Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 122954 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 18, 2018, 08:33:14
Отговор #210

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Bogi, аз не виждам никакъв проблем с изцяло центробежните делка. Едва ли са виждали и от Порше. А сериозните постижения в автомобилния спорт (и изобщо техника) не започват с китайската електроника. Ето малко снимки на делка с изцяло центробежен аванс  ... и не само делка, де :))). Дори и да си най-големия фен на Бенц (и само на Бенц) все може да си чувал за Порше 917 ... най-успешния състезателен модел на марката за всички времена  (поне засега) ... който модел, с все класическите си делка (верно са 2 делката, че и свещите са по 2 на цилиндър) държа в продължение на 40 години (от 1970 до 2000 г. ) куп рекори на Льо Ман. Всъщност, при Порше изцяло центробежни са повечето делка от 50сетераските 60 кончеви модели на Порше 356 ... през тези на върхови 911ки като RS, RSR и т.н. ... та до тези на турбинираното Порше 917/30 CAN-АМ с неговите 1500 коня.
На послената снимка - "разкостено" изцяло центробежно делко за 911ка с по 2свещи на цилиндър и същия магнито-електрически датчик, за който споменах, че е вечен  ;D.







« Последна редакция: Ноември 18, 2018, 09:24:42 от Nik1600GT »

Ноември 18, 2018, 13:41:01
Отговор #211

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Nik1600GT, можеш ли да хвърлиш едно око на това делко (D4R83) , мисля че е с такъв магнитен сензор за какъвто говориш... Пролетта бях сложил това делко на Москвича, но не усетих кой знае каква разлика( което в последствие май се оказа съвсем друг проблем...), но може би и бубината да не е подходяща. Хванах една от БМВ, ниско омна 1,3-1,5 някъде, доколкото успях да открия подобна е била и оригиналната. Иначе за монтажа само се сменя чопа за привода и се реже оригиналното ухо за закрепяне. Комутатора си е вграден, смяната става за секунди  :))

http://datsun1200.com/modules/mediawiki/index.php?title=Hitachi_D4R_Distributor

Ноември 18, 2018, 17:35:33
Отговор #212

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ако един ДВГ ще работи само на 5К оборота, (както е в случая Льо Ман) може да се моине дори и без центробежен регулатор.
На старта малко ще киха, докато засили и после в (постоянни обороти и натоварване) няма да има проблем.

Проблема идва когато един двигател трябва постоянно да работи в различни натоварвания и обороти.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 18, 2018, 17:51:11
Отговор #213

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ако един ДВГ ще работи само на 5К оборота, (както е в случая Льо Ман) може да се моине дори и без центробежен регулатор.
На старта малко ще киха, докато засили и после в (постоянни обороти и натоварване) няма да има проблем.

Проблема идва когато един двигател трябва постоянно да работи в различни натоварвания и обороти.
И затова  в принципното устройство на един ДВГ е залегнал първично центробежния регулатор. Но тъй като нито една величина
в процесите  , произтичащи в един  ДВГ , не се изменя със скок. без центробежен регулатор просто не става .

Хеликоптерите и бензиновите агрегатите за ток са така , тяхната крива на аванса е една много малка отсечка , обособена около проектираната им работна устойчива честота на въртене на коляновия им вал. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 19, 2018, 07:55:13
Отговор #214

