Автор Тема: Немските автомобили на USfan  (Прочетена 95800 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 24, 2020, 03:47:02
Отговор #150

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, реставратора Роберт доста се постара върху нея.
Колкото и един Тип 1 Фолц да е със демонтируеми ина сглобки с болтове външни панели, работата по една такава толкова заминала кола, ни и малка.

И щом ви харесват въздухарки, ето и една днешна порция.
Та, така по Ковидски фрий-стайл ))  събрахме се леко в прованса до София, 3-ма бройки собственици-ентусиасти /аз, и колегите ретрофенове- Бурян, и Тони с Ладите/, и 4-ри бройки Карман правени Фолцове кабрио /Голф 1 ранен лифт- на Бурян, Голф 1 късен лифт- моя, Кефер 1500 кабрио- на Тони, и Кефер 1300 кабрио- на негов приятел/, до си поговорим така по Фолксвагеновски.  :))

Първо си покарахме обаче Голф 1-ците /по селата няма нужда от ГО/, да се убедим, що е това модерна кола.
А после се прехвърлихме в доста големия екс-хамбар гараж на Тони, и почовъркахме и Кеферите кабрио.

Жълтия Кефер с големия 1500 мотор на Тони, е напълно готов технически, чака само да свърши Ковида, та да ходи на бояджия.
Както се чакат и комплект калъфи за нов винилов салон, от Волфсбург ерзац тайл департамента.

Аз лично нямам търпение да стане готова колата, че да я пробвам по-динамично така, как върви.
Много харесвам Кефери с големи блоци 1.5 и 1.6 литра, даже и да са със стандартна мощност, не дори и фризирани, като напр. на Ники бордо Кефера.
Ето снимките от днес.





























































Април 24, 2020, 09:52:07
Отговор #151

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люска, много хубава среща сте си спретнали  :). За Кабриотата Голф GTI сме говорили и доста сме ги карали. Няколко интересни неща за Фолцовете Костенурки. И по конкретно за 1500.
Радвам се за Тони. Първата ми Костенурка, която купих през далечната вече 1994-та година в София, беше точно ФВ 1500 1967г. Т.нар. Н-мотор 1500 кубика и 44 кончета. Това дефактно е най-добрия стоков мотор при Костенурките. Коляновия вал вече е 69 мм и доста по-здрав от този на 1200, вдигнато в разумни граници е сгъстяването и с все още еднопортови/едноканални глави, тези мотори и не пукат глави! Те и другите не пукат, ама нашего брата като пообърка настройките на карба и центровката (на око, на ухо и т.н. ;D) и тогава вече в един момент пукат  ;D. Купето все още е доста по-леко от макферсонните 1302 и 1303, които се появават началото на 70те години.
И понеже ти е интересно как върви такава 1500 Костенурка. Ами от първа ръка казвам - много, много прилично и приятно!
Моята я купих в началото на лятото на 1994г. от единия от небезизвестните тогава (а и по соца) братя Пампулови. Този конкретния брат от когото я купих по това време май беше некъв там член или незнам какво си мисля във футболния съюз, но може и да бъркам. Иначе много добре знам, че са тенесисти. Та има няма месец след като го купих Фолца 1500 за 1 уикенд направх "разходка" София-Варна-София (тогава бях офицер в София). Ами още след като излязох от София на магистралата преди Ябланица (тя тогава дотам беше магистралата)  в юлските жеги карах поне 10-15 мин между 145 и 150 по километраж, което са реални около 135+. По-долу са каталажните данни на тази 1500 Костерурка. Теглото е точно 800 кг. и мах и крюизна скорост я дават скромните 125км/ч, но реалната максимална е около 130 (и то с 2 души и пълен резервоар), а както пък аз бях сам е напълно нормално да е направила около 135.
Интересна е съпоставката с Фолца 1600 Фастбек, който сте имали семейно. Ами при по-мощните 54 кончеви версии тези двукарбураторни Тип 3 1500S и 1600 Фолцове (в края на производството има и инжекционни Тип 3 ) са точно 10 кончета отгоре, но са и чувствително по-тежки! Костенурка 1500 е 800 кг. а 1600 Фастбека е вече 920 кг. Тези 120кг. на 50на кончета машини се усещат и то сериозно. Показват го и реалните тестове. На тестове от италианци, публикувани в Куатроруте, Костенурка 1500 прави 0-100 за около 21 секунди. А Тип 3 Фолцовете на по-тежките купета 0-100 за около 19.5-20 секунди! Разликата не е голяма и от порядъка на само 1.5 секунди, което за 20 секундни до 100 коли е нищо. Отношението тегло/мощност си казва. Иначе откъм мах скорост тип 3 Фолцовете със сигурност ще дадат едни 5-10км/ч отгоре. Те и по офицални данни им дават 135 км/ч мах и крюизна скорост, като почти навсякъде се споменава, че реалната мах скорост е около 140. А тази по-добра мах скорост се дължи и на малко по-добрия драг коеф. при Тип 3 Фолцовете (особено при Фастбека) спрямо Костенурката.
И накрая. На видето съм на едно много познато за теб място. Кръговото след Албена посока Кранево. Същото място, където миналато лято позасилихме моя Кефер със сегашния мотор. А тука на клипа е ускорение 0-100 с малкия ми 1200 мотор. Който стоково е само 34 кончета и при мен може би малко над 40. Но тези около 40 кончета са "сложени" на тежащото само 760кг купе на ФВ 1200 и при това съм и с малко по-лек маховик. Ами  с този 1200 боксер на абсолютно равно след кръговото на Албена мах 19 секунди от 0-100 ... т.е. приблизително същото и дори малко по-добро време от Тип 3 54 кончета. Разбира се аз съм сам в това 760кг купе и вероятно с не повече от 20л гориво в резервоара, а тези данни на графиките по-долу би трябвало да са с 2 души и пълен резорвар с гориво. Така, че разликата в теглото е чувствително над 200кг (т.е., тестовото тегло на тея Тип 3 Фолцове е едни 30+% над моето!). И поне от 0 до 100, това 30+% отгоре тегло при Тип 3 Фолцовете "изяжда" едни поне 12-13 кончета ;D.
На първата "снимка" са заводските данните за ФВ Костенурка 1500 (тегло и мах скорост).
На втората- тестове на ФВ Костенурка 1500, публикувани в Куатроруте.
На третата и четвъртата - тестове на 1500S и 1600 Тип 3 Фолцове.





