Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121905 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 02, 2013, 20:54:55
Отговор #50

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Този кабел ми се вижда малко дебел и къс.... Пробва ли  дали плочката се върти леко с откачен вакуум регулатор? Струва ми се, че си със закачен кондензатор... Едно електронно запалване винаги подобрява нещата :)
Знам , ще спретнем едно и за Ивайло! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 02, 2013, 20:58:13
Отговор #51

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
Този кабел ми се вижда малко дебел и къс.... Пробва ли  дали плочката се върти леко с откачен вакуум регулатор? Струва ми се, че си със закачен кондензатор... Едно електронно запалване винаги подобрява нещата :)
Знам , ще спретнем едно и за Ивайло! :)

  Това е добра идея :)  Ще подаря на Опела едно електронно запалване за Юбилея ....50г  8))

Януари 13, 2013, 21:53:22
Отговор #52

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
За съжаление  собственика на Черито го продаде заедно с частите на човек, който смята да го ползва за риболов, та засега "тунинга" се отлага-това не пречи да държа под око и новия собственик, защото като знам състоянието на ламарините, може скоро да реши да се рездели с него.

И за да намаля мъката:) от неосъществената сделка си купих нови свещи и кабели, за да сме готови за път скоро. Оказа се че има налични и някои части за обновяване на запалителната система - палец, чукче и наковалня и кондензатор.

И един въпрос: в справката за моя модел освен изброените части излиза и както каза продавача - електронно чукче. Възможно ли е това при положение, че има и механично или това е може би защото двигателя е общ с моделите след 82г., който са с електронно. Имал ли си такъв случай в практиката - в кутия на делко с механично да сложиш електронно?

Януари 13, 2013, 22:24:04
Отговор #53

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ники , виж темата на доц.Николай Костов - той си е купил такова конвърт китче , но за неговия бръмбар .Много са популярни в Англия.

 http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=1628.20

Аз също съм монтирал , и то пак на бръмбар.Но едно хубаво запалване за чукчe ще те възроди! :)
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 22:27:39 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 22, 2013, 22:27:16
Отговор #54

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
такъв кит за електронно запалване си бях набелязал преди време от ибей Англия на фирмата Accuspark.  Пишеше, че имат и за моя модел, но когато им писах ми отговориха, че става за монтиране само ако дистрибутора ми е Бош, а такъв не се монтира на моя модел....

Януари 22, 2013, 23:27:14
Отговор #55

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
такъв кит за електронно запалване си бях набелязал преди време от ибей Англия на фирмата Accuspark.  Пишеше, че имат и за моя модел, но когато им писах ми отговориха, че става за монтиране само ако дистрибутора ми е Бош, а такъв не се монтира на моя модел....
Да  пускам ли тогава схема за хубаво запалване за чукче?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 03, 2013, 18:11:44
Отговор #56

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Днес ще покажа как се разглобява и отремонтира повреден сензор на Хол от делко Бош , предназначено за монтиране в двигател на
VW със заводски индекс CT  с хидравлични повдигачи на клапаните.

Този мотор е боксер с въздушно охлаждане и се монтира на VW Transporter T3 до края на произвоството му. Запалителната система е
TSZ 1 също на Бош.
 
Осигурихме донор делко от боксер с водно охлаждане ( вдясно) без ваккум регулатор и с читава букса:


Първо се развърта законтрящото двата вала на делкото винтче:


След това се сваля горната фиксираща блендата зегерка:




 Изважда се внимателно блендата от оста , като се внимава за малката цилиндрична зегерка:


Изважда се долната фиксираща зегерка:


Изважда се и зегерката , фиксираща плочката със сензора за основната планка на делкото и закрепването на привода на ваккуум
регулатора:


Плочката със сензора на Хол се изтегля нагоре:


Изглед към центробежния регулатор , тук той и привода му са разположени под основната планка:








 
« Последна редакция: Април 03, 2013, 18:30:00 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 25, 2013, 09:37:10
Отговор #57

Неактивен Kiril Terziev

  • Публикации: 439
  • Ладите ги карат младите,а талантите карат Трабант
Навих си да махна фабричното делко на чукчета и наковални, защото ми се струва крайно не надеждно за дълъг път, който му предстои на буса. Реших да сложа електронно безконтактно запалване, идеята ми е българския вариант дали е толкова добър, колкото оригиналния немски и от Вартбург дали става прочутата ебза ?

Другото ми е ако някой от София може да го сложи или да ми помогне или да ме открехне за тънкости да заработи като часовник, ако на някой му се занимава да се обажда и да каже колко ще му струва труда .

23 000 000 milion VW Beetles were produced between 1934 and 2004,more than any other model.That speaks of the QUALITY.

Април 25, 2013, 13:02:13
Отговор #58

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Aдаш , ситуацията със комутацията с електронни запалвания при Траби/Варт е като при четиритактовите ДВГ - чукчето не прекъсва тока
пряко през бобината , а се превръща в сензор на импулси , необходими за работа на ЕЗ.

Мощността на енергията на искрата нараства , настройката на аванса не се пипа , тоест преди да се постави ЕЗ , се прави хубава да заспи.
 :)

Тока през бобините намалява почти стократно , единствения недостатък от присъствието на чукчето обаче остава  - механичното
износване на гърбицата му от изолационен материал , оттук и промяна съответно на разстоянието м/у чукчето и наковалнята. аванса и
работата на ДВГ.
 Варианта с три комутатора е приемлив , ще усетиш осезаема промяна в звука на мотора , вървежa и разхода на гориво. Попрегледах
Траби форума и видях , че се продава EVZA комутатор , ама не догледох за чукчета ли беше или за сензор на Хол?С удоволствие бих ти помогнал , ако искаш схема и тънкости пиши да казвам. :)

РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 15, 2013, 22:11:22
Отговор #59

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Най лесно става като извадиш свеща и сложиш пръста на цилиндъра.щом духне си ти. :)
Хаха,и това е верно:)