Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121911 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 15, 2018, 17:40:21
Отговор #200

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Съгласен съм, че важното е кривата, та в тая връзка съм бърникал по делката, сменял съм няколко и в крайна сметка стигнах до извода, че максималния ми аванс трябва да го постигна при около 3-4 хил. об след което да пада, а това не виждам как може да стане това с делко...Освен ако не вържа едно моторче за празен ход на мястото на вакуумния регулатор(сега ми хрумна  :))  )  Проблемът ми е с детонациите( на бензин е страшно) , при уж всичко нормално и добре работещо...

Ноември 15, 2018, 18:01:55
Отговор #201

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Съгласен съм, че важното е кривата, та в тая връзка съм бърникал по делката, сменял съм няколко и в крайна сметка стигнах до извода, че максималния ми аванс трябва да го постигна при около 3-4 хил. об след което да пада, а това не виждам как може да стане това с делко...Освен ако не вържа едно моторче за празен ход на мястото на вакуумния регулатор(сега ми хрумна  :))  )  Проблемът ми е с детонациите( на бензин е страшно) , при уж всичко нормално и добре работещо...

E, не съм вижал крива на аванса дето да стига некъв мах аванс и след това да ...пада  ;D. А това от 3000 до 4000 обобота е доста ... аз се борих кривата да я наглася в рамкитке на 200-300 обората ... в смисъл играл съм си да го сваля мах аванс от 2900-3000 на 2600-2700. Освен това си е заигравка нещата да са ОК и на 1500 ... и на 2000 оборота и т.н. . Най-важно е как върви кривата/аванса във функция на оборотите между началния/статичния аванс (едни 8-10 градуса примерно) и максималния (обикновено 30+ градуса).  Имай превид, че трябва доста четене по читави форуми и експерименти ... много специфично е за всеки двигател ... но в повечето случии при "бегачките" мах аванс трябва да се достига при сравнително ниски обороти ... и това няма почти нищо общо с това дали двигателя развърта до 5500 или до 8000 оборота. За детонациите ... тънка работа ... мерих нещо и мисля, че при мен над 32 градуса е рисковано ... то толкова най-много го и дават навсякъде мах аванс при мен .... а повечето коли се карат в дипазона 30-32  докъм 40 градуса мах аванс. Зависи от много фактори този  "безопасен" мах аванс ... например от формата на горивните камери ... при полусферични камери може мах аванс да е малко по-голям и т.н.

Ноември 16, 2018, 22:35:50
Отговор #202

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Даа, забавлявате си се тука теоретично инженерите, а ние само със средното специално, гледаме и попиваме.  ;)


И в тоя аспект, вижте само за 80 Евро /а 180 Евро му беше докарването до БГ, барабар с тоя обемна оригинална количка за влачене/ един приятел  и колега от Техникума Вилхелм Пик, Тони с Ладите, знаят го някои тук, какво си купи тия дни от Германия по И-бея.
Напълно комплектен и па.работещ Сън Мотор тестер, аналогов модел от 1980 год, с всички приставки, кабели, и  фабрични упътвания на английски и немски.

Тони успешно си го пробва с всички показатели, на 2-3 Лади, но в случая с Трабанта му се озорихме, къде точно кой кабел и щекер да сложим и да прищипем.
Това, понеже Трабито, както знаете е с 2 бобини, а ПТР-то /не знам дали това научно съкращение е удачно да се ползва с пълно име в Трабант и Вартбург/ на запалването му, е навряно на майка си, под предния десен подкалник.

А и като добавим, че Тони у Вилхелм Пик беше Автомобили и кари специалност /тоест, основно каросериен майстор/, а аз бях ДВГ /но па часовете по практика на Диагностиката, малко съм ги проспал едно време  :)) /, резултата беше, че основно си гледахме някакви скачащи графики и лампички, без много да вдяваме, коректни ли са показанията, и кое за какво е.
Но поне си се позабавлявахме, с тая СЪН-дискотека.







Ноември 17, 2018, 17:33:19
Отговор #203

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, хубав тестер ... ама сам по себе си няма да докара кривата на аванса :) ... . Освен това има доста калпави делка (къде констурктивно, къде ЕГНто ги доскапало) дето дори не си и заслужава да ги слагаш на тестера. Иначе извън теоретичното (без него наистина само цветомузика) "торба" пружини и стробоскоп с оботомер са напълно достатъчни. А аз си мислех, че Тони е докопал некъв подобен "ретро" тестер. Специално през този са минали хиляди делка за Порше, ФВ и Мерцедес (основно).
http://www.glenn-ring.com/bosch/


А в последните години на цената на приличен комплект джанти (за едни 500 - 600 български пари иде реч) може да се мине и без тестера и колата все още да има "ретро луук" откъм делкото като се сложи ето това ... има го на практика за всичко класическо от Алфа ... до Волво (е за лада и москвич, няма). С напълно програмируема крива на аванса е ... дори може да се препрограмира в релно време в движение ... през блутут.
http://www.123ignition.nl/products.phtml?brand=lada



Попаднах на доста инфо и мисля, че бих могъл да пробвам да направя некво подобно управление на искрата, но ще е доста играчка и засега не мисля да отписвам ... 2те пружини  ;).
« Последна редакция: Ноември 17, 2018, 17:37:41 от Nik1600GT »

Ноември 17, 2018, 18:19:04
Отговор #204

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
готин тестер !!

