Автор Тема: Брошура - едновременшните гуми Бакиш  (Прочетена 11218 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 29, 2012, 16:54:53
Прочетена 11218 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Днес подреждах малко из къщи и ми попадна тази брошура. Гумите Бакиш са днес прилично забравени, както автомобилната и индустриалната ни история като цяло, но за времето си това е била много известна и доста голяма фабрика. Произвеждали са се най-различни размери гуми, вътрешни и външни, общо взето за всички видове возила от онова време. Чувал съм, че не малка част от продукцията дори е отивала за износ! Доколкото знам, фабриката е основана в края на 20-те години. Намира се в София, така че пострадва по време на бомбардировките през войната. През 1947, както всички останали предприятия, фабриката е национализирана и става "Георги Димитров". Това име вече е по-познато, доста хора имат спомени от  "димитровките". Но е хубаво да се знае, че те имат и по-стара история! Най-накрая, с изненада открих, че предприятието май все още съществува и до днес произвежда гуми! Истинска изненада, това се казва история! В момента е приватизирано, частно акционерно дружество "Динамик": http://www.web.need.bg/dynamic-em2/index.html

    Но да се върнем на брошурата. Ето я и нея:
« Последна редакция: Януари 29, 2012, 16:59:41 от Teodor »

Януари 29, 2012, 16:57:35
Отговор #1

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И останалите страници:

Януари 29, 2012, 17:37:03
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хех, ти ме хвърли яко в  младостта. ;)
Като бях ученик през 80-те, в техникума Вилхелм Пик, през летата карахме стажове по разл сервизи и автофабрики.
2 лета под ред, защото ми беше по -интересно, карах стаж в държавната фирма, правеща колите София, при инж Велизар Андреев.
Но едно лято, изкарах стаж и в тоя завод за гуметки, Георги Димиторв.

Той беше ако не ме лъже паметта, някъде около Военна рампа, близо до сградата на Фармахим, разположен.
По спомени обаче, поне аз тогава основно на някаква линия за производство на гуми за мотокари ме бяха зачислили.
Камионски гуми завода също правеше, ама, мисля за леки коли, вече бяха спрели производството. :)

Януари 30, 2012, 19:34:15
Отговор #3

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811

Интересно, със стария завод Вида какво стана?
Предполагам, отдавна не работи вече, или работи със силно свито производство... :-\
« Последна редакция: Януари 30, 2012, 19:37:22 от USfan »

Август 22, 2012, 15:31:08
Отговор #4

Неактивен petkovic

  • Публикации: 135
Днес се обадих на псочените телефони в сайта на завод ДИНАМИК и отговора беше - завода не работи изнесен е в Китай

Август 22, 2012, 22:56:59
Отговор #5

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
преди около месец минах покрай завода или по- точно руините които бяха останали- терена се разчистваше.
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Октомври 21, 2015, 22:26:41
Отговор #6

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
не зная дали Ви е известно, че брата на Хаим Бакиш- Моско Бакиш е загинал при експерименти за получаване на каучук от ... картофи. Експериментите са успешни, описани са подробно, но ... явно не могат да разчетат неговия "код"- владеел е седем езика и е пишел по арабски- отдясно- наляво. Загинал е по време на опитите в къща, която беше съборена преди няколко години в едно село близо до София.
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!