Автор Тема: Немските автомобили на USfan  (Прочетена 95829 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 04, 2018, 22:29:19
Отговор #130

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами Ники, как да ти кажа, малко и подобно на твоите случаи, съм имал и късмети и пропуски с колите в младостта ми.
Като цяло може да обобщим, че в периода ми след техникума и казармата, въобще не съм бил фен да си купувам за тогавашните ми разбирания, отн. бавни и все още тогава често срещани и у нас коли.
Исках или чисти кабриолети, може и ретро такива /каквато беше и първата ми кола- един 1960 Триумф Хералд/ или още по исках максимално бързи за финансите ми тогава, и максимално остри на форма коли, и то по възможност открити /каквато ми беше 4-та кола в живота- първото от поредицата ми от 3 броя Бертонета Х1-9, едно 1979 файв спиид/.
Та, по принцип исках или някакви бегачки, или ретро-спортни, или просто ретро-кабрио модели /не много по-късно взех да клйопам и ретро-луксозни/ но не непременно класически Фолцове.

Сега, имах сантимент към въздухарките коли на баща ми /с тях съм си изкарал цялото детство до 15-та година/, но специално Кефера не го помня. Баща ми го продава някъде още преди или скоро след раждането ми.
Помня детайлно по късните големи въздухарки!
С тях сме обикаляли България и навсякъде по курортите ни- зимни и летни.
Най-много помня два от трите Тип 3 по-големи Фолцове на баща ми- един 1500 Нормал 2 врати седан с 1 карб и 45 коня, и един Фастбек 1600 ТЛ с 2 карба, и цели 50 и няколко коня.
Те и по ми харесваха, поне тогава, на форми от спрямо кеферите, и тогава по бих се оглеждал за Фастбек ТЛ, отколкото дори за фалтдах Кефер.
Но, и тогава дори, както и сега, хубави Тип 3 в БГ бяха безкрайно по-редки от хубави Кефери.

Въпреки това, сега съм поумнял )) и се оглеждам активно за някой хубав кефер, но в памет към вкуса на баща ми към откритите покриви, и по лични пристрастия, държа да е минимум с оригиналния пост-1963 год. ламаринен шибидах.
Което търсене, разбираемо, поне в БГ ще е трудно.

Ето обобщените снимки от големите Фолцове на баща ми. По възходящия ред на цифрите на номерата, човек може добре да се ориентира кога примерно през 60-те години са регистрирани те в София.

Ами, Ники, ако покараш някой подобен Тип 3 на дълъг път, много ще ти хареса.
Драстично са по комфортни от Кеферите, а тия с 2та карба или инжекционите, и покрай по-добрата аеродинамика, по-бързи на максимална или на крейсерска скорост, дори от 1600 ссм. 1303 Кефер.
Стига все пак да се мери Тип 3 срещу стандартен Кефер, не някой пипнат като примерно твоя.
От тия по-големите, по-ранните от тях- 1500 Н и Фастбека, бяха произведени в средата на 60-те, и баща ми ги беше купувал почти нови 8едно или двугодишни/ всеки един от тях, тогава.
Фастбека 3 години след Кефера фалтдах, мисля в 1966 год, и 1500 Нормала, в 1968 година.
Най-последния, с дебелите брони 1600 инжекциона 2 врати седан го купува чисто нов в 1971 или 72 год. от Кореком.
Като е бил на доста изгодна цена, поради дефекти от някакво наводнение в закритие складове, дето била тая партида коли складирана, или нещо подобно.

Покрай това наводнение, няколко години по-късно, в края на 70-те, роговете отзад дето държаха мотора, бяха толкова нагнили, че при едно ходене до морето мотора се откъснал от гнилите гнезда в роговете след удар в някаква бабуна, и останал да се влачи на скоростната кутия, стържейки по земята.  O:-)
Аз тогава не съм бил с колата, то не знам  как е ремонтирано това, но в София колата се върна с изкърпен кош и наново закачен мотор, абс. на собствен ход.
Та така, спомени, спомени, с тия Фолцове.

Е и малко снимки, основно са с майка ми баща ми, на и аз на няколко се мяркам, седнал на калниците на Нормала 2 врати седан.)














« Последна редакция: Август 04, 2018, 22:50:00 от USfan »

