Автор Тема: Луксозните германки в Социалистическа България...  (Прочетена 38340 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 23, 2011, 13:17:02
Прочетена 38340 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Реших да отоворя нова тема, защото, като се замислих, по соц време /с малко английски, американски или френски изключения, или някой единичен Фиат 130, или Масерати Инди, но за тях друг път/, основните луксозни коли които са се внасяли, и нови, и стари, и официално, и частно, са били немски, и то основно Бенцове.

В тази тема специално, за долна граница на луксозността, приемам наличието на 6 цил мотор. ;)
Освен разбира се, да не става въпрос за някой рядък Бенц 190 сл, или БМВ 2000 ЦС.
Но такива, аз поне знам само по един брой е имало в БГ по онова време, от тези модели, та те не са особено релевантни.
Така че каквито и  да са 4 цил коли, не бих ги дискутирал тук.

Ами, най-много бройки според мен луксозни седани, са внасяни като цяло, от 2-те версии, на тъй наречената от нас конска глава.
Типичен представител е колата, чиято снимка пуснах- Маргаритовия кралско син 230с, или по немски- Кйонигсблау, :)  на цвят такъв.
Ето на него и още снимки, от конкурса на Хилтън през 2010 година.
та тези 1-ви конски глави, или още трапеци, са правени мисля от 1959, до 1965.
И са моделната серия 220с/се-230с.
Имало е топ версия при тях, 300се, вкл и с дълга база, 300сел, ама в БГ не знам далие имало такива версии точно в=несени.
300сел се е характеризирал и с въздушно окачване.

Наследява го през 1966 мисля, втората серия конски глави, моделите 250с-280с/се/сел-300се/сел.
Тези 2-ри серии, са били вече със самостоятелно разработена, специално за еС -класа само каросерия.
От тях в момента, в БГ наистина има много бройки.
И мен ме изненадва колко са били масови у нас. :))
Разбира се, инцидентно са внасяни и купета и кабрио еС-класи, в повечето случаи, на старо, или конфискувани.

Всъщност, дълбоко се съмнявам, че извън споменатото от мен купе в111 конска глава, което нашите взимат от Панаира, друго частно лице си е купил нов такъв точно модел купе.
Все пак, на цена купето е било почти колкото 2 базови С-класи тогавашни, или дори колкото 3 броя 4 цил базови перки, или табакери.

Макар че в София, има още жив един стар майстор от УБО, Давидко, който го познавам още баща ми и дядо ми, като караха нашето купе при него за регулировки на мех инжекцион.
Та Давидко по онова време, това през 70-те и 80-те, имаше ориг 300се купе, с алум мотор, и 6 штемпелна помпа.
Беше едно боядисано лайнян металик на цвят.  O0
Давидко обаче, му беше преебал и той помпата на оригиналния мотор, както и лагерите.
та беше набил карбураторен 280 двувалка мотор, сигур свален на аванта от някой правителствен Сом. :))

Но Давидко иначе беше пич, вскякви неща ми е помагл, през 90-те, и по моите Мерцедеси да си правя, надявам се да е още жив. :)

Та, по времето когато си купих 1-я Триумф, от починалата наша оперна Прима- Илка Попова, тя ми е казвала, че Триумфа и Хералд, бил някъде под 2000 долара стойност нов.
И сподели, че тогава, заедно с нея си направил обща поръчка за доставка на кола, от РазноИзнос, или някаква тогава такава търговска централа, предвестник на Кореком, колегата и, който всички знаем- Гяуров. :)
Той си е купил нова конска глава 220с, за цена над 4000 долара, или нещо такова. 
Така по не казваше баба Илка, мир на праха и. :)
Предполагам, в началото на 60-те, това е била една от малкото нови еС-класи, притежавани от частни лица.

А от следв еС-класи конски глави, моделната Фамилия в107-в108, т тях съм виждал на живо, още в началто на 80-те се движеше, и една бройка с 6,3 мотор- модела 300 сел 6,3.
Тази специално кола, тогава возеше всеки ден, председателя на Наросдното събрание, по онава време, мисля Станко Тодоров.
После някъде през средата на 80-те, отиде на търгове по Кореком, и оттогава следите и се губят.
А беше приказна кола отблизо, черна, със зелени стъкла, и сив плюшен салон.
Още я помня добре.
Жалко, че и нямам на нея снимки.

