Автор Тема: Историята на италианските супер-коли  (Прочетена 28885 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 16, 2018, 10:03:38
Отговор #20

Активен kaci

  • Публикации: 956
Имам информация, че на един от моделите Ланча Дедра е поставян оригинален двигател на Ферари. Някой да знае нещо въпроса? Интересно ми е!
Най вероятно става въпрос за Тема, а не за Дедра и в нета има писано доста :)

Ноември 16, 2018, 11:22:29
Отговор #21

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Да, а тук е и темата за Темата:
https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1728.0.html
 :)

Ноември 16, 2018, 22:53:34
Отговор #22

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Имам информация, че на един от моделите Ланча Дедра е поставян оригинален двигател на Ферари. Някой да знае нещо въпроса? Интересно ми е!

Хах, каква Дедра, божеее...  :))

Моделите на Ланча с Ферари мотори са 3 броя, поне за тях се сещам на прима виста.
Една Формула 1 версия, наречена Ланча-Ферари Д50, от 50-те години, рали-иконата Стратос, с Дино шестак мотор, от 70-те години, и това което предполагам имаш предвид, и което ти посочват и колегите- модела Тема 8-32, с осмак от Ферари 308, дебютирала в края на 80-те години.

Тая Тема в тази и 8-32 Ферари версия, е толкова екстремно култов модел, че даже майка ми, жена сега над 70 години възраст, още през 90-те години, като ги караха 3-4 броя Теми-Ферари по София по активно разни там, тя успяваше да ги различи Ферари моторизираните, от спрямо базовите 4 цил. бензинови и дизелови други Теми, които иначе бяха доста бройки налични тогава в БГ.

А Дедри има с Интеграле мотори и двойно предаване, но това е друга тема.
Ето дори и купешкото Вики, има доста инфо за Тема 8-32 модела.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Thema

Ноември 19, 2018, 14:35:09
Отговор #23

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Благодаря за информацията! Не бях се ровил поради липса на време. "Тема" трябва да е била. Пък и аз не съм познавач на италиянките..., а и през 90-те не съм бил в БГ, че да ги виждам по улиците. :) Иначе разбирам повече от Форд и някои други марки.

Ноември 19, 2018, 14:45:28
Отговор #24

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Имаше и една Тем 8.32 в пловдивски автосалон някъде около 2006-7 година. Тогава мислч, че струваше около 10000 лева.
Преди две, три години излезе една невероятно запазена Тема с Ферари осмак в Холандия и беше на съвсем приличните 8000 евро.
В ден днешен, хубавите бройки са доста по-скъпи.


За пореден пък споменавам и Хари Меткалфи и неговия канал в ютуб Harry's Garage.
Ето какво мисли той по темата 8.32 :
<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Ноември 19, 2018, 15:14:07
Отговор #25

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Благодаря на Спийдър и другите колеги! Обогатих си знанията. Повдигнах този въпрос при познавачите, защото преди много години един мой приятел немец беше на път да купува една такава италиянка с двигател на Ферари. Просто забравих модела, мислех, че е Дедра, пък тя била Тема. Тогава той обаче се отказа и си купи стара Джулия 1300, защото се изплаши от скъпата поддръжка, ако нещо с мотора на Ферари се случи...

Ноември 19, 2018, 18:39:07
Отговор #26

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Е, в 90-те години началото, пребивавах студент в Германиа и Австриа, но и там не можех да ги пропусна тиа Теми с осмаци, в големите метрополии, доколкото ги е имало.
Ако си макар и абс. минимално автофен, не може да не ти направи впечатление, комбото на бодито на италианска кола, с моторен шум като некаква американска кола.
Таиа странност на комбинациата на вид/акустика, кара всеки да помни рандевуто с 8-32.

Имаше и една Тема 8.32 в пловдивски автосалон някъде около 2006-7 година. Тогава мислч, че струваше около 10000 лева.
Преди две, три години излезе една невероятно запазена Тема с Ферари осмак в Холандия и беше на съвсем приличните 8000 евро.
В ден днешен, хубавите бройки са доста по-скъпи.
За пореден пък споменавам и Хари Меткалфи и неговия канал в ютуб Harry's Garage.
Ето какво мисли той по темата 8.32 :

Хм, интересно таиа Пловдиската каква цветова гама е била, и с какви номера регистрациа...
Повечето на Софииски номера биаха Тициано червени, с бежов или кафеникав кожен салон.
Имаше обаче и една черна с бежава алкантара.

3а Хари, както винаги гледа в подробности и проникновено колите, но и с мекота в отношението, от дистанциата на времето.
Ако го беше правил теста преди 20-30 години, по времето на активната му автожурналистика, убеден сам, че штеше да е по-критичен.
Като беше новата Темата 8-32 всички в уест автомедиите критикуваха колата.
Не бил много силен мотора (особено на фона на другите нишови спортисти от средната класа, като 500Е, М5, и особено и Лотус Омега), шасито било смотано с тежка предница, имало торк стиар от предното предаване, качеството на и3работка било италианско,  :)) и т.н.

Но от дистанциата на времето, и критиците почнаха да приемат 8-32 като това, което е.
А именно, очарователен леко странен Ексекутив салон, идеален при умерено междуградско и магистрално каране.


Ноември 20, 2018, 08:22:03
Отговор #27

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Моят приятел сигурно вече съжалява...  :'( Не съм го чувал скоро.

Януари 23, 2019, 18:06:37
Отговор #28

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Слагам тук линк и снимки, понеже креациата на модерните Бугатита, не почва в 2005 год. в Германиа или в Франциа, а в средата на 80-те, в Италиа.
И намесени са в новата Бугати доста италианци, емблематични фигури в автоиндустриата тогава.
Като почнем от самиа Феручо Ламборджини, неговиа бивш главен инженер- Паоло Станцани, стилистите Нучио Бертоне и Марчело Гандини, а и много други страхотни автодеици от италианското автостроене.

Историата на основаването на Бугати Аутомобили Спа, и творенето на суперкара (може би това е и 1-виа, поне духовно- хиперкар) Бугати ЕБ110 от автодилера, станал индустриалец- Романо Артиоли (с помоштта на споменатите водешти тогава италиански стилисти и инженери) е удивителна.

Четете всеки ред, статиата е много богата, и краино интересна.
Качвам и снимки, че да останат тук, даже след време и линка да не работи.
Повечето снимки са от италианската Бугати фабрика в и3оставениа и сегашен вид.
Оставена е така от повече от 23 години, от 22 септември 1995, когато компаниата хлопва вратите поради Фалит.

https://sometimes-interesting.com/2016/10/14/bugatti-eb110-rise-and-fall-of-a-supercar/














« Последна редакция: Януари 23, 2019, 18:22:12 от USfan »

Януари 23, 2019, 18:12:40
Отговор #29

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Да, историата на ЕБ110 и правенето на новата им тогава авангардна фабрика е почти като притча.
Но очакваемо, поради и подобни причини, срутили години по рано начинаниата и на Престон Такар и Джон 3акари деЛориан, и други самотни Мохикани в автоиндудтриата, притчата е с трагичен финал.