Автор Тема: Историята на италианските супер-коли  (Прочетена 28901 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 01, 2020, 01:47:43
Отговор #40

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Грифото е вероятно италианската кола, към която съм най-емоционално привързан към формата и, още откакто я видях на живо в Германия преди почти 30 години, в есента на 1990.
Всъщност, няколко години по-рано, в средата на 80-те, в едно френско автомобилно списание бях видял обява за продажба на братовчедската кола- Бидзарини 5300 ГТ Страда.
Дори на малка снимка Страдата ме отнесе като дизайн и пропорции, но половин десетилетие по-късно, да видиш на живо сходни на тези форми, е това беше повече от впечатляващо.

Грифотата, и Бидзарини Страдите още повече, винаги са били скъпи на старо, но за съжаление дори на по-заможните ентусиасти, в последните години станаха абс. екстремни на цени.


Юни 01, 2020, 16:01:45
Отговор #41

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
И като контрапункт, но допълнение към поста с Грифото, две кратки видеоесета за братовчеда му- Бидзарини ГТ Страда, който е базиран на рейсинг версията на Грифо- Исо А3с.
Външния дизайн е правен от младия, тогава 20 и няколко годишен Джорджето Джуджиаро, а платформата, както и на Грифото, идва от Исо Риволта 300 модела.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bizzarrini_Strada

https://en.wikipedia.org/wiki/Iso_Rivolta_IR_300

За по-автентично, монолози и диалози са на матерния на конструктора Джото език, а във втория клип има и малко Неаполитански канцонети.  :))



« Последна редакция: Юни 01, 2020, 17:58:05 от USfan »

Юли 19, 2020, 16:31:48
Отговор #42

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много собственици на класически коли си слагат персонализирани или моделно-отнасящи се регистр. номера, но никъде тази мания не е толкова развила се, както в Англия.
И най-вече, по отн. на италианските суперкари.
Направо не мога да се сетя да съм виждал на живо или на снимки английско Ф40, дето да не е с номера- вариация по темата Ф40.

И по този повод, ето актуална извадка, какви номера се продават сега в кралството официално, носещи префикса- Ф40.

https://www.nationalnumbers.co.uk/number-plates/car/ferrari/f40/


Август 02, 2020, 20:14:04
Отговор #43

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Факт е, че Кунтачите и въобще всички янг и нео-ретро Ламбота с централни 12-таци мотори, ама доста много, направо в пъти, скочиха на цени в последните 5-10 години.

Но, ако някой от нас бъде в обещаващата позиция да може и иска да си купи ползван Кунтач  :)) /е, сигурно по света има и 2-3 бройки накъде скрити, с почти нулеви пробези и нерегистрирани/, ето съветите по тази тема на известния и в световен мащаб, не само в Кралството, специалист-реставратор по итал. екзотики- Ян Тирел.







Септември 04, 2020, 14:29:02
Отговор #44

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Еспадата на Хари е готова, след многомесечен основен ремонт и ъпгрейди по мотора.
Така че, ето как изглежда едно напълно изправно класическо Ламбо.


Септември 04, 2020, 15:14:29
Отговор #45

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Все още не съм намерил спокойствие за да изгледам последните клипове на г-н Тирел.... :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 04, 2020, 15:59:34
Отговор #46

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Все още не съм намерил спокойствие за да изгледам последните клипове на г-н Тирел...

Ами, аз над месец бях без Нет, или на скъп, и за това почти неползван Сателитен Нет, затова също чак сега, наваксвам. ))

Това долното видео обаче е забележително, и си струва гледането.
Оказва се, че Миурата от първия Италиан Джоб филм не е унищожена в тунела, а си е жива и здрава.
В сервиза му Тирел и настройва карбовете, след което има и привилегията и позволение от собственика да я закара в Италия, и да я покара по точния планинския маршрут, сниман във филма.

Оригиналната филмова песен от Мат Монро- В дни като тези, тук е в студийно записано изпълнение на самия Тирел, който види се, има и музикални заложби.  O:-)
И като черешка на тортата, към целия този кинематографичен, музикален, туристически, и ретро авторазкош, има и интервю и гостуване в къщата на самия М. Гандини.



Макар обаче Гандини да е гений на дизайна, и видимо страхотно мил човек, неспоменаването на все пак наличната екипна работа в Бертоне студиото по време на проектирането на каросерията на Миурата, и акцентирането на това, че той е заварил при идването му там в 1965 година, само готови техническата база- шаси, мотор, и обща напречна компоновка на мотора и скоростите, ме кара да постна и това интервю с още по-всеобхватния дизайнерски гений- Джорджето Джуджиаро.
В него той пък споменава и неговата никак не пренебрежима лична роля в първоначалното проектиране на дизайна на Миура, извършено преди да напусне студията Бертоне, и да отиде да работи в Гия, в същата знакова за колата 1965 година.

https://driving.ca/auto-news/news/for-giugiaro-its-more-about-creativity-than-the-car
« Последна редакция: Септември 04, 2020, 16:31:26 от USfan »

Септември 11, 2020, 17:21:56
Отговор #47

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Филмчето е кратко, но си заслужава гледането.
Представяне на една от много малкото налични в света- Чизети.

Освен щурия дизайн, и качеството на изработка, за правена ръчно кола в толкова малко бройки, е феноменално.


Ноември 03, 2020, 23:45:40
Отговор #48

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Един позакъснял с над 3 десетилетия във времето дизайнерски диспут, коя е по-значимата италианска суперкола.
В конкретния случай, и двете коли са от моделни години-1987.
Кунтача е към края на производството си, а Ф40 току-що е дебютирало.

Другото интересно в клипа е, че гостуващия известни дизайнер Франк Стефенсон /проектирал и накои  забележителни Ферарита, като 430 гамата, освен и разни други знакови коли/, поради пребиваването си в Италия е говорещ добре италиански, и разкрива на Пиемонтски диалект /областта около гр. Торино/, как точно се произнася името на  Кунтача.

Та той казва, че последните СН букви се четат на- Х, а не на- Ч, и името-местно възклицание, става-  КУНТА- Х! И като цяло- Ламборджини Кунтах. )

« Последна редакция: Ноември 04, 2020, 00:14:12 от USfan »

Ноември 04, 2020, 09:18:23
Отговор #49

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
И едно малко допълнение. Имах колега италианец, който ме открехна, че Lamborghini се чете "Ламборгини". Оказва се, че в италианския език съчетанието "gh" може да се чете както "дж", така и "г" в зависимост от околните гласни заедно с наличието на "h". А бе тука освен да сме механици, трябва и да сме филолози... :D