« Последна редакция: Ноември 17, 2018, 18:23:52 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 17, 2018, 18:28:02
Отговор #205

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Това делко е супер, само дето не виждам на схемата вакум сензор да се закача към него ? Заместител на вакумния регулатор.

Ако се вгледаш по-внимателно на последната фигура в дясно, там където споменават "Weber", ще разбереш, че с това делко и не ти трябва въкуумния регулатoр. Макар, че точно там отгоре споменават за некъв вакуум-порт. При положение, че си програмираш кривата на аванса, вакуум не ти трябва! Аз и без програмируемо делко си правя кривата на аванса така, че не си и помислям да го ползвам (вакуума). Да не говорим, че при доста клически GТ машини (например Порше) повечето делка са чисто центробежни и не ползват вакуум-коректор на аванса. На предната страница го споменах - вакуум-коректора на аванса не дава никакъв пърформанс ... работи само при частично натоварване ... и помага при "пенсионерско" каране и "ленива" крива на аванса. Но ако все пак едно класическо делко освен центробежен ползва и вакуум - коректор, не е добре просто да му се "разкачи" вакуум-коректора ... аз го махам, но преправям кривата на аванса ... дефакто на първо място трябва да е малко по-агресивен аванса в ниските + малко по-голям статичен аванс ...мах аванс трябва да се докара също ...  и кривите на аванса не си ги измислям аз, разбира се.
« Последна редакция: Ноември 17, 2018, 20:25:18 от Nik1600GT »

Ноември 17, 2018, 19:32:58
Отговор #206

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
За мен истината е в отстраняване на делкото  :)) Руснаците гледам слагат едни малки процесорчета, които управляват само запалването. Нещо като това "делко" , но с разликата, че слагат "двойна" бубина - Мисля  така и ефекта би бил по-голям. А, Nik1600GT, щом казваш, че може и без вакуум , изработката на такова нещо би се улеснила. 

Ноември 17, 2018, 20:20:42
Отговор #207

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
За мен истината е в отстраняване на делкото  :)) Руснаците гледам слагат едни малки процесорчета, които управляват само запалването. Нещо като това "делко" , но с разликата, че слагат "двойна" бубина - Мисля  така и ефекта би бил по-голям. А, Nik1600GT, щом казваш, че може и без вакуум , изработката на такова нещо би се улеснила.

Сахо, няма смисъл от чак толкова електроника и процесори. Най-доброто и надеждно запалване за класическа кола е хубава/подходаща бобина и магнито-електирически датчик на делкото (на практика е вечен .. но не датчик на Хол!) с хубав "комутатор" (Бош/Телефункен ... и тези общо взето са вечни). Аз в момента съм на тоя вариант с къстъм крива на аванса и колата пее. Иначе това, за което говориш, при мен го има и в "сток" вариант, но струва куп пари  :( ... а сервизите в момента са пълни точно с коли дето са тъпкани с електроника ...  ето я при мен "компютърната" искра ...


« Последна редакция: Ноември 17, 2018, 20:47:56 от Nik1600GT »

Ноември 17, 2018, 23:49:53
Отговор #208

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, хубав тестер ... ама сам по себе си няма да докара кривата на аванса :) ... . Освен това има доста калпави делка (къде констурктивно, къде ЕГНто ги доскапало) дето дори не си и заслужава да ги слагаш на тестера. Иначе извън теоретичното (без него наистина само цветомузика) "торба" пружини и стробоскоп с оботомер са напълно достатъчни. А аз си мислех, че Тони е докопал некъв подобен "ретро" тестер. Специално през този са минали хиляди делка за Порше, ФВ и Мерцедес (основно).
http://www.glenn-ring.com/bosch/

А, той и на Тони тестера има стробоскопна лампа, пробвахме я, работи си.
Неговия тестер е от 1980 година модел, а тоя Сън 600, по стар, или по нов е, или па е па е по-върхов модел.  O:-)
А ето снимката от обявата на Ибея, по който Тони си купи неговия. 


Ноември 18, 2018, 03:35:10
Отговор #209

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Разпределителя такъв какъвто го знаем като "делко" е нужен само ако искаме да палим с една бобина, няколко цилиндъра.
Ако сме по-заможни си слагаме бобина за всеки цилиндър  ;)

При положение, че си програмираш кривата на аванса, вакуум не ти трябва!
Е как ще се върне аванса без промяна на оборотите, само с натискане на газта (което е нужно) ?
Трябва да имаш някакъв MAF сензор, който да замести механичния вакумен регулатор.
На теб кривата ти е "твърдо" вързана с оборотите.
« Последна редакция: Ноември 18, 2018, 03:44:03 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...