Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121921 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 26, 2017, 21:08:03
Отговор #160

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
Да питам и аз нещо  O:-) Става въпрос за едно янгтаймер Мицубиши, двувалка. Електронно запалване с две бобини. Проблема е, че при подаване на газ глъхне и след това почва да се форсира (на място по-добре отколкото в движение); с по-малко газ също го има, но не толко осезаемо. Няма и стабилен празен ход. Погледнато през стробоскоп, на празен ход ъгъла на изпреварване на запалването се мени с по няколко градуса, а при подаване на газ вместо предверение има закъснение (на моменти дори и след ГМТ). Въпроса е на какво може да се дължи това? Пробвано е с различни свещи, кабели, 3 бобини, 2 комутатора и няколко ЕКУ-та (едното на 100% проверено и с профилактично сменени кондензатори, че имат навика да текат на тия години). Датчиците, от които ЕКУ-то взима информация се броят на пръсти и всичките са пробвани и/или тествани с други - разлика никаква... Започвам да се чудя дали няма нещо сбъркано по инсталацията?

Ноември 26, 2017, 21:32:45
Отговор #161

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
При варианта на Сашо - запалителната система Motorcraft с EDIS 4 работи с индуктивен сензор. ;)

абсолютно същото е. казва зъбен венец със сензор. било магнит,метал или пресичащ лъч. реално индуктивния е при субаро/намотката в делкото/. на времето/към 1995/ го изхвърлих и замених с габровски от машините ми, но имаше проблем с пъргавината/във високите/ и изработих метална пластина и Ш образен хол с транзисторно. всичко за стотинки и заработи перфектно. ;)
« Последна редакция: Ноември 26, 2017, 21:39:37 от vankovarnata »
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Ноември 26, 2017, 21:37:41
Отговор #162

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
Да питам и аз нещо  O:-) Става въпрос за едно янгтаймер Мицубиши, двувалка. Електронно запалване с две бобини. Проблема е, че при подаване на газ глъхне и след това почва да се форсира (на място по-добре отколкото в движение); с по-малко газ също го има, но не толко осезаемо. Няма и стабилен празен ход. Погледнато през стробоскоп, на празен ход ъгъла на изпреварване на запалването се мени с по няколко градуса, а при подаване на газ вместо предверение има закъснение (на моменти дори и след ГМТ). Въпроса е на какво може да се дължи това? Пробвано е с различни свещи, кабели, 3 бобини, 2 комутатора и няколко ЕКУ-та (едното на 100% проверено и с профилактично сменени кондензатори, че имат навика да текат на тия години). Датчиците, от които ЕКУ-то взима информация се броят на пръсти и всичките са пробвани и/или тествани с други - разлика никаква... Започвам да се чудя дали няма нещо сбъркано по инсталацията?

кажи нещо повече за разпределението на искрата и впръскването
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Ноември 27, 2017, 07:28:19
Отговор #163

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Да питам и аз нещо  O:-) Става въпрос за едно янгтаймер Мицубиши, двувалка. Електронно запалване с две бобини. Проблема е, че при подаване на газ глъхне и след това почва да се форсира (на място по-добре отколкото в движение); с по-малко газ също го има, но не толко осезаемо. Няма и стабилен празен ход. Погледнато през стробоскоп, на празен ход ъгъла на изпреварване на запалването се мени с по няколко градуса, а при подаване на газ вместо предверение има закъснение (на моменти дори и след ГМТ). Въпроса е на какво може да се дължи това? Пробвано е с различни свещи, кабели, 3 бобини, 2 комутатора и няколко ЕКУ-та (едното на 100% проверено и с профилактично сменени кондензатори, че имат навика да текат на тия години). Датчиците, от които ЕКУ-то взима информация се броят на пръсти и всичките са пробвани и/или тествани с други - разлика никаква... Започвам да се чудя дали няма нещо сбъркано по инсталацията?

Няма как да е от кабели, свещи и т.н. Причината явно е самото управление на аванса! При класическа запалителна система с делко нещата са сравнително елементарни за диагностика и отстраняване и проблем като твоя почти винаги е в самото делкото и по-точно проблем с вакуума (ако делкото ползва такъв) и/или чисто механичен прболем с пружините на делкото (евентулано клеясали/блокирали противотежести на делкото). Аз имах подобен проблем, но нещата бяха в другата крайност - много бързо се достигаше мах аванс, още при около 1700 оборота! И пак не е добре. Е, малка заигравка с пружините на делкото и нещата заспаха. Така както ги описваш нещата при теб кривата на аванса е тотално сгрешена. За стабилен празен ход понякога ДВГто си иска някой и друг градус отгоре и с увеличаване на оборотите аванса трябва да нараства. Не се сещам за ДВГ с по-малък от 28-30 гр мах аванс (който почти винаги следва да се достигне след едни 2200 оборота), а ти казваш, че  с увеличаване на оборотите аванса вместо да нараства дори отива на закъснение. Не я карай колата докато не отстраниш проблема!
« Последна редакция: Ноември 27, 2017, 07:45:54 от Nik1600GT »

