Автор Тема: BMW M535 E28 1986 - отново на DMC  (Прочетена 40781 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 26, 2012, 13:05:41
Отговор #20

Неактивен moksika

  • Публикации: 44
Търся зарове за огледалото!
Имам едни....ама кръгли :))

Януари 28, 2012, 21:35:03
Отговор #21

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Благодаря за статиите, Люси! Тази втората е много добра, чел съм я някъде и преди :) Е12 RULEz, това е :)
А за возенето - няма проблем. Колата ми е в София, само че сега няма никакви гуми и не я карам. Тия дни ще имам достъп до снимките и ще пусна още инфо.
Е, радвам се че съм бил полезен.
Другия уикенд ще се поразровя още, имам спомени и за хубави статии въобще за е12, че имам.
Ако ги намеря, ти поствам и тях.
Иначе, благодаря за труда за снимките. :)
Особено в тоя си още недокоснат вид при старите собственици, както е с паяжини и гнили листа по фугите, много ме радва.
Абсолютен сървайвър. :)
Удоволствие е да се гледа, наистина е добра колата.
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 21:37:35 от USfan »

Януари 31, 2012, 08:53:53
Отговор #22

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Както бях споменал като купих колата имаше счупена кобилица. Намерих кобилица и се захванах със смяната. При разглобяването обаче забелязах, че разпределителния вал е поизносен. Ясно е, че М10 и М30 моторите са чувствителни към реглаж на клапаните и, че той трябва да се прави на 10 000км. Явно обаче на тази кола не беше правен редовно. Лагерите на вала не изглеждаха зле, което значи, че маслото си е сменяно на време предполагам. Но половината от гърбиците на вала бяха много износени и беше неприемливо да го върна обратно. С много мъки успях да си почъчам чисто нов немски разпределителен вал. Подбрах си и читави кобилици с помощта на двама колеги от БМВ форума. Главата така и така беше свалена реших да и направя профилактика. По препоръки на колеги я дадох в Джуди. Там направиха ревизия, пренапаснаха клапаните, смениха гумичките и удариха лек шлайф профилактично (точно колко свалиха не помня, но беше най-малката стъпка, с която работят). Трудно си намерих гарнитура после също. Търсих някъде 2-3 седмици. Тук благодаря и на Тодор Живков за съдействието му както за гарнитурата, така и за положените усилия за търсене на разпр. вал. И така след малко проблеми сложих гарнитурата, притегнах според книгите и приключих с първия ми ремонт на двигател, който правя сам. Колата имаше проблем с таблото. Е28 имат едни батерии вътре на платките и след известно време се разтичат, съсипвайки печатната платка и елементите и. Имах адския късмет да си намеря обаче перфектно табло. Късметът беше наистина неземен, защото точно моето табло е много рядко - след 86та година, с оборотомер и М30 двигател, мотроник. Много съм щастлив, че го намерих това табло и сега то ще ми помогне да си възстановя и старото и да имам резервно. Належащо по колата е да се дооправят спирачките. Тази кола не използва вакуумен усилвател на спирачкита, а хидравличен - използва се масления кръг, който е за хидравликата на волана. Има по пътя между спирачната помпа и спирачните тръбички един хидроакумулатор, с който имам проблеми. Смених го с друг, но пак нещо не ми харсва как спира. Ще и трябва една профилактика като се постопли. По генерацията също има какво да се смени. Шибидахът е за почистване, че му е трудно да се движи. Всичко друго смея да кажа, че е в много добро здраве по колата.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 31, 2012, 08:58:01
Отговор #23

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Тия снимки са стари, от момента, в който взех колата. Нямам нови снимки, след като я измих и изчистих :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 13, 2012, 21:20:20
Отговор #24

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Споделям малко новости около автомобила :)
Слънцето грейна преди седмица и аз се престраших да платя ГО и да изкарам колата. Това са първите и километри след ремонта. Не бях сигурен дали всичко е наред след като я прибрах в гаража ноември месец. 3 месеца по-късно колата запали от раз без никакви проблеми. Навъртях 60км градско миналия уикенд и всичко изглежда добре покрай мотора - оборотите са му наред, температурата му е наред. Има нужда от дооправяне на реглажа на клапаните, но това ще го направя след още 200км някъде. Тогава ще допритегна и главата още малко. Както бях споменал колата имаше проблем със спирачките. За разлика от другите модификации, тази няма вакуумен усилвател, а използва хидравличния кръг на сервото на волана за да се усилва спирачното усилие. За да се поддържа постоянно налягане при различни обороти на двигателя хората са измислили хидроакумулатора - това е една сфера като тези на ситроените, която се грижи винаги да има постоянно налягане.



 Точно защото е като при Ситроените обаче има и същия проблем - с течение на времето налягането на азота под диафрагмата в сферата спада (казват, че след около 7 години това става). Причината е, че диафрагмата, която разделя 2те камери пропуска.



