Автор Тема: Национален протест против проучването и добива на шистов газ  (Прочетена 9933 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 15, 2012, 00:10:51
Отговор #10

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН


Браво Пловдив.

битивито (определя съзнанието) пропуснаха да споменат че тук се събраха толкова колкото в многомилионна София. При такова съотношение мога да съм само горд че живея със вас, пловдивчани, готови да изразят гражданската си позиция.

90% млади хора казаха не на овчедушието. Едно време са загивали за тая земя, а сега ни мързи дори да излезем на организирано мероприятие. :) Информирайте се добре. Нещата не са толкова сложни за разбиране, нужно е просто малко повече повечко отговорност за последствията.
Хубаво начало! Проява на гражданско общество , няма как да е другоячe.
Toзи път ми хареса и Петър Волгин ,  много обективно постави проблема в предаването си по БНР ,,Реконструкция''
Дано на политиците им светне крушката!
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 00:38:13 от afx »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 15, 2012, 11:26:17
Отговор #11

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Има надежда!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 17, 2012, 02:16:32
Отговор #12

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
http://www.btv.bg/bg/news/bulgaria/story/425209236-75_sto_ot_balgarite_podkrepyali_prouchvaniyata_za_shistov_gaz.html

И естествено слабата реакция на bTV не закъсня. Коментарите също са интересни. Пропагандата сама по себе си - някой ден ще влезе в учебниците.

Скромното ми мнение е:

Цитат
Имайте поне малко отговорност когато става въпрос за майката Земя която и вас е дарила с живот. Не продавайте родителите си!

Това е идея много отвъд измамните богатства които заслепяват очите Ви.

Битката за истината продължава.

Януари 17, 2012, 19:09:27
Отговор #13

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Гореща хубава новина току - що по медиите! :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 17, 2012, 20:01:41
Отговор #14

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
И тя е?

Януари 17, 2012, 20:34:14
Отговор #15

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Тодоре , гледай новините по bTV :)
Забрана за технологията ,, хидравличен удар" .От правителството!
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 17, 2012, 23:48:07
Отговор #16

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
Да ама отново ни хвърлиха прах в очите, господа :) и утре вечер в София пак ще има: надявам се още по силно присъствие!

https://www.facebook.com/events/150173841762925/?ref=ts

Цитат
Предложената от ГЕРБ редакция на мораториума за проучването и добива на шистов газ, чрез метода на хидравлично разбиване, която е 11 точка от предложението, гласи, че мораториумът има действие до влизането в сила на процедура по оценка за въздействието върху околната среда на всеки сондаж с промените в Закона за околната среда или до влизане в сила на промени в Закона за подземните богатства. С тази точка всичко се обезсмисля и управляващите се опитват да ни излъжат, че приемат мораториум на шистовия газ.

Сложиха мораториум до приемането на законопроект на ГЕРБ, с който СЕ ПОЗВОЛЯВА добива на шистов газ след оценка за въздействие на околната среда. Но това и без друго си е задължително досега заради Директива 85/337 на ЕС. Де факто, решиха ДА НЕ ПРИЕМАТ ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА.

Основния аргумент е че трябва да има обсъждане дали е проблем за околната среда или не. Да ама житницата на България не е място за подобни експерименти... тоест логиката на всеки здравомислещ човек е че има нещо гнило - лобита и пари под масата... както винаги всъщност.

Започвам да си мисля че нишката която обединява протестите на които сме свидетели в последно време е че въпреки културните различия.. всички ние имаме вродено чувство за справедливост и не обичаме да ни лъжат!  >:(
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 23:51:43 от afx »

Януари 19, 2012, 12:55:27
Отговор #17

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Тъй като темата е от обществено значение, ще си позволя да сложа тук обобщението от дебатите в НС през последните 2-3 дни.