Но ето малко снимки на  Маргаритовата конска глава, от всякакви ракурси. :)
 Забележете ориг каро салон.
Голяма радкост е да се намери екс соц Мерцедес с оригинална дамаска.
Всичките вече отдавна са претапицирани с гадни цветове плюшове, или някакви гадни скай-ове.

Та, снимки на оригиналните соц екземпяри трудно ще изровя, но ще се постарая иначе, на каквито интересни модели на луксозни германки си спомням от Соц епохата, или пък внесени от началото на промените, да им кача тука снимки от Нета, просто като илюстративност.

Декември 23, 2011, 14:01:20
Отговор #1

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Та по темата, едно единствено кабрио конска глава съм виждал в БГ по соц време.
Беше тъмносинйо, версия 220 или 250, защото беше още с високата решетка отпред.
Тъй наречения Хох кюлер, или висок радиатор. ;)
Беше поразпачетосано това кабрио, не знам къде отиде тази кола.

Тази на снимката, бордо цвета, е нов внос преди няколко години, и беше на един голям в Бг търговец и колекционер на класически Бенцове- Митко.
Снимал съм се с него, през 2008, на 1-я Конкурс по елегантност на Александър Невски.
Той Митко постегна и е собственик и на някои от другите тука виждащи се, информационно пуснати от мен като картини Бенцове, с които ще онагледя какво е имало в БГ тогава.

А закрити купета конски глави, извън нашия и този на майстора от Убо Давидко, не помня да е имало други.
Поне не до 1990 год, до падането на митата.
Давидковото закрито купе, беше подобно на това шампански металик кабрио като цвят, само че по-плътен отсенък.

Това кабриото шампанското също беше на Конкурса, по елегантност, ама вече на Хилтън, през 2009 година.
Това е чисто шампанско, а онова давидковото закритото, беше примерно- Инка Голд, по спецификацията на Бенц тогава. :D

Декември 23, 2011, 14:13:13
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Най-скъпата купена нова кола по соц време, разбира се, беше Мецедеса 600, и то версия Пулман, ;) и то с 6 врати Пулман, ;) и то Ландоле, ;) на бай Тошо.
Като спецификация крема на крема, спрямо по плебейските, дори и не толкова базови, 600 изпълнения.

Противоречиви мнения има за това кога е купена нова.
Дали в края на 60-те, дали в края на 70-те, кой знае.
Аз лично съм я виждал на живо, да вози делегации, ама със закрит покрив, още през 1980 год.
Това го помня ясно, защтто тогава живехме близо до Пирогов с нашите, та делегации гледах през ден. O:-)
Преди да пуснат бул България през 1981 година, колите за Бояна, минаваха покрай Пирогов, и после по бул Цар борис трети, бившия 9 септември.

Само ме е яд, защототия глупацив НСО, прертапицираха клата, кмакар ис поръчан оригинално Мерцес Скай, и то поръчков ушит ьза модела, но- Скай. Това ще рече изкуствена кожа. По Бенц спецификацията, това се вод- МБ текс.

Много добре помня колата, още до края на 9о-те, гледал съм я детайлно в гаража на УБО, беше с сив оригинален плюшен салон вътре.
И датската кралица Маргрете тук като беше през 1999,и се вози на нея, колата беше с ориг сив салон.
Как де, ето го сега салона как изглежда.
Става, ама не както си беше оригинално.

С тоя бакшишаджийски скай, е голяма излагация. :D
Не го казвам от гледна точка на лисицата и гроздето де, хахах, просто, тази кола изискава максимум на оригиналност.
На живо е по-зле, отколкото тук на цвят и усещане се вижда.
Който се возил на немски таксита в123 и в124, знае за какъв материал говоря.
Аз трябва да му имам повечко снимки на тоя 600, дето съм го хващал по разни паради. Като ги намеря ще ги кача.

А конската глава осмак, дето возеше бай Станко /той като по-народен човек, не се натискаше много за нова пура през 80-те, или дори сом/, беше е такава, с дълги задни врати, ама черна на цвят.
Тази конкретната на снимката, мишосивата, с 4,5 осмак мотор, също е от колекцията на Митко. :)
« Последна редакция: Декември 23, 2011, 14:21:27 от USfan »

Декември 23, 2011, 14:40:02
Отговор #3

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Откртитите Мерцедеси въобще бяха рядкост за БГ.  :)
Един съсед, както споменах, известния в ретросредите измамник Истината, в началото на 80-те, имаше такъв бял 190сл, като този на снимката.
Но го го изнесе някъде още тогава Истината.

