Автор Тема: Шкода и социалистическото автомобилостроене  (Прочетена 21915 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 13, 2012, 00:30:33
Прочетена 21915 пъти

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Единственото, което разваля комунистическата й осанка са лятите джанти....
.....А относно "комунистическата осанка" - дори и без летите джанти, които са правени специално за този модел, но за експортните му модификации,  дизайнът на Skoda никога не се е доближавал дори до това определение. Просто Skoda е друга бира, поне в този аспект (105 / 120 дебютира през 1976-та, фейслифтът е от 1983-та...)
Айде нема нужда! Аз пък не виждам с какво в дизайна си тези шкоди са по-малко комунистически от другите соц. коли. Може би чак тези последните 105/120 от средата на 80-те изглеждат малко по-западно, по старите не са нищо особенно като дизайн.....
Ами като не виждаш, направи едно сравнение с останалите соц. модели от периода да речем 1976-та - 1982-ра и ще разбереш...
Ами и да го направя, знаеш че дизайна е въпрос на вкус. Но освен от човек каращ Шкода, едва ли от друг ще чуеш че Шкодата е гениално дизайнерско творение за онези години :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 13, 2012, 00:58:44
Отговор #1

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ами и да го направя, знаеш че дизайна е въпрос на вкус. Но освен от човек каращ Шкода, едва ли от друг ще чуеш че Шкодата е гениално дизайнерско творение за онези години :)

Е, чак пък гениално творение, далеч сме от тази мисъл.
Ще дам примери с няколко снимки. Сигурен съм, че дизайна ще хареса и на хората, които не карат Шкода.
Повечето от моделите на снимките не са стъпвали в "Мототехника", благодарение на "Големия брат". Защо ли?
Тук са внасяни само базовите 100, 105, 120.

Първата снимка е на прототип от 1975г., така и не видял бял свят.

Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 13, 2012, 03:45:01
Отговор #2

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Самата 105-ца, особено 120-ката, на тази кола Й отива да е с преден мотор и задно предаване.  Трябваше да бъде така. Елем пък с 4-те кръгли фара.   На мен най-много ми харесва ,,120" и Рапид. Муцунката й е муцунка, задницата й е задница.  В муцуната, няма нещо което поне мен да ме дразни. Всичко е излято в една линия и нищо не стърчи или дразни. Не е постно, не е претрупано.  Особено ме кефи, престилката под бронята която оригинално е толкова дълга. Много готино стои така.  Веждите на калниците, не са някаква грозновата елипса, ами почти правилна полуокръжност и са изпъкнали точно, колкото да стоят естетически и да не развалят линията на колата.  Задницата на 120-ката, с пластмасовото крило на вратата и големите стопове, под тях черната пластмасова броня, ами тя се вписва идеално в иначе не много голямото място като площ за тях.  Най-вече, когато има оригинални калобрани.  Стоповете правилно следват и продължават формата на колата от покрива-до бронята.

  Въобще, Шкода 120 е естетически издържан автомобил, най-вече е правилен от към ПРОПОРЦИИ.  Челното стъкло е доста ,,наклонено" назад, което придава една такава странна устременост, която съчетана с високата ,,кабина", прави колата действително МОДЕРНА !  Ако се замислите, ще ме разберете. Погледнете нещата отдруга страна. Модата.  Такава е модата, тръгнала точно в краят на 70-те продължила през 80-те години, хора.     :) Вярно,  Шкодилката не е като Пининфарина, ама пък в сравнение с разни руски аналози е направо, като изваяна в чуждестранно дизейнерско студио.

Погледнете  Пежо 505/604, БМВ Е 28, Мерцедес 123, Ягуар, Алфа Ромео Алфета, Форд Гранада/Сиера, най-вече Волво. Всичките са със просторно, високо остъкление,  ,,заострено предно стъкло" и изобщо такъв тип СИЛУЕТ.  Мода.  :)

