Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121881 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 30, 2017, 07:13:31
Отговор #170

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, пак се опитваш нещо да правиш с водата  :). Остави го засега другаря Хайнес. Ето 3те начина да си решиш проблемите с бобината и делкото при 16V конверсията. Споделено от хора, които отдавна са открили топлата вода.
3 ways:
1. Use a small block dizzy, coil etc Not ideal timing but will work.
2. Use the 16V distributor, wiring, TCI, ECU.
3. MSD setup. Expensive but allows you to optimise timing for best power.

Вариант 1 - най-елементарен и работещ! Делко и бобина от малкия VW блок. Това, което не пише в съкратената версия тук е, че задължително ще трябва да се преправя делкото - заигравка с пружините, защото КРИВАТА НА АВАНСА ПРОСТО НЕ ИДВА ОК и пак ще се чудиш, че нещо не е наред. Е, колегите които са го правили пишат, че става, но задължително се преправя делкото. Аз вече го направих успешно при Кефера - две шепи пружини и стробоскоп с оборотомер, няколко разглобявания и сглобявания на делкото + проба на ДВГто с оборотовера в ръка и си готов. След първото разглабяне на делкото ще започнеш да го разглобяваш (и сглобяваш) като отличник по бойната и политическа част АК47  ;D.

Вариант 2 - да ползваш делкото, TCI, ECUто и т.н. на двувалката.

Вариант 3 - MSD запалване (скъпичко и не мисля, че си заслужава).

За бобините. Мери се първично и вторично съпротвление ето как.
Първичното - около 1-1.5 ома (НЕ КИЛООМА).  Вторичното - около 6-8-10 КИЛООМА. Ако измериш 0 - късо, ако е безкрайност - отоворена верига. И в двата случая бобината е аут.
Аз в повечето случаи измерих 0ли - късо, и e ясно, че бобината е аут.
Ето къде и как се мери. На първата фигура се мери първично съпротивление и трябва да е от порядъка на 1-1.5 ома. На втората - вторично (6-10 КИЛООМА). И накрая баластния резистор.
ПС. Преди да се мери кавото и да е двата извода на уреда се дават накъсо за да се опрели грешката на уреда (може да има такава). И ако има такава се вади от измерената величина.









« Последна редакция: Ноември 30, 2017, 07:37:03 от Nik1600GT »

Ноември 30, 2017, 08:10:20
Отговор #171

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Люси, пак се опитваш нещо да правиш с водата  :). Остави го засега другаря Хайнес. Ето 3те начина да си решиш проблемите с бобината и делкото при 16V конверсията. Споделено от хора, които отдавна са открили топлата вода.
3 ways:
1. Use a small block dizzy, coil etc Not ideal timing but will work.
2. Use the 16V distributor, wiring, TCI, ECU.
3. MSD setup. Expensive but allows you to optimise timing for best power.

Вариант 1 - най-елементарен и работещ! Делко и бобина от малкия VW блок. Това, което не пише в съкратената версия тук е, че задължително ще трябва да се преправя делкото - заигравка с пружините, защото КРИВАТА НА АВАНСА ПРОСТО НЕ ИДВА ОК и пак ще се чудиш, че нещо не е наред. Е, колегите които са го правили пишат, че става, но задължително се преправя делкото. Аз вече го направих успешно при Кефера - две шепи пружини и стробоскоп с оборотомер, няколко разглобявания и сглобявания на делкото + проба на ДВГто с оборотовера в ръка и си готов. След първото разглабяне на делкото ще започнеш да го разглобяваш (и сглобяваш) като отличник по бойната и политическа част АК47  ;D.

Вариант 2 - да ползваш делкото, TCI, ECUто и т.н. на двувалката.

Вариант 3 - MSD запалване (скъпичко и не мисля, че си заслужава).

За бобините. Мери се първично и вторично съпротвление ето как.
Първичното - около 1-1.5 ома (НЕ КИЛООМА).  Вторичното - около 6-8-10 КИЛООМА. Ако измериш 0 - късо, ако е безкрайност - отоворена верига. И в двата случая бобината е аут.
Аз в повечето случаи измерих 0ли - късо, и e ясно, че бобината е аут.
Ето къде и как се мери. На първата фигура се мери първично съпротивление и трябва да е от порядъка на 1-1.5 ома. На втората - вторично (6-10 КИЛООМА). И накрая баластния резистор.
ПС. Преди да се мери кавото и да е двата извода на уреда се дават накъсо за да се опрели грешката на уреда (може да има такава). И ако има такава се вади от измерената величина.






Много обстойно казано , + още нещо много съществено.Това важи за секънд хенд , та и афтърмаркет джаджи. Дианостиката им
много често е съчетана с комерсиалния метод на изключването - ако не е х , остават y или z , и така - 1 след всяко отметнато .