Забрана срещу проучването и добива на шистов газ 
Депутатите приеха Решение за забрана на прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на шистов газ и нефт на територията на Република България. Забраната е безсрочна.
Гласуваха 175 народни представители, „за” - 166, „против” - 6, „въздържали се” – 3. Приемането на решението беше аплодирано от депутатите в пленарна зала. В продължение на часове депутатите обсъждаха забраната за проучване и добив на шистов газ в България.
Михаил Михайлов от Синята коалиция заяви, че трябва да се зададе въпроса – имаме ли знание или нямаме за това какви природни ресурси има България. „След това идва редът на политика да се съобрази с експерта. Тази дискусия ми прилича на Средновековието, когато са заключвали библиотеките”, отбеляза Михайлов. Дебатът не е за или против „Шеврон”, а е за бъдещото на България и за енергийната сигурност на страната, подчерта той. „Никъде в света няма забрана за проучване. Ние сме най-бедната в ЕС, единствената, която има един доставчик на газ. Важно е да мислим екологично, но да мислим и технологично”, посочи той.
Александър Радославов, БСП заяви: „Първо трябва да защитим природата и хората, после да мислим за енергийната сигурност”.
Народният представител от БСП Петър Мутафчиев каза, че е приел предложението на Иван Костов, че трябва да се вземе мнението на университетските хора. „В момента вие твърдите, че рискът за добив на шистов газ е много по-малък, отколкото строителството на АЕЦ „Белене”. Трябва да има последователност в тезите. Когато предлагате нещо подобно, нека да се направи, нека да действа този мораториум, въпреки че е временен”, посочи още Мутафчиев.
Народният представител от ДПС Четин Казак каза, че няма обща позиция на БАН по темата. „Дори и от 50 години да се използва подобна технология, това не е критерий, че тази технология е безопасна. С развитието на научните открития се открива, че при използването на дадена технология изведнъж се разбира, че тя е опасна за здравето и се забранява. По този проблем въпросът не е за енергийната сигурност, това е въпросът за здравето на българските граждани, които живеят в този регион, за средата, в която ще живеят те и техните деца”, допълни Казак.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Диан Червенкондев каза от парламентарната трибуна: „Напълно сме съгласни и подкрепяме вашата теза за енергийна сигурност и независимост, включително и за добиване на природни богатства от нашата земя, но не на всяка цена. Нека да погледнем какво прави Франция, в Ирландия също в част от територията добивът е напълно забранен. Тази тема в момента е отворена за Европейската комисия, за дирекциите за оценка на въздействието и ще е внесена в Европейския парламент”, поясни Червенкондев.
Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов се обърна към Петър Мутафчиев с думите: „Искам добре да стане ясна позицията ми – аз не казвам, че това е безвредна технология. Аз тези неща не мога да ги кажа. Считам, че изборът на огромната част от европейските страни в полза на проучването на добив от шисти е вероятно взето като съобразени аргументи от националната сигурност. Само във Франция и отделни територии в Ирландия има забрана. Затова казвам – да питаме институциите в БАН”.

В парламента бяха представени два проекта за решение за мораториум върху проучването и добива на шистов газ. Първият проект е внесен на 28 октомври 2011 г. от ПГ на „Атака”. Вторият проект е внесен от лидера на РЗС Яне Янев на 23 ноември 2011 г. Предложението на „Атака” е за 20-годишен мораториум, а на Яне Янев е за действие на мораториума до влизане в сила на промени в Закона за опазване на околната среда и водите. Сидеров обвини Янев, че са внесли техния проект за мораториум след натиск от ГЕРБ. „Няма преговори с ГЕРБ за мотивите за внасяне на проекторешение за мораториум за забрана на проучване и добив на шистов газ”, подчерта лидерът на РЗС Яне Янев. Валентин Николов от ГЕРБ заяви, че т.9 от предложението за мораториум от Яне Янев ще се промени и ще се посочи, че забраната за проучване и добив на шистов газ ще е безсрочна. „При добив на шистов газ има опасност използваните химикали да отровят питейната вода. Благодарение на силния натиск на гражданското общество и позицията на три парламентарни групи тази тема стана актуална. 746 населени места ще са засегнати, ако се даде разрешение за проучване на шистов газ в Северна България”, заяви Сидеров. Според него компанията „Шеврон” е съдена в САЩ за укриване на доходи и е открито лобирана от американския посланик Джеймс Уорлик, който убеждава българското общество, че няма нищо страшно в проучванията за шистов газ.