А отстрани на белия, се вижда мойто малко златисто Поршенце, хахах. :))
Заварих го белия, в един сервиз на Драгалевско шосе, през мин година. По принцип оня сервиз е за ремонт автоматици, върти го един мой приятел и са добри майстори, а и откакто е криза, не много скъпари.
Та не помня на 190-та какво и правеха.

А СЛЦ като нашето, имаше, поне в София само, едно КАТ-аджийко, с надпис Народна милиция, хахах. C:-)
Жълто на цвят беше, и обикновено ходеше пилотна кола, като идваха разни делгации.
Мисля беше с 350 мотор.
След промените като го купиха някви на търг, го боядисаха бордо металик.
Беше с черен кожен салон, и БЕЗ дървено табло вътре.
Само черна пластмаса беше таблото.
Дали е било пък то, това вече черното, правено от колегата Живков наскоро> :D

Как да е, иначе двуместни роадстери СЛ р107, като моя, които го имах през 90-те, имаше няколко.
Първия внесен, в края на 70-те, беше на оперната прима Гена Димитрова.
Един тъмнозелен, малко по тъмне цвят от това зелено СЦ, което между другото, с кара тук в БГ, и принадлежи на професор Лешке.
Та на Гена, беше и с бял винилов салон, и 350 мотор.
Но мисля тя ползван си го купи.

А другия р107, един сребрист и с 280 мотор, беше подарък по случай европейската му титла по мотокрос, на Димитър Рангелов, някъде през 1980 година.
Той неговия СЛ още мисля си го пази, окепазен и не в движение, на вилата му в Банкя.
Рангловия мисля, също не беше нов, ами конфискуван, и така му го бяха подарили за титлата.
Тази практика за подаряване на конфискувани коли, я имаше тогава.

По рано, помня в Содифя се движеше една Ферари 365 ГТБ Дайтона, сребриста.
тя пък като конфискувана, беше подарена автомобилния пилот Илия Топлодолски, по случай 25 годишната му състезателна дейност.
Това в средата на 70-те. :)

Но за тази интересна кола, каквото знам, и съм чувал и въдал, хахах, ще го пишем може би в някой друга тема, в Италианския раздел.

А в средата на 90-те, в София се появи за кратко, продадоха го на новата тогава автокъща Капитолия, един много огрухан син металик 350 СЛЦ, със стари от Толбухин жълти номера.
Е като този със Соф нови номера.
Което значи, че е бил регистриран вероятно по Тошово време.
Ама какво стана с тази кола, къде отиде,и на кой е била, не знам.
« Последна редакция: Декември 23, 2011, 14:49:00 от USfan »

Декември 23, 2011, 21:19:18
Отговор #4

Неактивен zhivko88

  • Публикации: 349
Колега ти си като отворена енциклопедия  :) за старите Мерцедеси, затова исках да те попитам за мнение, коя версия  на W107 Sl е най добрия и здрав вариант от тези кабриолети като двигател и коя маска е по луксозна тази с целия фар или като четириочка на 123ка? Имам предвид кабриолета с мекия и твърдия покрив като тези:

 

Декември 23, 2011, 23:12:30
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Смятам, че тези модели ,,107" имат доста свястно и МИСЛЕНО окачване. Най-вече управлението.  Не мога да подмина с лека ръка този факт.  Когато си се качвал да други разни спортивни автомобили, включително и немски ( Опел, Форд, БМВ) и се качиш на подчертавам ,,спортен" Мерцедес, нещата стоят по доста различен начин.  Той е не просто стандартна седанова/ хечбекова база, превърната в 2-врато купе и същото окачване, с дървени пружини и амортисьори, отвратителна возия+ някакъв там як мотор.  Тези кабриолети, роудстъри и купета са мислени сами за себе си. То и са си конкретна отделна моделна линия.   Та, тая ходова, въпреки характера на колата е.........тежка, масивна, доста здрава, Класическа ПРОСТА, лесно се ремонтира и търпи доста тежки пътни условия. Мисълта ми е, че много е трудно да се изкриви, разрегулират и деформират дори гумено-метални части.  И окачването запазва своите фабрични стойности (сход/развал, наклон надлъжен/напречен...) за много дълги, безброй десетки хиляди километри, без да се размести. Е, все някога му идва и краят. Тогава смятам, че най-добре е да се смени всяка една част, без носачите и кормилната кутия. Когато караш такава кола, изпитваш смесени чувства :