За да се потвърди 100% работоспособност на бобина , респ комутатор , трябва да се истестват на лабораторен стенд. В
условия , които са много близки то тези в автомобила - напрежение на запалителната с - ма , честота на въртене и
 плътно затворено пространство за искровата междина , но с възможност за визуализация на искрата. :)
« Последна редакция: Ноември 30, 2017, 08:17:10 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 30, 2017, 20:56:59
Отговор #172

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Благодаря и на двама ви за съветите.  :)
Вариант 2 за конверсията, с цялата налична оригинална система от 16в мотор отпада, понеже нямам нищо от нея.
16в мотора го взех без запалителн. му система, тоест, без делко, кабелен сноп, датчици, компютър за запалването, без нищо.

Така че, както впрочем ме посъветва и Киро преди началото /както винаги беше прав, Кире  ;) /ще се слага базова система с разпределител от 1.3 мотор.
А и тая цялата базова система, вкл. разпределителя и игнитера, я имам налична.

Иначе гледах тука моргите до нас, в една има цели 2-3 броя Аудита 80 и 100 с 16в мотори, ама стандартните 2 литра блоци.
Така че цяла електронна система за паленето от такъв 2 литра мотор, няма смисъл да взимам, понеже тя е с предефинирани запаметени стойности, които отговарят на доста по-голямата тромавост на по принцип по нискооборотния спрямо 1.8-16в, два литра Ауди 16в блок.

Благодаря на Ники и за уточнението за пружините на разпределителя.
То хубаво обаче да имам и аз 2 шепи различни, ама откъде да ги взема, и как да ги преценявам по различност...
Като преценявам субективно съпротивлението на пружинките, на дърпане с ръце ли?

Ники, мерси и за подробния инструктаж по бобините.
Значи ако тръгна да купувам някоя друга бобина, взимам си Мултицета, тествам го първо за грешка или отклонение /моя обаче, по мнение на кварталния Хай-фи техник, малко мудно ми реагирал, специално за мерене на скачане и падане на напрежението/, и после ги тествам по описаните системи бобините, директно както са в гробищарниците...

Хах, за разглобяването на делкото...
В ШЗО-то бях малко тромав по бойната, ама по теоретичната Политикономия имах само 6-ци...  :))
« Последна редакция: Ноември 30, 2017, 21:09:55 от USfan »

Ноември 30, 2017, 22:28:25
Отговор #173

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Благодаря и на двама ви за съветите.  :)
Вариант 2 за конверсията, с цялата налична оригинална система от 16в мотор отпада, понеже нямам нищо от нея.
16в мотора го взех без запалителн. му система, тоест, без делко, кабелен сноп, датчици, компютър за запалването, без нищо.

Така че, както впрочем ме посъветва и Киро преди началото /както винаги беше прав, Кире  ;) /ще се слага базова система с разпределител от 1.3 мотор.
А и тая цялата базова система, вкл. разпределителя и игнитера, я имам налична.

Иначе гледах тука моргите до нас, в една има цели 2-3 броя Аудита 80 и 100 с 16в мотори, ама стандартните 2 литра блоци.
Така че цяла електронна система за паленето от такъв 2 литра мотор, няма смисъл да взимам, понеже тя е с предефинирани запаметени стойности, които отговарят на доста по-голямата тромавост на по принцип по нискооборотния спрямо 1.8-16в, два литра Ауди 16в блок.

Благодаря на Ники и за уточнението за пружините на разпределителя.
То хубаво обаче да имам и аз 2 шепи различни, ама откъде да ги взема, и как да ги преценявам по различност...
Като преценявам субективно съпротивлението на пружинките, на дърпане с ръце ли?

Ники, мерси и за подробния инструктаж по бобините.
Значи ако тръгна да купувам някоя друга бобина, взимам си Мултицета, тествам го първо за грешка или отклонение /моя обаче, по мнение на кварталния Хай-фи техник, малко мудно ми реагирал, специално за мерене на скачане и падане на напрежението/, и после ги тествам по описаните системи бобините, директно както са в гробищарниците...

Хах, за разглобяването на делкото...
В ШЗО-то бях малко тромав по бойната, ама по теоретичната Политикономия имах само 6-ци...  :))

Светва ти крушката Люси , ххаааххх. :))
Но да знеш от мене , и ти го казах в прав текст - мултицет НЕ ХВАЩА ВЪТРЕШЕН ПРОБИВ В НАМОТКИТЕ НА БОБИНАТА.

Само на стенд , там надуваш бобината на товар с искрова междина и се вижда всичко. ;)

п.п. И аз имах отлични текущи  по политикономия и история на БКП в ШЗО - то , но изпити по тия дисциплини не държах - в края
на 1989 г след ,,танковата'' реплика на Петър Младенов отмениха чл.1 от Конституцията за ръководната роля на БКП, та с
него и тези предмети се обезсмислиха и отмениха на първата сесия изпитите им. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 03, 2017, 00:39:38
Отговор #174

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237


Благодаря на Ники и за уточнението за пружините на разпределителя.
То хубаво обаче да имам и аз 2 шепи различни, ама откъде да ги взема, и как да ги преценявам по различност...



