Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121916 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 04, 2012, 22:59:44
Отговор #30

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Киро, доколкото съм чел мнението ти по въпроса, сигурно ще ме насърчиш вместо да ме откажеш:), но...имам възможност да взема доста части от Нисан Чери по-нов модел, но със същия двигател.  По конкретно по запалителната система мога да взема електронно запалване(моята е с чукче) и карбуратор с електронен смукач(при мен е механичен). Не мога да ги монтирам сам - един познат автомотьор преди време ми беше предложил да ми сложи ЕЗ от Голф, разбира се отказах, но сега това е оригинално за модела и така да се каже не изневеряваме на автентичния дух...
та как мислиш да действам ли?

Декември 05, 2012, 19:33:07
Отговор #31

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Киро, доколкото съм чел мнението ти по въпроса, сигурно ще ме насърчиш вместо да ме откажеш:), но...имам възможност да взема доста части от Нисан Чери по-нов модел, но със същия двигател.  По конкретно по запалителната система мога да взема електронно запалване(моята е с чукче) и карбуратор с електронен смукач(при мен е механичен). Не мога да ги монтирам сам - един познат автомотьор преди време ми беше предложил да ми сложи ЕЗ от Голф, разбира се отказах, но сега това е оригинално за модела и така да се каже не изневеряваме на автентичния дух...
та как мислиш да действам ли?
От сърце те насърчвам , Ники - пускай снимки на новия мотор и елементите от запалителната му с - ма , за да коментираме
тази част от проекта! :) 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 01, 2013, 20:50:19
Отговор #32

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Как да разбера дали ми е изгоряла бобината и възможно ли е да не е изгоряла, но да не работи добре ?  Става въпрос на най-обикновена кола - Опел Рекорд, бобината е 6V, мога ли да сложа 12V за проба ?  И ако може помощ от къде да купя 6 волтова ако става от друга кола ?

Януари 01, 2013, 21:29:19
Отговор #33

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ивайло , бобина и то маслонапълнена дава много трудно душа , голям катил трябва да си , за да я повредиш. >:D
Сега по същество - дава ли бобината искра?
Ако не дава - има прекъсване или в първичната ( много по - рядко) или повече е във вторичната ( високоволтовата )намотка ду
Сега хвани омметъра и премери съпротивлението между двата болта - това ти е първичната намотка.Трябва да е м/у 1, 5 и 3-4 Ома
След това мери м/у кой да е от болтовете и гнездото за кабела за високото напрежение - там трябва да е м/у 2 и 6 Кома.ва

Това е статичния тест , следва динамичния , при него главен показател е цвета на искрата.Закачваш плюс 12 волта на клема 15 на бобината , клема 1 прекъсваш периодически към маса.На главния кабел закачваш свещ или застопоряваш кабела на  5 - 6мм от масата ( - 12 волта).
Ако цвета е синкав - всичко е наред.
Ако преобладават червени и жълти оттенъци - кофти.
Но и това е относително , за тази експертиза си трябва стенд .Аз съм разработил такъв , там се спазват редицa условия , тъй като е обект на специализирано лабораторно упражнение.
Бобината ти е последната дупка на кавала, направи каквото ти написах.За твоя Опел не съм сигурен дали във веригата на първичната намотка има допълнително съпротивление ( вариатор)
Много често то дефектира , като прекъсва .
Оригиналната бобина споко можеш да замениш за проба с нормална 12 - волтова. :)   
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 01, 2013, 21:38:29
Отговор #34

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Няма вариатор, но по неясни за мен причини колата не може да запали а палеше идеално :(  Сега проверявам всичко но се опасявам за бобината, защото е 6 волта а аз се опитах да запаля с 12 волтов акумулатор. Беше се прекъснал кабела вътре в делкото и сега съм го свалил за да оправа всичко. Имам резервно работещо делко и с него ще пробвам. само не мога да разбера как да го наглася кога да дава искра, на маховика има една сачма и от кожуха стърчи една стрелка. Тези белези като съвпаднат май е горна мъртва точка и как да му дам предварение като не виждам други белези ? 