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Сахо, това делко е с некъв магнитен сензор и вграден комутатор/транзисторно. Със сигурност е за нискоомна бобина. Тези 1.3 ли колкото там ома си измерил на БМВ бобина малко ме съмняват. Обикновено нискоомните бобини са под 1 ом ... най-често около 0.7 Ома, а аз мерих на бобина от Е36 с изключитилено прецизен уред 0.51 Ома. Имам от Голф 2 точно на 0.7 и един Дюселор на 0.8 ома. Освен това имат значение и индуктивностите на двете намотки  (и те се мерят лесно, но не с тези евтини цифрови уредчета от по 5-10 лева). Тези цифрови уредчета дават грешка, която трябва да се извади от това, което мериш. Най-често е по 1 ом тая грешка и я хващаш грешката, като дадеш "накъсо" двете сонди/щекера на уреда при включена най-малката скала за измерване на омметъра. Но едва ли е в бобинита проблема да не усетиш нищо "отгоре" с това делко.
Най-хубавото делко е това, за което има консумативи (капачки, палци, комутатори ... или пък имаш още 1 читаво  :)) и най-вече това, на което е известна характеристиката на аванса. Е за това Хитачи нета не дава нищо. А ти пробва ли да му снемеш характеристиката на аванаса или поне да видиш какъв мах аванс дава на твоя двигател?! Имай предид, че дори от завода, на една и съща партида делка, характеристика на аванса варира доста прилично... и дори може да е извън спецификацията на съответния двигател, за който е преназначено. Поне при стари делка. Имам иначе хубаво делко, на което при 6 градуса статичен му дават мах аванс от 36 градуса ... без да го отварям и модифицирам го закачах на колата и извади 41-42 гр мах аванс  ;D ... хей  5-6 градуса повече мах аванс от допустимия са си детотонации ... особено пък ако го "забия" директно на моя двигател, където мах ми аванс не трябва да минава 32-33 (това вече са 10на гр. отгоре).
А от делкото ще усетиш нещо само ако знаеш приблизително каква крива на аванса ти трябва за твоя двигател и си поекспериментирашс пружините и кривата на аванса. И тестваш всичко в движение, разбира се. По-лесно ще се получат нещата, ако играе само една променлива - центробежния аванс, отколкото 2 поменливи - комбинация от центробежен и вакуумен.
При всички положения малко по-голям статичен аванс = малко по-голям въртящ момент в ниските ... и малко по-агресивна крива в диапазона 1000-2500 също се усеща доста добре на педала на газта и ... седалката  ;). Освен това мах аванс би трябвало (поне на теория) да се прави около оборотите където ти е и мах въртящ момент.  Ето ти 3 криви (и съответно делка), с които се кара при мен. Ами аз съм най-доволен и карам с аванс, на практика същия, като този означен с 010 (и не карам с 5 гр. статаичен, както дават тук, а с 8-10 гр.) . Имай предвид, че при Порше 356/912, при същата кубатура и доста сходни като параметри мотори с моя, повечето криви на аванса са дори малко по-агресивни в ниските и от най-агресивната 010 крива тук  ;).

Ето го тоя Бош "010" ... отдавна не се намира или излиза рядко в състояне "скрап" ... или пък е на много, много сериозни цени, ако не е за скрап ... та при мен единствения шанс е на некво друго делко да му се направи "010" харатеристиката на аванса :)))

« Последна редакция: Ноември 19, 2018, 09:21:36 от Nik1600GT »

Януари 05, 2019, 19:47:44
Отговор #215

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
За много години! Да задам  едно въпросче... Някой знае ли дали и какво съпротивление трябва да имат кабелите на Москвич 412, както и това какво съпротивление е нормално да има една запалителна свещ, защото всичките ми дават различно съпротивление и започвам да се съмнявам вече...

Януари 05, 2019, 21:28:10
Отговор #216

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
За много години! Да задам  едно въпросче... Някой знае ли дали и какво съпротивление трябва да имат кабелите на Москвич 412, както и това какво съпротивление е нормално да има една запалителна свещ, защото всичките ми дават различно съпротивление и започвам да се съмнявам вече...
Свещи слагаш според това какво се препоръчва като топлинно число (аз съм имал най-малко ядове с NGK) и забравяш! Има свещи с резистори и без. Не ти трябват свещи с резистори и съпротивлението трябва да е еднакво.
По-голяма мизерия е при кабелите за свещи! Има два вида кабели, независимо дали са за Москвич 412 или Порше 356 Карера! При класическа запалителна система с висоокмна бобина и делко с чукче се ползват медни кабели, нискоомно с (почти) нулево съпровитлние са! От порядъка на 4-5 ома и практически това почти нулево съпротвление не се влияе от дължината на кабелите. Това съпротивление е нулево, ако мериш само кабелите без лулите! Самите бакелитови лули най-често имат вграден резистор и там най-често мериш съпротивление от 1 килоом! Палеца на делкото също често е с 1 килоом резистор, но резисторът може да бъде и нещо от сорта на 3 -5 килоома. И го пише това на палеца ... поне на моите оригинални Бош. Има и палци без резизстор! 
Вторият вид кабели за свещи са т.нар. графитни/резистивни кабели и се ползват масово от 80те насам при коли с транзисторно/комутатор. Там нещата много варират! Има кабели със съпротивлиние до 15-20 килоома на метър, за хубави се сметят такива със съпротивлине под 5-6 колоома на метър. При тези кабели е нормално да измериш различни съпртивления, ако кабелбите са с различна дължина. Ако лулите са просто едни гумени маншони, които се нанизват на кабелите за свещите, ясно е че там няма какво да измериш.
ПС. Напоследък за всякакви коли масово се продават изключително графитни/резистивни кабели, често със съмнително качесто и доста високо съпротивление (10-15 килоома на метър).
« Последна редакция: Януари 05, 2019, 21:34:59 от Nik1600GT »

