори и 16в, а и в посл. години тендирам да сменям масла на 7-8000 км, та суперскъпа синтетика в случая не ми е нужна.
Чиста синтетика обаче, като 0в30 или 10в30 слагам на Ягуара еС-тайп и Миатата, понеже те имат по-развъртян оборотен диапазон, а и често ги пържа на ускорения, дори и в горещо време, до 7000-7200 оборота, така че при тях специално гледам да съм на сигурната страна по отн. на здравината на масления филм.

И така, Аудито с новата Поли-предница сега се държи супер прецизно, ако и да реагира една идея малко по-остро на неравности в градски условия и по дупки, спрямо стандартните му досегашни гумено-метални-втулки.
Ще видим сега при каранията в провинцията как ще се държи на дълъг път, и колко хил. км ще изкара бепроблеми Поли-окачването.





















































« Последна редакция: Август 02, 2018, 22:31:05 от USfan »

Август 02, 2018, 21:49:27
Отговор #124

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Абе, днеска май малкия ъпдейт на темата стана доста обстоен,)) ама като сме го подкарали на постове, да пусна още един, тоя път за доста различна кола.
Та, ако ви поомръзнаха писанията за тия, макар и полуспортни, но леко скучни германки.- Голфа 1 и Купето, сега ще се върнем 20-30 години назад от датата на тяхното правене.
А и ще се касае за една истински класическа, но и, поне в нейната конкретна версия, силно романтична и емоционална кола.  :)
Всъщност, повече от 55 години назад ще е връщането във времето, а колата е първата нова кола, купена от баща ми, и неговата първа кола въобще.
А именно- 1962 модел Фолксваген 1200 Експорт, с двойни брони, и в рядкото Делукс изпълнение с повече хром и други дребни бъзикни, и с допълнително поръчан големия платнен фалтдах /доставян май само до 1962 год, от 1963 се слага вече по-малкия ламаринен шибидах/.

Колата баща ми я поръчва в 1962 год. през тогавашния официален Фолц вносител у нас /държ. фирма Разноизнос, ако не греша името/, и в началото на 1963 год, колата накрая пристига у нас.
Поръчва я в мишо сив /Маус грау/ цвят, доста модерен тогава, а и сега точно отново.
Доколкото помня от баща ми, експортната и цена базова е била 1590 долара, и към това са доплатени 200 долара за Делукс изпълнение, и 200 долара за фалтдаха.
Общо е била малко под 2000 долара, плюс малкото тогава разноски за докарване до БГ, и нашето обмитяване.

В къщи естествено е било голяма радост, и баща ми кара Кефера активно няколко години, като малко по-късно успоредно с него, а и впоследствие и след продажбата му, покрай увеличаването на Фамилията, си купува и няколко различни от по големите на боди, Тип 3 Фолксвагени седани.
Разбира се, покрай невъзможността да я пази и нея с последващите Фолцове, колкото и да я обичал, баща ми я продава в 1968 год. на едно Софииско семейство, като идеята на купувачите е била съпругата да си я кара.
След тази продажба, баща ми изгуби следите на костенурката, и докато беше жив до 2016 год, за негово съжалениа не разбра какво е станало с нея.
В течение на годините, особено през 90-те, но и доста след 2000 год, аз се заглеждах по всяка налична костенурка с платнен покрив в БГ, без значение колко окенефена или променена може да е била, да се опитам да позная дали е нашата била.
Но дори и при отзивчиви собственици, даващи да се проверяват данни и неща по колата, тия коли се оказваха или с други оригинални цветове, или дори и сиви, с други ВИН-овел

И така, и аз мислех, че малкия мишок ще е отдавна славно скрапиран, и го мислех това до януари 2018 год.
Тогава ме намери и ми писа един наш колега ретрофен, който управлява известното сред мнозина БГ-фенове на Фолц-въздухарки, реставраторско ателие на Симеоновско шосе, което приоритетно реставрира стари Фолцове, и основно за експорт.
Та той видял някъде по Нета, а може би и тук в темата ми, дето съм постнал, снимки на старите Фолцове на нашите, вкл. и на Фалтдах Експорта.

Писа ми, че е купил много подобна кола на нашия кефер, която я е взел бяла, на по ВИН проверки в разни бази данни по сайтовете за Кефери, излиза сива поръчана, и съответно, дали може да проверим данни и подробности за колата.
И така, след насрещна съпоставка на датите на продаване и купуване на Кефера в 1968 год, и други данни по Билд шиит на колата, като ВИН и оригинални вънка и на салон цветове, таблото в Мили /била е от УСА-експортните версии/ се оказа, че той току-що е купил за реставрация нашата кола, и то от същото семейство, което я е купило от баща ми в 1968 година.
Макар и доста занемарена, колата е била пазена в гараж, и е била добра база за реставрация.
Нашия колега и шеф на това чудесно реставрационно място се зарече тържествено, че до 6 месеца ще реставрира абс изцяло колата. Удържа думата си, и с колата дойде на ход, и взе даже награда в Дупница на тазгодишншия парад там.
А аз пък бях удостоен с честта да присъствам на финалния акорд, слагането на новия платнен покрив, 3 месеца чакан от Германия да бъде получен.

