Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 31, 2012, 18:36:20
Прочетена 121904 пъти

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Колеги , пускам тази тема , за да дискутираме проблемите по запалителните с - ми на нашие любими ретро и класически МПС -та
и техните решения. :)
« Последна редакция: Януари 16, 2013, 12:27:08 от dido1903 »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 31, 2012, 22:56:51
Отговор #1

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Търся някакъв вид куплунг или електровход,чрез който да свържа електроинсталацията от моторния отсек със салона.Все още не съм наясно с точния брой позиции,които трябват.Знае се,че оттам ще мине и силовия ток (общ захранващ проводник) с минимално сечение поне 4мм2,което трябва да се отчете.Отличния вариант е да е разглобяем възел с фланцова повърхност на едната част за механично закрепване към стената на моторния отсек.Моля,ако някой се сеща от какъв автомобил да търся подобен възел или пък има такъв за предлагане нека ме потърси.
Желая вам здраве.
You could be Dodge material.

Февруари 01, 2012, 10:00:23
Отговор #2

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
На мен ми пробива кондензатора на запалването, Кире.

Като го пипнеш и удря искра, но колата си пали и върви безпроблемно.

До колкото разбрах, кондензаторите на електронното запалване на Магнети Марели са с капацитет 25 микрофарада, а на това на Бош са с капацитет 22 микрофарада.
Моята Алфета е с електронно на Марели.

Кода на кондензатора е : СЕ11F, оригинален с щампа Магнет Марели.

Кире, ти имаш ли повече информация за този кондензатор?

Нов кондензатор купих, но още не съм го монтирал. Различава се в номерацията, но го дават за Алфета уж..

Абе, разпределението на искрата е безконтактно ("електронно запалване", както го наричам). Няма чукчета , няма наковални и все пак кондензатор има.
За него питам, на схемата на Марели запалването е под номер 7, виж по-долу.

Текста е копиран от ръководство на Алфа от Януари 1983та.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 01, 2012, 12:42:26
Отговор #3

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Ще ти препоръчам да скокнеш до Евросервиз /бившия Цигански Кореком/ - има някои остатъци като кондензаторчета и още гарнитурки за карбураторчета и т.н Не са Магнети Марели, но са ИТАБ - италиански и са доста качествени.

Февруари 01, 2012, 13:06:30
Отговор #4

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Къде точно се намира този магазин?
Не знам къде е циганския кореком  :-[
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 01, 2012, 14:11:36
Отговор #5

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Намира се като тръгнеш от пл. Шахбазян към Макдоналдс на бул Шести Септември от дясната страна. Точно до автосалон МИТАК, може би го знаеш, продаваше до скоро прекрасна Алфа Спайдър. На магазина номерът е 216, но отпред се виждат плочки и бани , дефакто магазинът се пада отзад, не откъм булеварда. Навремето фирмата беше истински лидер в авточастите, но от години запада и сега карат по инерция и не правят внос. Въпреки това им изскачат някои дреболии интересни. Ако идеш , кажи им , че те праща Мариела /не съм аз  >:D/ , това е жена ми.
Апропо колегата Живков /Жоро/ е на точно 30 метра оттам  ;)

Февруари 01, 2012, 15:00:56
Отговор #6

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Оуу, аз си мислех, че са го затрили този магазин!
Там имам работа, определено!
Жив и здрав да си!!!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 01, 2012, 17:57:02
Отговор #7

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
На мен ми пробива кондензатора на запалването, Кире.

Като го пипнеш и удря искра, но колата си пали и върви безпроблемно.

До колкото разбрах, кондензаторите на електронното запалване на Магнети Марели са с капацитет 25 микрофарада, а на това на Бош са с капацитет 22 микрофарада.
Моята Алфета е с електронно на Марели.

Кода на кондензатора е : СЕ11F, оригинален с щампа Магнет Марели.

Кире, ти имаш ли повече информация за този кондензатор?
Нов кондензатор купих, но още не съм го монтирал. Различава се в номерацията, но го дават за Алфета уж..
Абе, разпределението на искрата е безконтактно ("електронно запалване", както го наричам). Няма чукчета , няма наковални и все пак кондензатор има.
За него питам, на схемата на Марели запалването е под номер 7, виж по-долу.

Текста е копиран от ръководство на Алфа от Януари 1983та.
Мите , кондензатора се води още комутиращ. Ролята му е същата , както и при запалването с чукче , само дето при безконтактните запалителни с - ми е свързан паралелно на прехода колектор - емитер(извода на корпус на кондензатора) на мощния комутиращ бобината транзистор. (Транзистора обикновено е NPN силициев , емитера му се свързва на маса.)

Той пък от своя страна е аналог на чукчето. При него свързването на кондензатора е същото.
Без да искаш, си сбъркал стойността му. Тя е oколо 0 , 22 микрофарада , или 220 нанофарада и е стандартна за всички автомобили и мотоциклети. Дали ще е 0 , 22 или 0 , 25 микрофарада или на BOSCH или на MAGNETTI - MARELLI , няма никакво значение.

По -съществено за неговата стабилна работа  е да  няма утечка , да не е с намален капацитет и да е с възможно по - високо работно
напрежение. Ще пусна схема как се проверява.

Та ако имаш съмнения за некоректна работа - подмени го и го защити допълнително от външни въздействия , като му спретнеш една
своеобразна hand make капачка.

И не забравяй - върху него при запушване на ключовия транзистор се отлага променливо импулсно напрежение с амплитуда около
150 - 200 волта (при около 4000 об. мин).
Това напрежение зависи също от индуктивността (броя на навивките) на първичната намотка.
Та за това там стават пробиви И БИЕ ТОК.
Поставяй първия kaчествен кондензатор , защити го и така. 
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 02, 2012, 10:03:50
Отговор #8

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Изключителен си, Кире!
Благодаря много!

Капацитета наистина го обърках!
0.25 микрофарада трябва да е.
« Последна редакция: Февруари 02, 2012, 10:05:27 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 12, 2012, 11:15:29
Отговор #9

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Благодаря на всички за изчерпателните отговори и предложения.Въпросът е решен.
You could be Dodge material.