Ноември 27, 2017, 17:32:54
Отговор #164

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
Доколкото разбирам съответните стойности за управлението на аванса са си записани в паметта на ЕКУ-то и с информацията от различните датчици то взима решение кой ъгъл ще е оптимален за съответния работен режим. Попринцип има вариант да се прочетат тези таблици и да се коригират, но не съм чак толко на "ти" с тея неща, а и това няма да отстрани първоизточника на проблема. Най-странното е, че както казах с различни ЕКУ-та и различни датчици от които да чете информация нищо не се променя. В същото време не се отчитат никакви грешки, а и при четене на живи данни всички входящи данни изглеждат в нормите. Самия двигател също си е зацепен правилно и си има компресия. Въобще има нещо много сбъркано, но не мога въобще да зацепя какво би могло да предизвиква подобни аномалии...

Ноември 27, 2017, 18:06:03
Отговор #165

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Какъв модел точно е Мицубишито? Имам приятел във Варна, който се занимава изключително с инжекциони (и не само) на немски и японски коли. Той "лекува" механичните инжекции във Варна, при него ходят и доста японски "екзотики". До 1-2 дни ще го видя на кафе и ще поговорим. Със сигурност ще има идея къде е проблема!   

Ноември 27, 2017, 20:52:28
Отговор #166

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
При варианта на Сашо - запалителната система Motorcraft с EDIS 4 работи с индуктивен сензор. ;)

Под 50/50 имам предвид, че дължината на "зъба" е колко дължината на "празното" между два зъба. Питам защото при опелите примерно съотношението е около 90/10 пълно към празно...

Ноември 27, 2017, 21:32:37
Отговор #167

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
Какъв модел точно е Мицубишито? Имам приятел във Варна, който се занимава изключително с инжекциони (и не само) на немски и японски коли. Той "лекува" механичните инжекции във Варна, при него ходят и доста японски "екзотики". До 1-2 дни ще го видя на кафе и ще поговорим. Със сигурност ще има идея къде е проблема!
Мицубишито е модел Колт 1,8 ГТИ 1991г. Общо взето като двигател е почти идентично с двулитровия 4G63 слаган на 1ва генерация Еклипс

Ноември 29, 2017, 14:47:16
Отговор #168

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, какво си се филмирал с тези бобини Класическите общо взето са едни и същи, но все пак има няколко тънки момента. Единият - "високоволтова" бобина!? Е, повечето или са такива или волтажа е достатъчен. По-важно е  бобината да си запазва характеристиките в целия работен диапазон от обороти, т.е. да "държи" напрежението под товар, при ускорение и изобщо в целия работен диапазон от обороти на двигателя.   
Втори тънък момент - съпротивлението на бобината. Е там има "ниско-омни" бобини с около 1-1.5 ома първично съпротивление, и такива i около 3-3.5 ома. Вторичното обикновено варира повече и е в диапазона 5-6 докъм 10-11 K.ома. И двете се мерят много лесно. И тук има доста тънък момент - на какво запалване каква бобина и дали да се включва допълнителен баластен резистор или не.
Един от проблемите е, че използването на "ниско-омна" бобина (без допълнителен баластен резистор) може да даде такъв ампераж, че някой от запалителните модули да прегреят и в крайна сметка да изпушат. Ето какво пише в инструкциите си един от прозводителите на запалителни модули с датчик на Хол - Using a coil with too little primary resistance can cause the ignition module to overheat and misfire until it cools down again or fails, voiding the warranty.
Освен това ако самата бобина изисква използването на такъв баластен резистор, а той не се свърже - може да изпуши и самата бобина.
Това, което се намира из моргите са изключително нискоомони 1-1.5 ома бобини! И поне от това, което аз премерих на място (първично и вторично съпротивление) - около 20-25%  следва да си стоят в ... моргата.
 
И накрая - давам ти идея за малък апргрейд на запалването, но не по отношение на бобината и делкото, а при свещите. БРИСК имат спортни свещи с патентована технология (въртят искарата на 360 градуса и в крайна сметка би трбвало да имаш по-добра искра и изгаряне). Карам с такива 1-цата вече 2 години и съм повече от доволен. Струват 11-12 лева свеща и ги има у нас. Само трябва да улучиш топлинното число.