Народният представител Валентин Николов от ПГ на ГЕРБ предложи от парламентарната трибуна безсрочна забрана за проучванията на шистов газ в територията на цяла България и в акваторията на Черно море. „Няма нищо тайно, нищо задкулисно, нито пък познавам някой от тази фирма „Шеврон”, каза още Николов. Той каза, че вече има решение на ПГ на ГЕРБ. „Искам да напомня, че лично министър-председателят от тази трибуна каза, че ако има предложения за мораториум, той лично ще говори с народните избраници от ГЕРБ и ще се опита да ги убеди да се приеме този мораториум. Лично министър-председателят вчера беше при нас и аз мисля, че нямаше един глас, който да зашити тезата, че тези добиви трябва да се прилагат при условие, че има и малкото съмнение да се замърси околната среда. След това решение оповестих, че в точка 9 лично в зала ще направя предложение от редакция от доклада, който да гласи: настоящата забрана е безсрочна и включва акваторията на Черно море”, уточни Валентин Николов. „С това искам да сложа край на спекулациите и интерпретациите. Това са фактите, това е изборът на ГЕРБ. ГЕРБ показва за пореден път, че работи с гражданското общество и се вслушва в думите му. Това ще се случва и занапред”, поясни Николов.
„Искам да кажа, че чух, че няма ОВОС на метода, по който ще се извършва. За съжаление в Закона за подземните богатства се казва, че след спечелване на конкурс се подписва договор. След това се заявява какви методи се използват и чак тогава може да се направи ОВОС”, уточни Валентин Николов. Според него всяко едно решение на Народното събрание трябва да има времетраене, трябва да се знае колко време това ще действа. „Не е достатъчно компетентен орган Народното събрание да преценява дали това е вредна методика или не. Това трябва да става от специалистите. Ние трябва да оставим на специалистите да кажат какво се случва и какво не”, каза още Валентин Николов.

Текстът на решението, прието от Народното събрание, гласи:
1. Забранява прилагането на технологията хидравлично разбиване, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг, фракинг и/или всяко друго наименование, което описва вкарването на смес от вода или други течни или гелообразни субстанции с химични съединения, елементи или компоненти, пропанти, флуиди, както и механични и/или органични пълнители, под налягане по-голямо от 20 атмосфери под земята, при проучване и/или добив, с цел извличане на нефт или природен газ на територията на Република България.
2. Забранява добива на шистов газ.
3. Забранява теренни проучвания за издирване на находища или възможности за добив на нефт и природен газ, в това число и шистов газ, на територията на Република България, които използват методите по т. 1.
4. Всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи описаната в т.1 или подобна технология, се преустановяват незабавно, считано от деня на обнародване на това решение. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 000 000 лева.
5. На физически и/или юридически лица, получили вече разрешение за проучване, или концесия за добив на нефт и газ, засегнати от настоящата забрана, се дава срок от 3 месеца, от влизането в сила на настоящето решение, през което време трябва да представят за одобрение преработени работни проекти, невключващи забранените методи.
6. Лицата от т. 5 не предоставили в срок или чиито нови работни проекти не отговарят на изискванията на това решение, губят правата, дадени им със съответното решение или концесия, без право на компенсация.
7. Забраните не се прилагат за научни изследвания, които едновременно отговарят на следните условия: извършват се от независими научни организации, нямат търговска цел, имат за предмет проучване рисковете от добива на нефт и природен газ и не използват методите по т. 1.
8. Забранява издаването на лицензии, сключването на концесионни и други договори, както и извършването на всякакви правни и фактически действия в нарушение на настоящето решение.
9. Забраната е безсрочна и важи за цялата територия на България и акваторията на Черно море.
10. Контролът по прилагането на решението се възлага на Министерски съвет.
11. Решението влиза в сила от датата на публикуването му в Държавен вестник.


Януари 24, 2012, 11:21:53
Отговор #18

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
Написах едно email-че до министерството икономиката, енергетиката и туризма:

Цитат
Здравейте

Пиша във връзка със http://www.btv.bg/video/896146590-T_Traykov_Az_iskam_da_znam_ima_li_v_Bulgaria_shistov_gaz.html

Беше споменато че хората противници на технологията хидравличен удар са жертви на руски PR и икономически интереси, поради невежество и/или липса на информация по официалните канали или с други думи кампания например на министерството с която да обясни на хората плюсовете и минусите от един подобен добив.

Тъй като поне аз не съм забелязал да има каквото и да е обективно мнение по една централизирана медия каквато е телевизията, съм склонен да вярвам че една голяма част от хората на моята възраст отдавна не чакат само на един източник като си правят собствените разследвания. Съществуват достатъчно добри които се конкурират сами по обективност и от ден на ден се стараят в това с малко думи да докоснат сърцата на повече хора. Риск от PR и друга пропаганда несъмнено съществува, но съм по-склонен да вярвам че Мрежата продължава успешно да се справя с основната си задача: да вижда лъжата (цензурата) като повреда и да маршрутизира истината покрай нея - събитията от последната година в различни точки на планетата го доказват.. жалко само хората от по-старото поколение (тоест тези които взимат все още решенията) дори не разбраха какви са исканията им в повечето случаи... това обяснява и защо аз почти не видях човек над 30 по време на протестите за шистовия газ така слабо отразени от централните медии.