Симптомите са следните - при рязко натискане на спирачката педалът става твърд и колата почти не спира. Чак след няколко секунди педалът потъва и колата започва плавно спиране.
Успях да си намеря втора употреба такъв и го смених миналата седмица. За щастие всичко мина добре и вече имам и адекватни спирачки и АБС. Остана втория проблем – изгнило крайно гърне. Не успях да намеря тук никъде нито ново нито старо и затова оставих колата при приятел от Пежо форума, който ми прави генерацията на Е12ката.
За поведението на колата – над 4000 оборота двигателят се променя наистина. Звукът става съвсем друг, и колата тръгва много рязко изведнъж. До 4000об/мин си е някак кротък и предсказуем. При 60км/ч на 5та предавка  колата потегля много уверено с хубаво темпо нагоре, което ме изненада. Скоро ще дооправя коша и някои козметични забележки и ще направя подробни снимки, че може и някое клипче 
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 13, 2012, 21:22:13
Отговор #25

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ето и една снимка
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 15, 2012, 07:55:09
Отговор #26

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
По отношение на акумулаторната сфера да ти подскажа, може и да го знаеш де - азотното ниво се допълва. Можеш да идеш при някой майстор на Ситроен, повечето ичмат установки за пълнене. Възможно е обаче само, ако мембраната е здрава.

Март 15, 2012, 21:03:48
Отговор #27

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Повозих се аз снощи и тая сутрин на BIG SIXa :)

Върви учудващо добре за неиталиански автомобил  >:D
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 15, 2012, 22:48:05
Отговор #28

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Ми, те, по принцип неиталиянските с 6 цил. си въвят учудващо добре.  >:D   
Чудесно е, че сте оправили спирачките. Редно беше.  Аз ти казвах, че това е кола расова, красива, луксозна, дива.  Нищо, като го покараш още време и оборудваш с по-читави гуми ще видиш, че освен да бяга може и да вози.  Адаш, не си ли мислил идята да го минете с някоя паста такава за боя ? Я, като се оправи времето вземете го лъснете малко. Коренно различно ще изглежда след това.  O:-)

В същност, не знам как ще стоят нещата при Е 28.  Значи, преди време имах в наличност едно Е23, пак 3500, ръчни скорости.  Извън града гори 8-8,5/100 бензин,90-100 км/ч.  В града под 14 не става де.  :-[  Но и над 17 не отиваше. 16 да е горяло да ти кажа, понеже успях все пак да мина едни 7-800 километра за 2 седмици.  Но и не съм го напъвал.  В прочем, много и не му трябва.  Въпреки, че развива макс. Н.м. около 4000 об/мин., без проблем тегли осезаемо още от 1300 об/мин. Което е голям плюс в същност - потегля се и се кара с 2 милиметра газ, при това с достатъчна динамичност. Ама, тя 23-ката си е по-прасе от Е 28.   Предполагам, че при теб няма да е по-различен разхода.  Тест, при жизнен и добре центрован такъв М30 и отсъствие на резки излитания в това купе, извън града трябва да гори колкото М20В20.  :))  На 120 трябва да е под 10/100.  При 140 е длъжен да не гори повече от 11/100. Това бензин, но не 95.  С 95, да знаеш - ще харчи 1 дори над 1 литър отгоре.  Със 98 и изобщо такъв по-качествен бензин най-добре вървят. И като не се напъват не горят така зловещо, както се говори из народните предания.  Имай го напредвид това, за да не се шашнеш по някое време какви разходи ти дава, ако случайно опитваш да го караш със 95.  >:D  Тогава особено в София ще харчи като нищо 17+/100.     Да се кара с 98 и други такива бензини ,различни от 95 нагоре не е загуба.    Загуба голяма е когато се карат такива машини с такива 95 и прочие горива.   Е, тогава хем не върви баш - хем гори кат` разцентрован ЗиЛ.


Март 16, 2012, 02:02:33
Отговор #29

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
По отношение на акумулаторната сфера да ти подскажа, може и да го знаеш де - азотното ниво се допълва. Можеш да идеш при някой майстор на Ситроен, повечето ичмат установки за пълнене. Възможно е обаче само, ако мембраната е здрава.

Ами да ти кажа знам, че ги пълнят на Ситроените като мненията в повечето случаи са, че карат по няколко години. По 40-на лв на сфера съм чувал, че взимат. Моята сфера обаче няма щуцер (или както там се казва) за пълнене. Не знам дали има как да я напълнят. Запазил съм си 2 стари сфери, които мисля да дам на някой да пробва да ги напълни. Нови струват по 350лв. Ако за 40лв мога да си осигуря 20000-30000 км би било чудесно. По-натам ще ти пиша ЛС да ме посъветваш къде мога да отида за да ми свършат работа. Благодаря за коментара :)


Иначе, Жоро,
относно разхода  - не съм го засичал. Едва 160км съм минал. Но аз също съм на мнение, че  евтиния бензин не е добра инвестиция за която и да е кола. Ще пробвам на тази различни горива и ще споделя. От сега мога да кажа едно - по 15л в резервоара не бива да се кара този автомобил! Няма майтап и с други хора говорих. Колата като се лашне и почва да прекъсва. Трябват си и едни 20на кила за да има от къде да смуче помпата с постоянен дебит :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9