- двигателя работи така равномерно, че вътре в купето, буквално НЯМА никаква вибрация дори в скоростния лост
- същия двигател, въпреки малката си литрова мощност, притежава голям въртящ момент, който веднага НАГРАБВА колата още от празен ход и ти чупи врата още на 1400 оборота в минута с едва погалена газ+ леко пробуксуване на задните колела (сравнително широки)
- и като го караш, усещаш отлична обратна връзка  автомобил-шофьор
-  предното окачване е на носачи - горни и долни носачи, съставни носачи, пружините стъпват на долния носач, а в горната част ,,носят" подрамата, която вече чрез 4 тампона носи предната част на каросерията, като по този начин, ЦЯЛАТА предница е един ЦЯЛ МОДУЛ, който може да се свали отделно от колата и ремонтира с удоволствие

- та, предното окачване е стегнато, бих казал твърдичко, НО много добре ИЗОЛИРАНО от купето и неравностите се поглъщат доста комфортно за спортист
- поради горното, шофьора усеща чудесно автомобила, как лежи на пътя и може да предвижда неговото поведение в различни и опасни условия,  супер предвидима кола е, много повратлива и маневрена
- усеща се стабилност,  голяма точност и прецизност в управлението, съчетано с лекота, мекота и плавност при боравене с волана (който обаче е прекалено голям, стандартния на 450 поне)
- задното окачване е повод и за не една трагични катастрофи с модел 107,  двигателя е голям/тежък, мощен, диференциалът е задължително с блокаж (дали ще е ЛСД или ролков блокаж  е друга тема),купето е късо с късо междуосие и при несъобразяване с това, дори на сух асфалт се стига до поднасяне, а тогава  получават такива камшични удари, че буквално изхвърлят цялата задница силно настрани по-бързо от колкото може да се изправи САМ волана и по-бързо от колкото човек предполага

- интериора на спортен автомобил, все пак създава усещане за удобство, сигурност и ,,тежък" аристократичен уют
-  таблото, корите на вратите, тяхния дизайн, тяхните кройки, платове/кожи и линий, дръжките на вратите, хромирани елементи, които сякаш СЕ ДВИЖАТ, забързани и устремени, създават усещане за улагнала, интелигентна динамика и когато човек се отпусне и го кара - усеща, че всеки един детайл е минал задължителен ОДИТ по  духовно въплъщение на мощен, германски перфекционизъм в спортен, консервативен, бърз сериен 2-врат автомобил от ВИСОК КЛАС  >:D


Благодарение на НЕфорсирани, неизцедени, V-образни, 8-цилиндрови, инжекторни двигатели и огромни въртящи моменти, постигат страхотна динамика и звуков фон. Осмакът им е 100% механическо чудовище, в което намесената хидравлика е горивната система, където няма начин да не се намесят закони за флуиди.  Много, много прецизна механика, сътворена от качествени за щастие/не щастие материали.  И разбира се, изискваща оригинални, специални и много точни прибори за регулировки на каквото и да е. 

Декември 23, 2011, 23:30:10
Отговор #6

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами окацването на с107, е един микс от ѕадно окацване от в116, и предно от в114-в115. ;D
На моиа 500сл му смених предните тампони по П'обраѕната греда, с такива от табакера. Вѕех ги танкајно от НСО, ѕалејали осте от 70'те.
И станаха ацик'ацик на кола от 80'те. ;)
По принцип Сл и СЛЦ са с отделна подрама отпред, коиато дарји мотора и окацването.
А хубаво воѕи колата, и не се накланиа много в ѕавои ѕа 1,5 тона кола.

Отѕад инаце Роадстера проблеми не ми е саѕдавал.
Само ауспухно гарне като му смениах, от ништо друго не ставаше, та присадих от БМВ 535.
Е виј как на снимките виси смешно отѕад, хахах. :))
4'те кругли фара са просто ѕа УСА версиа, други раѕлики ниама.

