Автор Тема: Леонид Брежнев слага край на българските коли - в. "168 часа"-разследване  (Прочетена 26849 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 25, 2022, 12:16:34
Отговор #50

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
А, дано да е само криза, а да не е катастрофа, защото може да се окаже и последната. Аз не съм човекът, който би го желал, но не трябва да се правим на слепи, глухи и мълчаливи... Лошото е, че историята, макар и поучителна, много често се повтаря, независимо от нашето действие или бездействие, особено пък ако някой си има "доброжелатели"...

Юли 15, 2023, 19:51:21
Отговор #51

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Не знам дали тук точно е мястото, но все някъде трябва да бутнем инфото за постановлението на МС, за въвеждането на кретенските първо 40%, а после цели 200% мита при внос на западни коли у нас, влизащо в сила от лятото на 1970 год, и продължило до лятото на 1989 год.

Може разбира се, да се анализират много причините за това скудоумно партийно-държавно тогава решение.
Вероятно нашите Политбюро и ЦК велможи са взели икономически пример в периода, не само от пътеводната звезда СССР, а и от други немного развити по принцип държави от юга на Европа.
Интересен елемент е, че че тези недоразвити държави с рестрикции по вноса на коли по онова време, също са били тоталитарни държави, но не социалистически, а с фашистки или крайно десни управления точно тогава в нач. на 70-те години.

Та, тия държави, и те тогава въвеждали мита при внос на коли от порядъка но 100 до 200 %, са Гърция, Турция, Испания, и ако не греша- Португалия, по време там на диктатурата на ген. Салазар.
Осезаемата разлика между нас и тях обаче е била, че в Турция и Испания е имало сериозно развито местно лицензно автопроизводство, а пък въобще във всичките тия страни надали е имало пък огромно търсене на леки коли, понеже по онова време тия страни са били с отн. нисък стандарт.

При нас обаче лицензното производство, към периода на 1971 година, вече само на Москвичи, не е било сериозно на мащаби, поне не достатъчно, че да насити тогава вече значимия скок у нас в търсене за закупуване на коли.
Вноса пък на коли производства от соц. страните, също не е бил достатъчен да насища редовно нашия пазар, видимо по листите с години чакане за закупуване на коли от Мототехника.

Като цяло, това решение за налагане на първо 40%, а после увеличени до 200% тарифи за внос на коли от второ направление, а именно- внос от западни страни /от които мита обаче е имало много изключения, като за българи работили официално в чужбина, напр. дипломати, специалисти-лекари-инженери, или за връщащи се емигранти, за моряци, за инвалиди, както и по субективна преценка на Министъра на Финансите, за освобождаване от мита на разни връзкари-номенклатури/, така или иначе нанася огромна вреда.
Чрез него се забавя бързата моторизация на страната ни /вкл. така косвено се забавя и строежа на съвременна мрежа от автомагистрали, понеже държ. ръководство не вижда особена нужда от нея/ и се вкарва монокултурността на соц. колите в нашия БГ-автопарк, чак до 1989 година.

Прочетете тия копия на едновремешните статии по въпроса в нашата преса, много са интересни.

Най долу пък има една бележка за доказване на лична сметка и трудови доходи в конвертируеми долари.
Чрез такива бележки Кореком е измъквал долари от нашенци с валутни сметки, че да им осигурява купуване на соц. коли чрез тях, без да се чака конвенционалния ред, който е бил наложен за купуване с левове през Мототехника.

Баща ми с една такава бележка, но издадена по-рано, и плащане на тоя точно сума от 3600 долара, в началото на 1983 година плати на Кореком нашата синя Лада 1500 еС /ВАЗ 21061/.
Тая Лада, в течение на живота му се оказа единствената соц. кола, която беше купил, и пък бе и една от малкото бройки чисто нови коли, което също бе купил по времето на соца.

При така купуване на кола от Кореком имаше по онова време вече в 80-те години, 3-годишна ограничение за продажба на колата в БГ, че да се избегнат уж евентуални спекулации и препродажби, най-вече с Лади.
Разбира се, това ограничение се байпасваше лесно от заинтересованите и продавачи и купувачи, като се правеше генерално пълномощно за ползване на дадена така Корекомска кола, а продажбата по документи ставаше след изтичане на 3 годишния ограничителен срок.