И така, историята има щастлив крайр всъщност, поне за мен, почти щастлив.
Баща ми със сигурност щеше да е много радостен да види първата си кола в този дори леко по-добър от фабричния и вид като нова, но...
Но-то е, че, разбираемо, предвид на високата стойност на хубави ранни костенурки в последните години, и особено по редки такива на екстри, изпълнение и цветове, колата бе закупена веднага след регистрирането и в нашия КАТ от немец.
И така, тя вече си замина за в къщи, 55 години след като е напуснала Фатерланда.
Затова лично на мен, ми е и радостно, и доста тъжно.
Беше обаче доста неразумно, а и почти невъзможно да обмислям сериозно в момента, купуване на костенурка на адекватната за точно нея- немска или западно европейска цена, само за да мога да я върна слд 60 години отсъствие, отново в семейния дом.
Разбира се, не съм питал колко точно я е продал нашия колега конкретната кола, но след обстоен разговор с него по колко им иска и получава за предишните реставрирани от него сходни версии Кефери, предполагам, че е в диапазона от 20 до 30 000 Евро.
Като за нашата екс-фамилна, предвид на съчетанието на фабрично наличните и ценни спецификации- Експорт, Делукс, фалтдах, и жестокия цвят, предполагам, чената е била в горната граница.

Както и да е. Резултата от трудоемката реставрация е изумително прецизен, а и наистина отнемащ дъха визуално.
Ето на Кефера последните ми останали 3 снимки на майка ми и баща ми с нея, както и снимките от процеса на реставрация, и готовия и актуален вид от последните дни.























































« Последна редакция: Август 02, 2018, 22:44:47 от USfan »

Август 02, 2018, 22:09:27
Отговор #125

Активен USfan

  • Публикации: 10809
































« Последна редакция: Август 02, 2018, 23:58:22 от USfan »

Август 02, 2018, 22:21:52
Отговор #126

Активен USfan

  • Публикации: 10809
А ето и една малка част от вече реставрираните коли от колегата, както и някои настойщи проекти като двата бели късни Карман кабриолета- 1302 и 1303.
Подчертавам-малка, понеже досега вече са изреставрирани от сервиза на нашия колега, и продадени основно навън, много над 100 броя Фолцове въздухарки.
В двора пък паркирани навсякъде чакат орляци от поне 50 броя вече закупени всякакви Кефери, Кармани, и тип 3 фастбеци и седани даже, чакащи скорошна реставрация.
Не съм ги снимал тях, както и находящите в съседните халета още доста бройки крайно интересни Фолцове, намиращи се на разни реставрационни етапи.
Сред тях основно редки и ценни модели като Карман Джии купета и кабрио, ранни 50-ски Карман Кефер Кабриолети, бусове т1 и т2, и даже един рядък ранен 70-ски с хром брони 3 врати Голф 1 ГТИ.
Въобще, интересно място, вида на което показва колко наистина е вече отново уважаван и ценен в Европа труда и резултатите му, на българските тенекиджии, механици, тапицери, и въобще автомайстори.  :)





















Август 02, 2018, 23:19:08
Отговор #127

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Малко останали други реставрационни снимки.
Последните две са от карането на готовата колат до Немско, и от минаването на австрииско-немската граница на един мост.













































« Последна редакция: Август 02, 2018, 23:41:53 от USfan »

Август 03, 2018, 20:01:44
Отговор #128

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
влюбих се в интериора на тази кола, детайлите и цветовете няма как да са по-красиви и пасващи! направо ми се дощя бийтъл!

Август 03, 2018, 20:45:31
Отговор #129

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
влюбих се в интериора на тази кола, детайлите и цветовете няма как да са по-красиви и пасващи! направо ми се дощя бийтъл!

"Просто", функционално и красиво. И на практика интериора на всички класически Костенури е такъв. И не само интериора е интересен - дори с 30/34 кончета 1200 кубиковото боксерче звучи неподражамо и е адски приятно за каране!
Люси, абе човек, след като прочетох историята с тази Костенурка ти се чудя как началато на 90те не си взел отново. И пак Фелтдах! Хайде вашата се е изгубила някъде, но началото на 90 на всяка 3/4та пряка в София имаше по 1-2 Костенурки и доста от тях се продаваха. Повечето на смешни пари и все още доста от тях в прилично състояние. Аз изтървах точно 2 такива Фелтдаха в разстояние на месец-два. Още са пред очите ми - едния бял, другия червен. И само това, че бях младо момче и бързо изгубих търпение да търся нещо "по така" ми донесе малко по-късен модел. И малко перипетии по регистрацията, че се оказа с много некадърно пренабит номер на рамата. Това началото на 94та. А лятото на същата 94та купих перфектен Овал 55 година от едно дядо от Горна Баня на няма и цената на една летенантска заплата.
Както и да е ... като го гледам сега Фелтдаха в това състояние и пътуващ за Германия ми се къса сърцето. А колкото да не ми се иска да го кажа - част от причината този човек, който задочно и аз познавам, да ги събере тези 100на Костенурки е, че през последните 15-20 и повече години доста от тях попаднаха в хора без познания и елементарни възможности да ги поддържат и накрая ги докараха до скрап. Иначе части има от-до и на фона на повечето класики (да не говорим за съвременни коли след 2000-2005) са на съвсем прилични цени.
« Последна редакция: Август 03, 2018, 21:00:07 от Nik1600GT »