Ами основната раѕлика е в моторите.
До 1980 год се полѕват цугунени блокове при осмаците' модели 350 и 450.
А след 1980, се слагат алуминиеви осмаци, в моделите 380, 420 и 500, и ѕа Америка само, в 560сл.

Раѕни експерти касват, це на дулговецност старите 450 са по ѕдрави мотори.
Аѕ обаце, при 420 сек'а ми, и при 500 сл'а, проблеми с моторите им не сам имал никакви. :)
« Последна редакция: Декември 23, 2011, 23:37:56 от USfan »

Декември 24, 2011, 08:09:37
Отговор #7

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Колега, както някой по-горе каза си направо енциклопедия. Хвала ! Можеш да продължиш с разказите за онова време, направо ме връща в епохата .

Декември 26, 2011, 14:13:17
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Колега, както някой по-горе каза си направо енциклопедия. Хвала ! Можеш да продължиш с разказите за онова време, направо ме връща в епохата .
Aми, радвам се че ви харесва. :)
Всъщност първата най-фрапантна кола, която видях у нас на БГ номера, беше в далечната 1981, на Златни пясъци, е същото като това Порше 911, пак бяло, с тарга покрив, и направо чисто ново. :))
По онова време бях с нашите на море, в някакво отн смотано общежите в горната част на Златните, точно до един хотел- Велико Търново, дето имаше модна дискотека.

И аз като като любопитно хлапе, хахах, както си се разхождах из комплекса, гледам една завита хубаво с покривало кола, туко зад тоя хотел паркирана.
Абе, заприлича ми на костенурка, ама така, някак п по натопорчена, и по ниска. тръгнах да вдигам покривалото отдолу, и каво да видя, на джантите емблемата на Порше.
Вдигам още покривалото нагоре, и на средните колонки на покрива, едни алуминиеви, пишеше ръкописно- Тарга. ;)
Та така.

По онова време, извън номенклатурите и спортистите, естествено най много пари, само че не толкова легитимни, имаха разни бармани. C:-)
Та за това Порше тогава разбрах, че бармана дал за него огромната тогава сума от 30000 тогавашни лева.
За да го откупи от някаква леля, дето го взела на търг от Кореком, конфискувано, за примерно няколко хиляди долара.

Някъде края на 80-те тази кола се появи в София, вече я караше, спомнатия тук бензинджия хахах, хари, който имаше преди нея 3.о цс един баварец.
Но беше боядисана, по тогавашната мода- графитен металик.  ;D
Ама в началото на 80-те, изглеждаше като тази на снимката.
Е не с такива гадни присадени модерни джанти, беше си с ориг стари 15 цола Порше джанти.

По онова време пак, в края на 80-те, зеления350 СЛ на Гена Димитрова, го купи някакъв наш уж ексразузнавач, и го боядиса е такова издухало бяло, като този СЛ на снимката. :)

Този СЛ р107 сега седи хвърлен в един двор, на една пряка на ул Симеон в София, и котките спят в него.
Ама собственика му, екс нашенския ДжеймсБонд, :)) есъвсем изкуфял и не го продава.

Иначе тези снимки са илюстративни.
Тези коли от тях, си се намират в БГ, но не са тези колите, за които разправям.
Поршето е на един мой приятел, за който споменах,че събира стари Мерцедеси.
А този конкретно УС версията 560сл, не знам къде отиде, не го карат нещо по София.

Декември 26, 2011, 14:28:17
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Всъщност, ако поразширим малко темата, и включим и 4 цил коли, стига да са от престижна марка като Порше,  O:-) в БГ имаше няколко налични частни бройки такива, и извън 2-3 броя от 911-ките.

Всъщност по мои спомени 911-ките поне в София, бяха само 2 броя.
Тази екс Варнеската бялата, и една по стара, с хром брони, пак тарга, но червена.
Тази червената, сега доста гнила, е в нашия приятел и фен Венко. :)
Може той да и качи снимки.

А другите налични Поршенца, в средата на 80-те, бяха една 356, като тази на снимката, ама черна, едно 914, като това на снимката, ама оранжево, и по едно 924, 944, и 928.
928-цата, черна, и то еС версия, беше на известния Фатик, който тогава макар и все още глезено синче на баща му, имаше и единствения в БГ, в126, 500 СЕК.
най-скапаната налична,на един и гръцки студенти, беше еднба черна 924.
Много крива беше горката, но все пак и тя беше с тарга покрив, пък и единствена в София.