« Последна редакция: Юли 15, 2023, 20:35:07 от USfan »

Юли 15, 2023, 20:16:34
Отговор #52

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Мога да дам коментар по повечето "въпроси" обаче ще се въздържа защото ще се появят потребители,които дават мнение само когато има политически нюанс  :)
retrobs.com

Юли 16, 2023, 09:20:43
Отговор #53

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето още архивни автостатии, касаещи соц. търговията с коли тогава.
Таблиците с цените на коли от 70-те и 80-те години у нас, както и една таблица с цени на соц. коли във ФРГ, но в западни ДМ, от 1964 год, съм ги качвал поотделно и преди в други теми, но ето ги тук комплектни и четирите налични таблици, дето имам в архива ми.

Голямата листа с всички соц. модели на Мототехника, предполагам е публикувана от 1973 до 1975 години, понеже в нея има ВАЗ 2103, но липсва 2106.
Кратката листа пак на Мототехника, която уведомява, че Москвич 2140, ИЖ-а фастбек, и Фиат 125Р може без ред да се купуват, бих я датирал някъде между 1976 и 1979 години, да е издадена.
Преди това 2140 модела още го няма, а примерно след 1980 год, и Мускалите и големите Полски Фиати минават отново на ред на чакане /макар и не толкова дълъг на години, колкото е примерно при Ладите/, като другите соц. марки, може би още и преди това.

Корекомската листа бих я датирал да е издадена между 1979 и 1981 години, понеже на нея вече има Рено 18 /дебютирало в 1978 год/, както и Опел Рекорд Д /всъщност това е каросерията Рекорд тип Е, и той дебютирал в 1978 год, но тук офериран с дизеловия атмосферен 2.3 литра мотор/, но пък още ги няма Рено 9 и Фуего купето /дебютирали в 1981 и 1980 години, съответно/, които някъде от 1982 год. вече се продават и те доста като бройки през Кореком.

По отн. на листата с оферти за продажби на соц. мотоциклети и коли в ФРГ в 1964 год, може да се отбележи, че се вижда и Татра 603, която вътре в Чехия не знам дали е била разрешена за продажба на физически лица.
Исканата и немска цена е екстремно висока- 33 000 ДМ, която е съпоставима или даже по-голяма, отколкото на тогавашен Бенц в112 конска глава еС-клас 300 СЕ/СЕЛ, дето е бил серийно с инжекцион мотор, 4 дискови спирачи, и въздушно окачване.
Примерно от моделната гама на Бенц, само новия тогава къс 600 в100 /дер Гросер/, е бил по-скъп от Татра 603.
Татрата 603 са я продавали свободно и в Австрия и в Швейцария, та интересно, може би поне по няколко човека на година на страна от тези горните, да са си купили в ония години по една новичка Т603-2, вместо по един Бенц 300, или БМВ 502, или Ягуар Марк 10, примерно.

Интересен е и документа за пращане на авточасти като колетни пратки през Мототехника.
Съдейки по това, че в него Мототехника не фигурира като абревиатура СО или ДСО, а още като ДТП, и предвид на дадената статистика от 1966 год за пратените колети, сигурно тази реклама е от 1967 год.
Доколкото се е касаело за части налични веднага за пращане, а не много дефицитни, тая система може да е спестявала ходенето по мъките из страната за части /какъв сюжет например има в един от филмите-комедии за Баш Майстора, когато актйора Кирил Господинов обикаля из страната да си търси чаркове за Мускала му 408, вместо да лежи на плажа по време на отпуската му/.
Видимо пък по дадения адрес за заявяване на колетите, централата на Колетните пратки за соц. моделите коли на Мототехника не се е намирала в двора на главната им Централа на ДСО Мототехника в район Хладилника /откъдето и се взимаха новите тогава подготвени там за продажба в лайона на София соц. коли/, а в един стопански двор в София близо до Женския пазар, на ул. Джордж Вашингтон.

Лек исторически обрат е това, че на същото място и адрес, вече десетилетия по-късно, мой добър познат построи там една сграда, в която освен офиси имаше и сервиз и шоурум за коли, и в която той взе да продава американски возила, от 2006 до 2010 години, под абревиатурата- Вашингтон Моторс.
Там от тази сграда съм ходил аз пък за получавам пратки с части за моите американки, които обикновено идваха за по-изгоден транспорт, в контейнерите с ползвани амер. коли за продаване, дето моя познат тогава внасяше.










« Последна редакция: Юли 16, 2023, 09:56:10 от USfan »