ползваш оригиналните и почваш поетапно да свиваш ушите и задължително едната е по-стегната
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Декември 03, 2017, 08:56:11
Отговор #175

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, това дето пише Ванко може и да свърши работа - да минеш и без две шепи пружини  ;D. Но има няколко тънки момента. Зависи какви са пружините и трябва да се внимава да не скъсаш някие ухо на пружините  :D. Обикновено пружините са 2 и с малко късмет може кривата на аванса да се докара като се пипа само едната пружината. При делката, които аз разглобих (всички БОШ от Кефери и едно от Алфа 33) едната пружина е по-къса с кръгли уши, а втората е с U-образни уши. Идеята е първоначално да сработва по-късата, а на по-късен етап тази с U-образните уши. Та - по-силни пружини (респективно по-рано сработваща втора с U-образно ухо) = по-лениво/с по-малко стръмност на характеристиката на аванса делко и респективно по-бавно достигане на мах аванс и обратно. Между другото с характеристиката на аванса може да се играе и посредстовом олекотяване/утежняване на бъбреците/противотежестите, но там може да се направи по-голяма беля :D. При мен пробвах с 3 различни първични пружини с кръгли уши (оригиналната, една малко по-слаба и една малко по-силна) + точно това, за което пише Ванко - постепенно скъсявах тази с U-образните уши така, че да сработва по-рано. Той тайванеца всъщност я беше подбрал с такава дължина тази с U-образните уши, че изобщо не сработваше и при крайно/мах отклонение на бъбреците/противотежестите   ;D :D. И като резултат - с една работеща пружина мах аванс идва още при 1600-1700 оборота!
Ето снимка на едно от делката дето разкостих и тази пружина с U-образните уши се вижда много добре. А това ограденото с червено е ограничетеля на бъбреците/противотежестите (всъщност при повечето делка, а и тук, имаш 2 такива бъбрека/противотежести и 2 такива ограничителя) - от него зависи къде ще ти дойде мах аванс. Изкривяване навътре на ограничителя = по-малък мах аванс, а навън го увеличаваш. Никъде в нета не намерих примерна характеристика на аванса на ориганалното КР-ско делко, но статчния ти аванс при всички положения трябва да е нещо от порядъка на 8-10 градуса, а мах предполагам нещо от сорта на 36. Малко по-голям сатитчен аванс = малко по-голям въртящ момент в ниските  ;), а мах аванс обикновено следва да се достига най-рано при 2200-2300 оборота (по-рано евентулано само при драг машини). 
ПС. Ванко, ако се прибираш към Варна се обади да се видим.


« Последна редакция: Декември 03, 2017, 09:14:04 от Nik1600GT »

Декември 03, 2017, 09:20:04
Отговор #176

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
......./Никъде в нета не намерих примерна характеристика на аванса на ориганалното КР-ско делко, но статчния ти аванс при всички положения трябва да е нещо от порядъка на 8-10 градуса

Ники , няма аванс  конкретно на КR /PL/ 9A /ACE делка. Там е само на разпределител с палец. Аванса е заложен в процесора на модула на запалването на тези мотори. ;)

« Последна редакция: Декември 03, 2017, 09:23:05 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 03, 2017, 09:24:12
Отговор #177

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Аз знам, че е заложен на бабината си трънкна ама неква макар и приблизителна характеристика обороти - предварение не може ли да се снеме и покаже!? Той компа да не смуче данни и да подава такива към делкото от марсианците. То затова при тунинг на класики, в които е набъркана повечко електроника се правят толкова глупости и непрекъснато се открива топлата вода. И ако се открие - е добре  :).
« Последна редакция: Декември 03, 2017, 09:32:07 от Nik1600GT »

Декември 03, 2017, 09:26:27
Отговор #178

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Е като е заложен на майната си не може ли да се снеме характеристика обороти - предварение !?
Викаш ги от паметта на маск процесора ( такъв е ) ако можеш да снемеш бина за четене на картата на
запалването.
И ще ти кажа какъв е горе долу / или кво очаквам - поне 10 - 12 градуса преди ГМТ.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 03, 2017, 09:42:00
Отговор #179

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Викаш ги от паметта на маск процесора ( такъв е ) ако можеш да снемеш бина за четене на картата на
запалването.
И ще ти кажа какъв е горе долу / или кво очаквам - поне 10 - 12 градуса преди ГМТ.

Не ме разбра! По света се правят много конверсии като при Люси! Отива се на малкия блок делко и бобина. И никой не казва каква в крайна сметка трябва да е характелистиката на аванса след конверсията! А за да се направи нещо читава в крайна сметка трябва да се има идея за това което е оригинално при КРския мотор. Едва ли ще откриеш характеристика и на оригиналния 1.8 GTi. Кире, постно, постно, много е постно брат. И всеки открива топлата вода с променлив успех. Силовят тунинг при Кеферите и Порше е на космически години от гледна точка на това да не ти се налага да откриваш топлата вода! На космически!  Ако тръгнеш да търсиш оригинални, а и екпериментални харкатрестики на аванс на делка, изобщо за некъв туниг да става въпрос, поне 70-80% от нещата, които ще намериш в нета, са за тунинг на Кефери и Порше! 
« Последна редакция: Декември 03, 2017, 09:45:19 от Nik1600GT »