Автор Тема: Немските автомобили на USfan  (Прочетена 95896 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 30, 2021, 12:00:22
Отговор #160

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
С повечето от бившите ми германки новините са все добри по отн. на пазенето им, което е и очакваемо поради редкостта им в БГ и отн. им ценност като модели, и сега, и едно време като ги имах.

Най-добре разбира се, и пак очакваемо, са пазени повечето от бившите ми 2-врати купета и кабрио Бенцове.
Освен отдавна във Варна пребиваващата кралскосиня купе табакера в114 250 ЦЕ, още един екс-мой 2-врат Бенц, този 1986 раух-силбер металик следлифтов Евро-спек не-катализиран с пълните му 252 к.с. мощност роадстер 500 СЛ, пребивава покрай морето сега, но не в БГ, а в близка Гърция.
Вече дългогодишния му собственик след мен, си обича да обикаля лятото по средиземноморското крайбрежие на Европа с него.
Сега ми прати снимки от тия дни с Бенца, в Nea Vrasna, някъде от Халкидики полуострова.

Mо мое време колата беше с абс. оригинална боя, но преди 4 години сегашния и собственик я пребоядиса цялостно пак в ориг. и шампански отенък, поради леки драскотини и избледнявания на повърхностния слой на металика.



« Последна редакция: Май 30, 2021, 12:13:46 от USfan »

Декември 09, 2021, 11:39:02
Отговор #161

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Тези дни, още преди падането на снега, подкарах Фронтерата, че да и сменя маслото в двигателя и антифриза.
И понеже отзад вляво и протече спирачна тръбичка към задно спирачно цилиндърче /иначе и двете цилиндърчета ги смених с нови още в 2012 година/, се хванах и смених абс. всички спирачни тръбички по колата, с медни такива, правени по размер от НСП-Ауто.

Беше бъзикня тази смяна, понеже Фронтерите /и А и Б версии/ са с отделно шаси, и на места тия тръбички са скрити между шасито и каросерията, но се справих.
В резултат сега колата има идеални спирачки.
И предполагам в скоро време, разбираме в следващите 10-20 години, няма да нагние никоя от тези нови медни тръбички.
Проблемна зона след време би била контактната корозия между металните щутцери и медта на тръбичките, затова гресирах с медна грес контактната площ между медните тръбички и металните им щутцери.

Като оправих спирачките, хванах се и свалих отново и ролбара и страничните стъпенки на Фронтерата, та да ги боядисвам отново в черно, понеже са метални, и имаха специално по страничните стъпенки, язви на ръжда.

Та такива работи с Фронтерата, а 1978 Трансама на чичо Стенли на една от снимките дето се вижда, и тази година ще изкара навън, но поне го покарахме за 1-2 часа сега обстойно и него, преди студовете и снега.
Засега мотора и автоматика на тази 2 Ген. Ф-боди работят добре, и всичките стъкла са здрави.
Пък каросерията му, то е ясно, че доста ще е някога за бъдещо правене поради повсеместното наличие на ръжди, гнилочи, и неравности от градушка, ама надали това ще е точно посред тази зима.









Що се касае по отн. на Аудито Купе, след като не беше карано от началото на лятото, сега му поднових гражданската отговорност застраховка, и го покарах малко.
Пропаднаха му обаче сигурно от престоя спирачките, и се наложи да сваля спирачната помпа за правене или смяна, понеже бе протекла.
Реших преди да купувам нова помпа, да се пробвам на първо време да възстановя ориг. немска помпа АТЕ /датирана като производство от м. Април 1992 год, значи някъде след това е правена и колата/ с комплект гумички и семеринги на испанската фирма- АутоФрен.

Засега смяната на гумичките и обратния монтаж на помпата стана добре, абс. се държи налягане, но още не съм монтирал обратно помпата в колата.
След монтирането и обратно и обезвъздушаването на всичките 4 дискови спирачки, което ще си е труд и бъзикня де, ще видим дали всичко ще е наред със спирачките.
Разглобената спирачна помпа, за който иска да види какво има вътре, и как се прави неин ремонт, може да видите тук.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1057.msg167932.html#msg167932

На Аудито в 2014 год. му взех тогава нови гуми М+S, но покрай агресивното ми каране в завои, му поизядох предните гуми в изминалите няколко години.
Затова сега, предвид че задните му М+S гуми са идеални, с над 7 мм профил, и с оглед на идващите снегове, му купих и чифт нови М+S гуми за отпред в отн. редкия му фабр. размер- 205/60-15, специална доставка от моя приятел Митко, собственика на вносителя на гуми фирма К-2 ООД.

http://www.kristo-2.com/

Тези нови гуми ще ги сложа на втория ми чифт ориг. Ауди радиално-спицовидни 15-ки лети джанти, фабр. за версия 16в и 6 цил. модели, които купих допълнително преди няколко години, заедно с 5-ти брой резервна централна капачка за тях.
Така че, като е окомплектована колата и с тези гуми и джанти, ще и направя актуални снимки.