Август 05, 2018, 11:21:43
Отговор #131

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, точно заради сантимента! Иначе на млади години (а и на само тогава  ;))  е разбирамо това за по-бързите спортни коли (били те класики или с потенциал за такива).
Много хубави снимки - всичките въздухари са интересни и навяват само хубяви (надявам се) спомени. Може би след време ще попаднеш на някой интересен за теб Кефер или пък Т3-ка. А за бързината и спортното в Кеферите - ами по моето скромно мнение в последните вече над 60 години тунинг индустрията и пазарът показват, че не могат да простят конюнктурните съображения поради, които "народният" Кефер през цялото си производство е излизал прекалено "удушен" от заводите на Фолксваген и от него не са изкарали нещо от сорта на "средно" цивилно 50тдесетраско Порше 356 1600 (да речем едни 75 кончета, каквато версия има на 356 средата/края на 50те). Да не забравяме, че при Порше 356 самият Порше е тръгнал от 1100 кубиковия двигател на Косгенурка и с дефакто тунингован такъв Порше печели първита си победа на Льо Ман 1951 година в клас до 1100сс. Та всичко това тунинг индустрията и пазарът го запълват с лихва. Първо, за (силов) тунинг на Костенурки има абсолятно всичко (и го има защото пазарът го иска/търси)  и второ, в по-голямата си част дори и при Кефери от средета/края на 50те такъв силов тунинг в стил vintage speed изобщо не намалява цената на колата. Да не говорим, че не е проблем да се направи 2ри двигател и оригиналния да си стои фул сток.
Ето малко красота на нещо Люси, което не сваля, а по-скоро качва цената дори на един "хипотетичен" Овал от средата на 50те. Всъщност две от снимките са на реален датски Овал 54та с Абарт винтидж  изпускателна система ... силовият тунинг по двигателя е коректен за времето и епохата и резултата е съвсем приличен - оригиналният въздухар е само 30 кончета, а този на червения Овал дава 61 кончета на динамометъра. На 780 кг купе няма как де не е повече от приятен за каране. И още малко красота на другите 2 снимки в същия стил.





И накрая - във Финландия си имат цял въздухарски шампионат за Кефери (пускат се и Т3ки, разбира се) ... има си регламент/изисквания относно силовия тунинг разбира се ... повечето машини са 1600 кубукови възухари по 120-130 кончета ... карат ги и в най - големия сняг и студ. Ето онборд клип на един 1600ТЛ.   

« Последна редакция: Август 05, 2018, 11:31:43 от Nik1600GT »

Август 05, 2019, 17:11:54
Отговор #132

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
След близо година време, време леко да ъпдейтнем темата, в случая с един въпрос, към по-запознатите със старите модели на ВАГ групата, и/или към каросерийните професионалисти.  :)

Та, някой от вас дали знае как е точно търговското име на тоя код боя- LZ 3 T, на Аудито ми купе...
Ще съм благодарен за каквото и да е инфо.
По някои сайтове пишат, че това е- Касис перлен металик, но по други сайтове го наричат с други не толкова плодови имена.))

И към това, още една молба, ако някой даде линк към някой Ауди сайт с едновремешни кодове на опции и оборудване на моделите 80 и 90, ще съм благодарен.
Тук гледам на лепенката, са изписани известни бройки такива три-символни кодове, та ми е интересно, и извън кода на боята, долните неща какво касаят.

Тая лепенка е намерих залепена, отстрани на мокета на багажника, и вътре в престилката зад бронята на Аудито купе.
Предвид, че колата не е била разглобявана и пребоядисвана, лепенката трябва дае  оригиналната от колата.



« Последна редакция: Август 05, 2019, 17:17:41 от USfan »

Август 05, 2019, 21:25:13
Отговор #133

Неактивен caro

  • Публикации: 91

Август 05, 2019, 22:56:45
Отговор #134

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
https://encycolorpedia.de/48292c

Благодаря ти много. Супер изчерпателен е тоя сайт, особено данните за видовете боя при смесването на тоя отенък, страхотно инфо.
Хм, а тука в този сайт му казват- цикламено перлено...

Сигурно на тоя номер боя има 2-3 броя фабрични отенъка, понеже едно друго такова Купе в София, по код с моя цвят, малко по-светло седи на дневна светлина от моето.

Август 08, 2019, 21:40:29
Отговор #135

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Препоствам линка към една доста повърхностна статия на Аутобилд, касаеща японките с123 купета, понеже снимания тук екземпляр е издържан в абс. същата цветова гама вътре и вън, както моето бивше 1978 280С купе.
А именно, кралскосин лак /кионигсблау/ номер 903 отвън, и комбото от- светлосини-тъмносини каренца пепитен плат/син винил на тапицерията на седалките, корите на вратите, и салона.
Даже и тоя от представянето, както и моя, е с оригиналните железни джанти с тасчета, което е рядко срещано при Бенц купета от 70-те и 80-те години с по-големи мотори. Такива премиумни версии вече масово са били поръчвани с кованите 14-ки барокови Фухс джанти.

Какво ли е станало с моето хубаво 280 купе...  ::)
Лятото на 1998 год. го продадох в София, и след това тази кола, никога никъде не съм я виждал, за разлика от предшественика и- табакерата ми 1969 с114 250СЕ, която и досега я карат във Варна.

https://autobild.bg/%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8f-mercedes-280-ce-c-123/?fbclid=IwAR043yMGw5SzTy1xJr710d0R36blm0HwfitxISP3Ttr0J1SrTSpRbtd0Qkc









Ноември 01, 2019, 16:44:13
Отговор #136

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Екс-мойта красавица 500 СЛ напоследък продължава да е в добро техн. здраве, но по отн. на каросерийната и част дойдоха смесени новини. ::)
В момента е току-що цялостно боядисана в ориг. и цвят- Раухсилбер металик, тоест- шампанско.
Причината за това беше не толкова наличието на разни дребни драскотини, които са неминуеми при вече над 33 годишната и експлоатация, а и това, че сегашния и собственик, почти 80 год. на възраст, леко ударил отпред колата при разни маневри при паркиране.
Съответно, след изчукването, той решил да я пребоядиса и цялата /без хардтопа/ в един сервиз в Пазарджик.
Визуално е станала добре, поне съдейки по доста лошите снимки, които ми бяха пратени от съпругата на собственика.
Так или иначе, макар и вече с неоригинална боя и след удар, колата е все още един от много малкото налични в БГ евро-спек некатилизирани с 500 мотор, роадстери Р107.