Януари 01, 2013, 21:46:55
Отговор #35

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
За базовата центровка - отвий свеща на 1 - ви цлиндър и го докарай я с манивела , я на 4 та предавка в горна МТ.После зацепи делкото така , че палеца на разпределителя да сочи точно 1 - ви цилиндър на дистрибуторната капачка.Това ти е :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 01, 2013, 21:51:57
Отговор #36

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
За базовата центровка - отвий свеща на 1 - ви цлиндър и го докарай я с манивела , я на 4 та предавка в горна МТ.После зацепи делкото така , че палеца на разпределителя да сочи точно 1 - ви цилиндър на дистрибуторната капачка.Това ти е :)

 Това ми е ясно, но ако нещо има по кабелите проблем ще те тормоза пак :)  Мерси за сега, утре ще премеря каквото си написал и ако се сетиш от къде да си купя 6V бобина ще е добре да имам една нова.

Януари 01, 2013, 23:09:58
Отговор #37

Неактивен kapitan

  • Публикации: 59
от най народната кола-костенурите до 62 са 6 волта, можем  да пуснем запитване в тема "купува" във air cooled.bg. Там има колеги дето минават на 12 и сигурно после не им трябват частите 6 в.

Аз обратно- обикновенно ги купувам преправени на 12 и връщам 6- те волта.

Преди години дълго правех един американец, вече сгобен не щеше да пали, какво ли не правихме...пихме и пушихме край него много, една късна вечер един авер каза - яя, дай да и сменим бобината, а тя си беше нова, не ми се щеше, щото и не съм се съмнявал че нова не бачка, с нежелание взех една 12в. гнусна и стара, втора употреба от морга, от съсипана и разграбена кола и запали от раз, после цял ден псувах.Най-големия парадокс е след 10 дни яко каране, реших да сложа нова 6 в. но погрешно бях сложил тази дет свалих от същата кола- пак запали от раз, още се кара...

Май всички дават искра, ама недостатъчна ли какво...при мен и на капитена ми стана така, нашите акумулатори 6 волта, много амперчаса 84Аh има и 115, ама пусков ток - слаб и маторя е сравнително голям с голямо съпротивление и слаба искрата...цялата му сила отива да върти и то бавно с нов акумулатор.
Няма проблем да сложиш 12в. бобина за проба, вземи 1 на заем или пък от волвото-пежото за временно-постоянно...
Иначе само за палене 12 в. акумулатор може, ама дръпни смукача-да вдигне обороти и не премигва червената, за да не загасне и излез после и го разкрачи веднага, на вдигнати обороти ако ти зарежда динамото ще си работи.
Ще намерим 1 - 2 дърти бобини вт.употреба.
в ибеите има 6 в. нови Бош...
Ако стане трагично положението ти пращам от моя кола, за известно време-клонящо към не повече от 3 месеца, плати само двете посоки еконт...
« Последна редакция: Януари 01, 2013, 23:18:55 от kapitan »

Януари 01, 2013, 23:26:36
Отговор #38

Неактивен kapitan

  • Публикации: 59
от костенур щото е бош и е същата, иначе може и трабант-варбург, на Подуяне имаше магазин последно взех от там 6в. кружки, май и бобини имаше...ама дали е там магазина, питай Пафката, той е близо там

Януари 02, 2013, 10:22:49
Отговор #39

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
За базовата центровка - отвий свеща на 1 - ви цлиндър и го докарай я с манивела , я на 4 та предавка в горна МТ.После зацепи делкото така , че палеца на разпределителя да сочи точно 1 - ви цилиндър на дистрибуторната капачка.Това ти е :)

Кире, има вероятност при това положение 4-ти цилиндър да е в такт сгъстяване и колегата ще се чуди кво става. И така ще запали, но трябва да се пренаредят кабелите на капачката.
Ако се уцели от първия път-добре. Ако не запали - още един оборот на коляновия вал на белег и тогава зацепване на делкото.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.