« Последна редакция: Декември 09, 2021, 12:57:35 от USfan »

Декември 20, 2021, 17:41:08
Отговор #162

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Зимата разбира се, е най-подходящия сезон за каране на коли с двойно предаване.
Но и коли само на задно, ако са със зимни гуми и са с лека маса и с ръчни скорости, каквито са 1986 Поршето ми 924 еС, а и 1999 Миатата /ако излезем извън това, че тук темата е за немски коли/, са достатъчно проходими зимата, и поради дрифт възможностите им на мокро и сняг, са крайно по-интересни за каране, от спрямо каквито и да е джипки, или 4х4 леки коли.

В уикенда изкарах Фронтерата извън София, да види все пак сняг върху по-сериозни баири, не само на равно, понеже имах разни семейни и спортни ходения по планински региони в Шопско.

Справи се много добре, въпреки че зимните и гуми не са нови, и въпреки че е само със серийния блокаж на Фронтера А само на междиния и диф, когато се включи двойното предаване /за разлика от Фронтера В моделите, които често имат поръчан и опционалния отделен блокаж на задния мост/.
Догодина моята Фронтера, която е и реално братовчед на Исуцу Амиго моделите, прави 30 години от датата и на производство /правена е през пролетта на 1992 година/, така че ще има оттогава и допълнителния бонус вече на Ретро Гр. Отг.

И Фронтерата, ако я карам само на задно предаване включена, си я дрифтя с кеф на мокро и сняг по разни завои, вкл. и в града :)), но разбира се, по-забавна от нея за каране, вкл. и особено на сняг, и по-забавна и от Поршето /което заради трансаксъла си има отн. тежка задница/, е Миатата ми.
Качвам и от нея няколко зимни снимки, отпреди седмица-две, като имаше повече сняг, понеже отделна тема не съм и правил на нея.































« Последна редакция: Декември 20, 2021, 17:47:25 от USfan »

Януари 25, 2022, 12:52:51
Отговор #163

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Въпреки занимавките с отстраняване на дребни технически проблеми по Триумфа, както и чистене на Мустанга кабрио, ми остана време един ден да отида и да сменя гумите на Голфа 1-ца и Аудито Купе, с нови такива, които ги бях купил още през м. Ноември 2021 год.
Съответно на Голфа сложих летни гуми в размер 195/60-14, а на Аудито- зимни гуми в размер 205/60-15.
Поради редкостта на тия размери сега в България, при моите приятели от гуми-центъра Кристо-2, успях да ги намеря тези размери само в конфигурации по двойки.
Съответно сложих на Голфа комбо от 2 по 2 броя Йокохама и Ласса летни гуми.
Аудито имаше нелоши зимни гуми отзад, ама реших и тях да ги сменя, и сега е с комбо от 2 по 2 броя Кумхо и Шампиро нови зимни гуми.

Тази невъзможност да купя за двете германки комплекти по 4 броя еднакви гуми се отрази разбира се, и благоприятно на цената, за чиято отстъпка благодаря на собственика на К-2 фирмата.
Така или иначе, Голфа и Аудито са обути с нови гуми, като тези на Аудито ги сложих и на купените още пред 2 години комплект оригинални за 16в-версии, Спийдлайн лети джанти.

Ще ги видим как се държат в пътни условия тия гуми обаче чак през следващите седмици и месеци, понеже на Аудито трябва да тепърва да му обезвъздушавам спирачките, а на Голфа да му подновя нова ретро ГО за 2022 год, както и да му сменя един регулатор на налягането на К-Жетроник инжекциона.
Ето и снимки от новите гуми на двете вече почти 30 годишни ВАГ-германки, и новия комплект джанти на Аудито.






















« Последна редакция: Януари 25, 2022, 13:18:25 от USfan »

Април 13, 2022, 21:15:59
Отговор #164

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
След почти 3 години липса на активно каране, и след като почти година не беше изкарвано въобще от гаража /от късната пролет на 2021/, и по повод че тази година се навършват точно 30 години от производството му на този конкретен екземпляр, Аудито Купе днес го извадих да го поразходя.
Това му вадене е и първото му изваждане навън с вече поставения му нов за него /иначе и той 30 годишен/ комплект ориг. Ауди 15-ки мултиспицови джанти /които в този им дизайн са серийни за Купе 16в, и въобще за 80 В4-16в версиите, поне на СН пазара, където това Купе е продадено ново в 1992 година.

Та, след позагряване на мотора от 5 -10 минути, си позволих да покарам половин час доста активно, вкл. и с чести вдигания на прилично високия оборотен диапазон на 4-клапановия му мотор.
С удовлетворение бих казал, че, Купето върви идеално, скоростите и окачването са му почти перфектни, а мотора на динамика, вкл. и мех. му инжекцион КЕ-Жетроник, работят изрядно, и бяха без забележки при карането.