С две думи - хората слушат и усещат когато им се хвърля прах в очите. :(

По пътя на каква логика след като съм "против" една нова технология съм задължително "за" традиционната? Този начин на мислене не остана ли в историята? Не мога ли да съм "за" друга нова технология? Например микро-ядрените реакторчета на Toshiba ми изглеждат доста интересни :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Toshiba_4S
http://en.wikipedia.org/wiki/Galena_Nuclear_Power_Plant

и веднага на другата везна поставяме тази статия:

http://pressclub.bg/economic/business/20111219/news-62276

Като претегля дори тези мои бегли наблюдения по пътя на логиката веднага разбирам че нещо не е както трябва. Знам също и че не винаги това с най-ниската цена е непременно най-добрия избор - ако беше така щях да търся качествената стока във "всичко за един лев" а не в специализираните магазини. Как една компания като Toshiba притежаваща подобна елегантна технология като 4S ще иска да инвестира тук, след като дори една слънчева централа не може да построи? Също къде е логиката страни които вече добиват шистов газ автоматично ще получат по-добри цени за доставка от Русия? Освен разбира се ако не се позволи на руска фирма да добива... но това не е ли малко в противовес на очакванията на част от хората че видиш ли "ако си против шистовия газ защитаваш монопола на руснаците"... Цялата ситуация се подиграва с образованието ми.

Споменавате че ви липсват аргументи. Веднага изброявам няколко кратки такива:

1. Точно върху най-качествения чернозем в света ли трябва да разкарваме камиони, да разполагаме тежка строителна техника и да съхраняваме отпадъчни води?
2. Точно в разломи с богат сеизмичен потенциал и богата земетръсна история ли трябва да дупчим на километри дълбочина и да разбиваме подземните пластове?
3. Точно в района с най-голям недостиг на вода ли трябва да се използва технологията с най-голям преразход на вода?
4. В началото на 21-ви век ли ще се връщаме към „кафявата енергетика“?
5. Колко време можете да изкарате без ток (газ) и колко – без вода? По-страшна ли е енергийната зависимост от хранителната и водната зависимост?
6. Трябва ли в един пренаселен свят, който все повече закъсва за храна и вода, да играеш на покер със сигурните си източници на храна и вода, и да ги залагаш „на тъмно“ срещу предполагаеми източници на мръсна, невъзобновяема, потенциално опасна за екологията енергия?

Въпросите са много, а смислените отговори дори от устата на министъра за съжаление - все по малко :(

Моля ви пазете земята българска така както са го правили нашите деди!

Държа да подчертая че това е моя лична позиция на загрижен гражданин а не официалната на форум класик кар.
« Последна редакция: Май 20, 2012, 14:37:15 от afx »

Януари 24, 2012, 13:10:46
Отговор #19

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Браво!!!
От такива хора има нужда тази страна!!!

Писмото ти представлява адекватна реакция, каквато трябва да има всеки буден гражданин и каквато реакция трябва да събуди в по - пасивните.
Особено ми допадна завършекът, ще си позволя да го цитирам:

....
1. Точно върху най-качествения чернозем в света ли трябва да разкарваме камиони, да разполагаме тежка строителна техника и да съхраняваме отпадъчни води?
2. Точно в разломи с богат сеизмичен потенциал и богата земетръсна история ли трябва да дупчим на километри дълбочина и да разбиваме подземните пластове?
3. Точно в района с най-голям недостиг на вода ли трябва да се използва технологията с най-голям преразход на вода?
4. В началото на 21-ви век ли ще се връщаме към „кафявата енергетика“?
5. Колко време можете да изкарате без ток (газ) и колко – без вода? По-страшна ли е енергийната зависимост от хранителната и водната зависимост?
6. Трябва ли в един пренаселен свят, който все повече закъсва за храна и вода, да играеш на покер със сигурните си източници на храна и вода, и да ги залагаш „на тъмно“ срещу предполагаеми източници на мръсна, невъзобновяема, потенциално опасна за екологията енергия?

Въпросите са много, а смислените отговори дори от устата на министъра за съжаление - все по малко :(

Моля ви пазете земята българска така както са го правили нашите деди!

С уважение,
Росен
« Последна редакция: Май 20, 2012, 14:36:59 от afx »