Януари 05, 2019, 22:54:13
Отговор #217

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Точно с НЖК имах проблеми на една Астра с блок бубина, преди седмица. Каза, че не иска да запали и тва беше.Какво ли не гледахме - бубина , датчици, осцилоскоп закачахме, грешки не изкарваше... припатква от време ан време и това беше. Накрая се оказаха 3 прекъснали свещи. Не вярвах, че може да се случи такова нещо. След това премерих още 2 комплекта НЖК и всичките свещи са с различно съпротивление(осезаема беше разликата) Подкарахме колага с бошовете, с които дойде от германия 2003 и ние сме минали  поне 100-140 000км. Кабелите на москвича в момента са тесла, уж майд ин УСА... Такива графитни са, също с различно съпротивление... Новите лоли са саму гума, а в палеца няма ресистор. Ясно е, че пак ще меря, но поне да знам около какви стойности да се ориентирам. :)  Явно има доста ментета и при свещите, затова се чудя какви да са следващите.

Януари 06, 2019, 08:08:19
Отговор #218

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Със свещите всичко е на късмет! Дори и да не са 100% ментета. Аз точно за Бош не си и помислям. Поне този, които се произвежда последните години. Къде ли не. Преди 7-8 години като правих предния мотор на Кефера реших да го запаля с нови свещи. Все пак нoв мотор правен от-до. Е, купих 4 нови свещи Бош, топлинното число точно за Кефера, всичко. Ама като ги купувах изобщо не обърнах внимание какво пише на кутийките. Е, пишеше мейд ин Индия! Хахах .. индийски Бош! А сети се кво стана. 10на минути аха аха да запали мотора ... някак запали ... и даже поработи малко (някак) на 2 цилиндъра ... а ти се чудиш какво става. Е какво да става ... 2 от свещите мъртъвци още като си ги извадил от кутийките. Добре дошли в китайската ера  ;D. И от тогава за Бош не си и помислям. Не, че с NGК, Denso  и т.н. не можеш да имаш ядове. Просто е на късмет!
А кабелите. За руски коли май ТЕСЛА е най-доброто, което се продава у нас. Ама с това USA винаги имай едно на ум. Много американски фирми прозвеждат нещата си в Китай. А само опаковката е USA. Купувал съм от Англия "спортни" шарнирни болтове ... бяха най-скъпите от 3 модела ... първият модел "бюджетни" ...вторият "среден клас" и третия, тия най-здравите и скъпите дето купих, прозведени в Китай  ;D... опаковани в щатите ...и изнесени в Англия. Ама кавалите в Англия не пишат "прозведено" в Китай, а само "long travel"/high quality и USA. А сети се колко лонг им беше травела и колко изкараха  ;D.
Ако си с класическо запалване с чукче и/или транзисторно+чукче най-доброто са си добрите стари медни кабели с нулево съпротивление! Но нещо поизчезнаха тези кабели ... или се продават само залежали нискокачествени, които се "чистят" от некви складове. Има вариант и да си направиш кабели ... но пак трябва а купиш отнякъе качествен кабел на метър. Между другото и на високоенергийно транзисторно запалване няма да има проблем след делкото към свещите да пуснеш нискоомни кабели. Стига да са читави! Но е хубаво поне кабела между бобината и делкото и евентуално палеца да имат некой килоом по тях. Иначе с тея нискокачествените графитни по трасето от бобината до свеща спокойно можеш и да надхвърлиш едни 15-20 килоома  ;D.
« Последна редакция: Януари 06, 2019, 08:21:47 от Nik1600GT »

Януари 06, 2019, 10:54:30
Отговор #219

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Относно свещите. Ники е на 100% прав за Бош, да намериш истински е трудно, много ментета, с Шампион е още по-зле. Сякаш в момента NKG и Денсо са разумна алтернатива, чешкият Бриск, продаван основно от "Косер", също е много добър. С Беру също имах ядове, от 4 броя, едната не изкара и 1000 км, при това, на доста непретенциозен автомобил.