На снимките се вижда поставена отзад една хартиена бяла хоризонтална лента, на ръба на каросерията върху задната броня, че забравих да я махна докато снимах набързо колата,
Залепих я тази лента, понеже свалях и качвах бронята, да напасвам максимално прецизно стоежа и към каросерията, че заради разни леки подпирания при паркирания, се беше изместила с 4-5 мм от шините под нея.
Бронята я напаснах добре, та утре ще махна лентата, и при следващото каране, по възможност и на по-хубави фонове от спрямо входа на моя подземен гараж, ще направя снимки на Купето и вече в пълния му сегашен /всъщност 30 годишен/ и оригинален на боя блясък.

Хванах и Триумфа тук в кадър, че трябваше да го извадя от гаража и него, та да изкарам Аудито.
А той, макар и 1/4 век по-стар, е в бордо металик цвят, който е доста подобен на фабр. боя на Купето, та реших да ги съпоставя на дневна светлина отенъците, както са колите една до друга.





















Април 13, 2022, 23:36:53
Отговор #165

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Често виждам едно такова Ауди на Оборище между канала и Черковна от канала нагоре в дясно на тротоара. Много изпънато мисля кабрио  на цвят ако не бъркам бяло . СУпер седи колата

Април 30, 2022, 18:46:02
Отговор #166

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Бре, някой път като минавам оттам, ще гледам дали това кабрио е паркирано наблизо.
Бял цвят на 80 кабрио седи много гот, иначе при Купе като моето, според мен малко го затваря белия цвят, както и черното де.
Иначе тия дни Купето се кара активно, след като му монтирах задната броня, а и 4-клапановия К-Е-Жетроник мотор си работи си повече от добре, редовно си го бримча до 7000 оборота, разбира се, като е добре загряло..
Направих си труда преди 2-3 години да му сменя и предните и задните накладки с оригиналните АТЕ, не някакви афтърмаркет /иначе дисковете са му още фабричните/, и сега след като му смених и спирачната течност покрай ремонта на главната спирачна помпа, спира фантастично.

Аудито най-вече го покара тия дни сина ми, на порции с Фронтерата и с Миатата, понеже вече има официално книжка.
Та го карам да трупа стаж на тия ми коли с ръчни скорости, дето сега са ми най-отпред в гаража.
По-нататъка ще го пробвам до покара и Триумфа и Ягуара, а и Трансама, че те са автоматици, та да има представа какво е и това- скорости за жени и старци.  :))
Целта ми е разбира се, да свикне да кара добре ръчни скорости.

Но в този аспект, не ми се ще Аудито Купе да му го давам за основна кола, въпреки че той много си го харесва, понеже е доста оригинално на кондиция, и ми се ще да остане такова.
Така че трябва най-накрая да му намеря да купя някое БМВ Е46 тройка купе или кабрио, или ЦЛК кабрио или купе.

Някой четящ, ако има за продаване такова БМВ Е46 кабрио или Бенц ЦЛК кабрио, само че да е в отлично състояние, да ми пише тук едно лично, и ще се договорим за оглед и евентуално плащане на добри хилядарки веднага и на момента, ако ми хареса колата.
Ето малко снимки от тези дни как се справя малкия с кормуването на тези 2 точно 30 годишни на възраст германки.














Май 01, 2022, 22:33:06
Отговор #167

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Моя грешка, оня ден го гледах запалена да седи  със свален гюрук нямаше никой и колата бе с твоя цвят ! като го видя другия път ще го снимам защото е супер  слънчев !

Май 14, 2022, 18:43:40
Отговор #168

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Брей, такъв същия ако е бордо металик цвят, много готин. Интересно с кой мотор е това кабрио...
Най-вероятно, ако е от първите години на кабриолетите 80, е с 2.3 Е мотора. Специално 4-клапанови версии като мотора на моето купе, на кабрио не са слагани, там са само 2-клапанови версиите. чак в най-последните години на кабриото има слаган 1.8 литра с 5 клапана мотор, но без турбо.

Тия дни оставих за 1 ден Аудито в сервиза Кобра-2 за смяна на масло на мотор и антифриз, понеже това лято по-редовно ще го карам до провинцията, морето, а и до близките чужбини, редувайки го и с някои други мои коли де, не само то основно.
Та, от гледна точка на надеждността и комфорта, и в купето и в мотора термично флуидите трябва да са добре.
Иначе климатика работи супер, не ми се е налагало въобще допълване или проверки на системата в посл. 16-17 години каране, откакто е при мен, направо невероятно.
Но климатика му е още със стария фреон тип Р12, а той мисля по-малко се изпарява или протича от спрямо Р134, понеже е с да го кажем, по-голям вискозитет.

Както и се вижда, нашето си лого на Класиккар-БГ, е залепено на челно място на предното стъкло.



















« Последна редакция: Май 14, 2022, 19:15:46 от USfan »

Май 21, 2022, 11:16:35
Отговор #169

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Тъкмо снимах фантомния Ауди кабрио :)