Лично мен ме е много яд, че такива хубави прототипи,не са стигнали в серийно производство.  Особено тази 702 ли се водеше.....с предния мотор, дето Жоро я  е показал най-първа.     Ама, няма как.   Какво ще стане, ако Шкода с тяхната  Шкода 1,5 75-80 коня, дето вдига 150-160 има 5-та скорост и е икономична, бърза, комфортна кола, пък и с екстри евентуално....и това се появи на пазарът ?  Конкуренция ? В свят на диктатори? О, не, няма начин.  Ако Шкода пробие ( а, наистина щеше да е ЗЪЛ конкурент на Толиати), тогава, кой аджеба ще купува Москвичи и Лади ?  Така не може, казал Големия и затътрил в дън земя, всичките иновативни и красиви идеи на Шкода.  За жалост.  И като дизайн, и като двигатели.   Те си имат доста пак иновативни и технологично много модерни агрегати и механики за своето време.  Жалко е, че така нарочно опошлевиха тази ИНОВАТИВНА  Чехословакия.   Иновативни са, нетрадицонни, различни.    Имат и автомобили ,, Татра".  Пак шантави, интересни, модерни, ама вече доста луксозни класове коли.  Те са повод за друга тема, де.  Ама, не мислете ,че Чехите започват и свършват само със Шкода.    Имат много хубави реализирани проекти.      Въпреки, че не съм почитател на марката и въобще не им знам моделите, не мога да кажа, че е  грозна  колата.  Рапидът, също е  готин.  Е, на него си му отива, мотора да е в багажника.  :)    Пък и Шодата е лека. Такава Шкода 105 и 120,  С 1 литър- 1 литър и 100-200 двигател, вдига 140+ километра в час. Напъвал съм, дивял съм душмански, над поне 15 различни такива коли, и много лоши, и много запазени и добре вървящи, оригинални.   Не е малко за това купе и такава концепция двигател.  И харчи 6-7/100 бензин.    То, това не е във връзка с дизайнът...... :(
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 04:00:26 от Тодор Живков »

Януари 13, 2012, 07:17:11
Отговор #3

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Др. Живков, направил сте перфектен анализ, както винаги! Обърнали сте внимание на дребния детайл, от който, разбира се зависи целият облик на един автомобил. Модела на прототипа е 720.
Та, аз не съм толкова словоохотлив, ще кажа само:
Не искам да противопоставям марките една на друга, но Шкода нямат нищо общо с останалите ръбести и квадратни и правоъгълни модели от соц. блока. Формата/дизайна/ на 120/фейслифт/ - нарича се 120М е толкова, как да кажа добре направен, че имам чувството, че този автомобил не може да остарее. Такъв дизайн има, че го прави винаги актуален.
Чехите са нация техническа! Марката Шкода е с над 100годишна история. Произвеждат всякакви транспортни средства. И всичките им неща са дизайнерски издържани. Да сте видяли нещо лошо Чешко, на фона на останалото соц. производство? ;) Личи си западноевропейския им почерк и манталитет.

Лек и успешен ден на всички! :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 13, 2012, 07:25:23
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жорка, като собственик(бивш и настоящ) на Шкода не мога да не се разпиша тук! :)
Но твоя милост и Тодор  Живков казахте всичко.
Чакаме Русия в ЕС! :))   
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 13, 2012, 09:49:15
Отговор #5

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ооо, тя ще влезе... чак до Лондон ще влезе, ако трябва.


Януари 13, 2012, 12:00:43
Отговор #6

Неактивен stanchev

  • Публикации: 103
 >:(Др.Живков не сте прав, че на руските коли не са полегнали предните стъкла. Полегнали са, разликата е в разположението. На Шкодата на горе, на руските настрани. На Шкодата предницата скосена на горе, на руските на вътре и още куп недомислици от руска страна. ;D

Януари 14, 2012, 12:21:53
Отговор #7

Неактивен Shishmanoff

  • Публикации: 30
Добре де, а външно каква е разликата межди 105 и 120?(както Живков е споменал по-горе)
И от какво зависи преднагта решетка дали ще е с ситни или едри ребра?
Иначе показаните коли изглеждат много добре, но някои от тях са прототипи(все пак всяка соц. марка има такива уникални творения които не са влизали в производство).
Някои пък са тунинговани и имат доста различни детайли от оригинала...
А иначе това за мототехника и базовите версии важи за всяка марка от соц.-а внасяли са само базови версии, никога не са влизали луксозни версии с екстри.

Януари 14, 2012, 14:01:09
Отговор #8

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
.......................

сн.1 105, сн.2 120.
/а за Шкода 130, 135 и 136 чувал ли си? Като модификации само. В основни линии външно нямат разлики. Само в интериора и мотора е 1.3 В серийно производство са. ;)/
При моделите/с кръглия фар и правия стоп/ до 83г. няма разлика. При моделите от "М"серията, 83-84г. също няма разлика. След 84та г."М"серията, само във фаровете и предната решетка/на снимките/.
Едрата решетка е монтирана на последните модели Rapid 135/136 и Шкода 125L
Прототип е само Шкода 720! Всички останали са серийно производство, като изключим Рапид Кабрио, от който са произведени около 30бр.
 Нито един автомобил на снимките не е тунингован, като изключим моделите 1000MBX/зелената/ и 110R, които заводски са излизали само със стоманени джанти. Това им е тунинга.
Предоставям ви един линк, за да имате представа какви са модификациите на Шкода, и колко от тях са били на нашия пазар.
http://forum.imcdb.org/forum_topic-6115--Skoda_typ_742__742M___Skodopedia_.html
« Последна редакция: Януари 14, 2012, 14:04:35 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 14, 2012, 14:08:44
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жоро , внасяна ли е 1000 MBX в България?
Имаш ли сведения  масова голяма  или лимитирана серия за партийни другари и другарчет е :)) C:-)  правена?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987