Благодаря на колегите- двамата Ники, Киро и Ванко, за мненията и съветите.  :)
Определено някои неща ще ги пробвам, даже и повечето от съветите, и при готови резултати ще пиша, да допълним темата.

Преди обаче да дам отчет за напредването на ретроградната конверсия на запалването- от серииното при ВАГ мотори 1.8-16в така нар. фул-електронно, обратно към присаждането на базово транзисторно от при 8в моторите, върху 16в главата, да питам още едно две-неща по постовете на Ники и Ванко.

Специално като опра до свещите, ще подосаждам още на Ники за тия Бриск-ове и сие, ама дотогава имам още други нещица да отхвърля преди тях.

Та, Ники, тая ниско-Омна Бош кръгла бобина дето имам, оная цилиндричната със сребристо-зелената лепенка, дето я постнах по нагоре като снимки /дето е стандартна от ТСИ-Х запалване на Бош/, къде и е сложен баласт-резистора, дето я пази да не изгори?
В игнитерната плочка ли е, дето е със букса със 7 пина / при Голф 2 например, е закачена на ламаринената стена под предното стъкло и чистачките/?

Втори въпрос:
- Ако си намеря високо-Омна бобина /такава с 3-4 Кило Ома първичен кръг съпротивление, с идеята за по-високо вторично напрежение в свещите, такава високо-Омна бобина може ли да де някакъв лош ефект върху здравината на игнитерния блок /оня със 7-те Пина/, дето е изчислен по принцип за стандартната ниско-Омна бобина, при стандартното за Голф 1 и 2 Бош ТСИ-Х запалване?

И трети, по-обемен, въпрос към Ники:
- А като казваш, че в Моргите от масово наличните ниско-Омни бобини, 1/4 от тях са негодни след мерене, какъв им е първия на мерене дефект, та да ги позная и аз?
Не си отговарят на меренето на Омовете ли?
Примерно, ако трябва да е първия кръг 0,5 до 1 кило-Ома, колко отклонение трябва да дава той, та да е негодна?
А  отклонението при 2-рия кръг колко процента трябва да е, та да е негодна- примерно вместо 7 до 10 Кило Ома, 20 кило Ома ли да дава, ако е избомбена?
Или и при двата кръга съпротивленията трябва са О, или безкрайност, та да кажеш, че са дефектни?

И последен въпрос, към Ванко тоя път.

Перкаш една от Москва с вариатор /без да го ползваш/ с транзисторно БГ и имаш едни 17-18000 в постоянен диапазон.

- От Москвич предполагам говориш бобина, ама ако това е така, от кой модел Мускал точно визираш запалване, и какво ще рече това, да не ползвам вариатора?
Вариатора за какво точно е там, в тая Москва система?

И за десерт, слециални благодарности за съветите и мненията на колегата доцент Киранов.  :D
С него напредваме засега теоретично при 16в възстановката на запалването.
А ще напредваме и практично, само да махна 16в главата от блока, че да е по-лесно за манипулации/ампутации запалването, вече на някоя маса.

А Кире, ето каквото ти казах, че мога са сканирам- Бош оригинален мануал за разглобявания на делка и системи, слагани на ВАГ коли.
Той е в един от Хайнес каталозите, дето имам /този на Ауди 80,90 и купе, дето вкл. всички мотори на ВАГ от 1,6 до 2,3 литра, вкл. и 20в и 16в версиите/.
Ето виж страницата със съдържанието на диагностиките и разглобяванията на различните 2-3 вида запалителни Бош системи, слагани на тия ВАГ мотори.

Виж по кодовете на двигателите, за кой мотор и коя Бош запалителна система ще те интересува подробно инфо, и ми пиши да го сканирам.
Не поствам наведнъж всичките страници, понеже са много.

Но ако някой друг колега конкретен мотор с конкретен код го интересува, да пише, и ще сканирам страниците отговарящи за запалителната му система.
Освен Ауди 80-90 каталога, имам и Хайнес за всички версии на Пасат от 70-те 80-те, както и отделен каталог на Сироко 2, който разбираемо, вкл. и всички мотори на Голф 1 и Голф 2, слагани през 80-те години и на Сироко.




« Последна редакция: Ноември 29, 2017, 15:17:56 от USfan »

Ноември 29, 2017, 22:04:08
Отговор #169

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
До колкото знам москвичовите бубини са "бавно" действащи... В интерес на истината който я е сменил, всеки е останал доволен :D  Отделно, че в момента се продават страшни боклуци и от 5 я стане една , я не... Като собственик на няколко такива бангий, те съветвам да се отиентираш я към нещо немско, я към японско :)