   
« Последна редакция: Април 24, 2020, 10:38:06 от Nik1600GT »

Април 25, 2020, 10:53:57
Отговор #152

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
а тва под покривалото с големите джанти какво е? :) малко странни пропорции има сякаш

Април 25, 2020, 11:04:35
Отговор #153

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
а тва под покривалото с големите джанти какво е? :) малко странни пропорции има сякаш

А, стара Седмица Бимър от 1995-2001 год. Генерациите, май е 740и.
Тони има афинитет към тях, че като се жени в 1996, едно такова ново 750ил /беше служебна кола на директора на Булгарлизинг/ пък му бе сватбената кола.

Ноември 13, 2020, 00:52:26
Отговор #154

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето един интересен тест на почти същата версия Кефер, като първата кола на баща ми.
А именно- 1962 моделна година /последната за големия платнен фалтдах/, и мишосива на цвят.
На баща ми обаче Кефера беше Експорт версия с двойни брони, а този тук е стандартен Кефер.
Макар клипа да е на холандски-фландърски, за Кефер феновете си струва гледането.







Ноември 13, 2020, 07:52:32
Отговор #155

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Разкошен Кефер, Люси! Тезе Фелтдаси и на мен са ми едни от най-красивите. Кеферът е възстановен перфектно от ето тези холандци https://www.volksrepairs.nl/, но не е "стандартен"  :). На клипа поне на 2 места се виждат сериозни двойни Вебери  :), а бърз сърч в нета покзва, че и стоковата кубатура от 1.2 е вдигната на 1.7 (всъщност по-вероятно да е журналистическа грешка и да е 1776, т.е. 1.8), а мощността е 2 пъти стоковата - 70 кончета. Аз на всичко това само му се радвам, защото от Порше още 1953г. вече имат модела 356 1500S на същите 70 кончета. Именно малко мощност е почнала да липсва на Кеферите 60те и особено към края на производството в началото/средата на 70те. При този Кефер на тази кубатура няма грам "изнасилване"/изхвърляне по отношение на мощността и на 740 кг купе със сигурност ще върви много приятно. Доста по-приятно от същото 356 1500S, което е чувствително по-тежко - 810-840кг. Вероятно на тези 70 кончета едни не много широки (около 5.5-6J) "минусови" джанти пак с тасове в същия стил ще му отиват на Кефера и направят по-стабилен.
« Последна редакция: Ноември 13, 2020, 07:56:28 от Nik1600GT »

Ноември 13, 2020, 08:41:10
Отговор #156

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Разкошен Кефер, Люси! Тезе Фелтдаси и на мен са ми едни от най-красивите. Кеферът е възстановен перфектно от ето тези холандци...

Никир прав си, най-красив на форма Кефера си остава за мен поне, именно до 1967 год. периода, ако не греша моделните години, понеже дотогава е още с тези абс. овални стопчета, и предните фарове са леко наклонени.

А за стандартен, всъщност не се дообясних.
Имах предвид, не че е оставен в стоков вид /то визуално промените си личат дори по салона, който е по-луксозно направен и не точно по ориг. тертип за периода, а че видимо не е заводска експорт версия.
А именно, заради липсата на двойните брони може да се предположи, че е излязъл като - Стандарт 1200 версия от завода.
Иначе типичния белег на гол Стандарт е липсата на уред за мерене на бензина на арм. табло. Вместо него и ма едно едно ламаринено декоративно капаче.
Той бензиномера със стрелка при Стандартите е бил опция с доплащане, или много собственици по-късно са си го присаждали, както вероятно и тук е станало някога в годините.

Май 28, 2021, 19:39:17
Отговор #157

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Моята бивша ХР4и, която продадох в далечната 2000 год, май още е жива, ако се съди по тези снимки наскоро правени от мен, и от един фен от Фейса.
Предполагам е екс моята кола, освен ако не е имало в София в посл. 25-30 години, две абс. еднакви на спек, цвят, и джанти, ХР4-ки.

Иначе и екс-Бенца ми в114 250 СЕ купе още се кара по Варна, както се вижда от тази ме скорошна снимка от едно ретрорали там.








Май 28, 2021, 21:48:01
Отговор #158

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Sierra-та - страхотна!
По отношение на Mercedes-Benz-а - всъщност този от цветната снимка е нова придобивка за Бижуто, различен екземпляр от колата на долните снимки (с рег. № В7799КС).


Май 29, 2021, 22:30:38
Отговор #159

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Така ли, браво на Колйо, добра придобивка.
А аз се зачудих защо са сменени номерата на екс-моя.  O:-)

Този новия, сега го гледам по-детайлно, и нещо една идея по-тъмен ми се вижда синия му цвят, от кралскосинйото на моя, или може би е металик синйо.