Ноември 03, 2019, 02:37:36
Отговор #137

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Сега като се разрових в историята на Ауди покрай една друга тема, се оказва, че в годината на производство на моето Купе 16в, което е боядисано в редкия Касис Пърл бордо металик, е имало една лимитирана серия, комплектна с Камей споилери и други неща, наречена, по тертипа на последните Едишъни на Голф 1 Кабриолет- Колорлайн, която също е била в този бордо цвят боядисана.

Подробности за нея, и други неща около В3-89 купетата, вижте тук.

http://www.audicoupetyp89.de/history.htm





Ето и по-важните страници от 1992 Колор Едишън брошурата.








« Последна редакция: Ноември 03, 2019, 03:24:38 от USfan »

Ноември 18, 2019, 21:30:11
Отговор #138

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Днеска имах среща с една от моите бивши и много любими коли от младостта ми /всъщност, не точно с екс-моята бройка, но с един идентичен модел/- доста рядката за България, 2-врата версия на 6 цил. Сиера- ХР4и.
От моите отн. много но брой спортни и редки Фордове, които съм имал, и част от които още си пазя, белия ми ХР4и заема особено място, понеже него то карах почти 7 години, и беше и една трите коли, които бяха кортежа на светбата ми почти преди 20 години /другите две бяха 2 бройки ЍАудита Купе- едно ръбесто гълъбов мет. В2 ГТ на колегата Пегер1978, и едно яйце сребрист мет. В3 на баща ми/.
Така че много ми беше приятно да видя същата крилата Сиера като мойта.

Между двете имаше и разлики, моята, произв. в първата моделна година на ХР4- 1983, бе в така нар. Хомологационен спек, каквито са се поръчвали от частните отбори, за подготвяне за рали и писта.
А именно, бяла на цвят, и гола-голеничка, без никави екстри и с нетонирани стъкла.
Тази тек, като се вижда, е с металик боя, смоки и електр. стъкла, и даже и люк.
В София в 90-те имаше само 4 броя ХР4-ки, две бели /едната моята/, една черна, и една гълъбовосин металик- тази тук.
При Косуъртите с това с 2-врати боди, от които в БГ в 90-те, имаше пък само 2 броя /черния от тях също бе мой/, първоначално имаше избор от само тези три цвята.

Това тук долу на снимките рядко и бързо Фордче засега се стопанисва от един мой познат, който обаче мисли да го изнася за продаване навън.
Така че ако успее, редките спортни стари Фордове ще намалеят с още един.


Ноември 18, 2019, 21:36:18
Отговор #139

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Днеска имах среща с една от моите бивши и много любими коли от младостта ми /всъщност, не точно с екс-моята бройка, но с един идентичен модел/- доста рядката за България, 2-врата версия на 6 цил. Сиера- ХР4и.
От моите отн. много но брой спортни и редки Фордове, които съм имал, и част от които още си пазя, белия ми ХР4и заема особено място, понеже него то карах почти 7 години, и беше и една трите коли, които бяха кортежа на светбата ми почти преди 20 години /другите две бяха 2 бройки ЍАудита Купе- едно ръбесто гълъбов мет. В2 ГТ на колегата Пегер1978, и едно яйце сребрист мет. В3 на баща ми/.
Така че много ми беше приятно да видя същата крилата Сиера като мойта.

Между двете имаше и разлики, моята, произв. в първата моделна година на ХР4- 1983, бе в така нар. Хомологационен спек, каквито са се поръчвали от частните отбори, за подготвяне за рали и писта.
А именно, бяла на цвят, и гола-голеничка, без никави екстри и с нетонирани стъкла.
Тази тек, като се вижда, е с металик боя, смоки и електр. стъкла, и даже и люк.
В София в 90-те имаше само 4 броя ХР4-ки, две бели /едната моята/, една черна, и една гълъбовосин металик- тази тук.
При Косуъртите с това с 2-врати боди, от които в БГ в 90-те, имаше пък само 2 броя /черния от тях също бе мой/, първоначално имаше избор от само тези три цвята.

Това тук долу на снимките рядко и бързо Фордче засега се стопанисва от един мой познат, който обаче мисли да го изнася за продаване навън.
Така че ако успее, редките спортни стари Фордове ще намалеят с още един.
V 6 2.9 EFI ли беше мотора?
retrobs.com